ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Go down

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Empty Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Post by Eroo 12/10/2020, 20:11

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

  • Autor: V. B./Hina
  • Zadnja izmjena 12.10.2020 16:43

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku 1326705

Izvor: Profimedia / Autor: Iain Masterton / Alamy / Profimedia

Brod "LNG Croatia", koji će kao plutajuća jedinica za prihvat, skladištenje i uplinjavanje (FSRU), biti jedan od glavnih elemenata novog terminala za ukapljeni prirodni plin (UPP/LNG) u Omišlju na otoku Krku, sutra se očekuje u riječkoj luci, doznaje se u ponedjeljak iz tvrtke LNG Hrvatska

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/tanker-lng-croatia-sutra-stize-u-rijeku-20201012
Eroo
Eroo

Posts : 74409
2016-07-22


Back to top Go down

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Empty Re: Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Post by Guest 12/10/2020, 20:14

Odlično.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Empty Re: Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Post by RayMabus 12/10/2020, 20:32

To plovi samostalno jel ?

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Screenshot_20200908_175214


No ako je ovo taj brod onda je ovo brod za pretvorbu iz tekućeg u plinovito a ne za prijevoz tekućeg prirodnog plina.

27 puta il tako nešto se poveća volumen priodnog plina kad iz tekućeg pređe u plinovito. Mora san to polagat jer san radija na pumpi a neki su to morali imat položeno da se to može uvest jer mora u smjeni jedan bit ko ima dozvolu za to a ja sam strojarski tehničar pa logično dopalo mene jer mi je to struka.

Ovo je za pretvorbu prirodnog plina iz tekućeg  u plinovito a još moraju dovršit pristupne cijevi do broda i prema dalje al im triba brod da se usidri pa da to prispajaju tj dužina di je brod od kopna.


Last edited by RayMabus on 12/10/2020, 20:34; edited 1 time in total
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Empty Re: Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Post by Eroo 12/10/2020, 20:33

"Po podacima tvrtke LNG Hrvatska, odabrani FSRU brod ima kapacitet spremnika od 140.000 prostornih metara, s nominalnom kapacitetom regasifikacije ukapljenog prirodnog plina od 300.000 prostornih metara prirodnog plina/satno, što na godišnjoj razini daje kapacitet od 2,6 milijardi prostornih metara plina."
__________________________

Ako se ne varam to je jednako godišnjoj hr porabi plina.
Eroo
Eroo

Posts : 74409
2016-07-22


Back to top Go down

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Empty Re: Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Post by RayMabus 12/10/2020, 20:37

Triba to oprezno sve. Deset puta veće mjere sigurnosti i predstrožnosti.

Svaku vidu sto puta provjerit.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Empty Re: Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Post by RayMabus 12/10/2020, 20:42

Eroo wrote:"Po podacima tvrtke LNG Hrvatska, odabrani FSRU brod ima kapacitet spremnika od 140.000 prostornih metara, s nominalnom kapacitetom regasifikacije ukapljenog prirodnog plina od 300.000 prostornih metara prirodnog plina/satno, što na godišnjoj razini daje kapacitet od 2,6 milijardi prostornih metara plina."
__________________________

Ako se ne varam to je jednako godišnjoj hr porabi plina.
Na papiru. U praksi mora doć brod za prijevoz ukapljenog prirodnog plina ( to je onaj s kuglama na palubi ) pa se on prikači pa se tekući plin pušta vani i pada mu tlak i prelazi u plinovito postepeno dakle provlaći se postepeno kroz plinovod na ovom brodu i na kraju ide na kopno kao takav pod nekim tlakom u tim cijevima i onda prrema izlazu.

Doduše ne znam di je izlaz il se to sve očito spaja na Plinacro s obzirom da je to količina pa ne može nego tako dakle direktno u plinovod.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Empty Re: Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Post by Guest 12/10/2020, 20:45

Tako je, postoje dvije paralelne cijevi s broda.

Krenuti će s radom u siječnju.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Empty Re: Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Post by Eroo 12/10/2020, 21:12

RayMabus wrote:
No ako je ovo taj brod onda je ovo brod za pretvorbu iz tekućeg u plinovito a ne za prijevoz tekućeg prirodnog plina.
Nije.Mislim da nije. Ima spremnik od 140,000 m^3 i onaj dio za uplinjavanje s kapacitetom 300,000 m^/sat
Brod "LNG Croatia", koji će kao plutajuća jedinica za prihvat, skladištenje i uplinjavanje (FSRU)
Nije mi baš poznata ova tehnolohija. :)
Eroo
Eroo

Posts : 74409
2016-07-22


Back to top Go down

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Empty Re: Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Post by RayMabus 12/10/2020, 21:18

Eroo wrote:
RayMabus wrote:
No ako je ovo taj brod onda je ovo brod za pretvorbu iz tekućeg u plinovito a ne za prijevoz tekućeg prirodnog plina.
Nije.Mislim da nije. Ima spremnik od 140,000 m^3 i onaj dio za uplinjavanje s kapacitetom 300,000 m^/sat
Brod "LNG Croatia", koji će kao plutajuća jedinica za prihvat, skladištenje i uplinjavanje (FSRU)
Nije mi baš poznata ova tehnolohija. :)
Pa mora imat spremnik al nije to brod za prijevoz ukapljenog prirodnog plina nego za pretvorbu iz tekućeg u plinovito ( određenog tlaka ) koji takav ide u plinovod i šalje se dalje prema krajnjem korisniku.


Ovo ti je brod za prijevoz tekučeg prirodnog plina koji kad dođe prikači se bočno na ovaj koji je usidren i fiksan na doku.


Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Lng-ships
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Empty Re: Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Post by RayMabus 12/10/2020, 21:25

Ovako to u praksi izgleda kad se spoje na doku i onda se tekući prirodni plin šalje u ovi di se postupno pušta ( povećava mu se volumen a pada tlak a i temperatura se mijenja , mislim da pada jer temperatura je energija pa se padom tlaka hladi ).

Ima taj graf temperature i tlaka. Ne znam sad napamet omjere tlak / temperatura.

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku MOL_Challenger_FSRU
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Empty Re: Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Post by RayMabus 12/10/2020, 21:53

Ne mogu nać taj graf na internetu. U suštini se sam plin kad se pretvara u tekuće mora hladit dakle oduzima mu se energija i usput tlači. Ta dva procesa ga iz plinovitog pretvaraju u tekuće i može se jako sabiti i tad je pogodan za prijevoz.

Sad kad ga oslobađaš onda mu raste volumen i pada tlak. Pošto je nabijen umjetno oduzimanjem energije onda u dodiru sa običnim zrakom raste temperatura.

Ima taj graf tlak i temperatura i volumen tj gustoća dakle ovo je promjer cijevi puta dužina pa koliko plina je unutra npr jedan metar kubni i onda na ttu količinu po tlaku u cijevima imaš temperaturu i gustoću pošto se radi o zatvorenom sustavu.

Cijev je zatvoren sustav.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Empty Re: Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Post by Eroo 12/10/2020, 21:54

RayMabus wrote:
Eroo wrote:
RayMabus wrote:
No ako je ovo taj brod onda je ovo brod za pretvorbu iz tekućeg u plinovito a ne za prijevoz tekućeg prirodnog plina.
Nije.Mislim da nije. Ima spremnik od 140,000 m^3 i onaj dio za uplinjavanje s kapacitetom 300,000 m^/sat
Brod "LNG Croatia", koji će kao plutajuća jedinica za prihvat, skladištenje i uplinjavanje (FSRU)
Nije mi baš poznata ova tehnolohija. :)
Pa mora imat spremnik al nije to brod za prijevoz ukapljenog prirodnog plina nego za pretvorbu iz tekućeg u plinovito ( određenog tlaka ) koji takav ide u plinovod i šalje se dalje prema krajnjem korisniku.


Ovo ti je brod za prijevoz tekučeg prirodnog plina koji kad dođe prikači se bočno na ovaj koji je usidren i fiksan na doku.


Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Lng-ships

Upravo tako.
Eroo
Eroo

Posts : 74409
2016-07-22


Back to top Go down

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Empty Re: Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Post by RayMabus 12/10/2020, 22:00

Izgleda malo komplicirano no u osnovi je jednostavno. Bar meni jer sam ja u srednjoj ima termodinamiku pet jedini u razredu jer se to ne može napamet naučit nego moraš shvatiti priču.

Cijev je zatvoren sustav. Plin je niske temperature i natlačen da bi bio u tekučem stanju.

Puštanjem u cijev da se on proširi pada mu tlak , raste volumen a temperatura pošto je on ohlađen u osnovi ovdje raste jer dolazi u dodir s temperaturom okoline tj u cijevima u koje se pušta.

No cijevi su ovdje zatvoren sustav pa se zna i temperatura u njima.

Volumen di s tlakom imaš gustoću i vidiš temperaturu toga i to ti je sastav cijevi tj kontroliraš taj proces da ide postuono prema van tj vanjskoj cijevi koja je oonda Plinacro.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Empty Re: Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Post by RayMabus 12/10/2020, 22:04

Sad ti je u biti samo pitanje koliki ti je spremnik dakle volumen imaš , imaš temperaturu jer imaš mjerač i imaš tlakomjer i iz toga odma vidiš gustoču tj koliko plina imaš i u kakvom je stanju ( prelaz iz čisto tekučeg u plinovito dakle više natlačen je gušće jel ).
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Empty Re: Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Post by RayMabus 12/10/2020, 22:13

Zimi je vani nešto hladnije a liti je vruće i onda pošto je to izolirano i u brodu a plin tu samo putuje onda nema nekih promjena tu toliko no mora biti u toj nekoj zoni pošto je temperatura ovdje moguća promjenjiva veličina al to se pazi.

To je jedan bitan dio procesa i ide kroz faze u tom brodu i postupno taj ukapljeni plin se pušta , raste mu volumen , pada tlak al raste i temperatura no kad dođe do temperature okoline daljnim puštanjem u prostor onda je drukčije.

Zato taj graf ne ide praviljo nego ko brdo. Raste i pada omjer temperature i tlaka.

Prvo je veliki tlak i temperatura pa onda kako pada tlak temperatura se diže a kad dođe na sobnu razinu onda daljnim puštanjem pada tlak al ne raste temperatura više.

Ima svoj graf temperature u odnosu na tlak ( gustoća ).
RayMabus
RayMabus

Posts : 175461
2014-04-11


Back to top Go down

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku Empty Re: Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum