ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ukrajina: Proruska stranka druga po anketama

Go down

Ukrajina: Proruska stranka druga po anketama Empty Ukrajina: Proruska stranka druga po anketama

Post by Hektorović 19/7/2019, 17:49

Zelenskiy, a TV comedian with no previous political experience, took the presidency in April on a platform of promising to crack down on corruption and lift living standards. 
He is now hoping his Servant of the People party - named after the TV series in which he played a fictional, honest graft-fighting president - can give him control of parliament after Sunday’s vote. 
Surveys by the Razumkov center non-government think-tank and the pollster Reiting showed his party with the support of 40.2% and 41.8% of voters - up from the 36.5% and 37.3%, respectively, recorded by the same pollsters in late June and early July. 
The surveys show the next biggest party - the Opposition Platform party, which promotes restoration of ties with Russia - largely holding its ground through July with between 8.8% and 12.1%. 
European Solidarity, the party of the previous president, Petro Poroshenko, was also hovering between 6.5% and 6.8%. 

https://www.reuters.com/article/us-ukraine-election-poll/ukraines-president-party-builds-support-days-before-vote-polls-idUSKCN1UD2PK
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Ukrajina: Proruska stranka druga po anketama Empty Re: Ukrajina: Proruska stranka druga po anketama

Post by crvenkasti 19/7/2019, 17:53

Pa imaju samo 12 %, koliko sam ja razumio glupi engleski.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28825
2014-04-17


Back to top Go down

Ukrajina: Proruska stranka druga po anketama Empty Re: Ukrajina: Proruska stranka druga po anketama

Post by Hektorović 19/7/2019, 17:54

crvenkasti wrote:Pa imaju samo 12 %, koliko sam ja razumio glupi engleski.

Da se Donetsk i Luhansk integriraju imali bi 20%...
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Ukrajina: Proruska stranka druga po anketama Empty Re: Ukrajina: Proruska stranka druga po anketama

Post by jastreb 19/7/2019, 17:56

crvenkasti wrote:Pa imaju samo 12 %, koliko sam ja razumio glupi engleski.
Pa to je kao i kod nas do 1991. 12% neprijateljski raspoloženog pučanstva.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Ukrajina: Proruska stranka druga po anketama Empty Re: Ukrajina: Proruska stranka druga po anketama

Post by crvenkasti 19/7/2019, 17:59

Hektorović wrote:
crvenkasti wrote:Pa imaju samo 12 %, koliko sam ja razumio glupi engleski.

Da se Donetsk i Luhansk integriraju imali bi 20%...

A Krim si otpisao?
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28825
2014-04-17


Back to top Go down

Ukrajina: Proruska stranka druga po anketama Empty Re: Ukrajina: Proruska stranka druga po anketama

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum