ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Politika i ljubav

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Politika i ljubav Empty Politika i ljubav

Post by kic 4/2/2017, 19:08


Politika i ljubav Img-5489-e1485948353138-600x284

What happens when you’re a feminist and you fall in love with a Trump supporter
by CHIARA TOLLEY

The morning of June 24th, 2016. The whole country was scared, worried, devastated or at least a bit shocked.

Except my boyfriend. He was positively gleeful.

Brexit, Trump and every other political movement people seem to dislike, he aligns with. The problem is I’m a feminist, so we don’t exactly make the perfect match.

We’d met at Sixth Form, where he was our student president. I disliked him at first, muttering under my breath whenever he made a sexist ‘joke’ in class.

But you don’t meet many teenage Thatcherites, especially not in Sheffield, and I was fascinated as to how a 21st century teenager could think like him. So I started talking to him. He said “no” when I asked him if he was a feminist, yet seemed to agree that men and women are of equal worth and value. Despite the un-ironic obsession with Nigel Farage, he was genuine, warm and charismatic.

I expected him to trip up somewhere, reveal a hidden alt-right dungeon with a Beyoncé dart board and an EDL membership card. He didn’t. We disagreed on almost everything, but that’s what made him interesting. I started to see the actual human person behind the vote leave badge, something I’d never tried to do before.

After they got over the initial shock of our ‘opposites attract’ relationship, the main reaction to him from my friends and family has been baffled amusement. Upon meeting him for the first time, one of my closest friends, who’s bisexual, got into an argument with him after he claimed her sexuality didn’t exist. Despite this, they’re now both good friends.

Introducing him to my parents was also a fun experience, especially the bit where I had to tell my ex-miner dad that my new boyfriend has a poster of dear Maggie Thatcher on his bedroom wall. But they respected my choice, and he now gets on brilliantly with my family, as I do with his.

Am I a bad feminist for dating him? A failed ally to my LGBT friends? I don’t think so, and I know no one else who does. We can’t change people, but we can teach them, and our relationship has been a learning curve for the both of us about tolerance, judgement and Jacob Rees-Mogg.

I no longer define someone’s intelligence or moral compass based purely on what they do in a polling station, and I like to think he’s mellowed slightly as well.

After all, I might be dating a Trump supporter, but he’s dating a feminist.

http://thetab.com/uk/sheffield/2017/02/01/happens-youre-feminist-fall-love-trump-supporter-20002?utm_source=student&utm_medium=babe&utm_campaign=tabpages
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by jastreb 4/2/2017, 19:10

Da. Moj prijatelj,teški komunjara i polusrbin je u skladnom i idiličnom braku već više od 25 godina sa Hrvaticom iz Bosne,notornom pravašicom.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by Leviathan2 4/2/2017, 19:19

moj prijatelj je u braku sa svojom zenom :D
a ideoloski protivnik, ma zajebi, ja sam hodao s jednom koja je bila zagrizena u marksizam, samo radnicka elita moze vodit radnike u bolje sutra i ta sranja a nikad radila neki sljakerski posao, uglavnom neke idolosko partijske, reko ajd ti mala odjebi, u nasoj vezi ne moze biti politike, mozemo pricat o heklanju bausteli pomoru zelenoustih zaba al o politici , odjeb
mene je zvala anarhistom i po njoj bi to bilo stanje kaosa jer drzavni aparat mora cvrstom rukom upravljat,
reko mene drzava moze uhvatit za k,,, i vikat trst je nas skupa s tobom
zakljucak, ako se dvije osobe ideoloski ne slazu i ako je samo jedna od njih agresivnija sa ideologijom to je veza zakurac, 
savjet, ako ides sa zenskom na veceru ne spominji politiku, bivse veze i vrstu serija koje volis jer si se sjebo

_________________
Politika i ljubav Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by kic 4/2/2017, 19:19




vrh
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by Guest 4/2/2017, 19:22

Sve to ovisi moguce je ako netko ne persira sa svojim odabirom drugu osobu. Jerbo ako je jedno u vezi agresivni kreten koji non stop drobi o svome i u svakoj raspravi poteze ta sranja onda tu nema kruha.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by Guest 4/2/2017, 19:28

zasto ne, evo sve ribe odavde (pogotovo one iz undeadovskog klana) bi izasle sa mnom... B-)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by kic 4/2/2017, 19:32


nek zivi ljubav, dosta su nas djelili..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by Guest 4/2/2017, 19:35

Politika i ljubav 6c753dd4fc4428afa11b
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by epikur37 4/2/2017, 19:53

deda wrote:Politika i ljubav 6c753dd4fc4428afa11b


hajdaš šmeker
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by aben 4/2/2017, 21:05

ne.
osin one moderne ljubavi, ono kad živu ko cimeri

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by Regoč 4/2/2017, 23:36

Tipično ljevičarsko proseravanje. "Više ne pocjenjuje nečiju pamet na osnovi glasovanja." Dajme, najme.

_________________
Politika i ljubav Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by prckov 5/2/2017, 02:43

a otkud joj to da i neke feministice nisu glasale za trampa?! Mislim ipak da je u njih veci "problem" razlika u inteligenciji, a to uopce nije prepreka za dobar seks. :troll1

_________________
teza = socijalizam
antiteza = kapitalizam
sinteza = odrzivi socijalizam, odnosno =  odrzivi razvoj, odnosno = "degrowth communism"
Ili kako Klaus kaze = "economy of caring and sharing"
prckov
prckov

Posts : 34132
2014-04-19


Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by prckov 5/2/2017, 02:49

ali ipak malom bi savjetovo da sjedne u auto, ubaci u prvu i izveze se iz te veze. I ne okreci se sine  B-)

_________________
teza = socijalizam
antiteza = kapitalizam
sinteza = odrzivi socijalizam, odnosno =  odrzivi razvoj, odnosno = "degrowth communism"
Ili kako Klaus kaze = "economy of caring and sharing"
prckov
prckov

Posts : 34132
2014-04-19


Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by vuksadinare 5/2/2017, 06:41

moze se
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99159
2015-09-08


Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by Guest 5/2/2017, 11:01

Eto,doli imam jednu nepatvorenu Ustašicu,kao sto su joj i brat i sestra.Seksamo se vec niz godina,kad se nadjemo i vidimo.Formalno nismo skupa,vise onako kao Fuck Buddy-ji,frendovi,kavica,malo setnje, i puno seksa..Ima U istetovirano na unutrasnjoj strani bedra..Meni ne smeta... jocolor
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by Guest 5/2/2017, 11:05

nemoj slucajno špricnuti po U  cat
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by Guest 5/2/2017, 11:06

Ground Biscuits wrote:nemoj slucajno špricnuti po U  cat
Ahhhh,ma kako ti to pade na pamet????... :}
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by Guest 5/2/2017, 11:09

mozda to nije ustaški znak nego više za orjentaciju kao U-unutra  pirat
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by Guest 5/2/2017, 11:14

Ufffff,ma od prve se i u spici sve vidjelo..doduse to je ona salonska retorika,bez uporista u stvarnosti..


Mislim se ja..Pjevaj ti Bejbe,dok ti se ne prebacim preko ruba tangica u rajske dvore,onda budes pjevala jednu sasvim drugaciju pjesmu..Naravno,nisam joj ispocetka rekao sto sam po nacionalnosti...  :cleanteeth
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by Guest 5/2/2017, 11:16

znaci ipak moze poljitika i ljubav
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Politika i ljubav Empty Re: Politika i ljubav

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum