ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by prckov 5/16/2019, 21:54

AssadNaPodmornici wrote:
prckov wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
pokajnik wrote:
AssadNaPodmornici wrote:Bitcoin je odličan za transakcije. Možeš prebaciti milijarde $ kapitala na stiku od par centimetra koji je kriptiran i nemoze nitko ući na njega.
Još bolje ako se malo potrudiš možeš napamet naučiti svoj private key ili seed i u glavi prebaciti milijarde dolara, i preuzeti ih bilo gdje na planeti gdje ima interneta. To vam je bitcoin tehnologija

gdje ćeš preuzeti te milijarde?

u nekoj banci?

zašto onda ne prebaciti direktno milijarde iz banke u banku?

ako dodaš beskorisni korak u transakciju, onda si zajebo državu?
eto probaj ti prebaciti tako veliku sumu novca . plus sam trošak transakcije će ti koštati desetke tisuća €, i vremenski period od nekoliko tjedana. plus obje države će te češljati.  

bitcoinove sa druge strane preuzimaš bilo gdje, aktiviraš svoj private key iz glave, ili možeš ih ponjeti na kriptiranom Ledger Nano stiku, oni su uz tebe. A u dosta država svijeta se mogu čak i nekretnine kupovati sa BTCovima, možeš ih prodavati na lokalnom tržištu u kafiću za cash. itd.

ja
mozes preko internet prebacit na drugi konto u drugoj zemlji
meni za iznos manji od 10 000 banka uzme samo $6
sve ovisi kako si zaradio novac, jel plaćen porez itd. meni je frend radio u australiji 3 godine, i tako je isto za sitnu lovu prebacio sve iz australije u RH.

however, zamisli da si freelancer, da programiraš online, i da dobiješ 30 000$  i kako da prebaciš onda lovu u RH, bez da ti država opljačka 30,40,50,60% love po sadašnjim zakonima? čitao sam po forumima, neki su tako završili po zatvorima i gdje im je država zapljenila i osobnu imovinu, da nisu prijavili, platili poreze, itd..
za takve stvari je idealan bitcoin, ali ima drugih servisa,
a to na crno je druga stvar
to je zajebano
doduse zavisi od konteksta, ako imas nekog ko radi I ima dobru placu moze slat umjesto tebe, manje kolicine ispod 10k

prckov

Posts : 34052
2014-04-19


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by crvenkasti 5/16/2019, 21:55

AssadNaPodmornici wrote:prijavili, platili poreze, itd.. 

Staviš na skrill, nitko ti ništa ne može. Dobiš i karticu, dižeš sa bankomata.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28712
2014-04-18


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by AssadNaPodmornici 5/16/2019, 21:59

prckov wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
prckov wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
pokajnik wrote:

gdje ćeš preuzeti te milijarde?

u nekoj banci?

zašto onda ne prebaciti direktno milijarde iz banke u banku?

ako dodaš beskorisni korak u transakciju, onda si zajebo državu?
eto probaj ti prebaciti tako veliku sumu novca . plus sam trošak transakcije će ti koštati desetke tisuća €, i vremenski period od nekoliko tjedana. plus obje države će te češljati.  

bitcoinove sa druge strane preuzimaš bilo gdje, aktiviraš svoj private key iz glave, ili možeš ih ponjeti na kriptiranom Ledger Nano stiku, oni su uz tebe. A u dosta država svijeta se mogu čak i nekretnine kupovati sa BTCovima, možeš ih prodavati na lokalnom tržištu u kafiću za cash. itd.

ja
mozes preko internet prebacit na drugi konto u drugoj zemlji
meni za iznos manji od 10 000 banka uzme samo $6
sve ovisi kako si zaradio novac, jel plaćen porez itd. meni je frend radio u australiji 3 godine, i tako je isto za sitnu lovu prebacio sve iz australije u RH.

however, zamisli da si freelancer, da programiraš online, i da dobiješ 30 000$  i kako da prebaciš onda lovu u RH, bez da ti država opljačka 30,40,50,60% love po sadašnjim zakonima? čitao sam po forumima, neki su tako završili po zatvorima i gdje im je država zapljenila i osobnu imovinu, da nisu prijavili, platili poreze, itd..
za takve stvari je idealan bitcoin, ali ima drugih servisa,
a to na crno je druga stvar
to je zajebano
doduse zavisi od konteksta, ako imas nekog ko radi I ima dobru placu moze slat umjesto tebe, manje kolicine ispod 10k

da na crno.. bitcoin je idealan za recimo te freelancere koji rade doma , tipa neki amer programer, umjesto da plaća amera programera 100 000$ godišnje, može hrvata zaposliti za 40 000 $ godišnje, a hrvatu super, je kod nas bi dobio godišnju plaću 17 000$, a ovdje dobije 40 000$, amer uštedi 60k..

i naravno to je neprijavljen novac, novac zarađen na CRNO, prema zakonima RH države(pa i većina država svijeta).. ti bi na to trebao platiti hrpu nekih poreza, gdje bi ti država od 40 000$, pojela možda 15k $, ili 25k$.,. e za takve stvari je idealan BTC
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20865
2018-06-15


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by Guest 5/16/2019, 22:01

AssadNaPodmornici wrote:
however, zamisli da si freelancer, da programiraš online, i da dobiješ 30 000$  i kako da prebaciš onda lovu u RH, bez da ti država opljačka 30,40,50,60% love po sadašnjim zakonima? čitao sam po forumima, neki su tako završili po zatvorima i gdje im je država zapljenila i osobnu imovinu, da nisu prijavili, platili poreze, itd..
za takve stvari je idealan bitcoin, ali ima drugih servisa,

prijaviš paušalni obrt, platiš zdravstveno i mirovinsko, 17.2% + 20%, paušala za PDV nećeš imati jer se na "izvoz" ne plaća PDV

pitaj nekog tko se bavi računovodstvenim uslugama, zna zakone pa će ti točno reći, ali hrpa freelancera radi na paušalni obrt, imaju ogromna primanja i ne plaćaju skoro ništa državi osim mirovinskog i zdravstvenog

+ ako primaš na paypal, ne moraš sav novac povući na žiro odjednom, nego povlačiš u obrocima, da budeš u dozvoljenim okvirima za paušalni obrt na godišnjoj razini, možda cca 300.000 kn ukupno prometa, da te ne prebaci u obični obrt

obračunavaš poreze samo na ono što si s paypala isplatiš na žiro, i bitno je da izdaješ valjane račune koji odgovaraju isplatama na žiro, podjeliš račun na više djelova kupcu, ne izdaješ 1 veliki
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by Guest 5/16/2019, 22:16

pokajnik wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
however, zamisli da si freelancer, da programiraš online, i da dobiješ 30 000$  i kako da prebaciš onda lovu u RH, bez da ti država opljačka 30,40,50,60% love po sadašnjim zakonima? čitao sam po forumima, neki su tako završili po zatvorima i gdje im je država zapljenila i osobnu imovinu, da nisu prijavili, platili poreze, itd..
za takve stvari je idealan bitcoin, ali ima drugih servisa,

prijaviš paušalni obrt, platiš zdravstveno i mirovinsko, 17.2% + 20%, paušala za PDV nećeš imati jer se na "izvoz" ne plaća PDV

pitaj nekog tko se bavi računovodstvenim uslugama, zna zakone pa će ti točno reći, ali hrpa freelancera radi na paušalni obrt, imaju ogromna primanja i ne plaćaju skoro ništa državi osim mirovinskog i zdravstvenog

+ ako primaš na paypal, ne moraš sav novac povući na žiro odjednom, nego povlačiš u obrocima, da budeš u dozvoljenim okvirima za paušalni obrt na godišnjoj razini, možda cca 300.000 kn ukupno prometa, da te ne prebaci u obični obrt

obračunavaš poreze samo na ono što si s paypala isplatiš na žiro, i bitno je da izdaješ valjane račune koji odgovaraju isplatama na žiro, podjeliš račun na više djelova kupcu, ne izdaješ 1 veliki

a s ovim što ti ostane na paypalu možeš kupovati robu bez da te oporezuju, gleda se samo što si povukao na žiro račun
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by AssadNaPodmornici 5/16/2019, 22:16

pokajnik wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
however, zamisli da si freelancer, da programiraš online, i da dobiješ 30 000$  i kako da prebaciš onda lovu u RH, bez da ti država opljačka 30,40,50,60% love po sadašnjim zakonima? čitao sam po forumima, neki su tako završili po zatvorima i gdje im je država zapljenila i osobnu imovinu, da nisu prijavili, platili poreze, itd..
za takve stvari je idealan bitcoin, ali ima drugih servisa,

prijaviš paušalni obrt, platiš zdravstveno i mirovinsko, 17.2% + 20%, paušala za PDV nećeš imati jer se na "izvoz" ne plaća PDV

pitaj nekog tko se bavi računovodstvenim uslugama, zna zakone pa će ti točno reći, ali hrpa freelancera radi na paušalni obrt, imaju ogromna primanja i ne plaćaju skoro ništa državi osim mirovinskog i zdravstvenog

+ ako primaš na paypal, ne moraš sav novac povući na žiro odjednom, nego povlačiš u obrocima, da budeš u dozvoljenim okvirima za paušalni obrt na godišnjoj razini, možda cca 300.000 kn ukupno prometa, da te ne prebaci u obični obrt


obračunavaš poreze samo na ono što si s paypala isplatiš na žiro, i bitno je da izdaješ valjane račune koji odgovaraju isplatama na žiro, podjeliš račun na više djelova kupcu, ne izdaješ 1 veliki

ovo boldano sam ja koristio dok sam tako zarađivao, u obrocima po 2-3k € max.. raspita sam se i u bankama kod bankara i tako su mi isto rekli, u obrocima do 3k € i da godišnje ne pređe neku veliku sumu..

i da zaista pušalni obrt je vrhunsko rješenje za ITovce - ali znaš da je i država bacila OKO na paušalne obrte da čak i govore da će ih "ukinuti" ili zabraniti ili tako nešto, jer ITovci preko njih plaćaju dosta manje poreza.. na paušalni obrt, prijaviš se na minimalac, državi mjesečno 1200kn doprinosa, što je OK, i neki sitni paušalni porez do nekog iznosa od 200 - 300 k kuna godišnje. to je sasvim OK i prihvatljivo, i cijela ekonomija bi trebala tako funkcionirati.

međutim kako sam već rekao, država je skužila da ne uzima dovoljno novca na ovaj način, i već navodno sam čitao po medijima da će država tome doći na kraj..

sada ti je jasno čemu služe bitcoin i slične stvari, jednostavno ljudima je OK, državi dati njezin dio kolača, tipa 5,10, pa i 15% , međutim pohlepne države često uzimaju i 30,40,50 pa u slučaju Hrvatske i 60% , to već nije normalno.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20865
2018-06-15


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by Guest 5/16/2019, 22:18

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 1557396975166



ako ti se ne plaća mirovinsko i zdravstveno, onda ti i aben možete ići živjeti van civilizacije, ne morate trpit fašizam :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by AssadNaPodmornici 5/16/2019, 22:20

https://prviplan.hr/financije/maric-najavio-promjene-u-poreznom-tretmanu-pausalista-i-slobodnjaka/

evo..

plus evo jedna tajna, ja za ovo ljeto ću imati registrirani paušalni obrt :D zapravo veće je prošla registracija, itd, samo moj je sezonski..

naravno planiram kroz godinu -dvije dana , i proširiti djelovanje i za van sezone ('zato učim programiranje recimo :) ') i onda bi čak mogao imati cijelo godišnji paušalni obrt .. to bi mi bilo super..

međutim, šta ako država tome stane na kraj, i prisili me u neke firme gdje bi mi uzimala 30-40% zarade + kasnije PDV? (dakle sve skupa 50-60%) ? šta onda? put pod noge i u Njemačku/Irsku ili se prebaciti ako je moguće na kriptovalute

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20865
2018-06-15


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by AssadNaPodmornici 5/16/2019, 22:21

pokajnik wrote:...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 1557396975166



ako ti se ne plaća mirovinsko i zdravstveno, onda ti i aben možete ići živjeti van civilizacije, ne morate trpit fašizam :D
:D

plaća mi se, neman problema da državi recimo dam 10% prihoda kroz poreze, i još nakon toga 25% što trošim u državi kroz PDV.. čak i kroz ove najpovoljnije paušalne šeme, država ti opet uzima 30% love.

ali nije normalno da ti uzima 60%, a zdravstvo je ukurcu, a mirovina neće biti. u tom slučaju odoh u irsku, i tamo plaćati 30%, a ovi neka si jebu mater
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20865
2018-06-15


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by Guest 5/16/2019, 22:21

AssadNaPodmornici wrote:neki sitni paušalni porez do nekog iznosa od 200 - 300 k  kuna godišnje
mislim da se to odnosi samo na promet unutar države, na račune koje si izdao domaćim kupcima

sve što primaš izvana se ne oporezuje, jer to je kao izvoz usluga, nema PDVa na to ni paušala
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by Guest 5/16/2019, 22:26

AssadNaPodmornici wrote:https://prviplan.hr/financije/maric-najavio-promjene-u-poreznom-tretmanu-pausalista-i-slobodnjaka/

evo...
ne mogu tomu stati na kraj, jer ti ne mogu oporezovati paypal, nemaju nadležnost nad računima u SADu

mogu uzimati porez samo na ono što sa paypala prebaciš na svoj žiro tu u Hrvatskoj
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by AssadNaPodmornici 5/16/2019, 22:30

naravno, pa živim u RH gdje nego u RH bi trošio taj novac(da sam freelancer koji preko upworka radi i isplaćuje se paypalom).

Naravno onda je rješenje paušalni obrt, to je zakon, MEĐUTIM; evo država već planira ukidanje paušalnih obrta.  kužiš.


Paušalni obrti su zakon, cijela ekonomija bi trebala biti na takav način napravljena, a neki naši su skužili,evo ja za ovu sezonu radim sezonski paušalni obrt, jer poslodavcima je lakše mene legalno isplatiti preko paušalnog obrta, nego da me se prijavljuje i zapošljava i ovo ono.. to je sada postao HIT na jadranu za seonske radnike u turizmu, i ZA ITovce

a kako sam stavio link gore- država je bacila oko na paušalne obrte, mogli bi ih "regulirati" a onda  krasni kurac kao i inače
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20865
2018-06-15


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by Guest 5/16/2019, 22:35

AssadNaPodmornici wrote:naravno, pa živim u RH gdje nego u RH bi trošio taj novac(da sam freelancer koji preko upworka radi i isplaćuje se paypalom).

Naravno onda je rješenje paušalni obrt, to je zakon, MEĐUTIM; evo država već planira ukidanje paušalnih obrta.  kužiš.


Paušalni obrti su zakon, cijela ekonomija bi trebala biti na takav način napravljena, a neki naši su skužili,evo ja za ovu sezonu radim sezonski paušalni obrt, jer poslodavcima je lakše mene legalno isplatiti preko paušalnog obrta, nego da me se prijavljuje i zapošljava i ovo ono.. to je sada postao HIT na jadranu za seonske radnike u turizmu, i ZA ITovce

a kako sam stavio link gore- država je bacila oko na paušalne obrte, mogli bi ih "regulirati" a onda  krasni kurac kao i inače

neće ih ukinuti, potrebni su tržištu, i već su sad regulirani, treba samo paziti na račune koje izdaješ i da sume koje isplaćuješ na žiro s paypala odgovaraju prikazanome, to ti treba neki računovođa namjestit "sustav"

poreznu smeta što ne mogu dirati ova sredstva koja ostaju neisplaćena na paypal-u, to neće nikad moći dirati jer nemaju nadležnost nad računima u SADu, a ti u SADu ne trebaš plaćati porez jer nisi rezident...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by AssadNaPodmornici 5/16/2019, 22:38

neman više love na paypalu(zapravo nikada i nisam koristio paypal kada sam zarađivao online, on je bio jedan od gorih servisa koristio sam od konkurencije bolje opcije) a ako ne ukinu paušale super, onda neman problema da preko paušala dam svoj dio poreza državi, a meni ostane većina zarađene love to mi je sasvim OK.

i ITovci sretni, isto

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20865
2018-06-15


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by Guest 5/16/2019, 22:49

ideja bitcoina je bila da se koristi umjesto gotovine, ali to nikad nije zaživjelo, ostao je samo kao špekulacija na internet burzama

da se bitcoin koristi kao gotovina u svakodnevnoj trgovini onda bi mogao zamračiti lovu

ovako koristiš bankovni račun da si od prodaje bitcoina isplatiš fiat novac kojim onda kupuješ stvari, samo nepotrebna komplikacija bez željenog efekta
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by AssadNaPodmornici 5/17/2019, 00:15

zaživio je dosta, ako se poveća državna represija i porezi , onda će još više zaživjeit.. ako se smanji državna represija i porezi i nadzor , onda će manje.

eto vidiš, da već neke transkacijske kuće odbijaju "desničarima" izdati recimo Visa kartice.. a u Kini također ako te partija prekriži nemožeš gotovo ništa.. ako svijet se nastavi razvijati u tom smjeru, onda je bitcoin kao odlična alternativa.
iako naravno sada ga se koristi i u špekulativne svrhe, ali koliko će on zaživjeti ovisi o razini državne represije.
a on ima i svoje praktične mjere.
ja sam se recimo sa Bitcoinom prvi put susreo u 2016godini, kada bi išao kupovati neke stvari online(nebrinite nije ništa ilegalno) hrpa websitova tada jednostavno nije prihvaćala ništa nego bitcoin.
Naime ti recimo možeš kupiti nešto sa paypalom, dobiti proizvod, i onda otvoriš "case" gdje se "žališ da nisi dobio to što si kupio" - zanimljivo paypal u 99% slučajeva staje na stranu kupca..

i ti ako si prodavatelj, isporučiš robu/uslugu, a ovaj as otvori "case" , i - dobije tvoju robu, dobije povrat love, plus moraš još platiti trošak arbitraže 20$.

i onda hrpa sitova je već 2015 i 2016 primala samo bitcoinove. (tako sam ja njega upozna)

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20865
2018-06-15


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by Guest 5/17/2019, 01:13

AssadNaPodmornici wrote:već neke transkacijske kuće odbijaju "desničarima" izdati recimo Visa kartice...
...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 51d918f791ed0727075f49fd8fc31bd9


Coinbase Bans Personal Account of British Right-Wing Pundit Milo Yiannopoulos

https://cointelegraph.com/news/coinbase-bans-personal-account-of-british-right-wing-pundit-milo-yiannopoulos

Bitcoin Bros’ Silence to Coinbase Ban of Milo Yiannopoulos Is Deafening

https://www.ccn.com/bitcoin-bros-silence-to-coinbase-ban-of-milo-yiannopoulos-is-deafening
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU... - Page 3 Empty Re: ...SAMO ZA YODU I EKONOMISTE;KOJI SE TAKO OSJECAJU...

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum