ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

letica , vol. 2

Go down

letica , vol. 2 Empty letica , vol. 2

Post by debotoijusto Mon 13 Feb - 7:39

Naime, taj esej, objavljen u tjedniku „Start“ (uređivao ga je veliki urednik Sead Saračević) 11. travnja 1981., izazvao je u Hrvatskoj tog doba veliku političku paniku: (1) jer se je netko, to jest ja, usudio javno zagovarati PRENAMJENU jedne od posvećenih političkih institucija i (2) jer sam se zalagao da Zagreb postane središte hrvatske specijalizirane kirurške kliničke medicine: kardiovaskularna kirurgija, neurokirurgija, transplantacijska kirurgija itd.

Koliko je za ondašnje političke prilike ideja o prenamjeni Titove vile u kliničku bolnicu bila šokantna pokazuje činjenica da ju se javnu usudio podržati samo, u to doba mladi, neourokirurg dr. Velimir Lupret.

Da bi se prošlost mogla ispravno razumjeti i čitati u nju se, dakako, treba UŽIVJETI ili znati kako je izgledala: zato je starcima-malcima iz Novosti koji služe Miloradu Pupovcu nemoguće razumjeti zašto je moj esej u 1981. izazvao političku i moralnu paniku.

Pro-četnički idealisti u Novostima i njihove hrvatske sluge, bivši novinari splitskog Ferala, ni danas nije JASNO da Tita smatram „despotom, diktatorom i masovnim ubojicom“.

Te davne 1981., nisu mi, nažalost, bile poznate ženske pletenice koje je DANAŠNJI MILJENIK urednika i suradnika Novosti dao pobiti u Hudoj jami i drugdje diljem Slovenije i Hrvatske.

Za mene je povijest učiteljica života, za njih nije i neće biti.

http://krugovaldomovina.info/letica-drago-mi-je-sto-je-zagrebacki-procetnicki-tjednik-novosti-koji-nazalost-financira-hrvatska-drzava-iskopao-moj-pradavni-esej-iz-1981/
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30627
2014-04-12


Back to top Go down

letica , vol. 2 Empty Re: letica , vol. 2

Post by debotoijusto Mon 13 Feb - 7:40

Kad su Slavenu Letici, autoru jednog sataraša od teksta pod naslovom “Vječni titoizam”, prošli tjedan našli da je o jugoslavenskom komunističkom vođi, kojega danas drži despotom, diktatorom i masovnim ubojicom, 1981. napisao, doslovno: “Duboko humani i vojnički genijalan Titov odnos prema ranjenim i oboljelim partizanima, narodu, pa i zarobljenom ili ranjenom neprijatelju, doveo je do potpune identifikacije vojske s narodom i naroda s Titom. Odnos Tita i njegovih boraca prema ranjenicima i bolesnima bio je, jest i bit će inspiracijom i mjerilom etičnosti u svakom ratovanju i u općem odnosu prema bolesnom i nemoćnom čovjeku”, ovaj je, potpuno ozbiljno, objasnio kako su citirane riječi prije trideset šest godina u Jugoslaviji izazvale “veliku političku paniku”. Bio je to, tvrdi Letica, čin iznimne osobne hrabrosti, antikomunistički podvig bez konkurencije. On je imao testise od nehrđajućeg čelika kad je to napisao. Berlinski zid vjerojatno ne bi pao da on nije još onda u Jugoslaviji režimu neustrašivo bacio istinu u lice.

Dakako, svi se sjećamo toga užasnog vremena, ne ponovilo se, kad se nije smjelo reći da je Josip Broz Tito genije. Kad je milicija pendrecima bezdušno mlatila one što su pjevali “druže Tito mi ti se kunemo”. Kad se Hrvate hapsilo ako su nosili Štafetu mladosti.

Zar nije urnebesan taj Slaven Letica?

http://www.jutarnji.hr/komentari/ante-tomic-zar-nije-urnebesan-taj-slaven-letica-ako-mene-pitate-on-je-bio-jest-i-bit-ce-inspiracijom-i-mjerom-eticnosti-u-nasoj-politickoj-teoriji/5620031/
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30627
2014-04-12


Back to top Go down

letica , vol. 2 Empty Re: letica , vol. 2

Post by vuksadinare Mon 13 Feb - 7:46

...bezveze...letica je jos 1988 godien dakle kad je bila jos juga...a o hdz-u se jos nije promisljalo...a slobo vec ujdurmio..letica je poceo pisati i govoriti neke prohrvatske stavove...mislim da ej tad cak usao u javnu polemiku sto je onomad bio cin hrabrosti sa borom kosticem tada jednim od vodecih slobinih ideologa i pokretaca mitingasenja...redovito ej bio gost na stojedinici...a susretao se i sa jansom
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99143
2015-09-08


Back to top Go down

letica , vol. 2 Empty Re: letica , vol. 2

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum