ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Potresi i tsunami kod nas!?

Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Potresi i tsunami kod nas!?

Post by kic 11/8/2017, 15:12

Potres jačine 8,9 stupnjeva po Richterovoj skali, koji je prouzročio i tsunami, po svojoj razornoj snazi može se mjeriti s tsunamijem koji je prije šest godina poharao Indiju i Šri Lanku odnoseći više od 250.000 života. Vodeći hrvatski stručnjak za tsunamije, prof. dr. Mirko Orlić s Geofizičkog zavoda Prirodoslovno-matematičkog fakulteta kaže da je ovo jedan od najjačih zabilježenih potresa dosad.

Je li ovo jedan od najjačih potresa u posljednjih stotinu godina?

Ne jedan od najjačih, već svakako najjači potres zabilježen u Japanu. Po svojoj magnitudi ovaj udar predstavlja sedmi najjači potres zabilježen na cijelom svijetu, a hipocentar mu je bio na dubini od 24 kilometra. Treba znati da su procjene o magnitudi od 8,9 stupnjeva po Richteru samo preliminarne, točna magnituda tek će se naknadno odrediti.

Kakve će biti posljedice od udara tsunamija koji se proširio Tihim oceanom?

Jačina udara ovisila je o mnogim čimbenicima, o konfiguraciji morskog dna, o konfiguraciji obale u koju će udariti val. Voda se neposredno nakon potresa s mjesta udara počela vrlo brzo kretati, val je putovao brzinom od čak 350 kilometara na sat. Iako je od Japana epicentar bio udaljen oko 130 kilometara, prvi udar uslijedio je nakon 20 minuta, a visina vala bila je na nekim mjestima oko 10 metara.

Mogu li od tsunamija stradati neki od niskih pacifičkih otoka, može li ih val preplaviti?

Kao i u slučaju Havaja, i to ovisi o konfiguraciji tla, ali lako je moguće da manji otoci visine samo dva ili tri metra iznad redovite razine mora budu potpuno poplavljeni. Naravno, voda će se povući nakon nekog vremena, oni neće vječito ostati potopljeni.

Može li, s obzirom na rano upozorenje, biti puno žrtava?

Velikih materijalnih razaranja gotovo je sasvim da će biti, ali ne i ljudskih žrtava kakvih je bilo u slučaju tsunamija iz prosinca 2004. godine u Indijskom oceanu. U ovome slučaju najugroženija područja, poput Havaja, zapadne obale SAD-a ili Australije, imaju dobro razrađen sustav ranog upozoravanja te su, kad je val stigao do obale, već bili premješteni na sigurno. Problem je bio u Japanu jer je tsunami do obale došao za manje od pola sata. Ljudi nisu imali previše vremena za bijeg, ali ipak zbog dobre pripremljenosti tamošnjeg stanovništva ne očekujem broj žrtava koji će se mjeriti u desecima ili stotinama tisuća, kako je bilo u Indiji ili na Šri Lanki prije šest godina.

Koje su najrazornije posljedice tsunamija? Što on može učiniti kada stigne do obale?

Učinak ovisi o snazi vala, ali i o jačini građevina o koje će udariti. Jasno je samo da su zgrade ipak čvršće građene u Japanu, Americi ili na Havajima nego što su bile zgrade na indijskoj obali ili na obali Šri Lanke.

Kakva je situacija s Hrvatskom, može li kod nas doći do tsunamija?

Ne samo da može, nego su se tsunamiji u Jadranu već događali u prošlosti. Poznato je da je visoki val pogodio talijansku obalu Jadrana 1627. godine, zna se da su potresi u Dubrovniku 1667. godine i Crnogorskom primorju 1979. godine također izazivali tsunamije. Zbog relativno slabijih potresa, plićeg mora i niza drugih faktora ti valovi nisu bili visoki kao na Pacifiku, ali s druge strane, ako se tsunami formira u Jadranu, puno brže udara u obalu te je pitanje bi li stanovnici imali vremena za evakuaciju u slučaju doista velike kataklizme.

https://www.vecernji.hr/vijesti/u-slucaju-tsunamija-na-jadranu-ne-bi-bilo-vremena-za-evakuaciju-263734

Kvarner ...
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48019
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by L'âme 11/8/2017, 15:36

Odosmo svi....

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by My Brother Billo 11/8/2017, 15:36

cunamiju uvesti porez i bice miran
My Brother Billo
My Brother Billo

Posts : 2237
2017-04-17


Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by kic 11/8/2017, 15:39


mada mi imamo razvedenu obalu, otoci nas štite jednim dobrim dijelom, mada nisam siguran u to toliko..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48019
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by My Brother Billo 11/8/2017, 15:40

veca je opasnost da stanes na grablje nego od cunamija,po statistikama
My Brother Billo
My Brother Billo

Posts : 2237
2017-04-17


Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by kic 11/8/2017, 15:49


svi smo mrtvi, samo se redom kopamo..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48019
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by My Brother Billo 11/8/2017, 15:50

negdje sma chito da mi ustvai smo mrtvi dok ne umremo i tad ozivimo  pirat
My Brother Billo
My Brother Billo

Posts : 2237
2017-04-17


Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by čardak efendija 11/8/2017, 15:50

My Brother Billo wrote:veca je opasnost da stanes na grablje nego od cunamija,po statistikama
mi srbi to stalno radimo, tu smo prvaci sveta!

_________________
Potresi i tsunami kod nas!? Iznogu10
čardak efendija
čardak efendija

Posts : 2106
2017-08-05


Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by kaya 11/8/2017, 15:55

Tko je sad cardak efendija, vuk?
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by kic 11/8/2017, 15:57


crvenog prebacilo
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48019
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by Eroo 11/8/2017, 15:57

kaja wrote:Tko je sad cardak efendija, vuk?
San Jose. :)
Eroo
Eroo

Posts : 75009
2016-07-22


Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by čardak efendija 11/8/2017, 16:04

kaja wrote:Tko je sad cardak efendija, vuk?
ja sam srbin i novi sam ovde a ti, jesi tritina ustaškinja ili antina ustaškinja?
čardak efendija
čardak efendija

Posts : 2106
2017-08-05


Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by čardak efendija 11/8/2017, 16:05

čardak efendija wrote:
kaja wrote:Tko je sad cardak efendija, vuk?
ja sam srbin i novi sam ovde a ti, jesi tritina ustaškinja ili antina ustaškinja?
titina
čardak efendija
čardak efendija

Posts : 2106
2017-08-05


Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by kaya 11/8/2017, 16:12

čardak efendija wrote:
čardak efendija wrote:
kaja wrote:Tko je sad cardak efendija, vuk?
ja sam srbin i novi sam ovde a ti, jesi tritina ustaškinja ili antina ustaškinja?
titina
Titova... jestel vi izbosne mozda?
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by kic 11/8/2017, 16:16


izbosne
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48019
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by Guest 11/8/2017, 16:22

kic wrote:
mada mi imamo razvedenu obalu, otoci nas štite jednim dobrim dijelom, mada nisam siguran u to toliko..

otoci te ne štite. geološki Istra, otoci i priobalje ne spadaju u balkan, balkan je dio euroazijske tektonske ploče a Istra, otoci i svo Jadransko more sa sjevernom Italijom je dio afričke tektonnske ploče odnosno lokalno jadranske tektonske ploče. sudarom tih dviju ploča nastale su Alpe i Dinarsko gorje, Istra se sudarila i nastala je Ćićarija i Učka s druge strane nastali su Apenini u Italiji i tako to sada polako funkcionira i dan danas. inače Istra, jadranski otoci Italija su nekad davno bili skroz južno negdje od Maroka, tunisa, Libije i Egipta kad su se ti djelovi kopna odvojili i krenuli na dugi put gdje su danas usidreni.

Eto još jedan dokaz da Istra i geološki povijesno u vremensku dubinu stotina milijuna godina nema ikakve veze sa rvatima i balkanom i europom.

e sad ti potresi su jer se taru i boksaju Istra vs. RVAT'NE balkan. rvat'ne pomalo uzmiču a mi u Istri idemo prema sjeveru ali zato je najeba kvarner jer se sudari dešavaju na granici afričke i euroazijske ploče koja se nalazi na Velebitu.

evo slija:

Potresi i tsunami kod nas!? Italy_earthquake_570

The Adriatic plate is the one between Italy and the Balkans in the Adriatic Sea. It is sub-ducting under the Eurasian plate (blue). The African plate below Italy (orange) is moving north. Shows an earthquake that occurred as a result of the plate movements and even more earthquakes can happen if the plates keep moving.

As the Eurasian plate keeps hitting the Adriatic plate and as long as that plate keeps subducting underneath, the mountains of Italy will get taller. Most of the Adriatic plate subduction is being directed at the Apennine mountings (about 3mm a year). As the plate diverges earthquakes will occur along the fault lines as they did recently.

In ten thousand years Italy will have even taller mountains and land mass will be added due to volcanic activity on the western coast. As the Eurasian plate moves and gets thinner and the Adriatic plate gets subducted volcanoes will create more land as magma cools. Italy will be closer to the Balkans as the Adriatic plate subducts. Also the African plate will move further north and the distance between northern African countries and southern Italy will shrink. Currently the African plate is moving north toward the Eurasian plate at about 1 centimeter a year.

In a million years Italy will be a lot closer to the Balkans then it is today and the Adriatic plate and the Adriatic Sea will be smaller. The Adriatic plate is loosing its size at about 3mm a year which adds up to about 3000 meters in a million years. Italy will have more earthquakes and more volcanic eruptions. Africa will also be a lot closer to Italy. Italy will be pushed in the northeast direction by the subducting Adriatic plate and African plate.

tako da naviknite se na potrese u kvarneru i u okolici dubrovnika. Split je mala kaldera za sada im izbija samo smrdljivi otrovni sumporovodik i sumpor zato Split vonja na trula jaja.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by kic 11/8/2017, 16:26


uvijek mi je ono Ča zvučalo afrički malo..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48019
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by čardak efendija 11/8/2017, 16:33

kaja wrote:
čardak efendija wrote:
čardak efendija wrote:
kaja wrote:Tko je sad cardak efendija, vuk?
ja sam srbin i novi sam ovde a ti, jesi tritina ustaškinja ili antina ustaškinja?
titina
Titova... jestel vi izbosne mozda?
iz Republike Srpske Krajine molim lepo!
Znači ti si totova ustaškinja, dobro je to, vas možemo jebati ko sansku kozu! Volimo mi i druge koze ali sanske su nam najmilije!
čardak efendija
čardak efendija

Posts : 2106
2017-08-05


Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by Guest 11/8/2017, 16:40

kic wrote:
uvijek mi je ono Ča zvučalo afrički malo..

pa je, prvi istrijani su bili crnci ako su onda postojali ljudi. dinosauri sigurno jesu jer evo imamo otiske i fosile dinosaura posvuda po Istri.

a ljudstva je bilo imamo i dokaza nažalost mnogo toga je uništeno zbog jugo-hrvatske okupacije Istre.

Šandalja (tal. San Daniele) je arheološko i paleontološko nalazište kraj Pule. To je sustav više pećina i podzemnih špilja, nazvan po istoimenom kamenolomu Šandalja.

Nalazi se na koti 108, na 72 m nadm. vis., na zap. rubu Valturskoga polja. Najvažniji su nalazi iz tzv. Šandalje I. i Šandalje II., koje su dio sustava krških pećina, otkrivenih za radova u kamenolomu 1961. Istražio ih je Mirko Malez.

Ukupna dubina sloja Šandalje I. iznosila je 9 m, a prilikom prepariranja koštane breče izlučen je primitivni kameni artefakt, udarač (engl. chooper) napravljen od potočne volutice, starost kojega se procjenjuje na oko 800 000 godina. To je najstariji predmet izrađen ljudskom rukom na tlu Hrvatske.

U Šandalji II., koja je otkrivena u proljeće 1962., najvažniji je sloj »b« , debljine 1m do 3 m, gdje su uz veliko ognjište pronađeni artefakti i ostatci pračovjeka s kromanjonskim obilježjima (Homo sapiens fossilis). Analizom radioaktivnog izotopa ugljika ustanovljena je starost toga sloja od oko 12 320 godina.

'U rimsko doba već se na ovom lokalitetu eksploatirao kamen. Prapovijesno gradinsko naselje uništeno je vojnom fortifikacijom 1877. Širenjem kamenoloma 1952. uništeni su brončanodobni grobovi s kosturima umrlih u zgrčenome položaju.

evo još jedna mapa

Potresi i tsunami kod nas!? 11_Map_Italy_Geology-lg
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Potresi i tsunami kod nas!? Empty Re: Potresi i tsunami kod nas!?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum