Ptice

Go down

Ptice  Empty Ptice

Post by kic on Tue 17 Dec - 5:04

kućni ljubimci će morati početi dijeliti ovaj podforum s divljim jedinkama, za početak s pticama!

Nedavno sam čitao dnevnik nekog francuskog ministra, pisan u tamnici. Ministar je bio osuđen zbog panamske afere. S kakvim zanosom, s kakvim ushićenjem on spominje ptice, koje je vidio kroz tamnički prozor i kojih nije primjećivao ranije, dok je bio ministar. Sada, dakako, kad je pušten na slobodu, on opet, kao negda, ne opaža ptice. Tako i vi nećete opažati Moskvu, kad budete živjeli u njoj. Sreće kod nas nema i ne biva je, mi je samo želimo.

Ptice  Apus_pallidus_-Greece-8

Čiope mogu i do 10 mjeseci provesti u neprestanom letu..
kic
kic
Admin

Male
2014-04-10

http://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Ptice  Empty Re: Ptice

Post by kic on Tue 17 Dec - 5:13

Možda zvuči neobično, ali posve sam siguran da je među bezbrojnim sastavljačima popisa prirodnoznanstvenog naziva skriven poneki neznani pjesnik. Već sama kratkoća umjetničkog oblika, koja je propisana, zahtijeva najveću jasnoću izraza, jer kum za imenovanje neke nove vrste nema na raspolaganju ništa doli jednu imenicu i jedan pridjev. Ima tu iznimnih domašaja, čiju eleganciju i preciznost još nijedan antologičar nije revno istražio. Tko je, primjerice, ikada promatrao svetog skarabeja kako neumorno gura svoju kuglu, priznat će da se nije moglo naći bolje ime od Sizifova, imena što ga je Latreille nadjenuo jednoj njegovoj vrsti. Dugo nakon što je presahnuo klasični jezik u srednjovjekovlju, ovdje nalazimo na kasni oblik njegove praktične primjene, gotovo kao na morene u kojima rastu ostaci neke antičke vegetacije.

Ptice  15288016567_2ab829b9d7_b

Snježna bujnica (ili Snow Petrel), ptica koja živi i 440km u unutrašnjosti Antarktike

Etymology
The word "petrel"" is derived from Peter the Apostle and the story of his walking on water. This is in reference to the petrel's habit of appearing to run on the water to take off. Also, Pagodroma can be broken down as, pagos is Greek for "ice" and dromos for "a running course". Nivea is derived from Latin adjective niveus, -a, -um meaning "snowy". The snow reference is probably meant for its white color.

https://en.wikipedia.org/wiki/Snow_petrel
kic
kic
Admin

Male
2014-04-10

Back to top Go down

Post by kic on Tue 17 Dec - 6:53

Jednom mi je na trenutak vrabac sletio na rame, dok sam okopavao svoju seosku baštu, i tada sam se osetio počastvovan više nego bilo kojom epoletom koju bih mogao nositi.

Ptice  800px-House_sparrowIII

Vrabci, često sve male smeđe ptičice zovemo ovim imenom..

U Kini su nakon 2. svjetskog rata također proglasili (Mao Ce Tung) vrapca štetočinom, jer su zbog povećanog broja populacije tih "letećih miševa" stradavali usjevi žitarica, posebno riže. U masovnom odstrijelu stradao je nepoznat broj vrabaca koji su dvije godine bili na meti praćaka, zračnih pušaka, topova, mreža i drugih sredstava korištenih za hvatanje i ubijanje. Seljaci i ostali lovci bili su plaćeni po broju ubijenih ptica te su neki i odlikovani za taj čin narodne hrabrosti. Ispostavilo se da je to najveća greška koju je netko napravio nad jednom ptičjom vrstom, što su pokazale sljedeće godine u Kini kada zbog najezde kukaca nije bilo dovoljno ptica koje se njima hrane. Po proračunima stradalo je više usjeva nego što bi se to isto dogodilo za 10 godina najezde vrabaca. Valja napomenuti da je pri ovom odstrijelu vrabca zbog nerazlikovanja ptica stradao i nepoznat broj drugih ptičjih vrsta.

Ljudi inače uglavnom ne mare za vrapce, a u nekim zemljama čak se i smatralo da vrapci prenose zaraze.
kic
kic
Admin

Male
2014-04-10

Back to top Go down

Post by kic Yesterday at 3:21

Mnogi se pitaju hraniti ptičice ili ne zimi i koliko je to zapravo mješanje u prirodni odabir i preživljavanje ptica. Međutim, postoji jasna činjenica da je čovjek svojim aktivnostima ugrozio i uvelike uništio stanište pticama i tako ozbiljno ugrozio njihov opstanak (širenje naselja, konvencionalna poljoprivreda, krčenje šuma itd). Radi sveopće aktivnosti čovjeka, sve je manje trava i drugih biljaka koje imaju sjeme koje bi bilo dostupno pticama preko zime. S druge strane, ptičice su jako korisne životinje u vrtu, jer se hrane kukcima, crvima, gusjenicama i ličinkama koji su nam štetnici u vrtu, pa time one održavaju prirodnu ravnotežu u vrtu.Stoga, u mom vrtu ptice su jako poželjni gosti. Kao prvi korak u pokušaju da privučem i zadržim čim veću populaciju ptica u svom vrtu, vrt preko zime ostavljam “neočišćeni” s ljudskog stajališta. Sve posušene biljke, svo preostalo povrće, sve ostaje takvo kakvo je. Za veliki je broj ljudi to možda nered, ali ovakva je okolina idealna za preživljavanje mnoštvu korisnih organizama, kukaca i ptica. Suhe stabljike biljaka odlične su kukcima za prezimljavanje, a ostatak povrća i sjemenki pticama hrana. Nasuprot ogoljelim izoranim površinama gdje nema života tokom zime, u mom vrtu je uvijek veselo, često je zimi prepun mnoštva ptičice koje tu traže sjemenke, kukce i tako lakše preživljavaju zimu. Istodobno, ptičji je izmet bogat fosforom, koji je jedan od bitnih elemenata za dobar rast biljaka, tako da imam i besplatno gnojenje vrta. A svo osušeno bilje na proljeće ću iskoristiti kao malč na vrtu. U svakom slučaju svi smo na dobitku. Često me tu znaju upozoriti poneki da moram malo paziti na urednost jer “kaj budu susjedi rekli na taj nered”. Ali, ako se bolje razmisli, ovo je prirodan izgled vrta, a iskreno, u cijeloj toj priči stvarno me najmanje muči što će netko misliti ako je to s stajališta estetike – “neuredno”. Mislim da zapravo ljudi moraju shvatiti da je priroda u svim svojim oblicima prekrasna..

više:

https://www.biovrt.com/hranjenje-ptica-zimi/
kic
kic
Admin

Male
2014-04-10

Back to top Go down

Post by Sponsored content

Sponsored content