ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by epikur37 Sun 6 Sep - 11:49

TVRTKO DOLIĆ
+AAA-

[size=35]Ubijanje hrvatskog jezika[/size]
Autor: Tvrtko Dolić / 7Dnevno / 4. rujna 2015Nedjelja, 06. Rujan 2015. u 11:53


Dom je temelj hrvatske obitelji i hrvatskog jezika, kao što je Domovina određenje hrvatske nacije, naš civilizacijski odabir. Na takvim odrednicama gradimo svoju civilizacijsku razinu. Matematičar Josip Pečarić znanstveno je istreniran i znanstveno sposoban razumjeti temeljnu hrvatsku semantiku, kao da od početnih aksioma razrađuje Teoriju skupova.
Zvijeri se sklanjaju u brlog, Hitler se povukao u svoju famoznu Vučju jamu, a čovjeka čini drukčijim njegov dom. Usprkos takvoj jasnoj lingvističkoj i civilizacijskoj odrednici, naši neprijatelji pokušavaju nam zabraniti riječi dom i Domovina. Najprije su podlo tražili da promijenimo naziv Domovinski rat, a ovih dana ide kampanja da se isti naziv potisne kroz blaćenje ljudski i civilizacijski prihvatljivog poziva “Za dom!” Konstruirani prijepor nije nam trebao, ali kada je već nametnut, bit će pokazatelj tko je iskreni domoljub a tko politički kalkulant, pa i protuhrvatski okrenuta osoba.
Matoševo Mi i Oni
Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina, što je viša civilizacijska razina. Obrambeni Domovinski rat vodio se na toj razdjelnici. Srbi kažu Bogorodica, ona koja je Isusa rodila, a mi poštujemo Majku Božju, onu Ženu dobrote u kojoj je Isus začet, koja ga nosila, rodila i odgojila. To su civilizacijske nijanse, koje hrvatsko biće dižu na višu razinu. Nasuprot plemenskim simbolima oca, Otadžbine i Fatherlanda, biramo koncept doma i Domovine. Pozdrav “Za dom!” implicitno stoji na suprotnoj strani u odnosu na nacistički Fatherland. Hrvati svoj civilizacijski prihvatljiv poziv ne žele kategorizirati kao antifašistički, jer je nad Hrvatima u ime antifašizma proveden jezovit fašistički genocid. Ovdje se vraćam na svoju osobnu maksimu “ne biti fašist”, a sve ostalo je na svoj način presvučeni fašizam, posebno kod profesionalnih antifašista, koji već 70 godina ugodno žive na našoj grbači prodajući nam svoj osobni ili plemenski fašizam pod antifašizam. Hrvatima se stalno nešto brani a drugima to isto dopušta. U ime Rastka Nemanjića provodilo se i provelo etničko čišćenje, pa Hrvati ipak dopuštaju da Svetog Savu na kršćanskoj razini slavi tko god hoće, dok Srbi osporavaju kanonizaciju Alojza Stepinca, iako u njegovo ime nije počinjen niti jedan zločin. I još je plemeniti kardinal Stepinac umro kao mučenik, osuđen i usmrćen od komunističke diktature!
Hrvatska biskupska konferencija ostaje na razumnoj poziciji da nitko ne može osporiti Isusa na temelju toga što se na njega pozvao neki zločinac, ali to ne treba naglašavati kod pozdrava “Za dom!”, jer je suština lingvističke prirode. Jezik je tu zbog naše komunikacije, da se nešto imenuje, da se označi, da se pošalje i primi poruka. Dobro i zlo, lijepo i ružno, toplo i hladno, dom i pustoš, izražavaju suprotnosti koje određuju naš višestruki koordinatni sustav. Ne možete zabraniti riječi zlo, ružno, hladno i pustoš, a činjenica da se na ovome prostoru potiskuju dobro i dom treba nas ozbiljno zabrinuti. Inicijativu za dom i Domovinu podržali su sisački biskup Vlado Košić i pomoćni biskup zagrebački Valentin Pozaić, dok predsjednik HBK i zadarski nadbiskup Želimir Puljić predlaže da se u svezi toga provede referendum. Ovogodišnja proslava Dana hrvatskih mučenika u Udbini prošla je u simbolici te inicijative. Nije riječ samo o svećenicima i velikodostojnicima Crkve u Hrvata, nego i o hrvatskim intelektualcima visoke razine. Ivo Josipović brzo je uzvratio, pa za mrežu jugoslavenskih doušnika kaže: “Bilo je tu profesora, biskupa(!), svećenika, danas istaknutih boraca za ljudska prava, ljevičara i desničara, HDZ-ovaca i SDP-ovaca, kulturnjaka i sportaša.”
http://www.dnevno.hr/kolumnisti/tvrtko-dolic/ubijanje-hrvatskog-jezika-827631
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by jastreb Sun 6 Sep - 11:58

Čitao sam to u Dnevnom jučer.

taj Tvrtko je skroz puko. Zamisli,Srbi da kažu Bogorodica a Hrvati Majka Božja.

Zar je termin Bogorodica ovaj lik samo kod Srba čuo?

Zar se upravo jedan od nanacionalističkijih hrvatskih filmova iz 90-tih ne zove Bogorodica???
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by Ero Sun 6 Sep - 13:22

Meni je dom u Sloveniji. Dakle, to mi je domovina, a motherland mi je 'Ercegovina.  :clown
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by jastreb Sun 6 Sep - 13:42

Ero wrote:Meni je dom u Sloveniji. Dakle, to mi je domovina,  
To ti je dežela.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by Ero Sun 6 Sep - 13:53

albatros wrote:
Ero wrote:Meni je dom u Sloveniji. Dakle, to mi je domovina,  
To ti je dežela.
"Dežela" ima više značenja. Ponekad podrazumijeva državu, a ponekad i pokrajinu(županiju). .... nema pravog prijevoda na hrvatski.
Ima još... Slovenci kažu "na deželi" misle na neurbano područje, dakle selo.
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by jastreb Sun 6 Sep - 14:16

Onda možemo reći kratko Dom. Slovenski Dom.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by Ero Sun 6 Sep - 14:20

albatros wrote:Onda možemo reći kratko Dom. Slovenski Dom.

'Oću li pogriješit ako kažem da sam "za dom spreman" u Sloveniji? :D
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by jastreb Sun 6 Sep - 14:22

Ero wrote:
albatros wrote:Onda možemo reći kratko Dom. Slovenski Dom.

'Oću li pogriješit ako kažem da sam "za dom spreman" u Sloveniji? :D
Ovisi na koji misliš. Tri ih dolaze u obzir. Ovdje na forumu ti još možemo pridodati Ukrajinu ,pa čak i SAD. pirat
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by Yehudi Sun 6 Sep - 15:08

albatros wrote:Čitao sam to u Dnevnom jučer.

taj Tvrtko je skroz puko. Zamisli,Srbi da kažu Bogorodica a Hrvati Majka Božja.

Zar je termin Bogorodica ovaj lik samo kod Srba čuo?

Zar se upravo jedan od nanacionalističkijih hrvatskih filmova iz 90-tih ne zove Bogorodica???

 I zar to nije JEDNO TE ISTO , nego lako je -stoki sitnog zuba- plasirati

 zasranu informaciju koja potiče na mržnju.
Yehudi
Yehudi

Posts : 14715
2014-04-20


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by Ero Sun 6 Sep - 15:14

albatros wrote:
Ero wrote:
albatros wrote:Onda možemo reći kratko Dom. Slovenski Dom.

'Oću li pogriješit ako kažem da sam "za dom spreman" u Sloveniji? :D
Ovisi na koji misliš. Tri ih dolaze u obzir. Ovdje na forumu ti još možemo pridodati Ukrajinu ,pa čak i SAD. pirat
Hvalim te Bože, na tom  daru... drunken

Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by Yehudi Sun 6 Sep - 15:35

Alkohol je vrag i zamka. :starac
Yehudi
Yehudi

Posts : 14715
2014-04-20


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by Ero Sun 6 Sep - 15:38

Glede alkohola se držim Biblije.

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by Yehudi Sun 6 Sep - 15:42

Čini se da si najbolji kad samo lipiš slike sa Marsa na pdf-u

Pa i kad te se nešto pita, nema komentara.

 Žao mi je ali to je to.
Yehudi
Yehudi

Posts : 14715
2014-04-20


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by Ero Sun 6 Sep - 15:51

Yehudi wrote: ali to je to.
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by Yehudi Sun 6 Sep - 15:56

B-)
Yehudi
Yehudi

Posts : 14715
2014-04-20


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by jastreb Sun 6 Sep - 16:45

Meni se osobno,najviše sviđa naziv djedovina.

A da i više umnih ljudi tako razmišlja dokazuje i stih "Stare slave djedovino".

Otadžbina sugerira da se radi o zemlji očeva,a domovina je nekako previše jednostavno,ono meni osobno domovina može postati i Nju Ziland,ako tamo osnujem dom,ali djedovina već ima čvršće značenje i ukazuje da je to zemlja tvojih djedova.
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by Ero Sun 6 Sep - 16:52

albatros wrote:djedovina.

didovina. :clown
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by jastreb Sun 6 Sep - 16:57

A glupi Tvrtko Dolić ne zna da su i Hrvati dugo vremena upotrebljavali riječ Otačbina. Dočim su Srbi i Crnogorci koji su u to vrijeme još bili pod utjecajem staroslavenštine rabili riječ "otačestvo". ili "otečestvo".
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by Ero Sun 6 Sep - 17:00

albatros wrote:A glupi Tvrtko Dolić ne zna da su i Hrvati dugo vremena upotrebljavali riječ Otačbina. Dočim su Srbi i Crnogorci koji su u to vrijeme još bili pod utjecajem staroslavenštine rabili riječ "otačestvo". ili "otečestvo".
Veze nemam kako su tome rekli Srbi, jer  nismo imali ...mobitela. :clown
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina Empty Re: Srbi će reći Otadžbina, a mi kažemo Domovina

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum