ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ruski smradovi osvajaju i Libiju

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Ruski smradovi osvajaju i Libiju - Page 3 Empty Re: Ruski smradovi osvajaju i Libiju

Post by AlfaOmega 7/4/2019, 18:18

E, da...

PETRODOLAROM SAUDIJSKA ARABIJA DALA JE AMERICI MOĆ DA POSTANE IMPERIJ -Može li im je sada i oduzeti?




Početkom 70-ih godina raspala se shema prema kojoj je cijena nafte bila vezana uz zlato, odnosno uz američki dolar koji je pak bio vezan uz zlato. Tadašnji američki predsjednik Richard Nixon odustao je od tog sporazuma koji je postignut u Bretton Woodsu 1944. Zašto? Zato jer je znao da može biti implementirano nešto po SAD još puno bolje: petrodolar .
Što je često spominjani petrodolar? Riječ je o dogovoru između SAD-a i Saudijske Arabije početkom 70-ih, dogovoru prema kojem će se naftom trgovati isključivo jednom valutom - američkim dolarom.
Ne treba ni spominjati na koji način to sve ide na ruku SAD-u - dovoljno je samo spomenuti da cijeli svijet treba naftu, a ako je nemaju kod kuće morat će je kupovati na otvorenom tržištu: u američkim dolarima.
Petrodolar je također jedna velika promjena paradigme jer je do tada nafta bila vezana uz čvrsti tečaj, uz zlato, a nakon američko-saudijskog sporazuma postaje vezana uz promjenjivi tečaj američkog dolara (što otvara širom vrata za spekulacije).
Od Breton Woodsa, kada su delegati iz 44 zemalja digli na tron američki dolar kao službenu svjetsku valutu, do implementacije petrodolara sa Saudijskom Arabijom, SAD je postao dominantna globalna sila kakvu danas poznajemo - ponajviše zahvaljujući petrodolaru.
Naime, kontrolirati naftu je vrijedno, ali kontrolirati novac kojim se tom naftom trguje - to je izvoz daleko veće moći koja SAD stavlja ispred svake konkurencije. Zbog činjenice da se naftom mora trgovati u dolarima - milijarde i milijarde tih dolara svake godine se slijeva iz zemalja izvoznica nafte u američke banke. Tim ogromnim novcem se zatim financira i američka vojska koja ima za cilj fizički kontrolirati ključne točke svijeta i tako se "krug zatvara".
Američki imperij pak djeluju poprilično drugačije od prethodnih velikih imperija kao što su bili britanski, španjolski itd. Naime, SAD ne želi kolonije - želi državne vlasti koje će biti otvorene prema investicijama od strane američkih kompanija. Žele pristup kapitalu, radnoj snazi i resursima, po mogućnosti svih zemalja svijeta. Ako im neka zemlja pokuša uskratiti to ta ista zemlja onda potencijalno završava poput Iraka ili Libije.
SAD je na sebe preuzeo ulogu širitelja tzv. liberalne demokracije koja ima u konačnici samo jedan cilj - otvoriti sva tržišta prema američkim investicijama. Da to nije nikakvo "zdravo natjecanje" (često korištena floskula) pokazuje nam situacija u Europi gdje iz Washingtona bijesne zbog sve veće dominacije kineskog tehnološkog konkurenta Huawei.
Zašto SAD sebe naziva liderom "slobodnog svijeta"? Zato jer treba znati što točno znači "slobodni svijet". Slobodan? Za koga? Za američke korporacije koje su "slobodne" investirati u svim zemljama svijeta. "Neprijatelji slobodnog svijeta" su pak one zemlje koje ne daju tim korporacijama ulazak ili pak onoliko "slobodan" ulazak koliko bi one htjele.
I sve to ne bi bilo moguće bez petrodolara. Štoviše, početkom 70-ih američka moć je bila u silaznoj putanji. Izgubili su Rat u Vijetnamu, političke elite bile su podijeljene... No, stasanjem petrodolara sve se mijenja. Američke političke elite postaju "elita", jednina - više nema devijacija po pitanju vanjske politike, postoji samo jedna politika koju će od slova do slova provoditi sve naredne administracije.
Svaka zemlja treba naftu da bi funkcionirala, a ako im ponestane dolara - jer jedino američkim dolarom mogu kupiti naftu - morat će se zadužiti za dolare. Gdje? Pa jasno je, u američkim bankama ili pak kod MMF-a. To pak znači da davatelji tih dolarskih kredita, znajući da zemljama očajno trebaju dolari za naftu, mogu postavljati uvjete kako im se prohtje, što i čine, a to je zapravo jedan od glavnih razlog zašto još uvijek postoji manje razvijen tzv. "Treći svijet" - jer se niti ne može razviti dok ga gule financijski lešinari.
Kako smo i rekli - sasvim je jasno što je SAD dobio petrodolar sporazumom, no što je dobila Saudijska Arabija? Zaštitu bez presedana. Saudijska Arabija, bez čijeg pristanka (jer je lider u naftnom kartelu OPEC) petrodolar ne bi mogao postojati, ima zato poseban status. Smije se ponašati kako želi, tretirati regiju kako želi, pa čak i vlastiti narod - jer od strane SAD-a kritike neće biti. Jasno smo sve vidjeli u Khashoggi aferi, jednostavno nije bilo šanse da bi Trump kritizirao Rijad iako je svima jasno što se dogodilo u istanbulskom konzulatu...
Znači li to da je ova nesveta simbioza Washingtona i Rijada vječna? Ne nužno. Naime, Saudijska Arabija, opijena novcem i statusom, uvijek gaji ideju da može biti još utjecajnija i moćnija no što sada jest. Nadalje, svjesni svoje pozicije, Rijad već duže vrijeme prijeti SAD-u u svakom trenutku kada se pojavi vijest da bi SAD mogao napraviti nešto što nije po volji moćne kraljevine.
Primjerice, 2016. godine Saudijska Arabija zaprijetila je SAD-u rasprodajom stotina milijardi USD vrijedne američke imovine u rukama kraljevine ukoliko američki Kongres odobri zakon prema kojem bi se Saudijsku Arabiju moglo držati odgovornom za ulogu u terorističkom napadu na SAD 11. rujna 2001. godine.
Sada ponovno imamo jednu takvu, ali dramatičniju, situaciju. Naime, kako prenosi Reuters, Saudijska Arabija zaprijetila je SAD-u da će prestati prodavati naftu u dolarima ukoliko SAD odobri zakon prema kojem bi zemlje članice OPEC-a mogle odgovarati pred američkim sudovima za monopol. Zakon (poznat pod nazivom "NOPEC") u sadašnjem obliku američkim sudovima dao bi nadležnosti glede antimonopolskih tužbi protiv država OPEC-a, a Saudijska Arabija zna da bi to mogao biti korak protiv nje i želi ga sasjeći odmah. Prijetnja za kojom su posegnuli je ona najveća, razmontiravanje petrodolara.
Izvori navode kako je ovo nešto o čemu saudijski dužnosnici interno razgovaraju već nekoliko mjeseci. Nadalje, o ovome se razgovaralo i s drugim OPEC članicama te su u konačnici prijetnje prenijete i američkim dužnosnicima.
Što će biti s američkim zakonom? Gotovo sigurno neće proći. No, bi li Rijad zaista bio spreman na nešto tako drastično kao što je prekidanje prodaje nafte u dolarima? Teško, to su po svemu sudeći prazne prijetnje, ali svejedno pokazuju da napetosti između Washingtona i Rijada postoje. Nadalje, ovog tjedna američki Predstavnički dom Kongresa usvojio je rezoluciju kojom se traži američko povlačenje iz rata u Jemenu. Čak i da Trump stavi veto na ovu odluku, ona jasno pokazuje da nije sve idealno među saveznicima.
Saudijska Arabija kontrolira jednu desetinu globalne proizvodnje nafte te je po tom pitanju u istom rangu sa SAD-om i Rusijom. Nadalje, njihova državna naftna kompanija Aramco najveći je izvoznik nafte na svijetu, a prošle godine prodali su nafte u iznosu od 356 milijardi USD.
Što ta Saudijska Arabija radi sa svim tim novcem? Investira ga - ponajviše u SAD. Saudijska Arabija ima oko 1 bilijardu USD investicija u SAD-u. Ako bi htjeli mogli bi naglo se povući što bi za SAD bio popriličan udarac.
SAD je pak najveći potrošač nafte na cijelom svijetu i desetljećima je ovisio o OPEC bloku, no, i to se počinje mijenjati. Američka interna proizvodnja nafte buja zadnjih godina, a samim time smanjuje se i njihova potreba za petrodolarom i ekstra dobrim odnosima s Rijadom. Saudijska Arabija to itekako osjeća, osjeća da američka privrženost polako curi, iz godine u godinu se smanjuje, što ih čini vrlo nervoznima, očekivano.
Tko se na kraju treba bojati koga više? SAD Saudijske Arabije ili Saudijska Arabija SAD-a? Jasno je da u Rijadu misle da su ključevi i dalje u njihovim rukama, da su oni petrodolar shemom omogućili SAD-u da postane globalni imperij i da im sada tu moć, ako požele, mogu i oduzeti. To je bilo točno prije kojih 20-ak, čak možda i prije desetak godina. No, stvari se mijenjaju i SAD si sigurno neće dozvoliti da bude "u šaci" Saudijske Arabije. Pronaći će načina kako okrenuti situaciju do te mjere da će Saudijska Arabija moliti za opstankom petrodolara.
SAD uvijek želi više, nastavit će još neko vrijeme trgovinu nafte u dolarima, ali u isto vrijeme i proizvoditi je dovoljno tako da Saudijska Arabija više ne bude toliko moćna. Saudijci se pak užurbano pripremaju za dolazak tog dana, u jednu ruku ispipavajući teren za post petrodolarski svijet, a u drugu radeći na jačanju odnosa sa zemljama kao što su Rusija i Kina tražeći od njih zaštitu. Zaštitu od koga? Tko zna, možda i od SAD-a? Odnosi između Washingtona i Rijada danas su saveznički samo zbog interesa, samo zbog petrodolara - zbog petrodolara će SAD dozvoliti Saudijskoj Arabiji sve - ali što kada se taj sustav raspadne, recimo kroz jačanje američke proizvodnje, ali i sve veće kampanje prelaska s fosilnih goriva na izvore obnovljive energije? Tada bi baš Saudijska Arabija mogla postati novo odredište za jednu veliku demokratsku tranziciju!

AlfaOmega

Posts : 10240
2015-09-11


Back to top Go down

Ruski smradovi osvajaju i Libiju - Page 3 Empty Re: Ruski smradovi osvajaju i Libiju

Post by AlfaOmega 7/4/2019, 18:21

SAD uvijek želi više, nastavit će još neko vrijeme trgovinu nafte u dolarima, ali u isto vrijeme i proizvoditi je dovoljno tako da Saudijska Arabija više ne bude toliko moćna. Saudijci se pak užurbano pripremaju za dolazak tog dana, u jednu ruku ispipavajući teren za post petrodolarski svijet, a u drugu radeći na jačanju odnosa sa zemljama kao što su Rusija i Kina tražeći od njih zaštitu. Zaštitu od koga?

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10240
2015-09-11


Back to top Go down

Ruski smradovi osvajaju i Libiju - Page 3 Empty Re: Ruski smradovi osvajaju i Libiju

Post by AlfaOmega 7/4/2019, 18:22

Troubles in paradise are always welcomed. :popcorn

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10240
2015-09-11


Back to top Go down

Ruski smradovi osvajaju i Libiju - Page 3 Empty Re: Ruski smradovi osvajaju i Libiju

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum