ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Denkverbot

Page 15 of 50 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 32 ... 50  Next

Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest Fri 28 Jun - 18:22

mativka wrote:Gnječ?!
Nismo zanimljivi nikome :)

Ipak je ovo domicilno Abenovo mjesto, a njemu pak ako nema novih...i nije nešto "napeto" :)

ko ga jebe i tako vrti istu mantru ko pokvarena ploča a ni šejkera nema on dođe ugasit svaku raspravu. aben i šejker dva filozofa koje bi Sokrat izmlatio glogovim kolcem i poslao rudarit u rudnike sumpora na Siciliju.

Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by mativka Fri 28 Jun - 18:26

Gnječ wrote:
mativka wrote:Gnječ, u čemu smatraš da se pronalaziš i da za sebe možeš tvrditi da si baš zadovoljan svojim radom?

jel ti znaš koliko je gradi po sv. Celzijusu danas?  može li neko jednostavnije pitanje?
Pa znun :)

Manje nego jučer.
Nego, od koliko stupnjeva najbolje funkcioniraš? :)

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by mativka Fri 28 Jun - 18:28

Gnječ wrote:
mativka wrote:Gnječ?!
Nismo zanimljivi nikome :)

Ipak je ovo domicilno Abenovo mjesto, a njemu pak ako nema novih...i nije nešto "napeto" :)

ko ga jebe i tako vrti istu mantru ko pokvarena ploča a ni šejkera nema on dođe ugasit svaku raspravu. aben i šejker dva filozofa koje bi Sokrat izmlatio glogovim kolcem i poslao rudarit u rudnike sumpora na Siciliju.
Ali i ti u toj ekipi...ste "harmonija" za oči :)

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest Fri 28 Jun - 19:02

mativka wrote:
Gnječ wrote:
mativka wrote:Gnječ?!
Nismo zanimljivi nikome :)

Ipak je ovo domicilno Abenovo mjesto, a njemu pak ako nema novih...i nije nešto "napeto" :)

ko ga jebe i tako vrti istu mantru ko pokvarena ploča a ni šejkera nema on dođe ugasit svaku raspravu. aben i šejker dva filozofa koje bi Sokrat izmlatio glogovim kolcem i poslao rudarit u rudnike sumpora na Siciliju.
Ali i ti u toj ekipi...ste "harmonija" za oči :)

moš mislit. pa ja bi taj dvojac bacio u šaht napuštenog rudnika dubok je otprilike 800 metara nikad ih nitko ih ne bi našao. ja sam skoro upao u taj faking šaht nasred polja je visoka trava ja hodam kroz travu i spasila me intuicija neki glasić u glavi mi je govorio da stanem i ne idem dalje čudan osjećaj me odjednom opičio. ja stao okrećem se oko sebe nema nikoga. idem polako mic po mic dalje i evo vidim neku rupetinu na zemlji. ma i sad me jeza prošla. da nisam slušao glasić još par koraka i upao bi u tu verikalu rudnika i tresnuo 800 metara niže možda u vodu ali i ako bi preživio pad od 800 metara ne bi mi bilo spasa koga bi dozvao i kako? tko bi me našao? nitko.

a jebote prošao sam tisuću pizdarija Scilu i Haribdu nemoj me više ništa pitat pliz.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest Fri 28 Jun - 19:04

mativka wrote:
Gnječ wrote:
mativka wrote:Gnječ, u čemu smatraš da se pronalaziš i da za sebe možeš tvrditi da si baš zadovoljan svojim radom?

jel ti znaš koliko je gradi po sv. Celzijusu danas?  može li neko jednostavnije pitanje?
Pa znun :)

Manje nego jučer.
Nego, od koliko stupnjeva najbolje funkcioniraš? :)  

najbolje funkcioniram kad sam sam. ja sam loner.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by Maggie19 Fri 28 Jun - 19:16

Gnjec, je li i kod vas nesnosno vruce?

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest Fri 28 Jun - 19:32

Maggie19 wrote:Gnjec, je li i kod vas nesnosno vruce?

je. u hladu tu vani u vrtlu termometar pokaziva 36 stupnjeva po svetom Celzijusu.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest Fri 28 Jun - 19:36

zato se i šuljam tu po forumu ne bi li ulovio malo hlada. usput gledam 156 tisućitu reprizu Star Trek-a. ja mislim da ne postoji nitko na svijetu koji je toliko puta pogledao tu seriju.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by Maggie19 Fri 28 Jun - 19:39

Haha, k'o ja Mucke..milijun puta ;-D
Znaci, temperatura ista..kuhanje na lagano.
Jos kad zapuse onaj africki vjetar fen, a ti se ponadas rashladnjenju..
Naivno ;-^^

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest Fri 28 Jun - 19:54

Maggie19 wrote:Haha, k'o ja Mucke..milijun puta ;-D
Znaci, temperatura ista..kuhanje na lagano.
Jos kad zapuse onaj africki vjetar fen, a ti se ponadas rashladnjenju..
Naivno ;-^^

a šta ću? ventilator piri, pijem vodu i trošim kisik.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by Maggie19 Fri 28 Jun - 19:56

Gnječ wrote:
Maggie19 wrote:Haha, k'o ja Mucke..milijun puta ;-D
Znaci, temperatura ista..kuhanje na lagano.
Jos kad zapuse onaj africki vjetar fen, a ti se ponadas rashladnjenju..
Naivno ;-^^

a šta ću? ventilator piri, pijem vodu i trošim kisik.  
ja sam pod klimom, pijem stalno i mislim se kako bi trebala izaci..
Kisiku nema spasa..;-@

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest Fri 28 Jun - 20:12

Maggie19 wrote:
Gnječ wrote:
Maggie19 wrote:Haha, k'o ja Mucke..milijun puta ;-D
Znaci, temperatura ista..kuhanje na lagano.
Jos kad zapuse onaj africki vjetar fen, a ti se ponadas rashladnjenju..
Naivno ;-^^

a šta ću? ventilator piri, pijem vodu i trošim kisik.  
ja sam pod klimom, pijem stalno i mislim se kako bi trebala izaci..
Kisiku nema spasa..;-@

klima nije zdrava ako pretjeraš a većina ljudi pretjeraju s tom klimom. ja nemam ali ne bi škodilo da ju imam barem kad su ove tropske vrućine ali u biti vrućina ne smeta nego vlaga vidiš da beduini u Sahari po onoj vrućini idu zakrabuljeni ko da su na sjevernom polu i piju topli čai.

kisik je dvosjekli mač to je oksidans bez njega nemoš živit a s njim vataš ruzinu tj. stariš. CO2 opet bez njega ne bi mogla disat jer on aktivira disanje ali ako ga imaš previše u krvi onda imaš noćne more jer CO2 izaziva burne noćne more.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by Maggie19 Fri 28 Jun - 20:18

Gnječ wrote:
Maggie19 wrote:
Gnječ wrote:
Maggie19 wrote:Haha, k'o ja Mucke..milijun puta ;-D
Znaci, temperatura ista..kuhanje na lagano.
Jos kad zapuse onaj africki vjetar fen, a ti se ponadas rashladnjenju..
Naivno ;-^^

a šta ću? ventilator piri, pijem vodu i trošim kisik.  
ja sam pod klimom, pijem stalno i mislim se kako bi trebala izaci..
Kisiku nema spasa..;-@

klima nije zdrava ako pretjeraš a većina ljudi pretjeraju s tom klimom. ja nemam ali ne bi škodilo da ju imam barem kad su ove tropske vrućine ali u biti vrućina ne smeta nego vlaga vidiš da beduini u Sahari po onoj vrućini idu zakrabuljeni ko da su na sjevernom polu i piju topli čai.

kisik je dvosjekli mač to je oksidans bez njega nemoš živit a s njim vataš ruzinu tj. stariš. CO2 opet bez njega ne bi mogla disat jer on aktivira disanje ali ako ga imaš previše u krvi onda imaš noćne more jer CO2 izaziva burne noćne more.
znam da nije zdrava, ali ne volim bauljat po kuci u znoju, a ni budit se u kosmaru..
Da, vlaga je najgora..nasa klima postaje tropska.

Ugljicni dioksid, da.
Procitala naslov nekog clanka danas, da cemo moci zivjeti 150 godina.
Hmm.

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by mativka Fri 28 Jun - 20:50

Gnječ wrote:
mativka wrote:
Gnječ wrote:
mativka wrote:Gnječ?!
Nismo zanimljivi nikome :)

Ipak je ovo domicilno Abenovo mjesto, a njemu pak ako nema novih...i nije nešto "napeto" :)

ko ga jebe i tako vrti istu mantru ko pokvarena ploča a ni šejkera nema on dođe ugasit svaku raspravu. aben i šejker dva filozofa koje bi Sokrat izmlatio glogovim kolcem i poslao rudarit u rudnike sumpora na Siciliju.
Ali i ti u toj ekipi...ste "harmonija" za oči :)

moš mislit. pa ja bi taj dvojac bacio u šaht napuštenog rudnika dubok je otprilike 800 metara nikad ih nitko ih ne bi našao. ja sam skoro upao u taj faking šaht nasred polja je visoka trava ja hodam kroz travu i spasila me intuicija neki glasić u glavi mi je govorio da stanem i ne idem dalje čudan osjećaj me odjednom opičio. ja stao okrećem se oko sebe nema nikoga. idem polako mic po mic dalje i evo vidim neku rupetinu na zemlji. ma i sad me jeza prošla. da nisam slušao glasić još par koraka i upao bi u tu verikalu rudnika i tresnuo 800 metara niže možda u vodu ali i ako bi preživio pad od 800 metara ne bi mi bilo spasa koga bi dozvao i kako? tko bi me našao? nitko.

a jebote prošao sam tisuću pizdarija Scilu i Haribdu nemoj me više ništa pitat pliz.
Poštujem tvoju želju, pa neću ništa upitati...

Al' vrijeme i prostor je relativan pojam :)

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by mativka Fri 28 Jun - 20:53

Gnječ wrote:
mativka wrote:
Gnječ wrote:
mativka wrote:Gnječ, u čemu smatraš da se pronalaziš i da za sebe možeš tvrditi da si baš zadovoljan svojim radom?

jel ti znaš koliko je gradi po sv. Celzijusu danas?  može li neko jednostavnije pitanje?
Pa znun :)

Manje nego jučer.
Nego, od koliko stupnjeva najbolje funkcioniraš? :)  

najbolje funkcioniram kad sam sam. ja sam loner.
Nitko nije loner..

I ne bih se složila da u tom slučaju dolaziš do izražaja....uostalom, kao i nitko od nas..

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by mativka Fri 28 Jun - 20:56

Pogle Megi samo! :)

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by kic Fri 28 Jun - 21:21


Denkverbot - Page 15 Spirit10

uplifting conversation..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest Fri 28 Jun - 21:48

mativka wrote:
Gnječ wrote:
mativka wrote:
Gnječ wrote:
mativka wrote:Gnječ, u čemu smatraš da se pronalaziš i da za sebe možeš tvrditi da si baš zadovoljan svojim radom?

jel ti znaš koliko je gradi po sv. Celzijusu danas?  može li neko jednostavnije pitanje?
Pa znun :)

Manje nego jučer.
Nego, od koliko stupnjeva najbolje funkcioniraš? :)  

najbolje funkcioniram kad sam sam. ja sam loner.
Nitko nije loner..

I ne bih se složila da u tom slučaju dolaziš do izražaja....uostalom, kao i nitko od nas..

oh boy! hoćeš me ubjeđivati da ja ne postojim i da nitko nije loner???? good Lord i majka bojža šta još neću pročitati.

People Who Like To Be Alone Have These 10+ Special Personality Traits

We all know a loner. They tend to enjoy spending as much time on their own as they can. Of course, they do have friends. It's not that they dislike people.

They just have less of a need for peer acceptance than most. Often, loners have large groups of friends and have a higher standard for their friendships.

But still, many loners make the conscious decision to get plenty of time on their own. Why? According to a psychologist at Wellesley College, it's because they don't need acceptance.

What do you think? Are you a loner? Here are 10+ special personality traits of people who like to be alone:

1. Value Time

If there is anything extremely important to a loner, it is their time. They respect and value time more than anything else. They are well aware time is the most valuable asset to a successful life.

They will do everything in their power to not be late, never waste someone else's time, and will never allow someone to waste their time. They avoid fake behavior and cannot tolerate people that think they can be played with.

Through their self-awareness, they have developed a huge level of self-respect. Respect their time as they respect yours, and you can expect one of the most incredible friendships imaginable.

2. Self-aware

Many people choose to ignore their thoughts and emotions. Loners choose to embrace these feelings and become fully aware of them. Self-awareness is very important and difficult to achieve.

Loners know themselves better than anyone else, and this allows them to understand those around them better. Everyone has periods of depressive and discouraging thoughts, but loners are able to navigate through them.

3. Level-headed

​Loners are amazingly strong willed when tough situations come their way. They have incredible focus and will power as a result of their frequent reflection and alone time.

They can feel overwhelmed by stressful situations, but instead of getting caught up with distractions, they decide to spend some time alone and recharge. During this time, they devise solutions to their problems and ways to cope.

4. Open-minded

​Even though they like being alone, this does not make them rigid and close-minded. On the contrary, they are extremely open-minded and are always up for new idea and activities.

They don't plan to spend their entire lives in their bedroom. They enjoy exploring and going on new adventures. However, you'll need to make sure you give them their alone time before going anywhere that involves several people.

5. Loyal

Loners do not crave the company of others; however, this does not mean they don't have friends. Once they get to like someone and want to be your friend, they will be one of the most loyal friends on the planet.

They know their value and worth. They exercise loyalty in all fields of life. Relationships, work, family, you name it.

6. Clear Boundaries

Loners always have healthy boundaries. They understand themselves perfectly. They have strong value. They never feel alone.

They know they always have themselves. They will respect your boundaries and will let you know if you are about to cross theirs. In the end, if you can't be faithful to yourself, you cannot be faithful to anyone.

7. Aware Of Their Weaknesses/Strengths

Loners are more than aware of what their weaknesses and strengths are. However, they know that there is always room to improve no matter how good they think they're doing.

Regardless of being self aware with these imperfections, they still hold their heads high to show others that it is okay to be confident with who you are.

8. Very Empathetic

They also tend to be some of the most empathetic people in the entire world. They are able to feel and sympathize with others on the same level as they are. It is a very intense curse to have when you are able to feel everyone else's sorrow or despair.

However, since they are so empathetic, it is easy for them to find the bright side in almost any negative circumstance. They would rather find a resolution to whatever conflict is making their friends upset.

9. No One Is Perfect

Mentioned before about knowing their weaknesses and strengths, loners know that no one is absolutely one hundred percent perfect.

We all have our own flaws and ways to improve on, however, they know it is better to just go with the flow.

They do what they feel is right for themselves and for others and make sure that they address each flaw within themselves with honesty and how they can maybe improve on some of those imperfections.

10. Guided By Intuition

Your intuition is your constant guide through life, leading you to the next best thing that awaits you on your long journey of growing up.

There is a lot that can be said about you and your gut instincts when it comes to making tough decisions.

You don't get scared easily because you know that your intuition will lead you somewhere just as amazing as the last adventure you had.

11. Never Codependent

There is never a time in your life where you feel as if you need to depend on someone else for anything at all.

You prefer to be your own person, even if you are in a relationship with someone else you still prefer to do things your own way.

Being dependent on someone else for trivial needs is something you try to avoid and will go great lengths to show others just how capable you are being on your own.

12. Filled With Kindness And Compassion

You love to demonstrate the meaning of compassion as well as kindness to others so that they can understand that spreading love is a necessary piece of your existence.

Showing others just how passionate are with the things that you love to do most as well as being with the people that you love most.

This is one of the best qualities to a personality that not everyone gets to witness.

13. Extremely Courageous

You are a person who exudes confidence and that confidence makes you extremely desirable to everyone else.

There is a certain glow about your personality that brings out the best in others that they look up to your courage with inspiration in their eye's.

This goes hand in hand with you being one of the best role models is because of how courageous you really are. There isn't a single challenge or adversity that you will not face down yourself.

14. Self-loving

Even with the bad times in life you still find a way to love yourself no matter what happens to you.

Of course you know that there will be times where you aren't as perfect, ready, or experienced yet to do some of the things you'd really like to do, however, you still love every piece of you regardless.

There will always be room to improve and that means that you are going to work really hard for that success.

You are an extremely unique individual if you possess any of these qualities to your personality. Though there are many others, these ones stand out the most when others are looking for a genuine personality.

15. Reliable

Flakiness is often a trait that nobody desires. I used to be extremely flaky, always making plans just to break plans. But then I realized how that made me look.

People with integrity make sure others know that they stand by their word. If they make a promise, you can be sure that they will follow through.

16. Emotional Strength

They're typically used to relying on themselves if they enjoy a solitary life. They fight and win their own battles. It may seem a little intimidating to you at first.

Don't let it put you off though. Why would you want to be with an emotionally weak person?

17. Moral Compass

People with integrity are a bully's worst nightmare. They don't put up with insults or degrading language, and are known to stand up for people who can't defend themselves.

Their moral compass is precise; they know what's right and what is wrong, and have a deep conviction for balanced justice.


avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by mativka Fri 28 Jun - 21:51

Gnječ wrote:
mativka wrote:
Gnječ wrote:
mativka wrote:
Gnječ wrote:

jel ti znaš koliko je gradi po sv. Celzijusu danas?  može li neko jednostavnije pitanje?
Pa znun :)

Manje nego jučer.
Nego, od koliko stupnjeva najbolje funkcioniraš? :)  

najbolje funkcioniram kad sam sam. ja sam loner.
Nitko nije loner..

I ne bih se složila da u tom slučaju dolaziš do izražaja....uostalom, kao i nitko od nas..

oh boy! hoćeš me ubjeđivati da ja ne postojim i da nitko nije loner???? good Lord i majka bojža šta još neću pročitati.
Pa, ne osjećam tvoje postojanje u svojoj punini :)

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest Fri 28 Jun - 22:07

mativka wrote:
Gnječ wrote:
mativka wrote:
Gnječ wrote:
mativka wrote:
Pa znun :)

Manje nego jučer.
Nego, od koliko stupnjeva najbolje funkcioniraš? :)  

najbolje funkcioniram kad sam sam. ja sam loner.
Nitko nije loner..

I ne bih se složila da u tom slučaju dolaziš do izražaja....uostalom, kao i nitko od nas..

oh boy! hoćeš me ubjeđivati da ja ne postojim i da nitko nije loner???? good Lord i majka bojža šta još neću pročitati.
Pa, ne osjećam tvoje postojanje u svojoj punini :)

da li ti ili netko drugi ne osjećaš moje postojanje u svojoj punini stvarno me nije briga to je tvoj problem ne moj. kako me tko doživljava ili ne doživljava stvarno mi puca kurac za to.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by mativka Fri 28 Jun - 22:28

Gnječ wrote:
mativka wrote:
Gnječ wrote:
mativka wrote:
Gnječ wrote:

najbolje funkcioniram kad sam sam. ja sam loner.
Nitko nije loner..

I ne bih se složila da u tom slučaju dolaziš do izražaja....uostalom, kao i nitko od nas..

oh boy! hoćeš me ubjeđivati da ja ne postojim i da nitko nije loner???? good Lord i majka bojža šta još neću pročitati.
Pa, ne osjećam tvoje postojanje u svojoj punini :)

da li ti ili netko drugi ne osjećaš moje postojanje u svojoj punini stvarno me nije briga to je tvoj problem ne moj. kako me tko doživljava ili ne doživljava stvarno mi puca kurac za to.
Da....

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Denkverbot - Page 15 Empty Re: Denkverbot

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 15 of 50 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 32 ... 50  Next

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum