ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Posljednji pastir s Raduše

Go down

Posljednji pastir s Raduše Empty Posljednji pastir s Raduše

Post by debotoijusto 23/7/2017, 14:48

http://www.index.hr/vijesti/clanak/posljednji-pastir-s-raduse-napao-crkvu-sama-je-sebi-svrha-trazi-poslusnike-ne-prihvaca-kritiku/984305.aspx

dobar poveci tekst

Duga šetnja dala je vremena za sve teme, pa se iskreni Ivan u jednom trenutku požalio da ga uništenje moralnih kriterija u društvu i javnosti košta više nego sve prirodne i društvene neprilike s kojima se suočava. A najviše su ga, kaže, razočarali franjevci, koji su mu bili orijentir. Ne svi, dodaje.

Crkva je za me bila sve dok smo bili u društvu i u vremenu, kako smo ga zvali, jednoumlja. Danas je to… pa skoro suprotno. Možda oni nisu krivi što sam ih ja idealizirao. Tada sam smatrao da Crkva stoji na strani potlačenih i obespravljenih masa. Danas ona, to je tako očito, stoji na strani tlačitelja, spušta glas Ivan kao da ni sam ne želi čuti što je upravo rekao.

Danas Crkva samoj sebi postaje svrha. Ne prihvaća da je neko kritizira, nego da samo moraš slušati. A što ima od poslušnika!?

Ivan s rezignacijom ističe da je prije nekoliko godina prestao čitati mjesečnik Bosne srebrene "Svjetlo riječi". Bio mu je, kaže, glavna revija od njezina prvog broja 1983. dok s mjesta glavnog urednika nisu maknuli Dragu Bojića i na njegovo mjesto "postavili poslušnike". Revija je napustila svoj poznati kurs otvorenosti bosanskog franjevaštva i postala politički bilten.

Za sebe smatram da sam vjernik, ali vidim da samo sekularna država može biti dobra. Vidiš na istoku što se događa kad se religija upliće u politiku, pa postane problem čitavom čovječanstvu, dodaje.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30575
2014-04-12


Back to top Go down

Posljednji pastir s Raduše Empty Re: Posljednji pastir s Raduše

Post by jastreb 23/7/2017, 15:03

Postoji li taj čobanin uopće???

Zašto ga nisu uslikali?
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Posljednji pastir s Raduše Empty Re: Posljednji pastir s Raduše

Post by epikur37 23/7/2017, 15:05

debotoijusto wrote:http://www.index.hr/vijesti/clanak/posljednji-pastir-s-raduse-napao-crkvu-sama-je-sebi-svrha-trazi-poslusnike-ne-prihvaca-kritiku/984305.aspx

dobar poveci tekst

Duga šetnja dala je vremena za sve teme, pa se iskreni Ivan u jednom trenutku požalio da ga uništenje moralnih kriterija u društvu i javnosti košta više nego sve prirodne i društvene neprilike s kojima se suočava. A najviše su ga, kaže, razočarali franjevci, koji su mu bili orijentir. Ne svi, dodaje.

Crkva je za me bila sve dok smo bili u društvu i u vremenu, kako smo ga zvali, jednoumlja. Danas je to… pa skoro suprotno. Možda oni nisu krivi što sam ih ja idealizirao. Tada sam smatrao da Crkva stoji na strani potlačenih i obespravljenih masa. Danas ona, to je tako očito, stoji na strani tlačitelja, spušta glas Ivan kao da ni sam ne želi čuti što je upravo rekao.

Danas Crkva samoj sebi postaje svrha. Ne prihvaća da je neko kritizira, nego da samo moraš slušati. A što ima od poslušnika!?

Ivan s rezignacijom ističe da je prije nekoliko godina prestao čitati mjesečnik Bosne srebrene "Svjetlo riječi". Bio mu je, kaže, glavna revija od njezina prvog broja 1983. dok s mjesta glavnog urednika nisu maknuli Dragu Bojića i na njegovo mjesto "postavili poslušnike". Revija je napustila svoj poznati kurs otvorenosti bosanskog franjevaštva i postala politički bilten.

Za sebe smatram da sam vjernik, ali vidim da samo sekularna država može biti dobra. Vidiš na istoku što se događa kad se religija upliće u politiku, pa postane problem čitavom čovječanstvu, dodaje.

Jao Dragu Bojića :D

Svjetlo riječi je prodisalo kad se maknulo tog daidžu.

epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Posljednji pastir s Raduše Empty Re: Posljednji pastir s Raduše

Post by epikur37 23/7/2017, 15:07

Šarčevići su poznati daidže...malo kmeči ali proći će ga ;)
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Posljednji pastir s Raduše Empty Re: Posljednji pastir s Raduše

Post by jastreb 23/7/2017, 15:07

Najbolji katolički list u BIH bio je godišnjak Dobri pastir. Moja baka ga je svake godine kupovala. I danas čuvam jedno desetak brojeva.

Izuzetno poučan almahah-kalendar.

Kupovala je i danicu,ali Dobri pastir bio je meni kud i kamo bolji,zanimljiviji,tečniji.

Pisan pravim kićenim narodnim jezikom katolika Hrvata iz BIH.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Posljednji pastir s Raduše Empty Re: Posljednji pastir s Raduše

Post by jastreb 23/7/2017, 15:40

debotoijusto wrote:
Ivan s rezignacijom ističe da je prije nekoliko godina prestao čitati mjesečnik Bosne srebrene "Svjetlo riječi". Bio mu je, kaže, glavna revija od njezina prvog broja 1983. dok s mjesta glavnog urednika nisu maknuli Dragu Bojića i na njegovo mjesto "postavili poslušnike". Revija je napustila svoj poznati kurs otvorenosti bosanskog franjevaštva i postala politički bilten.
I Dobri pastir imao je kurs otvorenosti bosanskog franjevaštva. Ne znam izlazi li više.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Posljednji pastir s Raduše Empty Re: Posljednji pastir s Raduše

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum