ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

INTERVJU Kolinde Grabar-Kitarović otkriva što će učiniti nakon što osvoji drugi mandat, te naglašava zašto je Zoran Milanović opasnost za Hrvatsku

Go down

INTERVJU  Kolinde Grabar-Kitarović otkriva što će učiniti nakon što osvoji drugi mandat, te naglašava zašto je Zoran Milanović opasnost za Hrvatsku Empty INTERVJU Kolinde Grabar-Kitarović otkriva što će učiniti nakon što osvoji drugi mandat, te naglašava zašto je Zoran Milanović opasnost za Hrvatsku

Post by Eroo 3/1/2020, 03:56

HRVATSKA PREDSJEDNICA

INTERVJU ZA DIREKTNO Kolinda Grabar-Kitarović otkriva što će učiniti nakon što osvoji drugi mandat, te naglašava zašto je Zoran Milanović opasnost za Hrvatsku

Autor
Darko Markušić

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović uoči drugog kruga predsjedničkih izbora u razgovoru za portal Direktno osvrnula se na dosadašnji tijek kampanje, koju je ocijenila i negativnom i prljavom, te najavila što će učiniti ostane li još pet godina na Pantovčaku. Predsjednica je otkrila što zamjera protukandidatu Zoranu Milanoviću, čega se pribojava te što je zaključila nakon prvog kruga predsjedničkih izbora.
01.01.2020. u 18:30
INTERVJU  Kolinde Grabar-Kitarović otkriva što će učiniti nakon što osvoji drugi mandat, te naglašava zašto je Zoran Milanović opasnost za Hrvatsku Kolinda-pixsell_5e0cd60b63bc3_970xr Foto: Boris Ščitar/PIXSELL
Što će biti Vaš prvi potez u slučaju pobjede na izborima?
U izbornu kampanju ušla sam sa svojim programom. To je moja vizija snažne i moderne Hrvatske. Na prvom mjestu je hrvatski razvoj. Treba okupiti sve institucije i pojedince u kreiranje snažnog razvoja Hrvatske. Jačat ću hrvatski identitet, ali i snažno utjecati na hrvatsku pravednost. Tu prije svega mislim na borbu protiv korupcije, svih oblika nasilja, pomoć blokiranima i dr. Da bismo postigli te i druge rezultate o kojima govorim u kampanji treba nam demokratsko društvo i sigurnost. Izazovi su to za mene i za nas kao društvo. I učinit ću sve kako bih ujedinila narod kako bismo iskoristili sve naše vrijednosti, a njih je jako puno. Naravno, snažna vanjsko-politička aktivnost bit će mi stalna i u fokusu novog mandata.
Nakon prvog kruga poručili ste građanima, tj. biračima da ste shvatili i razumjeli njihove poruke. Na što ste točno mislili?

Postoji znatan broj građana koji Hrvatsku vide drukčije nego je ona danas. Prolazeći Hrvatskom i razgovarajući s ljudima shvatila sam da još uvijek u društvu ima nepravde, nedovoljne brige za obespravljene, da nisu zadovoljni brzinom napretka Hrvatske, da politika nije u službi "malog" čovjeka. Svaka nacionalna politika mora biti politika pravednosti i u službi naše obitelji i pojedinca. Smatram da je naše društvo jako ispolitizirano. Sve gledamo kroz političke stranke i taj nas pogled često dijeli. Mi prije svega moramo biti ponosni građani svoje države, biti u službi čovjeka, a ne političkih i drugih interesnih skupina. Svjesna sam da trebaju godine kako bi se izgradilo takvo društvo. Ali do tada ne možemo ne čuti obespravljene, ugrožene, ranjene. Moramo ih i čuti i više slušati. To je služenje domovini, služenje Hrvatskoj i na kraju, ono što je naša zadaća, služenje čovjeku.
INTERVJU  Kolinde Grabar-Kitarović otkriva što će učiniti nakon što osvoji drugi mandat, te naglašava zašto je Zoran Milanović opasnost za Hrvatsku Kolinda2pixsell_5e0cd6a4f100f
Jeste li zadovoljni podrškom HDZ-a i premijera Andreja Plenkovića u prvom krugu?
Ovo je moja kampanja i vodim je s timom koji je formiran i od stranačkih osoba i nešto šire. U skladu sa zakonom, HDZ je izdvojio financijska sredstva i stavio na raspolaganje resurse. Andrej Kenwood Kenon mi daje javnu potporu. Potpora za novi mandat puno je šira i pokušavam okupiti sve one kojima je na srcu jaka Hrvatska.
Kako komentirate tijek kampanje dosad, Vas i glavnog protukandidata Zorana Milanovića? Šalju li se korisne poruke i može li je se nazvati prljavom?
Kampanja ima elemente i negativne i prljave kampanje. Ja nastojim voditi pozitivnu kampanju usmjerenu prema budućnosti. Takve su moje poruke. Ima jako puno udaraca, političke nekorektnosti pa čak i vrijeđanja. No, vjerujem kako birači to sve vide i procjenjuju.
INTERVJU  Kolinde Grabar-Kitarović otkriva što će učiniti nakon što osvoji drugi mandat, te naglašava zašto je Zoran Milanović opasnost za Hrvatsku Kolinda3_pixs_5e0cd6c0d9367
Mnogo je riječi potrošeno na prvog hrvatskog predsjednika pokojnog Franju Tuđmana. Kakva je Vaša poruka onima koji se pozivaju na njega?
Najvažnija politička osoba suvremene Hrvatske je dr. Franjo Tuđman. Činjenica da se mnogi, pa i ja, pozivamo na njega jest dobra. To je znak koliko je dr. Tuđman značajan za Hrvatsku, našu povijest, sadašnjost, ali i za budućnost. Meni smetaju iskrivljene teze i stavljanje vrijednosti dr. Tuđmana u politikantski ili marketinški okvir. I ja se pozivam na njega, ali pozivam se na vrijednosti kao što su jaka hrvatska država, pomirba, zajedništvo i dr.
 Što najviše zamjerate svom izazivaču, tj. protukandidatu Zoranu Milanoviću?
Puno toga mu zamjeram jer je politički nekorektan, politički i ljudski nedosljedan, čisti politički makijevelist. To je čovjek koji nema konzistentnost stavova, vjerodostojnost i iskrenost prema ljudima. Danas je Zoran Milanović prepariran, politički ušminkan i sve je ono što nije u stvarnom životu. Tako upakiran, a dovoljno politički nekorektan, pokušava se prodati hrvatskim biračima. No nije ni u tome sve zlo. Zoran Milanović nema kompetencije, nema znanja i njegov ego je važniji od Domovine. To u vanjskoj politici ne prolazi, ne prolaze doskočice, vicevi, ulične fraze i slično. Nije format europskog ili svjetskog političara i državnika. To je opasnost za Hrvatsku.
INTERVJU  Kolinde Grabar-Kitarović otkriva što će učiniti nakon što osvoji drugi mandat, te naglašava zašto je Zoran Milanović opasnost za Hrvatsku Kolinda4pix_5e0cd6d5dcfc9
 Vjerujete li da su hrvatski birači zaboravili kakve je rezultate imala Milanovićeva Vlada?
Iskreno, bojim se ljudskog zaborava. Vi vidite da Milanović svoju kampanju temelji na formi, a ne sadržaju. Kada bismo ozbiljnije ušli u analizu lika i djela, a posebno djela dobili bismo jedno veliko ništa. Ali ta nula je koštala hrvatske građane i još osjećamo teret njegove loše politike. Vidjela sam na nekim portalima analizu ostavštine Zorana Milanovića. Pa on sam tvrdi da je propali diplomat, da nikada neće biti predsjednik i slične stvari. Sad nas uvjerava u suprotno. Uglavnom iza Zorana Milanovića uvijek ostaje zgarište.
Kako gledate na odnos medija prema Vama, jednom prilikom ste rekli da Vam to sliči na mobbing? Kako na to gledate u kontekstu ove kampanje? Zamjerili ste im česta pitanja o Milanu Bandiću, uz odgovor da je svatko nevin dok mu se ne dokaže krivnja.
Vidite, prošla sam cijeli svijet, radila sa svjetskim vođama, a nastupala na najvažnijim medijima u svijetu. Osobno smatram jako važnim medijske slobode za razvoj svakog društva. Kod nas su mediji takvi kakvi jesu. S druge strane imate novinara koji su u službi pojedinaca, politika ili medijskih sustava. Nastojim i to razumjeti u kontekstu razvoja društva. Kada se žalim, onda se žalim jer smatram da je određeno izvješćivanje neprofesionalno i pristrano. Ali s neke male vremenske distance želim biti potpora medijima i medijskim slobodama ma kako to nekada teško bilo.
INTERVJU  Kolinde Grabar-Kitarović otkriva što će učiniti nakon što osvoji drugi mandat, te naglašava zašto je Zoran Milanović opasnost za Hrvatsku Kolinda5_pix_5e0cd715abf43
 
Kandidat desnice Miroslav Škoro najavio je pomilovanje Tomislava Merčepa i time pobrao simpatije dijela desnih birača. Razmišljate li o tome?
Ne bih gospodina Merčepa koristila u predizbornoj kampanji. Jasno mi je tko je Tomislav Merčep u Domovinskom ratu. Ne odbijam takvu mogućnost. Kao predsjednica moram se držati procedure. Činjenica jest da ni gospodin Merčep, ni njegov odvjetnički tim, nisu podnijeli molbu za pomilovanje, što je preduvjet postupka.
Gdje vidite Hrvatsku za pet godina?
Vidim Hrvatsku kao subjekt u međunarodnoj politici, kako u Europi tako i u svijetu. Zajedno s našim prirodnim saveznicima. Hrvatska koja se poštuje, koja ima stav i koja štiti svoje nacionalne interese. Na unutarnjem planu vidim Hrvatsku koja bolje živi, bogatiju i u službi svakog čovjeka.
Neki od kandidata (Mislav Kolakušić) tvrdili su kako su u dva tjedna kampanje potrošili samo 12 kuna. Vjerujete li da je to istina i kakva se poruka javnosti šalje takvim tvrdnjama?
Iskreno nisam se bavila tom tvrdnjom. Nije moje da sudim. Važno je da smo u okviru zakona. Svi tražimo najbolje putove kako da naša poruka dođe dio birača. No, nije dobro podcjenjivati birače.
Eroo
Eroo

Posts : 74524
2016-07-22


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum