ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hrvatska puna narko metropola

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Hrvatska puna narko metropola

Post by kic 22/6/2020, 19:30


https://www.vecernji.hr/vijesti/je-li-grad-pod-marjanom-postao-napulj-donosimo-insajderski-izvjestaj-o-tajnama-splitskog-podzemlja-1411431?

Tada se zapravo vidjelo da glave padaju i krv se prolijeva zbog naizgled mizernih iznosa. Uznemirila je i činjenica o brojnosti splitskih bandi, njihovoj organiziranosti, dobro osmišljenoj hijerarhijskoj strukturi i ne baš maloj moći koja se dokazuje oružjem i veličinom teritorija na kojem djeluju. Shvatila je javnost tada da obračuni na splitskom području nisu periodični, već su stvar kontinuiteta i imaju svoje uzroke i posljedice. U posljednjih nekoliko godina splitsku, ali i hrvatsku javnost zgrozili su surovi zločini pod Marjanom pa podsjetimo samo na one najstravičnije.

– Ovdje se radi o golobradim mladićima i uličarima. Oni su željni samodokazivanja, u stanju su mučiti čovjeka, pucati u njega, pucati u njegovu obitelj zbog krive riječi ili nekoliko stotina kuna duga. Najveći je problem u tome što to nisu dvije ili tri bande. Iz dana u dan klanove osnivaju i njima pristupaju neki novi klinci. Često pronalaze utočište i samoostvarenje u navijačkim grupama, najčešće Torcidi koja je imala i možda još uvijek ima jake podfrakcije koje su se bavile vrlo ozbiljnim kriminalom poput Žutih mrava. Dosta mladića prolazi regrutacijski kamp u jednom splitskom borilačkom klubu kojem ne želim spominjati ime, makar istupam anonimno – kaže nam umirovljeni i u lokalna zbivanja dobro upućeni splitski odvjetnik koji je bio specijaliziran za kazneno pravo i u svojoj karijeri nagledao se baš puno ovakvih slučajeva. No kaže da u njegovo vrijeme, pa čak i prije desetak godina, dok je još radio, Split ni blizu nije bio opasan kao što je to danas
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by kic 22/6/2020, 19:31


– Postindustrijska scena u Dalmaciji je dosta otužna, a grad Split pokazuje dugi zastoj u razvitku. Kao da se splitski elan u tom smislu umorio. Turizam ima prevelik udjel u gospodarstvu. Mnogi ne vide perspektivu i odlaze u Zagreb, Njemačku, Irsku... To stvara atmosferu vrlo ograničenih perspektiva, neke uspavanosti, melankolije izvan turističke sezone – kazao nam je splitski psihijatar i stalni sudski vještak dr. Ivan Urlić. Urlić dodaje kako sada svjedočimo borbi pojedinih grupacija za kontrolu tržišta. – Tada gore automobili u Splitu na tjednoj bazi, a dolazi i do oružanih obračuna. Siromaštvo, skučeni horizonti i kriminal idu često zajedno, ne samo kod nas. Splitski mentalitet dio je dalmatinskog, mediteranskog mentaliteta, gdje se emocije lako zakuhaju. Obično se brzo i smire, ali to nije slučaj kad su financijski interesi u pitanju. Tu su pamćenja duga, a razmirice često vatrene. Vjerujem da je to razlog zbog čega je Split često u vijestima nakon takvih obračuna premda brojke i statistika kazuju da Split nije ništa gori od Zagreba, Osijeka ili Rijeke. Mentalitet preferira bučnost, sve mora biti na velikim zvonima, inače kao da nema važnosti. U tom smislu uočava se eskalacija brutalnosti kakva do sada u Dalmaciji nije bila uobičajena. Povremeno izgleda kao da Hollywood snima epizode krim-serija – pojašnjava nam Urlić, a na sličnom tragu razmišljanja je i poznati splitski sociolog koji je s nama porazgovarao, ali nas je zamolio da ga ne imenujemo jer za svoje tvrdnje još nema niti može imati znanstvene dokaze temeljene na empirijskim istraživanjima, već ih temelji na iskustvu.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by kic 22/6/2020, 19:32


– Split je postao Napulj. Split čeka pakao na jesen. Gledat ćemo puno depresije, krvi i obračuna. Svi pričaju o tome da je korona sa sobom donijela karantenu, nestašicu i borbu za goli život, a nitko ne shvaća da su u istoj situaciji dileri, kamatari i narkomani. Dok će se većina ljudi boriti na burzi rada, oni će se obračunavati pištoljima. Kad nestane novca, glad neće pitati – kaže sociolog.

– Ja sam dijete socijalističkog, urbanog Splita, odnosno one generacije koja se preko trave, iz puke znatiželje, navukla na heroin. Dobar dio moje generacije već je u grobu. Za heroin se devedesetih još nije znalo koliko je razoran, a najčešće su se na njega navlačili ljudi otvorena uma, avanturisti s ogromnom socijalnom inteligencijom. Putovao sam po Europi i po Hrvatskoj. Nigdje nije bilo toliko droge i toliko dopaša kao u Splitu – kaže naš sugovornik i uz podsmijeh dodaje kako je neko vrijeme proveo u Španjolskoj učeći jezik, što je na splitskim ulicama zapravo eufemizam za boravak u tamošnjoj poznatoj komuni. – Jebeš Splićanina koji nije naučio malo španjolskog. Bio sam prije nekoliko godina šest mjeseci u komuni i, čim sam izašao, odmah prvi dan sam se puknuo dopom. Nisam izdržao. Sada sam na metadonima, pijem ih desetak dnevno, a od njih umire i umrijet će više ljudi nego od žutog – govori on misleći na heroin i zatim objašnjava kako je negdje 2015. gradom opet počela cirkulirati ubojita droga premda je dobrih desetak godina nije bilo na ulicama. – To je vrlo jednostavno, netko je u kvartu odlučio nabaviti žuto i na njega namamiti klince koji su dobri potrošači. Kad to vidi dilerska konkurencija, onda štruce (paketi heroina, op. a.) dolaze u svaki kvart. Danas su klinci od 15, 16 godina na dopu, zamislite koji je to horor. Split je poznat po brojnosti ljudi koji se nečim pucaju. Pere ih agresija, skloni su nasilju i trpaju se spirinama (naziv sa splitskih ulica za jeftini speed, op. a.). U tu prašinu dileri miješaju tablete, raznorazne užase od kojih u mozgu nastaju rupe – doslovno. Od toga su zjenice ogromne, ne možeš spavati po nekoliko dana, ubrzan si, mozak ti radi na 300 na sat, sklon si agresiji, tučnjavi, samouvjeren si... Onda dođe vrijeme kad ti od svega postane slabo i moraš se nekako vratiti u normalu. Tada dileri klincima ponude heroin kao spuštalicu s koje se više ne možeš skinuti. Dakle, ja bih rekao da je za ekspanziju heroina kriva ekspanzija lošeg speeda. Čak i ta djeca na heroinu to mogu neko vrijeme vješto prikrivati od okoline budući da se danas heroin najčešće puši ili šmrče. Nije to kao nekada – govori on i zatim objašnjava kako droga stiže u Split i kako se stvaraju klanovi na ulici. – Sve što dolazi danas u Split dolazi iz Albanije. Znam da su ozbiljni, veliki dileri po štruce dopa išli u Bosnu. Postoje dvije rute. Jedna ide iz Albanije preko Crne Gore i dolazi na jug Hrvatske, a druga ide preko Srbije i Bosne. Ovisno o tome tko za koga radi i kako se roba tog trenutka raspodjeljuje za ostatak Europe. A sve u Albaniju dolazi najčešće brodovima iz Španjolske, a u Španjolsku iz Južne Amerike – objašnjava nam Splićanin i tvrdi da se ozbiljnijim biznisom s heroinom ne može baviti nitko tko nema čovjeka u sustavu. – U naše vrijeme motivi ulaska u te krugove bili su, glupo je reći, romantičarski. Mi smo bili djeca tranzicije, nekakvog novog vala, pucali smo se dopom, postojali su dileri i sve je bilo u tom smislu kao danas. Međutim, nikad nije bilo nasilja kao sad. Danas ljudi po Splitu šetaju u pancirkama. Riječ je o jednoj generaciji ljudi kojima je bijelo (speed, op. a.) odredilo način života. Bijelo sa sobom vuče takav stil života, a osim toga, supkulturna okolina na današnju djecu utječe više nego što je utjecala na nas. Evo, za primjer možemo uzeti TBF, Vojka Vrućinu, Krešu Bengalku... Kad je TBF sociološki secirao splitski underground, to je odisalo nekakvom mediteranskom ležernošću, ljudi su shvaćali njihovu kritiku. No prije par godina pojavili su se iznimno utjecajni ali i kvalitetni splitski reperi koji su popularizirali taj underground. Motivi su im isti kao i kod TBF-ovaca, ali klinci ne razumiju pozadinu. Oni kad poslušaju pjesmu “Nokturno” ili “El commadante” od Bengalke misle da trebaju živjeti kao u spotu, zjenice im se rašire i srce uzlupa od uzbuđenja – prepričava naš sugovornik aludirajući istovremeno na ubrzanu modifikaciju splitskog slenga i novonastalih grafita po zidovima koji sugeriraju kako je stvaralaštvo splitske reperske scene u nekoj vrsti simbioze s underground životom. Mentalitet dokazivanja Brze i brutalno iskrene rime repera koji pjevaju o splitskim malim situacijama i koji surovo u pjesmama prepričavaju život kamatara, dilera i narkomana ključne su za razumijevanje splitskog “mindseta”. Naime, sugovornik nam tvrdi kako mnogo mladića u Splitu ulazi u kriminal jer im to imponira. – Ovdje je oduvijek postojao taj mentalitet dokazivanja. Valjda su kamatari i dileri u Splitu više cijenjeni među pukom nego igdje drugdje. Mnogo djece iz kvartova gleda te BMW-e, pištolje, tetovaže, zlatne lančiće i zgodne žene. Oni misle da je to film. Samo žele biti face i onda se sjebu. Kao što sam se ja sjebao jer sam slušao pjesmu Riblje čorbe “Član mafije” – konstatirao je bivši cimer Jakše Cvitanovića Cvika.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by Maggie19 22/6/2020, 19:40

Zanemaruje se druga strana price: odron drustva( propadanje kvalitete skolstva, izostanak rada na prevenciji, nepoticanje mladih na kriticko-refleksivno misljenje i ponasanje, losi uzori i srozavanje moralnih normi, etc)

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by kic 22/6/2020, 19:48

Maggie19 wrote:Zanemaruje se druga strana price: odron drustva( propadanje kvalitete skolstva, izostanak rada na prevenciji, nepoticanje mladih na kriticko-refleksivno misljenje i ponasanje, losi uzori i srozavanje moralnih normi, etc)

ima i tog naravno, kao i strana tog da se službene osobe hrane iz te trgovine drogom, svak želi dio kolača..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by AssadNaPodmornici 22/6/2020, 20:08

ma kurac 80 tih i 90tih je situacija bila pun pun kurac gora. 90tih se sjećam , droge je bilo ajme majko, nas su kao dicu non stop upozoravali a narkomana je bilo pun kurac. 2000tih je još policija radila reket svima :D

sada imaš par kriminalaca koji se rokaju međusobno, kokaina i trave ima, ali to kontrolira i pandurija, uzima svoj danak, situacija je puno mirnija, koji put se krimosi roknu..

mislim da nije niti približno kako je bilo 80tih ili 90tih tako da ne znam čemu kmečanje

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20882
2018-06-14


Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by Maggie19 22/6/2020, 20:24

kic wrote:
Maggie19 wrote:Zanemaruje se druga strana price: odron drustva( propadanje kvalitete skolstva, izostanak rada na prevenciji, nepoticanje mladih na kriticko-refleksivno misljenje i ponasanje, losi uzori i srozavanje moralnih normi, etc)

ima i tog naravno, kao i strana tog da se službene osobe hrane iz te trgovine drogom, svak želi dio kolača..
E!

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by Maggie19 22/6/2020, 20:25

AssadNaPodmornici wrote:ma kurac 80 tih i 90tih je situacija bila pun pun kurac gora. 90tih se sjećam , droge je bilo ajme majko, nas su kao dicu non stop upozoravali a narkomana je bilo pun kurac. 2000tih je još policija radila reket svima :D

sada imaš par kriminalaca koji se rokaju međusobno, kokaina i trave ima, ali to kontrolira i pandurija, uzima svoj danak, situacija je puno mirnija, koji put se krimosi roknu..

mislim da nije niti približno kako je bilo 80tih ili 90tih tako da ne znam čemu kmečanje
Nekome odgovara stvaranje ovakvog ozracja.

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by darth_vader 22/6/2020, 20:28

AssadNaPodmornici wrote:ma kurac 80 tih i 90tih je situacija bila pun pun kurac gora. 90tih se sjećam , droge je bilo ajme majko, nas su kao dicu non stop upozoravali a narkomana je bilo pun kurac.  2000tih je još policija radila reket svima :D

sada imaš par kriminalaca koji se rokaju međusobno, kokaina i trave ima, ali to kontrolira i pandurija, uzima svoj danak, situacija je puno mirnija, koji put se krimosi roknu..

mislim da nije niti približno kako je bilo 80tih ili 90tih tako da ne znam čemu kmečanje


90-tih je bila skoro podjednaka vjerojatnost zaglaviti u kafiću ka i na bojišnici...ne sjećam se izlaska ka mulac, a da se nije pripucalo ili bilo razbijenih glava, ali narkomanije je bilo čak i manje, nego u osamdesetima, barem po pričama...
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by dijagram 22/6/2020, 20:34

Ne treba dramiti.
Dovoljno je legalizirati sto vise narkotika i izdvojiti veca sredstva za programe lijecenja.
Dopustiti slobodu izbora, neka mladi uzivaju, nase je da skrbimo za njih.
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18696
2015-08-09


Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by darth_vader 22/6/2020, 20:40

Nije zgorega ni osnovati kakvo povjerenstvo, po mogućnosti načičkano stručnjacima s Filozofskog...
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by dijagram 22/6/2020, 20:42

jasambrend wrote:Nije zgorega ni osnovati kakvo povjerenstvo, po mogućnosti načičkano stručnjacima s Filozofskog...
Nadezda, rada, maja, ja...ima nas
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18696
2015-08-09


Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by darth_vader 22/6/2020, 20:44

:tu :rim
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by vili40 22/6/2020, 20:51

dijagram wrote:
jasambrend wrote:Nije zgorega ni osnovati kakvo povjerenstvo, po mogućnosti načičkano stručnjacima s Filozofskog...
Nadezda, rada, maja, ja...ima nas
na bujanca molim ne zaboraviti,on bi vodio tjednu emisiju bujica travica kokica 18+
vili40
vili40

Male
Posts : 10719
2015-08-02


Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by veber 22/6/2020, 21:00

dijagram wrote:
jasambrend wrote:Nije zgorega ni osnovati kakvo povjerenstvo, po mogućnosti načičkano stručnjacima s Filozofskog...
Nadezda, rada, maja, ja...ima nas
jel mogu i ja?

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by jastreb 22/6/2020, 21:21

AssadNaPodmornici wrote:ma kurac 80 tih i 90tih je situacija bila pun pun kurac gora. 90tih se sjećam , droge je bilo ajme majko, nas su kao dicu non stop upozoravali a narkomana je bilo pun kurac.  2000tih je još policija radila reket svima :D

sada imaš par kriminalaca koji se rokaju međusobno, kokaina i trave ima, ali to kontrolira i pandurija, uzima svoj danak, situacija je puno mirnija, koji put se krimosi roknu..

mislim da nije niti približno kako je bilo 80tih ili 90tih tako da ne znam čemu kmečanje
Točno. Baš je ovako kako si opisao.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by Brain32 22/6/2020, 21:23

AssadNaPodmornici wrote:ma kurac 80 tih i 90tih je situacija bila pun pun kurac gora. 90tih se sjećam , droge je bilo ajme majko, nas su kao dicu non stop upozoravali a narkomana je bilo pun kurac.  2000tih je još policija radila reket svima :D

sada imaš par kriminalaca koji se rokaju međusobno, kokaina i trave ima, ali to kontrolira i pandurija, uzima svoj danak, situacija je puno mirnija, koji put se krimosi roknu..

mislim da nije niti približno kako je bilo 80tih ili 90tih tako da ne znam čemu kmečanje
Bilo je ali smo narkiće i njihove dilere smatrali nepoželjnim šljamom, danas su face...
Brain32
Brain32

Male
Posts : 1394
2014-04-15


Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by jastreb 22/6/2020, 21:41

Brain32 wrote:
AssadNaPodmornici wrote:ma kurac 80 tih i 90tih je situacija bila pun pun kurac gora. 90tih se sjećam , droge je bilo ajme majko, nas su kao dicu non stop upozoravali a narkomana je bilo pun kurac.  2000tih je još policija radila reket svima :D

sada imaš par kriminalaca koji se rokaju međusobno, kokaina i trave ima, ali to kontrolira i pandurija, uzima svoj danak, situacija je puno mirnija, koji put se krimosi roknu..

mislim da nije niti približno kako je bilo 80tih ili 90tih tako da ne znam čemu kmečanje
Bilo je ali smo narkiće i njihove dilere smatrali nepoželjnim šljamom, danas su face...
I ovo je točno.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by kic 22/6/2020, 21:52

Brain32 wrote:
AssadNaPodmornici wrote:ma kurac 80 tih i 90tih je situacija bila pun pun kurac gora. 90tih se sjećam , droge je bilo ajme majko, nas su kao dicu non stop upozoravali a narkomana je bilo pun kurac.  2000tih je još policija radila reket svima :D

sada imaš par kriminalaca koji se rokaju međusobno, kokaina i trave ima, ali to kontrolira i pandurija, uzima svoj danak, situacija je puno mirnija, koji put se krimosi roknu..

mislim da nije niti približno kako je bilo 80tih ili 90tih tako da ne znam čemu kmečanje
Bilo je ali smo narkiće i njihove dilere smatrali nepoželjnim šljamom, danas su face...

baš to, svi žele brzu lovu, dileri, drolje i brza auta..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by aben 22/6/2020, 22:36

kic wrote:
 Za heroin se devedesetih još nije znalo koliko je razoran, 


:)

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvatska puna narko metropola Empty Re: Hrvatska puna narko metropola

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum