ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Njemački Šaban nije brojao mrtve

Go down

 Njemački Šaban nije brojao mrtve Empty Njemački Šaban nije brojao mrtve

Post by RayMabus Wed 10 May - 17:44

Roland Bartecko, bivši podoficir Bundesvera, dvaput je ratovao protiv Srba: jednom za HVO, drugi put za OVK. Zbog ubistva srpskog pukovnika proveo je 16 godina u zatvoru. Osuđeni terorista danas živi u Prištini.

 Njemački Šaban nije brojao mrtve 38770893_303

Pratili smo rat u Jugoslaviji. Hteo sam da odem i ranije, ali sam morao da položim maturu. Slovenija je prošla za čas. O Vukovaru sam čuo od hrvatskih radio-amatera, pitali su: Zašto nam niko ne pomaže? Otišao bih ionako, ali to je bio okidač. Ne znam imam li racionalno objašnjenje. Sigurno nisam otišao zbog međunarodnopravnih pikanterija. Nije to bilo po sebi protiv Srba, već za nezavisnost Hrvatske i, kasnije, Bosne.

Roditeljima nije rekao da ide u Zagreb. Prijatelje je zvao, ali niko nije hteo sa njim. Iz hrvatskog Ministarstva odbrane je poslat u neku kancelariju, odatle preko Međugorja do Mostara, da se pridruži Hrvatskom vijeću obrane (HVO). Tamo je završila većina nemačkih dobrovoljaca, prema tadašnjim saznanjima nemačke Vlade, njih stotinak. Uglavnom, kako piše u pomenutom dokumentu, „plaćenici sa desnoekstremnom pozadinom“. Neonacisti. Bartecko tvrdi da je, doduše, bilo i takvih, ali malo, i da su oni odlazili u Hrvatske obrambene snage (HOS). On je završio u gardijskoj brigadi HVO nazvanoj po radikalnom ideologu iz hrvatske emigracije Anti Brunu Bušiću. Umesto Srba, kroz nišan je gledao Bošnjake.



Bilo je, kaže, toga i u HVO-u, polupijanih četa koje zađu u neko selo pa pljačkaju, pale i ubijaju. Ali to su izuzeci. Na portalu quora.com više od 15.000 ljudi prati šta Bartecko piše o ratu, taktici gerile, užitku u cigareti posle borbe. O smrti, posebno o procesu umiranja. Piše da su nakon prve borbe u Mostaru od njih osamnaest iz jedinice živu glavu izvukla svega sedmorica.


„Prvi put da je neko pucao na mene i to je ujedno bila najteža situacija u celoj karijeri. Mostar je za hrvatske vojnike tada važio kao Istočni front za Nemce u Drugom svetskom ratu – najgore što može da ti se desi. Sve se brzo dešavalo, nemaš vremena ni za šta. Zato je najgore bilo odsustvo posle toga, u Makarskoj, jer si imao vremena da razmišljaš. Tamo smo bili relativno pijani svo vreme, ali traumatizovan nisam bio.“

http://www.dw.com/sr/nema%C4%8Dki-%C5%A1aban-nije-brojao-mrtve/a-38767537
RayMabus
RayMabus

Posts : 175447
2014-04-11


Back to top Go down

 Njemački Šaban nije brojao mrtve Empty Re: Njemački Šaban nije brojao mrtve

Post by Serbinho-3 Wed 10 May - 17:46

Seta subaru i bradu...
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26388
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

 Njemački Šaban nije brojao mrtve Empty Re: Njemački Šaban nije brojao mrtve

Post by crvenkasti Wed 10 May - 22:06

RayMabus wrote:
Iz hrvatskog Ministarstva odbrane je poslat u neku kancelariju, odatle preko Međugorja do Mostara, da se pridruži Hrvatskom vijeću obrane (HVO).

Gospa nam je preko vidjelica priopćavala ratni raspored.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28715
2014-04-17


Back to top Go down

 Njemački Šaban nije brojao mrtve Empty Re: Njemački Šaban nije brojao mrtve

Post by Regoč Wed 10 May - 22:13

RayMabus wrote:radikalnom ideologu iz hrvatske emigracije Anti Brunu Bušiću
Srbom je i Bušić radikal. Tja, kad im je Šuvar bil ustaša...

_________________
 Njemački Šaban nije brojao mrtve Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

 Njemački Šaban nije brojao mrtve Empty Re: Njemački Šaban nije brojao mrtve

Post by Regoč Wed 10 May - 22:13

crvenkasti wrote:
RayMabus wrote:
Iz hrvatskog Ministarstva odbrane je poslat u neku kancelariju, odatle preko Međugorja do Mostara, da se pridruži Hrvatskom vijeću obrane (HVO).

Gospa nam je preko vidjelica priopćavala ratni raspored.
Ne, tvojima je sv. Milutin Pedofilski.

_________________
 Njemački Šaban nije brojao mrtve Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

 Njemački Šaban nije brojao mrtve Empty Re: Njemački Šaban nije brojao mrtve

Post by Guest Thu 11 May - 2:21

borac protiv antifašizma. epi na aparatima
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 Njemački Šaban nije brojao mrtve Empty Re: Njemački Šaban nije brojao mrtve

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum