ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by epikur37 4/2/2019, 13:15

z kojih zemalja dolaze useljenici u Hrvatsku koja muku muči s manjkom radnika, u kojoj su dobi i kakvog su obrazovanja? U Hrvatsku se lani doselilo 43.219 stranaca kojima je odobren privremeni boravak, što je gotovo trostruko više nego 2016. Čak oko 31.000 useljenika dolazi iz država bivše Jugoslavije, BiH, Srbije, Makedonije i Kosova, što je očekivano jer teško će se u Hrvatsku useljavati stanovnici iz razvijenijih zemalja i ovdje raditi. No, što će biti kad “presuše” i te zemlje? AMBER RUDD Britanska ministrica unutarnjih poslova podnijela ostavku zbog skandala oko useljenika  Hrvatska privlači slabije obrazovane jer od 43.219 stranaca kojima je lani odobren privremeni boravak samo njih 2064 ima visoku i višu stručnu spremu. Najviše ih je sa srednjom školom, njih više od 23 tisuće, a nepoznatog obrazovanja ih je gotovo 9000, dok ih je sa završenom osnovnom školom 2690. Pokazuju to podaci MUP-a koje smo tražili za Večernji list za protekle tri godine kako bismo vidjeli trendove useljavanja, obrazovnu i dobnu strukturu. Pogledajte video: Tko su useljenici u Hrvatsku   Rade na građevini, u turizmu... Kad je riječ o zasad privremenim useljenicima, njih 28.000 tisuća ih je mlađe od 39 godina. Napominjemo da nismo tražili podatke o azilantima koje je Hrvatska primila jer se na njih odnose propisi o azilu i međunarodnoj supsidijarnoj zaštiti. I demograf Stjepan Šterc kaže da broj stranaca kojima je odobren privremeni boravak u Hrvatskoj, koji se inače odobrava radi rada, školovanja, spajanja obitelji, nije pokazatelj koliko je kod nas došlo izbjeglica.   – Doseljeni su najvećim brojem sezonci, useljeni zbog otvaranja tržišta rada za potrebe našeg gospodarstva, što se vidi i po tome da pretežu mlađi od 40 godina. Poljoprivreda, turizam i građevina koje su kod nas ključne djelatnosti traže slabije obrazovane jer u njima dominira niža stručna sprema. Prema Zapadnoj Europi i Njemačkoj migriraju više obrazovani hrvatski građani, ali nisu dominantni jer je i prema zemljama Zapadne Europe više migranata sa srednjom školom. Jasno je da su useljenici u Hrvatsku niže obrazovani i da je kod nas vjerojatno najniži udio useljenika s VSS-om, a i oni uglavnom dolaze radi posla u tvrtkama u stranom vlasništvu jer ih te tvrtke šalju u uprave poduzeća ili su vezani za vlasništvo nad njima. Očekivano je i da nam dolaze radnici iz susjednih zemlja jer neće oni iz bogatijih – govori Šterc. KAKO NAS VIDE STRANCI 21 priča useljenika: Otkrivaju zašto su odlučili živjeti u Hrvatskoj Najviše useljenih kojima je odobren privremeni boravak ima državljanstvo BiH, njih 19.560, što bi značilo da u tu brojku ne ulaze Hrvati iz BiH jer imaju hrvatsko državljanstvo. Na drugom su mjestu državljani Srbije, njih 6354. Broj useljenika iz EU kojima je lani odobren privremeni boravak u Hrvatskoj gotovo je zanemariv jer među deset članica EU iz kojih je najviše doseljenika njih je broj od 200-tinjak do 900. Riječ je o Slovencima, Nijemcima, Talijanima, Poljacima, Britancima, Francuzima, Austrijancima, Španjolcima, Mađarima i Česima. Kad je riječ o strancima iz neeuropskih zemalja, najviše je privremenih boravaka odobreno onima iz Kine (574), SAD-a (497), Rusije (413), Indije (220), zatim slijede Filipini iz kojih se doselilo 156 osoba, pa Meksiko (143), Koreja (135) i Tajland (132), Brazil (126)... Za 10 godina zamjena stanovništva Stalni boravak lani je odobren za 1448 stranaca, a najviše ih je iz Njemačke, BiH, Slovenije, Srbije, Italije, Rusije, Britanije, Makedonije. Šterc procjenjuje da su to uglavnom ljudi koji u Hrvatskoj imaju u vlasništvu nekretnine ili tvrtke. Kako Hrvatska nije našla način da zaustavi iseljavanje mladog stanovništva niti se ozbiljnije pozabavila tim problemom, očekivati je daljnje povećanje useljavanja stranih radnika. Usporedbe radi, u 2017. smo imali više od dvostruko manje stranaca nego lani kojima je privremeno odobren boravak. – Imate iseljavanje mladih iz Hrvatske koji trebaju biti nositelji razvoja, a useljavanje pretežno slabije obrazovanih, najviše sa srednjom školom i niže od toga. Ovo je stopostotno povećanje useljavanja u jednoj godini i približavamo se po broju privremenih i stalnih ulazaka stranaca gotovo razini vanjskog iseljavanja našeg stanovništva. To je ozbiljan proces i, ako potraje intenzivno u sljedećih deset godina, tu počinje u demografskom smislu proces zamjene stanovništva – govori Šterc. 'SOCIJALNI TURISTI' Useljenje u Njemačku: Što nam je potrebno, čega se bojimo Da smo bar toliko razvijeni i u stanju povlačiti, kao što to rade zapadne zemlje, obrazovane mlade strance koji će pogurati razvoj uz zanimanja sa srednjom školom, koja su nužna svakoj zemlji. Povećan je i broj potomaka hrvatskih iseljenika koji su dobili hrvatsko državljanstvo. Lani ih je bilo 1005 i najviše ih dolazi iz Južne Amerike, Australije, SAD-a. – Potomaka iseljenika ima na našim fakultetima pa, iako ih je dvaput više nego 2017., to nisu velike brojke, no očekivati je da će ih biti više i da će se ubrzavati proces njihova doseljavanja jer će im za informiranje o našoj zemlji kanal biti njihovi prethodnici – zaključuje Šterc.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/tko-u-hrvatsku-dolazi-zivjeti-i-raditi-lani-uselilo-43-219-ljudi-evo-odakle-dolaze-1298629?utm_source=Facebook&utm_medium=Status&utm_content=1298629&utm_campaign=FB+page+statusi&fbclid=IwAR2vH8t0Y-fH9HsBONwe_g6VzL9FIDv-cbR4j-jVJCYxgSAaegBktonypaM - www.vecernji.hr


https://www.vecernji.hr/vijesti/tko-u-hrvatsku-dolazi-zivjeti-i-raditi-lani-uselilo-43-219-ljudi-evo-odakle-dolaze-1298629?utm_source=Facebook&utm_medium=Status&utm_content=1298629&utm_campaign=FB+page+statusi&fbclid=IwAR2vH8t0Y-fH9HsBONwe_g6VzL9FIDv-cbR4j-jVJCYxgSAaegBktonypaM



............




Hrvatska je sve atraktivnija useljenicima...
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Re: Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by Leviathan2 4/2/2019, 13:18

polako,
to tako ide, prvo bosanci i srbi
onda siptari
onda doktori i inzinjeri

_________________
Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Re: Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by RayMabus 4/2/2019, 13:22

Ćuj Plenkovic da 65 tisuća radnih dozvola ovima iz Bosne , Srbije , Kosova ,Albanije , Makedonije , Cg i tko god hoće ...pa normalno da će ti njihova sirotinja to koristit i useljavat

A jest neka pamet to zaključit

https://www.google.com/amp/s/www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/u-iducoj-godini-65100-radnih-dozvola-strancima-istodobno-radimo-na-tome-da-maksimalno-aktiviramo-domacu-radnu-snagu/8199992/amp
RayMabus
RayMabus

Posts : 175904
2014-04-11


Back to top Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Re: Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by AssadNaPodmornici 4/2/2019, 13:26

trpaj, što gore to bolje

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20926
2018-06-14


Back to top Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Re: Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by RayMabus 4/2/2019, 13:45

650 eura prosječna bruto plaća u Tuzli , u Hrvatskoj duplo , normalno da će ti navalit


https://www.klix.ba/vijesti/bih/tuzlaci-sutra-obiljezavaju-godisnjicu-protesta-tajkuni-se-bogate-na-ledjima-radnika/190204066
RayMabus
RayMabus

Posts : 175904
2014-04-11


Back to top Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Re: Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by RayMabus 4/2/2019, 14:08

U Bosni na zavodu za zapošljavanje ima 440 tisuća ljudi a Plenkovic pušta njih 65 tisuća u Hrvatsku

Pa.pajdo moj skrati svima muke i potpiši ugovor s BiH da mi možemo radit tamo a oni ovdje i to je to

Pa reci da nemisliš dizat plaće u Hrvatskoj nego ćeš dovodit jeftiniju radnu snagu sa istoka

Pa nismo glupi Plenkovicu , zato ja već dvi godine ništa neradim i samo ležim na kauču , pa nisan debil sine
RayMabus
RayMabus

Posts : 175904
2014-04-11


Back to top Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Re: Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by RayMabus 4/2/2019, 14:18

Ako nešto mrzim kod ljudi onda je to kad me idu pravit budalom

Vlastitu mater san isprebija radi toga i izbacija iz kuće i odreka se je , iz istih razloga se nisan ni oženija

Idete me pravit budalom

Pa nemojte

Otvorite karte , znam šta radite ....i šta ćete radit
RayMabus
RayMabus

Posts : 175904
2014-04-11


Back to top Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Re: Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by Maggie19 4/2/2019, 14:19

Nije to ni beznacajno za ovako malen narod.

_________________
Learn what is to be taken seriously and laugh at the rest.
Maggie19
Maggie19

Posts : 6791
2019-01-30


Back to top Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Re: Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by RayMabus 4/2/2019, 14:27

Prave nas budalama

Pa recite ovom narodu da je za kurac ginio devedesetih i da radite novu Jugoslaviju

65 tisuća radnih dozvola za Bosnu i Srbiju

Šta će bit dogodine kad Austrija otvori svoje tržište rada za hrvatske državljanine ?

85 tisuća

A godinu nakon toga ?

Pa pustite sve slobodno

RayMabus
RayMabus

Posts : 175904
2014-04-11


Back to top Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Re: Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by Guest 4/2/2019, 14:29

Longi,Jestreb je najavio formiranje nove Jugei raduje se tome..negdjasnje Jugoglavesine se udruzuju i okupljaju..nesh se krupno valja iza brda...borci svih profila na aparatah.. lol! lol! lol!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Re: Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by Guest 4/2/2019, 14:32

danas poplacao svoje mjesecne troskove..ukupno 1650 Ojrova..sad odoh malo leci i opustiti dusu,poslije u Nordheim na finu kavicu i kolace a Rujkom..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Re: Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by RayMabus 4/2/2019, 14:33

pismejker wrote:Longi,Jestreb je najavio formiranje nove Jugei raduje se tome..negdjasnje Jugoglavesine se udruzuju i okupljaju..nesh se krupno valja iza brda...borci svih profila na aparatah.. lol! lol! lol!
Pa nije meni problem Jastreb ni Nova Jugoslavija , ja samo nevolim kad me netko pravi budalom

HDZ

Nemoj to radit , reci otvoreno : Pravim Novu Jugoslaviju
RayMabus
RayMabus

Posts : 175904
2014-04-11


Back to top Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Re: Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by RayMabus 4/2/2019, 14:41

Ja uopće neman problema sa ton Novom Jugoslavijom , iman problema s ljudima i umovim koji me smatraju debilon

Pa pusti ove iz Bosne sve u Hrvatsku , potpiši međudržavni ugovor da ja mogu ić.tamo radit i oni vamo

To šta si ti pustija njih 65 tisuća ovamo meni je isto ko da si ih pustija sve jer jedno je radno mjesto i već me jedan zamjenjuje pa mi je isti kurac ako ih se pet ili deset javi na to radno mjesto kad je i taj jedan dovoljan da me makne
RayMabus
RayMabus

Posts : 175904
2014-04-11


Back to top Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Re: Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by epikur37 4/2/2019, 14:46

Možemo li mi apsorbirati bih i srbiju i makedoniju...
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Re: Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by RayMabus 4/2/2019, 14:49

epikur37 wrote:Možemo li mi apsorbirati bih i srbiju i makedoniju...
Pa nek potpišu međudržavni ugovor o slobodnom protoku radne snage , šta me jebe u mozak , jedno je radno mjesto , šta mene boli kurac oće se jedan javit ( 65 tisuća radnih dozvola ) ili će ih se javit deset na taj oglas ( međudržavni ugovor ) , pa mene već ovi jedan zamjenjuje jer je jedno radno mjesto

Aj piči tamo u Sarajevo i međudržavni ugovor da ja mogu ić radit u Bosnu kao hrvatski državljanin

Nemoj me pravit budalon znaš
RayMabus
RayMabus

Posts : 175904
2014-04-11


Back to top Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Re: Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by immortal 4/2/2019, 14:58

RayMabus wrote:Prave nas budalama

Pa recite ovom narodu da je za kurac ginio devedesetih i da radite novu Jugoslaviju

65 tisuća radnih dozvola za Bosnu i Srbiju

Šta će bit dogodine kad Austrija otvori svoje tržište rada za hrvatske državljanine ?

85 tisuća

A godinu nakon toga ?

Pa pustite sve slobodno

:tu
immortal
immortal

Female
Posts : 23153
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste Empty Re: Lani uselilo 43.219 ljudi i broj raste

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum