ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Abenologija

Page 28 of 50 Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 39 ... 50  Next

Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by aben 6/1/2019, 15:29

Rabarbara wrote:
aben wrote:
Rabarbara wrote:
Mislim da si ovdje totalno fulao jer žensku psihu svodiš na jednostavnost muške. 

ali to je plićina,
razlog leži u našin mentalnin mapama svita. ako se to kosi sa stvarnošću, to gore po stvarnost.


Ako gledaš iz daljine vidiš samo površinu i najdublje jezero djeluje kao plićina. 
Da bi vidio dubinu moraš prići blizu i pogledati dolje. Ali to iziskuje energiju, baš kao i razumijevanje tuđih misli. A to se ne da svakom.

Parafrazirat ću Šejkera, boli stvarnost za naše mentalne mape. :)

sviđanje ne sviđanje je sekundarna stvor. to je stvor za ženske časopise. nemo te ženske šupljoglavke koja ne će primjetiti da je njena patriotkinja izrekla nešto ča se kosi. ona će tad napasti drugu stronu, kokodakati i čeperušati po dvoru ne bi li zamaglila grješku svoje patriotkinje, ali to će sve činiti upravo zoto jer je svjesna grješke, tj eventualne diskrepance. to je obična lojalnost.

međutin, jo govorin o komunikacijskon slomu, o dubinskon nerazumjevanju zbog toga ča ako u sugovornikovoj svijesti nisu sazrile neuronske veze za neku informaciju, ona ne će biti uspješno dekodirona iz rečenic.

aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by Guest 6/1/2019, 21:30

metilda wrote:@rabarbara  - što se mene tiče neće ići dalje
Kako želiš Metilda. 

Pođi u miru.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by Guest 6/1/2019, 21:50

aben wrote:
Rabarbara wrote:
aben wrote:
Rabarbara wrote:
aben wrote:

ne razimin zoč ne želiš prihvatiti da su emocije plod tijela a osjećaji uma? kad ti amigdala pošalje signal bubrigu, ti toga uopće nisi svjesna.
Koja je emocija ovo boldano?

jo mislin da emocije nemaju imena
A ja da si se zapetljao u razumijevanju pojma emocije, osjećaja i osjetila pa sve svodiš na jedan faktor.  :P
Daj mi definiciju emocije. Svoju, ne prepisanu iz knjige.

emocija je tjelesni signal, npr ubrzano kucanje srca, crvenilo na gubici, naježena koža
. emocije su puno brže od svijesti, a time i od osjećaja.
Dakle isključivo tjelesni signal, a ne psihološki?
To što opisuješ su fiziološke manifestacije neke emocije, a ne sama emocija.

Meni je recimo emocija ponajprije psihološka reakcija na neki misaoni proces (pozitivne ili negativne misli, prepoznavanje opasnosti, prepoznavanje proživljenih iskustava (koji su u nama izazivali ugodu ili neugodu), podražaj ili događaj izvana (opasnost, gubitak nečeg, susret s nekim) ili na fizičku manifestaciju u organizmu (lupa nam srce->strah od infarkta), a ima za poljedicu i fiziološke manifestacije i fizičke reakcije (koje mogu i izostati).

Teško je dati pravu definiciju emocijama. Mislim da se i suvremena znanost još uvijek muči s tim, a uvažava se nekoliko različitih teorija.  

Uzet ću za primjer emociju straha. 
Recimo  James-Langova teorija zastupa mišljenje prvenstva fiziološke manifestacije pred samom emocijom (što je polovično u vezi s tvojom polovičnom definicijom). :P
Vatra (stvarni vanjski faktor)-opasnost (misao kao alarm)-lupanje srca (fiziološka manifestacija)-strah (emocija)- bijeg (fizička reakcija na emociju).

Meni je bliža Cannon - Bardova teorija koja kaže da fizička reakcija dolazi kao posljedica emocije (ili barem istovremeno, ali nikako obrnuto). 
Vatra (stvarni vanjski faktor)-opasnost (misao kao alarm)-strah (emocija)-lupanje srca (fiziološka manifestacija)-bijeg (fizička reakcija). 


Ima i treća teorija tzv. jukeboxa koja je slična onoj prvoj - emocija je reakcija na jednake fiziološke promjene, samo je vrsta emocija koju ćemo osjetiti ovisna o situaciji u kojoj se nalazimo.
Lupanje srca -> emocija straha
Lupanje srca -> emocija sreće

I tu se može postaviti obrnuta teorija: Emocija je psihološka pojava koja ima za rezultat fiziološku manifestaciju, a te manifestacije mogu biti jednake za različite emocije. 

Može se odvojiti pojam emocije i osjećaje, ali ga često i positovjećuju jer se prepliću, tj, nekad ista pojava može biti emocija (ograničeno trajanje), a drugi put je to osjećaj (dužina trajanja je dulja, uz prisustvo svjesnosti). 

E sad, što je višeg a što nižeg reda, teško je reći, a još teže svrstati u neke konkretne kategorije.

Uzmimo za primjer emociju ljubav. 

Povezana se s nizom drugih emocija koje možemo nazvati i osjećajima-osjećaj sreće, radost, strah, ljubomora itd., ali ljubav prate i osjećaji koje ne možemo nazvati emocijama, kao što su pripadnost, nježnost, požrtvovanost, koji su posljedica osnovne emocije (ljubav), ali nisu emocije. Ne znam. Možda ih možemo zvati porivi.


P.S.
Onaj drugi post ti neću ti neću komentirati, odnosno citirati. Iz njega iščitavam jednu tvoju emociju koja mi se ne sviđa (a možda je nisi svjestan) i mislim da nije u redu da nastavimo s prepucavanjem koje uključuje bilo koga drugog osim nas dvoje.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by Guest 6/1/2019, 22:14

Rabarbara wrote:
aben wrote:
Rabarbara wrote:
aben wrote:
Rabarbara wrote:
Koja je emocija ovo boldano?

jo mislin da emocije nemaju imena
A ja da si se zapetljao u razumijevanju pojma emocije, osjećaja i osjetila pa sve svodiš na jedan faktor.  :P
Daj mi definiciju emocije. Svoju, ne prepisanu iz knjige.

emocija je tjelesni signal, npr ubrzano kucanje srca, crvenilo na gubici, naježena koža
. emocije su puno brže od svijesti, a time i od osjećaja.
Dakle isključivo tjelesni signal, a ne psihološki?
To što opisuješ su fiziološke manifestacije neke emocije, a ne sama emocija.

Kvaka je u tome da emocije i jesu fiziološke odnosno kemijske ili neuralne reakcije i to po definiciji. I kako sam već dva puta naglasio, imaju homeostatsko-regulacijsku ulogu.


Last edited by Speare Shaker on 6/1/2019, 22:17; edited 2 times in total
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by aben 6/1/2019, 22:15

Rabarbara wrote:
aben wrote:
Rabarbara wrote:
aben wrote:
Rabarbara wrote:
Koja je emocija ovo boldano?

jo mislin da emocije nemaju imena
A ja da si se zapetljao u razumijevanju pojma emocije, osjećaja i osjetila pa sve svodiš na jedan faktor.  :P
Daj mi definiciju emocije. Svoju, ne prepisanu iz knjige.

emocija je tjelesni signal, npr ubrzano kucanje srca, crvenilo na gubici, naježena koža
. emocije su puno brže od svijesti, a time i od osjećaja.
Dakle isključivo tjelesni signal, a ne psihološki?
To što opisuješ su fiziološke manifestacije neke emocije, a ne sama emocija.

Meni je recimo emocija ponajprije psihološka reakcija na neki misaoni proces (pozitivne ili negativne misli, prepoznavanje opasnosti, prepoznavanje proživljenih iskustava (koji su u nama izazivali ugodu ili neugodu), podražaj ili događaj izvana (opasnost, gubitak nečeg, susret s nekim) ili na fizičku manifestaciju u organizmu (lupa nam srce->strah od infarkta), a ima za poljedicu i fiziološke manifestacije i fizičke reakcije (koje mogu i izostati).

Teško je dati pravu definiciju emocijama. Mislim da se i suvremena znanost još uvijek muči s tim, a uvažava se nekoliko različitih teorija.  

Uzet ću za primjer emociju straha. 
Recimo  James-Langova teorija zastupa mišljenje prvenstva fiziološke manifestacije pred samom emocijom (što je polovično u vezi s tvojom polovičnom definicijom). :P
Vatra (stvarni vanjski faktor)-opasnost (misao kao alarm)-lupanje srca (fiziološka manifestacija)-strah (emocija)- bijeg (fizička reakcija na emociju).

Meni je bliža Cannon - Bardova teorija koja kaže da fizička reakcija dolazi kao posljedica emocije (ili barem istovremeno, ali nikako obrnuto). 
Vatra (stvarni vanjski faktor)-opasnost (misao kao alarm)-strah (emocija)-lupanje srca (fiziološka manifestacija)-bijeg (fizička reakcija). 


Ima i treća teorija tzv. jukeboxa koja je slična onoj prvoj - emocija je reakcija na jednake fiziološke promjene, samo je vrsta emocija koju ćemo osjetiti ovisna o situaciji u kojoj se nalazimo.
Lupanje srca -> emocija straha
Lupanje srca -> emocija sreće

I tu se može postaviti obrnuta teorija: Emocija je psihološka pojava koja ima za rezultat fiziološku manifestaciju, a te manifestacije mogu biti jednake za različite emocije. 

Može se odvojiti pojam emocije i osjećaje, ali ga često i positovjećuju jer se prepliću, tj, nekad ista pojava može biti emocija (ograničeno trajanje), a drugi put je to osjećaj (dužina trajanja je dulja, uz prisustvo svjesnosti). 

E sad, što je višeg a što nižeg reda, teško je reći, a još teže svrstati u neke konkretne kategorije.

Uzmimo za primjer emociju ljubav. 

Povezana se s nizom drugih emocija koje možemo nazvati i osjećajima-osjećaj sreće, radost, strah, ljubomora itd., ali ljubav prate i osjećaji koje ne možemo nazvati emocijama, kao što su pripadnost, nježnost, požrtvovanost, koji su posljedica osnovne emocije (ljubav), ali nisu emocije. Ne znam. Možda ih možemo zvati porivi.


P.S.
Onaj drugi post ti neću ti neću komentirati, odnosno citirati. Iz njega iščitavam jednu tvoju emociju koja mi se ne sviđa (a možda je nisi svjestan) i mislim da nije u redu da nastavimo s prepucavanjem koje uključuje bilo koga drugog osim nas dvoje.

MIND: You differentiate between feelings and emotions. How so?

Damasio: In everyday language we often use the terms interchangeably. This shows how closely connected emotions are with feelings. But for neuroscience, emotions are more or less the complex reactions the body has to certain stimuli. When we are afraid of something, our hearts begin to race, our mouths become dry, our skin turns pale and our muscles contract. This emotional reaction occurs automatically and unconsciously. Feelings occur after we become aware in our brain of such physical changes; only then do we experience the feeling of fear.

MIND: According to your definition, all feelings have their origin in the physical. Is that really the case?


Damasio: Interestingly enough, not all feelings result from the body's reaction to external stimuli. Sometimes changes are purely simulated in the brain maps. For example, when we feel sympathy for a sick person, we re-create that person's pain to a certain degree internally.

https://www.ex-iskon-pleme.com/t31012p480-abenologija#1329591

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by aben 6/1/2019, 22:17

Rabarbara wrote:


P.S.
Onaj drugi post ti neću ti neću komentirati, odnosno citirati. Iz njega iščitavam jednu tvoju emociju koja mi se ne sviđa (a možda je nisi svjestan) i mislim da nije u redu da nastavimo s prepucavanjem koje uključuje bilo koga drugog osim nas dvoje.

nis svjesan te emocije siguro,

ali koga to drugoga uključuje?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by Guest 6/1/2019, 23:25

aben wrote:

MIND: You differentiate between feelings and emotions. How so?

Damasio: In everyday language we often use the terms interchangeably. This shows how closely connected emotions are with feelings. But for neuroscience, emotions are more or less the complex reactions the body has to certain stimuli. When we are afraid of something, our hearts begin to race, our mouths become dry, our skin turns pale and our muscles contract. This emotional reaction occurs automatically and unconsciously. Feelings occur after we become aware in our brain of such physical changes; only then do we experience the feeling of fear.

MIND: According to your definition, all feelings have their origin in the physical. Is that really the case?


Damasio: Interestingly enough, not all feelings result from the body's reaction to external stimuli. Sometimes changes are purely simulated in the brain maps. For example, when we feel sympathy for a sick person, we re-create that person's pain to a certain degree internally.

https://www.ex-iskon-pleme.com/t31012p480-abenologija#1329591
:)

Blaženi kopipejts.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by Guest 6/1/2019, 23:27

metilda wrote:
Ithildin wrote:Metka, ovo je jedna od "mojih". :)


:))

evo još jedna moja:


Jasno! : )) Tuge i sjete na lopate u Nicka.

Imam i ja par njegovih na listi. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by Guest 6/1/2019, 23:30

Speare Shaker wrote:
Rabarbara wrote:
aben wrote:
Rabarbara wrote:
aben wrote:

jo mislin da emocije nemaju imena
A ja da si se zapetljao u razumijevanju pojma emocije, osjećaja i osjetila pa sve svodiš na jedan faktor.  :P
Daj mi definiciju emocije. Svoju, ne prepisanu iz knjige.

emocija je tjelesni signal, npr ubrzano kucanje srca, crvenilo na gubici, naježena koža
. emocije su puno brže od svijesti, a time i od osjećaja.
Dakle isključivo tjelesni signal, a ne psihološki?
To što opisuješ su fiziološke manifestacije neke emocije, a ne sama emocija.

Kvaka je u tome da emocije i jesu fiziološke odnosno kemijske ili neuralne reakcije i to po definiciji. I kako sam već dva puta naglasio, imaju homeostatsko-regulacijsku ulogu.
Drugim riječima nema psihološke manifestacije emocije... sve je to kemija. :)

Ok. 

Ostanimo na kemiji.


Last edited by Rabarbara on 6/1/2019, 23:31; edited 1 time in total
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by aben 6/1/2019, 23:31

Rabarbara wrote:
Speare Shaker wrote:
Rabarbara wrote:
aben wrote:
Rabarbara wrote:
A ja da si se zapetljao u razumijevanju pojma emocije, osjećaja i osjetila pa sve svodiš na jedan faktor.  :P
Daj mi definiciju emocije. Svoju, ne prepisanu iz knjige.

emocija je tjelesni signal, npr ubrzano kucanje srca, crvenilo na gubici, naježena koža
. emocije su puno brže od svijesti, a time i od osjećaja.
Dakle isključivo tjelesni signal, a ne psihološki?
To što opisuješ su fiziološke manifestacije neke emocije, a ne sama emocija.

Kvaka je u tome da emocije i jesu fiziološke odnosno kemijske ili neuralne reakcije i to po definiciji. I kako sam već dva puta naglasio, imaju homeostatsko-regulacijsku ulogu.
Drugim riječima nema psihološke manifestacije emocije?

imo. zovu se osjećaji.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by Guest 6/1/2019, 23:36

aben wrote:
Rabarbara wrote:
Speare Shaker wrote:
Rabarbara wrote:
aben wrote:

emocija je tjelesni signal, npr ubrzano kucanje srca, crvenilo na gubici, naježena koža
. emocije su puno brže od svijesti, a time i od osjećaja.
Dakle isključivo tjelesni signal, a ne psihološki?
To što opisuješ su fiziološke manifestacije neke emocije, a ne sama emocija.

Kvaka je u tome da emocije i jesu fiziološke odnosno kemijske ili neuralne reakcije i to po definiciji. I kako sam već dva puta naglasio, imaju homeostatsko-regulacijsku ulogu.
Drugim riječima nema psihološke manifestacije emocije?

imo. zovu se osjećaji.
Aha... recimo radost je psihološki osjećaj, ali radost može biti i fizički osjećaj pa ga nećemo zvati osjećaj nego ćemo ga zvati emocija? 

Bome, svašta sam naučila večeras. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by aben 6/1/2019, 23:47

Rabarbara wrote:
aben wrote:
Rabarbara wrote:
Speare Shaker wrote:
Rabarbara wrote:
Dakle isključivo tjelesni signal, a ne psihološki?
To što opisuješ su fiziološke manifestacije neke emocije, a ne sama emocija.

Kvaka je u tome da emocije i jesu fiziološke odnosno kemijske ili neuralne reakcije i to po definiciji. I kako sam već dva puta naglasio, imaju homeostatsko-regulacijsku ulogu.
Drugim riječima nema psihološke manifestacije emocije?

imo. zovu se osjećaji.
Aha... recimo radost je psihološki osjećaj, ali radost može biti i fizički osjećaj pa ga nećemo zvati osjećaj nego ćemo ga zvati emocija? 

Bome, svašta sam naučila večeras. :)

ne, zvati ćemo ga osjećaj.

Abenologija - Page 28 Emotion-fig1-sm

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by mativka 7/1/2019, 08:51

Što je nagon?
Emocija, osjećaj....ili samo nagon :)

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by aben 7/1/2019, 09:52

nagon je manje ili više svjesna urodjena potriba za odredjenim ponašanjen.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by Guest 7/1/2019, 10:31

Ithildin wrote:
metilda wrote:
Ithildin wrote:Metka, ovo je jedna od "mojih". :)


:))

evo još jedna moja:


Jasno! : )) Tuge i sjete na lopate u Nicka.

Imam i ja par njegovih na listi. :)

eros i thanatos su dvije strane iste medalje
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by Guest 7/1/2019, 13:21

Stvarno ne vidim kakve veze ima prenemaganje oko razlike izmedju emocija i osjecaja (osvjestenih emocija) u raspravi oko uvjerenju da je racionalna osoba ona koja ne uzima u obzir "razloge srca", odnosno misljenja da empatija smeta prilikom racionalnog djelovanja! (npr. lijecnik) Ako i uzmemo primjer racionalnog djelatnika kao onog koji se ne povodi tim nasim osjecajnim dijelom, odnosno, " razloge srca" ostavlja po strani, opet ostaju emocije kao nesto neosvjesteno, kao ono sto utjece na nase ponasanje i izbore.. Jer je neosvjesteno!

Osim ako nam psihopat nije primjer dobrog racionalnog djelatnika
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by aben 7/1/2019, 22:22

hrt3, na rubu znanosti- emocije

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by mativka 8/1/2019, 09:30

aben wrote:hrt3, na rubu znanosti- emocije
I što kažu?

_________________
On & On
mativka
mativka

Posts : 5952
2018-08-07


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by aben 8/1/2019, 10:37

mativka wrote:
aben wrote:hrt3, na rubu znanosti- emocije
I što kažu?
basically, ovo ča jo govorin. 
naglasak je bi na emocijami beštija, ča oće reći da su emocije puno starije od osjećaja. čekoj, grin ti nojti sliku...

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by aben 8/1/2019, 10:41

Panksepp’s work has led him to conclude that basic emotion emerges not from the cerebral cortex, associated with complex thought in humans, but from deep, ancient brain structures, including the amygdala and the hypothalamus

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by aben 8/1/2019, 10:42

Abenologija - Page 28 7f19d410

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Abenologija - Page 28 Empty Re: Abenologija

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 28 of 50 Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 39 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum