ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ALUMINIJ IZGUBLJEN

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by Hektorović 3/7/2019, 16:42

ALUMINIJ IZGUBLJEN Proizvodnja se gasi u petak u ponoć, nitko nije svjestan kakve će biti posljedice
Dramatičnu konferenciju za medije održali su danas članovi Uprave Aluminija. Kroz suze su poručili da je s proizvodnjom u Aluminiju gotovo i da postoje još samo teoretske šanse da proizvodnja nastavi.
Ostaje mogućnost da dogodi neko čudo, ali mgućnosti su vrlo male, proizvodnja u Aluminiju gasi se u ponoć u noći s petka na subotu, rekao je danas kroz suze na konferenciji za medije generalni direktor Aluminija Dražen Pandža.
Radnicima će biti isplaćena još jedna plaća, a radnici su kod banaka zaduženi za oko 15 milijuna mraka. te kredite više neće moći vraćati. Također, nije jasno kakve će ekološke i tehničke posljedice imati naglo gašenje prozvodnje.
"Nedostaje nam sirovina, rezervnih dijelova, svega. Cijena struje je previsoka. Možemo pričati o odgovornosti, pokušali smo i nadali se najboljem. Ovo se nije trebalo dogoditi", rekao je pnadža i upozorio kako će gašenje Aluminija domino-efektom utjecati na cijelu FBiH..
"Aluminij mjesečno plaća 52 milijuna marak doprinosa doprinosa radnicma. Toga više neće biti. neće biti ni uplata u MIO/PIO fondove. Ljudi neće moći vraćati kredite. Isplatit ćemo još jednu plaći i više od toga ne možemo", rekao je. 
Kaže kako minimalna šansa da se prozvodnja nastavi  još uvijek postoji.
"Mi ćemo prihvatiti svaku šansu, čak i to znači da ćemo samo jedan sat dulje živjeti. Nečemu se i dalje imamo nadati. U toku sutrašenjg dana imamo šansu nešto još uraditi. Šanse su male, no borit ćemo se. Nećemo se predati i sve ćemo učiniti što možemo. Ne mogu govoriti o tomu tko je za ovo sve kriv. Čim se s tržišta počela nabavljati struja postalo je jasno da to Aluminij ne može pratiti ni izdržati. Glavni je problem u tomu što se cijena struje vezivala za mađarsku burzu. To je učinjeno bez ikakvog objašnjenja a to je najskuplja burza. Vlada FBiH ne zna kako sada riješiti taj problem. Prva minuta subote znači gašenje kompanije", istaknuo je generalni direktor kompanije.
Sasvim je izvjesno, naglasio je, da firma prestaje raditi u subotu. 
"Ne vidim prostora da se može ući više u bilo kakve pregovore jer jedostavno nema više vremena ni za što. Nemamo nikakvih informacija ni iz Hrvatske", istaknuo je.. 
Boris Vican, izvršni direktor za tehničke poslove, izjavio je kako Aluminij nikad nije dobio pravu šansu za rad. 
"Izmijenilo se ovdje i puno uprava, ali aluminijska industrija u Europi već 10 godina ima probleme. To je nekako riješeno kroz subvencije. Ovdje nama subvencije ne daju. Dug za struju je preko 250 milijuna KM. Svima je jaso da Aluiminij ne može raditi na tržišnim osnovama posebno zbog cijene struje. Nitko ne zna zašto se mi vežemo za mađarsku burzovnu cijenu struje. Mi smo davali prijedloge rješenja, ali nitko to nije želio čuti. Za sve je sada kasno i mi nikad nismo dobili šansu raditi", rezigniran je Vican.
Kaže i kako je Aluminij struju kupovao od privatnih tvrtki. 
"Mi smo tražili da uđemo u energoenergatsku bilancu BiH. BiH ima puno više viškova struje nego što je nama potrebno. Mi smo mislili da se ti viškovi izvoze, ali ona ostaje u BiH i onda se preprodaje", istaknuo je pojasnivši kako viškova struje ima za najmanje dva Aluminija.
Problem je i sami proces gašenja proizvodnje jer će struje naglo nestati. 
"Ako naglo nestane struje, mi moramo biti odgovorni prema ljudima, njihovu zdravlju i sigurnosti, i nadležne instutcije moraju biti spremne. Nakon ovog više nikad se ova industrija u Mostaru neće pokrenuti. Nitko više nikad ovu firmu neće otvoriti jer je cijena struje preskupa", rekao je Pandža. 
Što se pak radnika tiče, veli, oni trebaju dolaziti na posao dok su god u radnom odnosu. 
"Mi sada ne znamo ni hoće li firma ići u stečaj, iako znamo što znači stečaj u BiH", rekao je. 
Vican je pojasnio kako Elektroliza može biti bez struje najdulje dva i pol sata i onda dolazi do problema. 
"Ne znam ,pak, hoće li djelatnici uopće htjeti to raditi", rekao je Vican.
J.G. / Dnevnik.ba
Hektorović
Hektorović

Posts : 26371
2018-04-10


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by AlfaOmega 3/7/2019, 16:52

Zamisli ti koliko je to bila jaka tvrtka u onom ex sustavu kad je kapitalizmu tribalo skoro 30 godina da je uništi.

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10230
2015-09-11


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by T. 3/7/2019, 16:54

AlfaOmega wrote:Zamisli ti koliko je to bila jaka tvrtka u onom ex sustavu kad je kapitalizmu tribalo skoro 30 godina da je uništi.
E da, i to u bih...
Gigant jbg. ... :|
T.
T.

Posts : 17089
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by RayMabus 3/7/2019, 16:57

Vrlo bitno šta će se ugasit. Uteklo sve živo vanka , natalitet krahira i ti nekakvi Uljanici i Aluminiji više nikog normalnog ne zanimaju.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by AlfaOmega 3/7/2019, 17:10

RayMabus wrote:Vrlo bitno šta će se ugasit. Uteklo sve živo vanka , natalitet krahira i ti nekakvi Uljanici i Aluminiji više nikog normalnog ne zanimaju.
Došla neka lipša vrimena. Modernija.

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10230
2015-09-11


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by RayMabus 3/7/2019, 17:16

AlfaOmega wrote:
RayMabus wrote:Vrlo bitno šta će se ugasit. Uteklo sve živo vanka , natalitet krahira i ti nekakvi Uljanici i Aluminiji više nikog normalnog ne zanimaju.
Došla neka lipša vrimena. Modernija.
Kako god. Aluminij me zanima isto koliko i Uljanik.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by RayMabus 3/7/2019, 18:15

Ovi vamo u RS pričaju priče kako će oni dignig plaću 400 kuna

https://www.klix.ba/biznis/privreda/u-rs-u-za-sedam-godina-povecali-place-za-86-km-sada-tvrde-da-ce-ih-za-samo-sest-mjeseci-povecati-za-97-km/190703023

A Njemačka od iduće godine otvara ovima praktički svoje tržište rada. To će sve pobić tamo.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by Guest 3/7/2019, 18:51

AlfaOmega wrote:Zamisli ti koliko je to bila jaka tvrtka u onom ex sustavu kad je kapitalizmu tribalo skoro 30 godina da je uništi.

Zamisli ti koliko je to bila jaka tvrtka u onom ex sustavu kad je kapitalizmu rvatima i hdz-u tribalo skoro 30 godina da je uništi.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by Eroo 3/7/2019, 19:01

AlfaOmega wrote:
RayMabus wrote:Vrlo bitno šta će se ugasit. Uteklo sve živo vanka , natalitet krahira i ti nekakvi Uljanici i Aluminiji više nikog normalnog ne zanimaju.
Došla neka lipša vrimena. Modernija.

Nakaradu BiH treba ukiniti, pa sve bude došlo na svoje mjesto.
Eroo
Eroo

Posts : 74496
2016-07-22


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by Guest 3/7/2019, 19:04

Eroo wrote:
AlfaOmega wrote:
RayMabus wrote:Vrlo bitno šta će se ugasit. Uteklo sve živo vanka , natalitet krahira i ti nekakvi Uljanici i Aluminiji više nikog normalnog ne zanimaju.
Došla neka lipša vrimena. Modernija.

Nakaradu BiH treba ukiniti, pa sve bude došlo na svoje mjesto.

Istru, Rijeku, Zadar i otoke morate vratiti Italiji, pa sve bude došlo na svoje mjesto.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by Guest 3/7/2019, 19:13



@Eroo wrote:
@AlfaOmega wrote:
@RayMabus wrote:
Vrlo bitno šta će se ugasit. Uteklo sve živo vanka , natalitet krahira i ti nekakvi Uljanici i Aluminiji više nikog normalnog ne zanimaju.
Došla neka lipša vrimena. Modernija.

Nakaradu BiH treba ukiniti, pa sve bude došlo na svoje mjesto.
by Gnječ Today at 13:04
Istru, Rijeku, Zadar i otoke morate vratiti Italiji, pa sve bude došlo na svoje mjesto.
=================================================================
Tako je i ukinuti Hrvatsku kao drzavu jer je najveci shtetochina na Balkanu..najshtetnija je za hrvate..Sad kad skoche majminu sa grane ipochnu tvrditi suprotno.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by Guest 3/7/2019, 19:16

Ode Aluminijum u sto pichki materinih..Znachi iseljavanje hrvata za Njemachku ce se nastaviti josh intezivnije pa moja procjena o BiH bez takozvanih hrvata josh vishe dobija na vjerodostojnosti.Zao mi je sami pali sami se unishtili..rushiti staru kucu a za novu ni temelje nisu napravili samo mogu idioti koji pojma nemaju shto je drzava..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by Guest 3/7/2019, 19:24

frka wrote:

@Eroo wrote:
@AlfaOmega wrote:
@RayMabus wrote:
Vrlo bitno šta će se ugasit. Uteklo sve živo vanka , natalitet krahira i ti nekakvi Uljanici i Aluminiji više nikog normalnog ne zanimaju.
Došla neka lipša vrimena. Modernija.

Nakaradu BiH treba ukiniti, pa sve bude došlo na svoje mjesto.
by Gnječ Today at 13:04
Istru, Rijeku, Zadar i otoke morate vratiti Italiji, pa sve bude došlo na svoje mjesto.
=================================================================
Tako je i ukinuti Hrvatsku kao drzavu jer je najveci shtetochina na Balkanu..najshtetnija je za hrvate..Sad kad skoche majminu sa grane ipochnu tvrditi suprotno.

Istru, Rijeku, Zadar i otoke što je okupirao i hrvatima poklonio omraženi im hrvatofob Tito neka vrate Italiji, več kad rvat'ne imaju otvorene pretenzije za aneksiju bosne i hercegovine onda neka lijepo bez da im netko mora prislonit pištolj na tamburu vrate okupirane talijanske teritorije Italiji.

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by RayMabus 3/7/2019, 19:32

Aneksija čega ?

Pa ta BiH je sirotinjo i Bogu si teška. Neće je ni EU.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175641
2014-04-11


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by Eroo 3/7/2019, 19:33

Gnječ wrote:
frka wrote:

@Eroo wrote:
@AlfaOmega wrote:
@RayMabus wrote:
Vrlo bitno šta će se ugasit. Uteklo sve živo vanka , natalitet krahira i ti nekakvi Uljanici i Aluminiji više nikog normalnog ne zanimaju.
Došla neka lipša vrimena. Modernija.

Nakaradu BiH treba ukiniti, pa sve bude došlo na svoje mjesto.
by Gnječ Today at 13:04
Istru, Rijeku, Zadar i otoke morate vratiti Italiji, pa sve bude došlo na svoje mjesto.
=================================================================
Tako je i ukinuti Hrvatsku kao drzavu jer je najveci shtetochina na Balkanu..najshtetnija je za hrvate..Sad kad skoche majminu sa grane ipochnu tvrditi suprotno.

Istru, Rijeku, Zadar i otoke što je okupirao i  hrvatima poklonio omraženi im hrvatofob Tito neka vrate Italiji, več kad rvat'ne imaju otvorene pretenzije za aneksiju bosne i hercegovine onda neka lijepo bez da im netko mora prislonit pištolj na tamburu vrate okupirane talijanske teritorije Italiji.

Kakvo te je vraćanje snašlo, mi se imamo namjeru čak i proširiti...Tako nam NATO pomoga. :D


Last edited by Eroo on 3/7/2019, 19:33; edited 1 time in total
Eroo
Eroo

Posts : 74496
2016-07-22


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by Guest 3/7/2019, 19:33

Jebiga davno sam napisao da se srbi trebaju isprichati talijanima a ionako imaju jako dobre odnose sa Salvinijem ..jer da nije bilo srba ne bi to nikada dobili..To je narod koji samo cheka sa strane da ulovi koju mrvicu..Kroz povijest su se izvjezbali pa preko Tita glupim srbima prodali foru o bratstvu i jedinstvu.Ovi jadni glupi mislili da su im stvarno neka braca,,koliko mi se chini da su ipak progledali pa ce hrvati to morati vratiti na fini i kulturan nacin..ionako su stvoreni tako da svakog gospodara dochekuju rashirenih ruku misleci da ce neshto ushcariti..Gubitnichki mentalni sklop koji ne zna misliti unaprijed za 100 godina nego daj sad ...danas ne sutra..Ostavish ih same i sami se poubijaju kao divlje zvijeri oko plijena..Odvratan narod...izuzimam tu Zagorce i Medjumurje koji i nisu hrvati nego slovenci i madjari..::
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by Eroo 3/7/2019, 19:35

'Ko gubi ima pravo da se ljuti. :D
Eroo
Eroo

Posts : 74496
2016-07-22


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by Guest 3/7/2019, 19:39

Eroo wrote:
Gnječ wrote:
frka wrote:

@Eroo wrote:
@AlfaOmega wrote:
@RayMabus wrote:
Vrlo bitno šta će se ugasit. Uteklo sve živo vanka , natalitet krahira i ti nekakvi Uljanici i Aluminiji više nikog normalnog ne zanimaju.
Došla neka lipša vrimena. Modernija.

Nakaradu BiH treba ukiniti, pa sve bude došlo na svoje mjesto.
by Gnječ Today at 13:04
Istru, Rijeku, Zadar i otoke morate vratiti Italiji, pa sve bude došlo na svoje mjesto.
=================================================================
Tako je i ukinuti Hrvatsku kao drzavu jer je najveci shtetochina na Balkanu..najshtetnija je za hrvate..Sad kad skoche majminu sa grane ipochnu tvrditi suprotno.

Istru, Rijeku, Zadar i otoke što je okupirao i  hrvatima poklonio omraženi im hrvatofob Tito neka vrate Italiji, več kad rvat'ne imaju otvorene pretenzije za aneksiju bosne i hercegovine onda neka lijepo bez da im netko mora prislonit pištolj na tamburu vrate okupirane talijanske teritorije Italiji.

Kakvo te je vraćanje snašlo, mi se imamo namjeru čak i proširiti...Tako nam NATO pomoga. :D

opet si nejasan. tko to "mi"? na koga misliš? na slovence, ercegovnjare ili rvat'ne??? jebote teška je tvoja bolest ercegovac si pokatoličeni srbin, živiš u sloveniji a nonstop drobiš o hrvatskoj.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by Guest 3/7/2019, 19:41

Treba naseliti shto vishe muslimana u Hrvatsku..jer ionako ih ima na moru previshe,,,grade dzamiju u Dubrovniku...bog te jebo to nije bilo ni za vrijeme osmanlija,,valjda zato shto tamo hrvata i nije bilo,,,taj narod bi dao guzice sa koji dolar ili euro,,,bez ponosa i stida..bez samoposhtovanja...lazljivi i fol kulturni uvijek se svrstavaju uz trenutno jacheg i uvijek na kraju popushe kao i albanci..mozda su genetska braca jer skoro su u svemu isti...otet tudje ...ukrast..zajbat rodjenog svoga sao da se dodje do love..glup narod koji misli da je sve u lovi..Drzava ih krade oni kradu drzavu..drzava lopova i prevaranata..Zato ta mladost i odlazi...Jer svako drushtvena zajednica pred chijim zakonima njeni gradjani nisu isti osudjena je na propast..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by Eroo 3/7/2019, 19:41

Gnječ wrote:
Eroo wrote:
Gnječ wrote:
frka wrote:

@Eroo wrote:
@AlfaOmega wrote:
@RayMabus wrote:
Vrlo bitno šta će se ugasit. Uteklo sve živo vanka , natalitet krahira i ti nekakvi Uljanici i Aluminiji više nikog normalnog ne zanimaju.
Došla neka lipša vrimena. Modernija.

Nakaradu BiH treba ukiniti, pa sve bude došlo na svoje mjesto.
by Gnječ Today at 13:04
Istru, Rijeku, Zadar i otoke morate vratiti Italiji, pa sve bude došlo na svoje mjesto.
=================================================================
Tako je i ukinuti Hrvatsku kao drzavu jer je najveci shtetochina na Balkanu..najshtetnija je za hrvate..Sad kad skoche majminu sa grane ipochnu tvrditi suprotno.

Istru, Rijeku, Zadar i otoke što je okupirao i  hrvatima poklonio omraženi im hrvatofob Tito neka vrate Italiji, več kad rvat'ne imaju otvorene pretenzije za aneksiju bosne i hercegovine onda neka lijepo bez da im netko mora prislonit pištolj na tamburu vrate okupirane talijanske teritorije Italiji.

Kakvo te je vraćanje snašlo, mi se imamo namjeru čak i proširiti...Tako nam NATO pomoga. :D

opet si nejasan. tko to "mi"? na koga misliš? na slovence, ercegovnjare ili rvat'ne??? jebote teška je tvoja bolest ercegovac si pokatoličeni srbin, živiš u sloveniji a nonstop drobiš o hrvatskoj.
Ja barem imam neko pravo na to, ali odkud to pravo vama Turcima? :D
Eroo
Eroo

Posts : 74496
2016-07-22


Back to top Go down

ALUMINIJ IZGUBLJEN Empty Re: ALUMINIJ IZGUBLJEN

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum