ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Washington priznao crnogorski jezik

Page 2 of 11 Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next

Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by epikur37 Tue 12 Dec - 22:16

Ako su amerikanci priznali onda je to to

:D


hebalo mater

epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by prckov Tue 12 Dec - 22:21

epikur37 wrote:Ako su amerikanci priznali onda je to to

:D


hebalo mater
ista to ne vazi dok donny ne kaze svoje
prckov
prckov

Posts : 34145
2014-04-19


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by michaellcmacha Tue 12 Dec - 22:37

Yehudi wrote:
crvenkasti wrote:
maggie13 wrote:
crvenkasti wrote:
maggie13 wrote:Lako za Amere, priznajem ja :-D

Ja isto sve priznam. Boli me kurac.
Tolerantan si ili te vise nije briga ni za sto?!

Ne želim ništa sam odlučivati. 
Što god odlučim, poslije vidim da sam se zajebao.
Ovako nisam ništa ja kriv.


  Neki ne kuže da u stvari govoriš umjesto njih, njihova raznišljanja

 jer ne odlučuju o ničemu, drugi i drugdi odlučuju za njih a oni misle kako je to njihova odluka 

 HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAA
nemoj zajebavat... hoćeš reći da je crljeni falsus procurator... :))) ja izgovaram ili zastupam drugog, moj govor je govor drugoga, tvoj govor je moj govor i tako dalje i tako tako... ;)... ajde da netko i Thomija čita... ;)
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by red wolf Tue 12 Dec - 22:38

Yehudi wrote:
crvenkasti wrote:
maggie13 wrote:
crvenkasti wrote:
maggie13 wrote:Lako za Amere, priznajem ja :-D

Ja isto sve priznam. Boli me kurac.
Tolerantan si ili te vise nije briga ni za sto?!

Ne želim ništa sam odlučivati. 
Što god odlučim, poslije vidim da sam se zajebao.
Ovako nisam ništa ja kriv.


  Neki ne kuže da u stvari govoriš umjesto njih, njihova raznišljanja

 jer ne odlučuju o ničemu, drugi i drugdi odlučuju za njih a oni misle kako je to njihova odluka 

 HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAA
Ah, konačno...I nije smiješno...
red wolf
red wolf

Male
Posts : 15947
2016-02-10

Lokacija: : Svemir

Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by Guest Fri 12 Jan - 9:28

"Kako postoji 'crnogorski', a ne postoji 'američki'?"
Crna Gora je u 2018. ušla sa međunarodnim kodom za crnogorski jezik, pa se očekuje da se i ove godine nastavi ista debata – “čiji je ‘naški’”.
SLOBODAN MARIČIĆ PETAK, 12.01.2018. | 10:00 -> 08:45

 
Podeli

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 3788487165a569d722cf64058230469_v5_640

Ilustracija: Thinkstock
Koliko jezika zna “naš” čovek kad se na Zapadu prijavljuje za posao, a kada mršavi CV treba što više popuniti? Srpski, hrvatski, bosanski, crnogorski, plus malo slovenački i makedonski. Poliglota. 

U godini u kojoj je više od dve stotine stručnjaka lingvistike i drugih društvenih nauka iz regiona potpisalo Deklaraciju o zajedničkom jeziku, došlo je do još većeg rasparčavanja. Ujedinjeni savetodavni komitet za kodifikaciju jezika sa sedištem u Kongresnoj biblioteci u Vašingtonu 8. decembra priznao je crnogorski jezik i Crna Gora je time u okviru međunarodnog standarda dobila međunarodni jezički kôd - CNR. 

“Komitet iz Vašingtona ne samo što je priznao postojanje crnogorskog jezika, već je potvrdio da crnogorski jezik nije varijanta srpskog jezika, kako je to donedavno spočitavano. Dakle, on ima lingvističku prepoznatljivost”, rekao je tada direktor biblioteke “Đurđe Crnojević” sa Cetinja Bogić Rakočević. 

Prema toj odluci, naziv jezika na engleskom je “montenegrian", na francuskom "montenegrin", a u originalu "crnogorski jezik", na latinici i ćirilici. 

Inače, Nacionalna biblioteka Crne Gore "Đurđe Crnojević" sa Cetinja prvi put je 2008. zatražila kodifikaciju crnogorskog jezika, a odbijali su ih sve do decembra 2017. godine. 

To se dogodilo i letos, kada je na adresu crnogorskih institucija za standardizaciju crnogorskog jezika stigao mejl u kojem se navodi da je ”više puta raspravljano o crnogorskom jeziku i stav je bio da se radi o varijanti srpskog jezika koji se govori u Crnoj Gori”. 

Rebeka Ganter iz Komiteta istakla je tada da je predložena ”primena varijantnog koda srp-ME, osim ukoliko se ne pošalju dodatne informacije za razumevanje značajnih lingvističkih razlika između dva jezika”. 

“Posebni kodovi se dodeljuju na osnovu lingvističkih razlika, a ne na osnovu političkih ili geografskih", navela je tada Ganterova, prema pisanju Tanjuga.


Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 21300582935a569d72759d7563639772_v5_640

Ilustracija: Thinkstock


Deklaracija o zajedničkom jeziku
“O toj Deklaraciji se nije izjašnjavao Odbor za standardizaciju srpskog jezika, ona i ne predstavlja nekakvu novost. Zna se da je reč o jednom jeziku. Izjašnjavalo se o njoj više srpskih lingvista, među njima i veći broj onih koji su članovi Odbora. Kad se pojavila i ja sam za neke novine rekao svoje mišljenje, nemam ništa novo reći, ponovio bih nešto što sam već rekao - tamo se govori o ravnopravnosti svih varijanti, ne kaže se kog jezika. Srpski jezik nije varijanta, on je jezik i ima svoje ime. Mi nemamo problem, nismo ni tvrdili da se pod nekim novim imenima pojavili novi jezici, ili nove varijante jednake jezicima, da je trebalo nešto prevoditi. Ko je zabrazdio neka se sad čupa, nećemo se izjednačavati s tim”.

Predsednik Odbora za standardizaciju srpskog jezika SANU Sreto Tanasić za B92.net na pitanje šta se to sad promenilo pa je crnogorski dobio svoj kod, ocenjuje - kriterijum. 

Kako kaže, novi jezici se ne mogu napraviti preko noći. 

“Dok je uvažavan jedini mogući kriterijum - lingvistički - nije bilo koda i to je u ‘odbijenici’ i rečeno. Sad više nije bila važna suština”, navodi Tanasić, ističući da se gleda samo lingvistički kriterijum “ako se drugačije ne naredi”. 

Prema njegovim rečima, nema lingvističkih i sociolingvističkih osnova da se crnogorski registruje kao poseban jezik. 

“Reč je o varijanti srpskog i to nije samo moja tvrdnja, to je mišljenje struke. Da nije lingvistički kriterijum važan, pa zar ne bi isti ti utvrdili ‘američki jezik’ pre ‘crnogorskog’, a bilo bi i nešto više razloga za to. U Crnoj Gori se koristi srpski jezik sa izvesnim posebnostima”, ističe Tanasić. 

Kako navodi, najupadljivija razlika između jezika Beograda i Podgorice je ekavsko-ijekavska razlika, ali srpski književni jezik ima ijekavski i ekavski vid. 

“Teško je naći ozbiljnog lingvistu koji misli drugačije. Ovde se radi o ignorisanju jezičke stvarnosti i lingvističke nauke, o ignorisanju kriterijuma koji važe kod utvrđivanja uslova za davanje statusa standardnog jezika nekom idiomu”, kaže Tanasić. 

Na pitanje kome takva odluka odgovara, Tanasić kaže da u nauci postoji pojam “balkanizacija” - drobljenje društvenih zajednica, usitnjavanje, parcelacija, što uvek dovodi do međusobnog suprotstavljanja delova koji su na taj način nastali. 

“Jezik služi objedinjavanju naroda i njegove kulture, čuvanju nacionalnog pamćenja, identiteta, tako je svuda u svetu, a na našem prostoru jezičkim inžinjeringom se rasparčava narodno biće i rasparčava se kultura”, navodi Tanasić. 

A šta je potrebno da bi jedan jezik bio poseban? 

“Mora imati različitu gramatičku strukturu, posebnu, neponovljivu doslednu u nekom drugom, makar i srodnom jeziku. Uporedite srpski i bugarski ili slovenački, na primer. Znamo kako su prošli pokušaji prevođenja npr. srpskih filmova u Hrvatskoj, uz sva ubeđivanja da je reč o različitim jezicima”, ističe Tanasić.


postoji, isto koliko i dalmatinski ili vojvodjanski !
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by Eroo Fri 12 Jan - 10:13

ISO 639 međunarodni standard.
U čemu je problem?
ISO 9000 je nešto bez čega ne mogu djelovati(međunarodno) razne institucije
i kontrolira se na godišnjem nivou. :)

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74960
2016-07-22


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by Guest Fri 12 Jan - 10:34

problem je sto kenjas
kojim jezikom govore hrvati u bh federaciji ??
nemaju, toga, isoa :))
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by Noor Fri 12 Jan - 10:35

pizzon wrote:prpblem je sto kenjas
kojim jezikom govore hrvati u bh federaciji ??
a kojim oni u bostonu?
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by epikur37 Fri 12 Jan - 10:36

E da saće i crnogorci priznati američki :D
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by BB-8 Fri 12 Jan - 10:40

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 SA8ktkpTURBXy8wODliZjA5M2RkNjc3MDFiNjJhYjNjNThmNDQzOWYzNC5qcGeSlQLNAxQAwsOVAs0B1gDCww

_________________
Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Attach13 Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Ban10
BB-8
BB-8

Posts : 3678
2016-01-25


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by epikur37 Fri 12 Jan - 10:41

Roy_Bean wrote:Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 SA8ktkpTURBXy8wODliZjA5M2RkNjc3MDFiNjJhYjNjNThmNDQzOWYzNC5qcGeSlQLNAxQAwsOVAs0B1gDCww

:D

epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by Noor Fri 12 Jan - 10:42

Roy_Bean wrote:Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 SA8ktkpTURBXy8wODliZjA5M2RkNjc3MDFiNjJhYjNjNThmNDQzOWYzNC5qcGeSlQLNAxQAwsOVAs0B1gDCww

:aw
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by Noor Fri 12 Jan - 10:48

meni je predobro dok pizonče objavi neki tekst, koji je informer preuzeo iz novina d volstrit đrnl :D
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by BB-8 Fri 12 Jan - 10:50

Noor wrote:meni je predobro dok pizonče objavi neki tekst, koji je informer preuzeo iz novina d volstrit đrnl :D

cheers

_________________
Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Attach13 Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Ban10
BB-8
BB-8

Posts : 3678
2016-01-25


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by Guest Fri 12 Jan - 10:54

Crnogorski?   Srbi to ne mogu prihvatiti, ali koga boli kurac za to.  Stvar je u tome da od stvarnih saveznika , a što su Crnogorci zbilja to bili, prave ljute protivnike. Kralja i Crkvu su im oteli itd.

Amerika sve priznaje, a Srbija ništa ne priznaje.  U kome je greška?  :)   Pored Vučića i Deretića sjedi se oko mitomanske vatre , još im samo Jastreb fali ;)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by Guest Fri 12 Jan - 10:56

Noor wrote:meni je predobro dok pizonče objavi neki tekst, koji je informer preuzeo iz novina d volstrit đrnl :D

Hahaha ili fajnenšl tajmz i ron đeremi   :))
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by Noor Fri 12 Jan - 11:01

kofein wrote:
Noor wrote:meni je predobro dok pizonče objavi neki tekst, koji je informer preuzeo iz novina d volstrit đrnl :D

Hahaha ili fajnenšl tajmz i ron đeremi   :))
e, da :D
kad to sve tako kopira i objavi u postu, ja 3x čitam da bi shvatila šta piše :^0
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by Eroo Fri 12 Jan - 11:39

pizzon wrote:problem je sto kenjas
kojim jezikom govore hrvati u bh federaciji ??
nemaju, toga, isoa :))
Ne postoje ni jezici koji imaju tri standarda i dva pisma. :)
Eroo
Eroo

Posts : 74960
2016-07-22


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by Eroo Fri 12 Jan - 11:43

Čitam nedavno u srpskim medijima:
Misa u nekoj crkvi u Vojvodini, a crkva puna cigana.
Popa navalio, mi Srbi, pa mi Srbi...jebiga... :^0

_________________
Fortitude is the marshal of thought, the armor of the will, and the fort of reason.
(Francis Bacon)
Eroo
Eroo

Posts : 74960
2016-07-22


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by Guest Fri 12 Jan - 11:47

Eroo wrote:Čitam nedavno u srpskim medijima:
Misa u nekoj crkvi u Vojvodini, a crkva puna cigana.
Popa navalio, mi Srbi, pa mi Srbi...jebiga... :^0

Cigane  ne svojataju.  To je istina.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by dzango Fri 12 Jan - 11:49

kofein wrote:
Noor wrote:meni je predobro dok pizonče objavi neki tekst, koji je informer preuzeo iz novina d volstrit đrnl :D

Hahaha ili fajnenšl tajmz i ron đeremi   :))
U čemu je problem? Ja u vašim medijima čitam Newyorčani i slične gluposti nepismenih idiota. Ovde je bar jasno da je po Vuku.
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Washington priznao crnogorski jezik  - Page 2 Empty Re: Washington priznao crnogorski jezik

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 11 Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum