ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

prilagodba ili nezaposlenost..

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty prilagodba ili nezaposlenost..

Post by kic Tue 23 Jan - 22:34


GOTOVO nitko od nas za deset godina neće raditi isti posao koji radi, a i ako ga bude radio – radit će ga bitno drugačije nego danas. Otvaranje prvog automatiziranog supermarketa u sklopu projekta Amazon Go samo je simbol primjena koje ne da dolaze, nego su tu oko nas.

Nemojte misliti da će nas takve stvari zaobići – prednosti koje donosi trgovina bez trgovaca, dakle bez čekanja pred blagajnom i istresanja robe na traku te očitanja, ogromne su. Uđete, uzmete što treba. Izađete. Novac je automatski skinut s vašeg računa. Nema čekanja. Nema razvlačenja robe još jednom. Nema provlačenja i lova na bar kod. Nema gledanja kada će se otvoriti druga blagajna. A cijene proizvoda zbog automatizacije mogu biti još i niže. Sve što se događa u SAD-u evo za par godina će i u nas. Promjene u svijetu su ogromne.

http://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=1021284
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48020
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by kic Tue 23 Jan - 22:36


Problem je da većina ljudi, a ni politika, u Hrvatskoj ne žele promjene. Čak i ako su promjene neminovne, nadaju se da neće zahvatiti njihovu osobnu zonu udobnosti. No nitko vas ne pita – ili ćete se prilagoditi ili ulazite u zonu nezapošljivih. Slično je i s državom – ili će se prilagoditi ili ostaje na začelju razvoja, kao što je uostalom ostala Hrvatska, uz grčevite pokušaje da ne promijeni ništa.

Blagajnice, vozači i drugi

U Hrvatskoj se još uvijek razgovara o radu nedjeljom, kako bi eto blagajnice mogle biti s obitelji (no zanimljivo, nitko ne spominje radnice u kladionicama ili konobarice), ali po svemu sudeći blagajnice u supermarketima će imati puni tjedan slobodno. To zanimanje će pridružiti radnicima u videotekama, nekadašnjim RTV-serviserima i sličnim zanimanjima. Supermarketi će trebati jednog poslovođu, jednog koji zna voziti viličar, zaštitara na izlazu, a slaganje robe police mogu honorarno raditi studenti i umirovljenici u smjenama po nekoliko sati. Za slaganje robe ne treba vam nikakvo iskustvo, ni radni staž niti specijalizacija. To je idealan honorarni posao za studenta ili zdravijeg umirovljenika koji će rado odraditi primjerenih 4 sata, „potrošiti dan“ i fino si popraviti mirovinu.

Danas blagajnice, sutra vozači, prekosutra neki treći – nigdje nije zapisano da životna karijera treba biti 40 godina provlačenja bar koda ili držanja volana. I ne treba – ljudi su sposobniji za bitno složenije i bitno zanimljivije poslove. Naš hrvatski problem je taj što se profesionalnom karijerom smatraju jednostavni poslovi koji su drugdje „za snaći se“, dok se ne nađe nešto bolje ili nauči jezik ako ste imigrant. Automatizacije će hrpu takvih poslova pomesti.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48020
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by kic Tue 23 Jan - 22:36


Kakve kadrove školujemo?

Sve to ne znači da će zanimanje trgovca nestati. Naprotiv. U svijetu gdje se nudi sve i sva i gdje postoji višak gotovo svih vrsta roba, umijeće prodaje je sve važnije. Iako se u svijetu i automobili mogu naručiti online, većina ljudi će zaželjeti pogledati te isprobati željeni model i trgovac koji zna kupcu „uvaliti“ dva paketa opreme više neće imati problema ni s poslom ni s plaćom niti s bonusima. Slično tome, trgovac koji će o vašoj proizvodnji maslinova ulja ili vina znati ispričati lijepu priču, dovesti hrpu turista na degustaciju i još posložiti web trgovinu i dobro je reklamirati na društvenim mrežama – takav se ne mora bojati budućnosti.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48020
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by kic Tue 23 Jan - 22:39


Cijela priča se svodi na to da vaš rad mora davati dodatne vrijednosti, osim ako se niste uhljebili u državnoj službi. Što znači dodatne vrijednosti? To znači da ćete se kao kuhar trebati znati prilagođavati promjenama mode i ukusa, a ne samo spremati bečki s krumpirima. To znači da ako radite u kafiću trebate napraviti capuccino s finom, čvrstom pjenom, a ne samo uliti malo mlijeka. To znači da ako ste pravnik u firmi trebate sjesti i naučiti javnu nabavu – jer kod nas je država najveći kupac. To znači ako ste automehaničar, očekuje se da već danas nakon posla čitate o hibridima i električnim automobilima jer takvi će za par godina dolaziti masovno na servise.

Ukratko, ako radite posao koji će lako zamijeniti stroj – da, zamijenit će vas stroj. Ako radite neki drugi posao, pogledajte kako stvari idu u svijetu, učite i prilagođavajte se. Ako se postavite na način: „Ja sam završio školu i što sada imam učit!“, valjda imate kojeg kuma koji vam može izmisliti mjesto u lokalnoj firmi jer drugačije ćete postati socijalni slučaj i nitko vas neće žaliti.

E, da, ako imate zanimanje koje se može naučiti u par tjedana – prevarili su vas, nemate nikakvo zanimanje.

Postavlja se naravno i pitanje – kakve kadrove školujemo? Je li zanimanje trgovac ono što će se od trgovca tražiti za 10-20 godina? Je li zanimanje elektroničar ono što će se od elektroničara tražiti za 10-20 godina? Je li to tako i kod pravnika (tu pouzdano znam da nije, nađite u programima naših pravnih fakulteta npr. običnu javnu nabavu kao kolegij). Je li vas na tehničkim fakultetima uče robotici, 3D printerima i protokolima kojima međusobno komuniciraju strojevi? Na nekima ne, na nekima da, izvedbeni programi su javni, pa lako provjerite tko misli na budućnost. Neki su se dobrim dijelim prilagodili, ali mnogi nisu. Pronaći ćete i gdje se koriste knjige stare nekoliko desetljeća, a da to nisu temeljne stvari tipa matematike ili fizike. Pronađite gdje se uopće školuju visokostručni kadrovi kakve danas treba jedan Rimac, jedan Musk ili jedan Amazon. Nema ih kod nas? E, to je naš problem.
Kada sve pogledate – Hrvati se školuju, žive i rade kao da su 80-e godine prošlog stoljeća. A sada je 2018. Sve se promijenilo. I nikada se neće vratiti natrag. Ako ovako nastavimo, ako ne shvatimo što znači Amazon Go u globalnoj ekonomiji – preskočit će nas i Bugarska, kao što nas je preskočila i Rumunjska.

Nije ni država bolja

Ni država, kao ni građani, uopće ne želi vidjeti što donosi budućnost. Evo, prije nekoliko dana došla je vijest Europske komisije o tome kako će se početi naplaćivati PDV i na male pakete, do 22 eura koji se masovno naručuju iz Kine i sličnih država. Kako postupak naplate PDV-a košta, to znači višestruko povećanje cijene takvih paketića. Kinezi će vrlo vjerojatno riješiti stvar tako da svoja skladišta prebace u Europu, plate ovdje carinu i PDV i šalju pakete iz EU-a.

U zemlji koja je u 2018. godini netko iz vlade već bi bio u Kini i nudio projekte logističkog centra za cijelu Europu, recimo u blizini Rijeke. U zemlji kao što je Hrvatska neće se napraviti ništa, ali će se ponavljati kako je bilo lijepo kada su za vrijeme Hladnog rata svi trgovali preko nas. I onda će građani uvečer, jer nema posla, otići na čuveni kolodvor 602, odakle odlaze noćni autobusi za Njemačku.
Ima li netko odgovor što je nama kao narodu? Zbog čega ta očajnička želja da sve ostane kao što je nekada bilo, u svijetu koji se mijenja brže nego ikada? U vremenu promjena, možete ili zajahati val i surfati, ili čekati da vas taj isti val poklopi. Estonci, Česi, Slovaci, Rumunji, Irci – zajahali su val tehnoloških i drugih promjena i ne puštaju. Što se događa s Hrvatima?

kic
kic
Admin

Male
Posts : 48020
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by kic Tue 23 Jan - 22:40


Naš hrvatski problem je taj što se profesionalnom karijerom smatraju jednostavni poslovi koji su drugdje „za snaći se“, dok se ne nađe nešto bolje ili nauči jezik ako ste imigrant. Automatizacije će hrpu takvih poslova pomesti.

ukratko
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48020
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by Leviathan2 Tue 23 Jan - 22:51

mjesalica majka, dok ne izmisle robota koji ce znat radit na mjesalici, ja sam miran :D

_________________
prilagodba ili nezaposlenost.. Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by Guest Tue 23 Jan - 22:53

nabrojite sva zanimanja koja postoje pa da vidimo. ovdje nounari nonstop godinama vrte nekoliko zanimanja kao da su autistični.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by Guest Tue 23 Jan - 22:56

Leviathan2 wrote:mjesalica majka, dok ne izmisle robota koji ce znat radit na mjesalici, ja sam miran :D

mješalica je robot da je nema mješao bi beton na ruke lopatom kako se nekad radilo. znači treba dva radnika na mješalici prije bez mješalice za istu količinu betona trebalo je deset radnika.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by kic Tue 23 Jan - 22:57


mjesalica kao uber
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48020
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by Guest Tue 23 Jan - 22:57

kic wrote:
Naš hrvatski problem je taj što se profesionalnom karijerom smatraju jednostavni poslovi koji su drugdje „za snaći se“, dok se ne nađe nešto bolje ili nauči jezik ako ste imigrant. Automatizacije će hrpu takvih poslova pomesti.

ukratko

ma koji su to jednostavni poslovi?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by immortal Tue 23 Jan - 22:57

ah natrpali su u opis djelatnika i njegov rad razne fraze tako da čovjek dobije dojam kako traže supertalente i kako odabrani podsjeduju sve kvalifikacije navedene s propagandnih stranica poduzeća i natječaja ali kad imaš bolji uvid u poslovanjei primljene djelatnike koji obavljaju posao shvatiš da zapošljavaju pretežno preko veze bez obzira na stručnost i kvalifikacije...puno puta nemaju pojma šta sve imaju u trgovinama, a o posluživanju i susretljivosti ni p ni s


Last edited by mortal-joint on Tue 23 Jan - 22:58; edited 1 time in total
immortal
immortal

Female
Posts : 23186
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by RayMabus Tue 23 Jan - 22:57

Pa.... biram nezaposlenost  prilagodba ili nezaposlenost.. 1f602


Roboti nek rade a mi ćemo glasat za socijaliste.

Blažena partija
RayMabus
RayMabus

Posts : 176405
2014-04-11


Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by Guest Tue 23 Jan - 22:58

kic wrote:
mjesalica kao uber

i vešmašina.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by immortal Tue 23 Jan - 22:59

RayMabus wrote:Pa.... biram nezaposlenost  prilagodba ili nezaposlenost.. 1f602


Roboti nek rade a mi ćemo glasat za socijaliste.

Blažena partija
ja sjedim u kratkom rukavu, a ti ??  prilagodba ili nezaposlenost.. 1f606  prilagodba ili nezaposlenost.. 1f606
( na sezoni sam se smrzavala... škrtice )


Last edited by mortal-joint on Tue 23 Jan - 23:00; edited 1 time in total

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23186
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by RayMabus Tue 23 Jan - 23:00

Pa.... biram nezaposlenost  prilagodba ili nezaposlenost.. 1f602


Eto ja sam se već prilagodio
RayMabus
RayMabus

Posts : 176405
2014-04-11


Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by Leviathan2 Tue 23 Jan - 23:01

Gnječ wrote:
Leviathan2 wrote:mjesalica majka, dok ne izmisle robota koji ce znat radit na mjesalici, ja sam miran :D

mješalica je robot da je nema mješao bi beton na ruke lopatom kako se nekad radilo. znači treba dva radnika na mješalici prije bez mješalice za istu količinu betona trebalo je deset radnika.
mjesalica je alat hebate, za sad roboti ne postoje iako hrpu mashina nazivaju robotima

_________________
prilagodba ili nezaposlenost.. Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by L'âme Tue 23 Jan - 23:02

Frizeri će uvijek postojati. :cleanteeth

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by Guest Tue 23 Jan - 23:03

Leviathan2 wrote:
Gnječ wrote:
Leviathan2 wrote:mjesalica majka, dok ne izmisle robota koji ce znat radit na mjesalici, ja sam miran :D

mješalica je robot da je nema mješao bi beton na ruke lopatom kako se nekad radilo. znači treba dva radnika na mješalici prije bez mješalice za istu količinu betona trebalo je deset radnika.
mjesalica je alat hebate, za sad roboti ne postoje iako hrpu mashina nazivaju robotima

pa sve te mašine koju nepismene nounarske budaletine zovu robotima jesu alati a ne roboti
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by Leviathan2 Tue 23 Jan - 23:04

posla uvijek ima ko oce radit
ja sam zivi primjer da je bolje ne imat skolu
mogu radit svaki posao uz malo obuke, ljudovi zavrse neku fensi skolicu i kad im ponudis mjesalicu da nesto zarade onda skoce ko ubodeni, " tooo, jes ti normalan, pa ja imam svoje zanimanje"
eto
a men sve dobro

_________________
prilagodba ili nezaposlenost.. Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by Leviathan2 Tue 23 Jan - 23:04

Gnječ wrote:
Leviathan2 wrote:
Gnječ wrote:
Leviathan2 wrote:mjesalica majka, dok ne izmisle robota koji ce znat radit na mjesalici, ja sam miran :D

mješalica je robot da je nema mješao bi beton na ruke lopatom kako se nekad radilo. znači treba dva radnika na mješalici prije bez mješalice za istu količinu betona trebalo je deset radnika.
mjesalica je alat hebate, za sad roboti ne postoje iako hrpu mashina nazivaju robotima

pa sve te mašine koju nepismene nounarske budaletine zovu robotima jesu alati a ne roboti
ma ja, nounari genijalci

_________________
prilagodba ili nezaposlenost.. Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

prilagodba ili nezaposlenost.. Empty Re: prilagodba ili nezaposlenost..

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum