ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by debotoijusto 4/6/2019, 16:29

VIJEST da Kino Europa zatvara svoja vrata odjeknula je poput bombe. Boris T. Matić, direktor Zagreb Film Festivala (ZFF), umjetničke organizacije koja posljednjih deset godina upravlja tom najstarijom zagrebačkom kinodvoranom s upravom kina najprije je spontano odlučio zatvoriti Kino nakon što su primili dopis zagrebačkog Gradskog ureda za imovinsko-pravne poslove i imovinu grada, kojim ih se obavještava da im desetogodišnji ugovor o zakupu istječe 1. lipnja te se pozivaju da tog dana predaju Kino Europu u posjed Gradu Zagrebu.
U protivnom, sukladno Zakonu o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora, 'poduzet će se daljnje pravne radnje'. Sročeno je i detaljno obrazloženje.

Građani su se večeras odlučili okupiti ispred Kina Europa, a nakon toga uprava je odlučila da ga ipak neće zatvoriti u nedjelju.
Odlučili su da će od srijede ponovno krenuti s projekcijama, s izmijenjenim programom sukladno novoj situaciji. "To će trajati sve dok nam traje ugovor, poduzimat ćemo i druge akcije, a možda će nam i netko iz grada pružiti ruku. Iz Ministarstva kulture imamo potporu, a  i provodimo programe koje ono sufinancira", dodao je Matić.
Kino je 1924./25. godine bogata zagrebačka obitelj Müller prema nacrtu arhitekta Srećka Florshütza sa željom da se napravi najljepše, najvažnije i najmodernije kino na ovim prostorima. Kino Europa svečano je otvoreno 8. travnja 1925. projekcijom filma 'Nibelunzi' Fritza Langa te domaćeg filma 'Dalmacija, zemlja sunca'.
Grad Zagreb otkupio ga je u listopadu 2007. nakon uspješne akcije Zagreb Film Festivala i Hrvatskog Filmskog Saveza "Daj mi kino". Početkom 2008. upravljanje kinom Europa povjereno je Zagreb Film Festivalu s namjerom da kino postane regionalni centar filma i filmske umjetnosti.
U kinu se nalazi i jedna od najljepših kinodvorana u državi, dvorana Muller. Riječ je o višenamjenskom prostoru u kojoj se prikazuju filmovi s redovnog programa. U prostoru se, osim filmskih projekcija, održavaju i izložbe, promocije knjiga, predavanja i slična događanja. U dvorani je 40-ak udobnih fotelja, a kino je opremljeno suvremenom opremom te se filmovi prikazuju u visokoj rezoluciji.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30593
2014-04-12


Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by debotoijusto 4/6/2019, 16:33

https://www.index.hr/magazin/clanak/dovoljan-je-jedan-pogled-da-se-vidi-zasto-se-digla-tolika-frka-oko-kina-europa/2076475.aspx

idem na prosvjed/okupljanje a nemam vise nikakva ocekivanja , zatuc zadnju brokvu u zivot kulture i predati kljuce vasinom bratu koji otvori klub za cajke
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30593
2014-04-12


Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by crvenkasti 4/6/2019, 16:43

A tko je taj Müller koji je napravio kino? Jel Hrvat ili Srbin?
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28739
2014-04-17


Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by debotoijusto 4/6/2019, 16:59

crvenkasti wrote:A tko je taj Müller koji je napravio kino? Jel Hrvat ili Srbin?
Rođen je u siromašnoj zagrebačkoj židovskoj obitelji s puno djece. Adolf[1] iako sposoban nije mogao pohađati dobre visoke škole. Završivši pučku školu izučio je bačvarski i stolarski zanat. Kao 25-godišnjak oženio se s Fanikom, rođenom Mülhofer iz Krapine. Iz Zagreba odlazi u Josipdol kod Ogulina, gdje otvora dućan mješovite robe i gostionicu. Za godinu dana Müllerov je kapital iz Ogulina bio dovoljan da u Zagrebu preuzme zapuštenu trgovinu “Zlatni zvon” u Ilici 112. Müller je bio izuzetno poduzetan i motiviran, te je ta trgovina u kratkom vremenu postala jedna od najboljih od “nekadašnjeg starog zagrebačkog malog placa pa sve do pivovare”.


Adolf Müller je svoj trgovački tvorničarski kapital ulagao u kulturu grada te je već 1913. godine sagradio “Helios kino” (danas kazalište Gavella) u Frankopanskoj ulici. Nakon toga je u jedno poduzeće udružio kinematografe “Helios”, “Apolo” i “Union”, te filmski zavod “Urania”.
Šest godina kasnije kupio je stambeno-poslovni kompleks u Samostanskoj (Varšavskoj) i Marovskoj (Masarykovoj) ulici. Nije bio zadovoljan postojećim stanjem kina Ćirilometodskih zidara, srušio ga i gradi novo moderno „Balkan-kino” danas kino Europa [3]. Brigu o gradnji kina Adolf je u potpunosti prepustio sinovima. 


vasin brat nastavi tradicije adolfa
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30593
2014-04-12


Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by crvenkasti 4/6/2019, 17:09

Taj Adolf je znači Židov.

Jebote, zar je moguće da mi Hrvati nemamo ništa osim onoga što smo oteli Židovima ili Srbima?

Šta smo mi radili sve to vrijeme?
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28739
2014-04-17


Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by debotoijusto 4/6/2019, 17:21

'Kino Europa košta Grad Zagreb nula kuna. Odnosno, mi sva sredstva koja se uprihoduju ulažemo dalje u kino. I onda nam pošalju dopis da izađemo 1. lipnja, a oni će sve renovirati u šest mjeseci, iako znamo da ni u kakvom proračunu nije predviđen novac za renoviranje kina. Što to uopće znači za buduće manifestacije, za Animafest koji se treba otvoriti 2. lipnja? Ako mi izađemo, tko će održati taj program?', pita Matić, dodajući da su djelatnici ZFF-a još prije dvije godine čuli da će Kino Europa postati narodnjački klub, a nitko ih nije razuvjerio.


"Ja sam svakako protiv zatvaranja", izjavila je ministrica kulture dodavši da se, ukoliko postoji dobra volja, sigurno može naći način da ti prostori ostanu u funkciji kulture.
"Program kina Europa je iznimno vrijedan i bogat, to je sigurno najposjećenije nezavisno kino u Hrvatskoj. Prije dvije godine dobili su i nagradu Europa Cinema za najbolji program nezavisnog kina u Europi u toj godini. Tu se održavaju brojni festivali koje podržava HAVC, a Ministarstvo je sada odobrilo i sredstva iz Europskog socijalnog fonda. Vjerujem i nadam se da će se naći rješenje da se ti vrijedni programi nastave u dvorani kina Europa, koje je sigurno jedno od najljepših kina u Hrvatskoj", rekla je Obuljen Koržinek novinarima u Ministarstvu kulture.

muller vrati se sve ti oprosteno
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30593
2014-04-12


Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by aben 4/6/2019, 19:12

da je to stvarno posljednja brukva u kulturu, jo bi otvori bocu nojfinijega vina za proslaviti.
ali, biće potribno još puno, puno brukov, bojin se.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by Ringo10 4/6/2019, 19:18

crvenkasti wrote:Taj Adolf je znači Židov.

Jebote, zar je moguće da mi Hrvati nemamo ništa osim onoga što smo oteli Židovima ili Srbima?

Šta smo mi radili sve to vrijeme?
Provodili vrijeme na koncelebriranim svetim misama i plakali za endehazijom uz obavezni repertoar pljuvacine po Brozu.

Dobro, malo i dernecili u Cavoglavama i plakali po Blajburgu ali to je samo jednom godisnje.
Ringo10
Ringo10

Posts : 21556
2015-09-24


Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by marcellus 4/6/2019, 19:55

kolko znam u tom kinu (nekadašnjem) je birtija koja kulturnjacima nosi lijepu lovu jer je na prestižnoj lokaciji

najam malen a zarada velika, jasno da kulturnjaci ne daju nekretninu u pješačkoj zoni pa neš ti kulturu promovirat na peščenici jebote

_________________
Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by Guest 4/6/2019, 19:58

crvenkasti wrote:Taj Adolf je znači Židov.

Jebote, zar je moguće da mi Hrvati nemamo ništa osim onoga što smo oteli Židovima ili Srbima?

Šta smo mi radili sve to vrijeme?

Preuzimali tudje..glumili partizane da to napravite...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by Šandor Winnetou 4/6/2019, 20:38

na prosvjedu novinarka tužnog lica najviše galamila
Bilježim veliki minus prosvjednicima

_________________
Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19655
2017-12-31


Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by marcellus 4/6/2019, 20:58

tre wrote:na prosvjedu novinarka tužnog lica najviše galamila
Bilježim veliki minus prosvjednicima

jel ona što još traži nestalu sirijsku curicu?

_________________
Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by aben 4/6/2019, 21:04

inače, deboto i jušto će se vrlo rado nasmijati nužnom neuspjehu državnog upravljanja bilo čime, bolnicami, skulami, brodogradilištima, ali nika ne državnoj kulturi koja ga hroni.

meni socijalizam, vami kapitalizam...press

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by aben 4/6/2019, 21:10

Kino je 1924./25. godine (izgrodila) zagrebačka obitelj Müller ....
Grad Zagreb otkupio ga je u listopadu 2007.

i od koga ga je otkupi?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by darth_vader 4/6/2019, 21:30

aben wrote:da je to stvarno posljednja brukva u kulturu, jo bi otvori bocu nojfinijega vina za proslaviti.
ali, biće potribno još puno, puno brukov, bojin se.


:cru
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by Šandor Winnetou 4/6/2019, 22:41

marcellus wrote:
tre wrote:na prosvjedu novinarka tužnog lica najviše galamila
Bilježim veliki minus prosvjednicima

jel ona što još traži nestalu sirijsku curicu?
e baš ta, prvo sam pomislio da je neki ružni muškarac ali brzo sam se pribrao i vidio da je to drugarica maja

_________________
Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19655
2017-12-31


Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by T. 4/7/2019, 00:31

Adolf Müller dakle...
 Ako je to ćifut, ja sam njegov rabin...
T.
T.

Posts : 17094
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by immortal 4/7/2019, 00:36

crvenkasti wrote:Taj Adolf je znači Židov.

Jebote, zar je moguće da mi Hrvati nemamo ništa osim onoga što smo oteli Židovima ili Srbima?

Šta smo mi radili sve to vrijeme?
miroljubivo djelili, dopuštali vlast i napredak kojekoga u vlastitoj državi

zato sam za čistokrvnu Hr vlast
pa se svi skupa drugi slikajte
manje bi srao .. bio bi zelenkasti
immortal
immortal

Female
Posts : 23139
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by n_razbojnik 4/7/2019, 00:44

T. wrote:Adolf Müller dakle...
 Ako je to ćifut, ja sam njegov rabin...
uz to siromašni židov...

_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik
n_razbojnik

Male
Posts : 11431
2014-04-15

Lokacija: : ObiLand

Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by T. 4/7/2019, 00:58

n_razbojnik wrote:
T. wrote:Adolf Müller dakle...
 Ako je to ćifut, ja sam njegov rabin...
uz to siromašni židov...
Jbg. nisam to vidio...
Onda sam mojsije glavom i bradom...
T.
T.

Posts : 17094
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa Empty Re: Dovoljan je jedan pogled da se vidi zašto se digla tolika frka oko Kina Europa

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum