ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Splićani se dali u potragu, 'Brokvu' i 'Pusti me proć' otkrili na otpadu

Go down

Splićani se dali u potragu, 'Brokvu' i 'Pusti me proć' otkrili na otpadu Empty Splićani se dali u potragu, 'Brokvu' i 'Pusti me proć' otkrili na otpadu

Post by debotoijusto 10/12/2017, 07:41

Dvije skulpture, "Hefestov stup", kasnije od milja, s tipično splitskim smislom za humor, nazvan "Brokva", autora Koste Bogdanovića, te "Pusti me proć" Slavomira Drinkovića pronađene su nakon dugih godina tijekom kojih im se bio zametnuo svaki trag! Pronađene su - na otpadu, ali će ovih dana biti dopremljene u dvorište splitske Galerije umjetnina, trideset godina nakon što su napravljene.

Naime, nakon objave teksta u Slobodnoj Dalmaciji kojom smo najavili izložbu u Galeriji umjetnina, a koja predstavlja podsjetnik na kiparsku koloniju u kojoj je 1987. sudjelovalo 13 kipara koji su napravili 17 skulptura od kojih je samo "Ruža vjetrova" Jagode Buić ostala tamo gdje joj je i mjesto, u javnom prostoru, stvari su se "zakotrljale". I dok se većina čitatelja naših novina mogla samo nijemo zgražati, neki su se aktivirali...

Splitski umjetnik Rino Efendić nazvao je kustosa izložbe "Što je moglo nekad, a sad se ne može" i ravnatelja Galerije umjetnina Branka Franceschija i dojavio mu da je "Hefestov stup" vidio - te potom i snimio! - na jednom privatnom odlagalištu u zoni Mertojaka, a Edo Šegvić, projektant svojedobne obnove Matejuške, javio je Franceschiju da bi "Pusti me proć" mogla biti na odlagalištu tvrtke "Point" koja je na Matejuški svojedobno za grad Split obavljala neke radove. I tamo je i pronađena skulptura koja je "nestala" još 2005.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30650
2014-04-12


Back to top Go down

Splićani se dali u potragu, 'Brokvu' i 'Pusti me proć' otkrili na otpadu Empty Re: Splićani se dali u potragu, 'Brokvu' i 'Pusti me proć' otkrili na otpadu

Post by debotoijusto 10/12/2017, 07:42

Oduševljen sam i šokiran - kaže Branko Franceschi. - Oduševljen što su dvije skulpture pronađene, a šokiran s koliko su nemara, nebrige i nepoštovanja odbačene. S druge strane, paradoksalno je da su zapravo obje skulpture i preživjele upravo stoga što su odbačene bez ikakvog znaka respekta.

U tim odlagalištima smo ih zatekli u stanju koje jedino oštrom oku umjetnika može dati do znanja da to nije običan otpad. Očekujem ovih dana da budu dopremljene u Galeriju gdje će, za početak, biti izložene i predstavljene javnosti onako kako i dolikuje. Potom ćemo s Gradom Splitom pokušati dogovoriti lokaciju gdje će biti postavljene jer one su poklonjene građanima Splita i napravljene su kao javne skulpture - kaže Franceschi.

Branko Franceschi kaže i kako su, po njemu, ove dvije skulpture - kao i ostale ako se još neka pronađe! - vlasništvo građana. Stoga mu je začudna i prvobitna nebriga nadležnih gradskih službi koje su ih bez ikakva krzmanja odbacile, ne ponudivši ih prethodno upravo Galeriji umjetnina koja je gradska kulturna institucija kojoj je Grad osnivač.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30650
2014-04-12


Back to top Go down

Splićani se dali u potragu, 'Brokvu' i 'Pusti me proć' otkrili na otpadu Empty Re: Splićani se dali u potragu, 'Brokvu' i 'Pusti me proć' otkrili na otpadu

Post by debotoijusto 10/12/2017, 07:43

 Već sam kontaktirao udovicu Slavomira Drinkovića koji je preminuo lani u 66. godini života - dodaje Branko Franceschi. - Ona je sretna da se "Pusti me proć" našla i da će, ako bude sreće i mudrosti, biti postavljena u splitski javni prostor. Njezin je jedini uvjet da skulptura bude smještena uz more, s pogledom prema Hvaru, rodnome otoku njezina pokojnog muža - kaže ravnatelj Galerije umjetnina.

Istu je želju izrazio prije 30 godina i Slavomir Drinković. Naime, Davor Matičević, kustos kiparske radionice tijekom Art ljeta 1987., bio se potrudio od svih sudionika kolonije uzeti izjave te ih publicirati u jednoj skromnoj ediciji. "Ideja za naziv skulpture 'Pusti me proć' u vezi je s poznatom splitskom uličicom i mojim prolascima kroz Split na putu za Hvar", kazao je Drinković tada. "Sličan komad 'Prolaz' radio sam 1984., a na Zagrebačkom salonu za njega sam dobio nagradu.

Ovaj rad je njegova splitska varijanta. Bavio sam se problemom razbijanja jezgre kamena, u ovom slučaju granitnog bloka zapremine pet metara kubičnih i težine 18 tona, na kojemu sam napisao naziv u rimskom kapitelu", kazao je Slavomir Drinković, koji jedini od umjetnika to ljeto nije radio u splitskome "škveru". On je svoj rad od granita napravio u kiparsko-klesarskoj radionici "Župa" u Solinu koja mu je bila ustupila sve potrebne alate i materijal.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30650
2014-04-12


Back to top Go down

Splićani se dali u potragu, 'Brokvu' i 'Pusti me proć' otkrili na otpadu Empty Re: Splićani se dali u potragu, 'Brokvu' i 'Pusti me proć' otkrili na otpadu

Post by debotoijusto 10/12/2017, 07:44

Branko Franceschi kaže kako Drinkovićevu "Pusti me proć" zapravo treba samo oprati od naslaga šporkice, a "Brokvu" Koste Bogdanovića ne treba ni prati. Ova je skulptura, kaže on, a to potvrđuje i akademik Kažimir Hraste, od posebnog metala koji je skoro pa neuništiv. Oni smatraju da "Hefestovu stupu" tragovi vremena uopće nisu naškodili, dapače, da su mu dali vrlo zanimljivu patinu. Što bi o sudbini svoje skulpture danas mislio autor, ne možemo znati. Kosta Bogdanović, poznati srpski kipar, umro je 2012.


http://www.slobodnadalmacija.hr/dalmacija/split/clanak/id/521075/nakon-teksta-u-slobodnoj-iznenada-pronaeno-izgubljeno-splitsko-blago-splicani-se-dali-u-potragu-brokvu-i-pusti-me-proc-otkrili-na-otpadu
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30650
2014-04-12


Back to top Go down

Splićani se dali u potragu, 'Brokvu' i 'Pusti me proć' otkrili na otpadu Empty Re: Splićani se dali u potragu, 'Brokvu' i 'Pusti me proć' otkrili na otpadu

Post by jastreb 10/12/2017, 08:07

debotoijusto wrote:   Naime, Davor Matičević, kustos kiparske radionice tijekom Art ljeta 1987. 
Oko tog lika spominjale su se neke afere.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Splićani se dali u potragu, 'Brokvu' i 'Pusti me proć' otkrili na otpadu Empty Re: Splićani se dali u potragu, 'Brokvu' i 'Pusti me proć' otkrili na otpadu

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum