ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

O zgradi na Trešnjevci

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty O zgradi na Trešnjevci

Post by Eroo 10/8/2019, 13:47

NAPUHNUĆE FASADE
VIDEO/FOTO O zgradi na Trešnjevci oglasio se Ured za hitne situacije: Pogledajte novu snimku i fotografije!
10.08.2019 09:45
I.Kri
O zgradi na Trešnjevci Zgrada-u-kranjcevicoj-kojoj-je-pukla-fasada-e38dccfc3dd1c945a5c3029369aa08f4_view_article_new
Vijesti.hr
Statičar Građevinskog fakulteta utvrdio je kako zasad  :D ne postoji točka oštećenja na fasadi koja bi mogla biti opasna

https://www.rtl.hr/vijesti-hr/novosti/hrvatska/3547641/video-foto-o-zgradi-u-kranjcevicevoj-oglasio-se-ured-za-hitne-situacije-pogledajte-novu-snimku-i-fotografije/


Last edited by Eroo on 10/8/2019, 13:48; edited 1 time in total
Eroo
Eroo

Posts : 74369
2016-07-22


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Eroo 10/8/2019, 13:47

Ma ajte, molin vas... :)
Eroo
Eroo

Posts : 74369
2016-07-22


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Eroo 10/8/2019, 13:50

O zgradi na Trešnjevci 1-1
Eroo
Eroo

Posts : 74369
2016-07-22


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Eroo 10/8/2019, 13:51

O zgradi na Trešnjevci 1-2pic sharing
Eroo
Eroo

Posts : 74369
2016-07-22


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Eroo 10/8/2019, 13:52

Gđo Noor, javi seee! :)
Eroo
Eroo

Posts : 74369
2016-07-22


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Noor 10/8/2019, 14:18

Strah me doći ovdje da mi se ova špaleta ne sruči na glavu :|

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Eroo 10/8/2019, 14:30

Noor wrote:Strah me doći ovdje da mi se ova špaleta ne sruči na glavu :|
Način izvedbe fas. obloge mi je čudan i neviđen u praksi, za ovako visok objek (područje stropne ploče!). 
Evidentno prekoračeni vertikalni naponi u fasadnoj  oblozi. Posebno u međuprozorskim slopovima.
Vertikalna pukotina je karakteristična u takvim slučajevima.
 Kaže novinar  "napuhnuće".. :) ...lambda?
Upitno je i ljepljenje (?) obloge na osnovnu konstrukciju.
Eroo
Eroo

Posts : 74369
2016-07-22


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Eroo 10/8/2019, 14:52

Ovakvi problemčići nisu dovoljno obrađeni u literaturi, a na faksu se i ne spominju. 
Mladi inženjeri-statičari ne prolaze više kroz fazu gdje dobiju starijeg i iskusnog
mentora i jebiga...Ja sam ga u početku imao za vratom 5 godina. 
Ima ovakvih cvjetića poprilično, a ni jedan objekt nije isti, kako se često pogrešno
misli. Ako ništa lokacije nisu isto, a educirani će znati o čemu pričam.
Gđa Noor, a primjer. :)
Eroo
Eroo

Posts : 74369
2016-07-22


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Noor 10/8/2019, 15:08

Ako statičar s FGZa kaže da nema opasnosti, onda nema :)
Bit ce da izlapeli Kuspa opet šalje očitovanja bez izlaska na teren :)

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Noor 10/8/2019, 15:29

Eroo wrote:Ovakvi problemčići nisu dovoljno obrađeni u literaturi, a na faksu se i ne spominju. 
Mladi inženjeri-statičari ne prolaze više kroz fazu gdje dobiju starijeg i iskusnog
mentora i jebiga...Ja sam ga u početku imao za vratom 5 godina. 
Ima ovakvih cvjetića poprilično, a ni jedan objekt nije isti, kako se često pogrešno
misli. Ako ništa lokacije nisu isto, a educirani će znati o čemu pričam.
Gđa Noor, a primjer. :)
E, dešava se ovakvo što ako ne izvrše sidrenja obloge, a koliko je vidljivo..ovo i nije klasicna obloga, vec zidani fasadni zid.

Naravno da ni jedan objekt nije isti, a lokacije (od geografske preko klimatološke do geomorfološke) su kljucni faktor za sva početna ciljana predviđanja i baza za sve neophodne istrazivacke radove, ciji rezultati su smjernice za dalje.
Sve je manje vise poznata stvar, ali da...mladi inzenjeri po projektnim uredima niti imaju doticaj s terenom i živim gradilistem, niti s iskusnim mentorima uz koje bi barem puno manje grijesili.
Osim toga, iz iskustva znam da je uz svu mogucu tehnologiju i proracunske i crtace softweare, kvaliteta izrade projekata na sramotno niskom stupnju.
Da li su uzrok kratki rokovi, neznanje i neiskustvo, nebitno...to si struka ne bi smjela dozvoliti.
Ne samo zbog vlastitog renomea, nego i zbog prouzročenih šteta, koje su ogromne.

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Eroo 10/8/2019, 16:12

Noor wrote:
Eroo wrote:Ovakvi problemčići nisu dovoljno obrađeni u literaturi, a na faksu se i ne spominju. 
Mladi inženjeri-statičari ne prolaze više kroz fazu gdje dobiju starijeg i iskusnog
mentora i jebiga...Ja sam ga u početku imao za vratom 5 godina. 
Ima ovakvih cvjetića poprilično, a ni jedan objekt nije isti, kako se često pogrešno
misli. Ako ništa lokacije nisu isto, a educirani će znati o čemu pričam.
Gđa Noor, a primjer. :)
E, dešava se ovakvo što ako ne izvrše sidrenja obloge, a koliko je vidljivo..ovo i nije klasicna obloga, vec zidani fasadni zid. *

Naravno da ni jedan objekt nije isti, a lokacije (od geografske preko klimatološke do geomorfološke) su kljucni faktor za sva početna ciljana predviđanja i baza za sve neophodne istrazivacke radove, ciji rezultati su smjernice za dalje.
Sve je manje vise poznata stvar, ali da...mladi inzenjeri po projektnim uredima niti imaju doticaj s terenom i živim gradilistem, niti s iskusnim mentorima uz koje bi barem puno manje grijesili.
Osim toga, iz iskustva znam da je uz svu mogucu tehnologiju i proracunske i crtace softweare, kvaliteta izrade projekata na sramotno niskom stupnju.**
Da li su uzrok kratki rokovi, neznanje i neiskustvo, nebitno...to si struka ne bi smjela dozvoliti.
Ne samo zbog vlastitog renomea, nego i zbog prouzročenih šteta, koje su ogromne.
* Ma neeee? Je li to provjereno? 6-etažni objekt? :W
** Računar je samo pomoćno sredstvo, a mladi to ne razumiju. Sve je ispravno što računalo "izbaci". :D
Gora niš vredne papirologije. Armaturne nacrte se ne može raditi na 22 inčnom ekranu,
a još manje  kontrolirati...zum, zum, zum...itd, da o detaljima (i statičnoj provjeri istih) ne govorim.
Eroo
Eroo

Posts : 74369
2016-07-22


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Eroo 10/8/2019, 17:24

Eroo wrote:O zgradi na Trešnjevci 1-1


Za educirane! :)

O zgradi na Trešnjevci 1-1
Eroo
Eroo

Posts : 74369
2016-07-22


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Eroo 10/8/2019, 17:27

PS:
Za ono  gore u krugu se u mojoj struci kaže da je porušeno i da "za sada stoji sa sigurnošću 1.0". Objekt je za izseliti. Subito!
Eroo
Eroo

Posts : 74369
2016-07-22


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by T. 10/8/2019, 19:48

Dobro je to i držalo s obzirom da je građeno pred 30+ godina po JUS-u...
Nema većih problema...
Oparati tih par kvadrata cigle i staviti ponovo...

_________________
O zgradi na Trešnjevci Unname11
T.
T.

Posts : 17078
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Noor 10/8/2019, 20:18

Eroo wrote:
Eroo wrote:O zgradi na Trešnjevci 1-1


Za educirane! :)

O zgradi na Trešnjevci 1-1
I prozor lijevo, takoder, spaleta odvaljena
Meni se čini da ju parapet povlači za sobom, sve će otić :|

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Eroo 10/8/2019, 20:38

Noor wrote:
Eroo wrote:
Eroo wrote:O zgradi na Trešnjevci 1-1


Za educirane! :)

O zgradi na Trešnjevci 1-1
I prozor lijevo, takoder, spaleta odvaljena
Meni se čini da ju parapet povlači za sobom, sve će otić :|


Parapet je pritisnuta "šajba" ("na nož"). Konkretni međuprozorski slop ( široki prozori) je opterećen velikim silama,
a zbog premale torzijske krutosti greda nad otvorima dovelo je i do zaokretanja na nivou etaže --> a to do ekscentričnog
opterećenja slopa --> povećala se dužina izvijanja (veći lambda), smanjila nosivost...Posebno je tu za naglasiti malu
zateznu (poprečnu) nosivost zidane konstrukcije, pa i kod malih momenata savijanja dolazi do pojave horizontane
pukotine, s kojom se veoma smanji efektivni tlačni presjek zida, čak i 3 ili više puta. Shodno tome se smanji nosivost zida.
Ovo gore je veoma opasno, jer  s eventualnim rušenjem slopa može doći do kaotičnega rušenja i ostalih zidova.
Osobno bih ovaj slop gore spašavao tako što bih s unutrašnje strane izvršio podupiranje od temelja do ...šta znam, najbolje do vrha.
Naravno, sve u skladu sa stvarnim vertikalnim silama u slopu.
Naglašavam, mislim, ovako izdaleka, da je problem preozbiljan i ne zaslužuje ono da "za sada nema opasnosti etc..."

(PS: u struci mi otkaže hrvatski j...ispričavam se. :) )
Eroo
Eroo

Posts : 74369
2016-07-22


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by dijagram 10/8/2019, 21:24

T. wrote:Dobro je to i držalo s obzirom da je građeno pred 30+ godina po JUS-u...
Nema većih problema...
Oparati tih par kvadrata cigle i staviti ponovo...
Tocno, sve sto se nije znalo gledalo se po njemackom DINU
No ne doslovno nego korigirano, malo se to popravi, izbaci ono sto ne treba i radi po tome:)
Masa ovih fasada sidrena je paljenom zicom 3 mm za nosive zidove.
Vremenom se preslo na pocincanu, a danas se koriste nehrdjajuci čelici.
Ovdje su problem upravo sidra, garant obicna zica i to rijetko i lose usidrena:)
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18695
2015-08-09


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Eroo 10/8/2019, 21:35

dijagram wrote:
T. wrote:Dobro je to i držalo s obzirom da je građeno pred 30+ godina po JUS-u...
Nema većih problema...
Oparati tih par kvadrata cigle i staviti ponovo...
Tocno, sve sto se nije znalo gledalo se po njemackom DINU
No ne doslovno nego korigirano, malo se to popravi, izbaci ono sto ne treba i radi po tome:)
Masa ovih fasada sidrena je paljenom zicom 3 mm za nosive zidove.
Vremenom se preslo na pocincanu, a danas se koriste nehrdjajuci čelici.
Ovdje su problem upravo sidra, garant obicna zica i to rijetko i lose usidrena:)
Ako je osnovna konstrukcija zidana, s kojim elementima? Punim ili šupljim? To je moje prvo pitanje.
Kako se inače sidra ugrađuju? U fuge ili kako? Između je vjerojatno toplotna izolacija.
Možda je i jedno i drugo ljepljeno...jedno za drugim na nosivi zid.
Ono što je ovdje najbitnije ne vidim da bi ab stropna ploča bila potegnuta van kao kratka konzola,
kako bi se fasadna obloga nosila od stropa do stropa., a ne od vrha objekta do temelja.
Ima tu za mene puno nepoznanica.


PS: Pozdrav tebi , mladi kolega. Ne pišeš baš u zadnje vrime ovdje.
Eroo
Eroo

Posts : 74369
2016-07-22


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Eroo 10/8/2019, 21:45

dijagram wrote:
T. wrote:Dobro je to i držalo s obzirom da je građeno pred 30+ godina po JUS-u...
Nema većih problema...
Oparati tih par kvadrata cigle i staviti ponovo...
Tocno, sve sto se nije znalo gledalo se po njemackom DINU
No ne doslovno nego korigirano, malo se to popravi, izbaci ono sto ne treba i radi po tome:)
Masa ovih fasada sidrena je paljenom zicom 3 mm za nosive zidove.
Vremenom se preslo na pocincanu, a danas se koriste nehrdjajuci čelici.
Ovdje su problem upravo sidra, garant obicna zica i to rijetko i lose usidrena:)
Ima i ona "poznata" ne zna se je li 4/m^2  ili 4/m^1 . Kod nas je obično ono prvo,
jer se ono drugo obično smatra kao greška u tisku. :D
Eroo
Eroo

Posts : 74369
2016-07-22


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by dijagram 10/8/2019, 21:48

Eroo wrote:
dijagram wrote:
T. wrote:Dobro je to i držalo s obzirom da je građeno pred 30+ godina po JUS-u...
Nema većih problema...
Oparati tih par kvadrata cigle i staviti ponovo...
Tocno, sve sto se nije znalo gledalo se po njemackom DINU
No ne doslovno nego korigirano, malo se to popravi, izbaci ono sto ne treba i radi po tome:)
Masa ovih fasada sidrena je paljenom zicom 3 mm za nosive zidove.
Vremenom se preslo na pocincanu, a danas se koriste nehrdjajuci čelici.
Ovdje su problem upravo sidra, garant obicna zica i to rijetko i lose usidrena:)
Ako je osnovna konstrukcija zidana, s kojim elementima. Punim ili šupljim? To je moje prvo pitanje.
Kako se inače sidra ugračuju? U fuge ili kako? Između je vjerojatno toplotna izolacija.
Možda je i jeno i drugo ljepljeno...jedno za drugim.
Ono što je ovdje najbitnije ne vidim da bi ab stropna ploča bila potegnuta van kao kratka konzola,
kako bi se fasadna obloga nosila od stropa do stropa., a ne od vrha objekta do temelja.
Ima tu za mene puno nepoznanica.


PS: Pozdrav tebi , mladi kolega. Ne pišeš baš u zadnje vrime ovdje.
Ovo je zgrada najmanje iz 70-tih godina. Ne znam je li betonjara ili zidana opekom.
Ne znam je li ventilirana fasada ili sljubljena s pretpostavljeno  nekim slojem toplotne izolacije.
Tada sam bio mali, ali znam da su se radila sidra od obicne zice, improvizacija.
Fasadna cigla u fuge a nosivi zid bi se busio i zica bi isla do unutrasnje strane zida i tamo se sidrila za sipku fi sest koja je ostajala pod zbukom:)
jedan od primjera koje sam vidio i danas znam da ne valjaju.
Vremenom su stigla sidra s kukicama od nehrdjajuceg celika kakva se i danas koriste.
Kako ovdje nema istaka po etazama uz sidra su pretpostavljam postavljali nosace od tko zna cega i sidrene tko zna kako.
Shodno visini objekta ocito se postavilo nedovoljne nosace i oni popustaju na kriticnim mjestima koja i navodis.
Izvijanje ( izbocavanje)fasadne obloge na jednom mjestu jasno ukazuje na mogucnost da popusti cijela stijena iznad pa bi to valjalo maknuti i napraviti kako spada:)
Nema me, puno se dela, a slabo sto se ima i komentirati:)
Da nisam slucajno vidio ovu tematiku vjerojatno se ne bih ni logirao:)
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18695
2015-08-09


Back to top Go down

O zgradi na Trešnjevci Empty Re: O zgradi na Trešnjevci

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum