ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KRENULA POTRAGA

Go down

KRENULA POTRAGA Empty KRENULA POTRAGA

Post by debotoijusto Tue 24 Jan - 17:58

Iako se mnogima zbog snijega i hladnoće ljeto i godišnji odmori na Jadranu čine daleko, poslodavci i velike hotelske kuće pokrenuli su opsežnu potragu za sezonskom radnom snagom.
– Velike tvrtke, poput Valamara, već su to obavile, ozbiljno shvaćaju što im znači radna snaga. Svaka ozbiljna kuća sezonce treba imati riješene do kraja veljače - kaže predsjednik Sindikata turizma i usluga Hrvatske Eduard Andrić.
I oglasni prostori sve su popunjeniji oglasima kojima se traže konobari, sobarice, barmeni, kuhari, recepcioneri..., za rad u sezoni na jadranskoj obali i otocima, a kako i ne bi kada je već prošla sezona pokazala veliki deficit među sezonskom radnom snagom, mahom iz Slavonije, dok se nedostatak sezonaca prognozira i za ovo ljeto. Andrić procjenjuje kako će 2017. nedostajati čak 20 tisuća sezonskih radnika, jer je dio (slavonskih) sezonaca otišao raditi izvan Hrvatske poslove nevezane uz turizam, a dio se “preselio” u zimske, skijaške centre Austrije i Njemačke gdje kao sezonci zarade mnogo više nego na hrvatskom Jadranu te imaju i bolje uvjete rada.
– Traženo ih je više od 15 tisuća. Lakše se za to odlučuju mlađi, oni koji nisu zasnovali obitelj - kaže o hrvatskim “zimskim” sezoncima Andrić.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30584
2014-04-12


Back to top Go down

KRENULA POTRAGA Empty Re: KRENULA POTRAGA

Post by debotoijusto Tue 24 Jan - 17:59

Sve izraženiji problem (sezonske) radne snage u turizmu ne vidi se samo kroz brojčano stanje, nego i kvalitetu radnika.
- Današnji gost traži visoki stupanj kvalitete usluge. Onaj tko u tom poslu nije radio, nije obučen, nema iskustva - ne može to ispuniti, drži Andrić.
- Potraga za radom u sezoni među našim sezoncima tek se treba zakuhati, jer mnogi još odrađuju zimsku sezonu u Austriji pa kada ona prođe, preselit će se kod nas na more. Ne može se više preživjeti samo od ljetne, pa ljudi gledaju da nađu posao i u skijaškoj sezoni izvan Hrvatske - kaže nam Baranjka Ruža, koja je lani pet mjeseci radila u sezoni na hrvatskom jugu.
Valpovčanka Vera, koja je lani odradila osam mjeseci u sezoni na dubrovačkoj rivijeri, kaže da se za ovogodišnji pronalazak sezonskog posla ne boji.
– Mnogo je Slavonaca otišlo van pa je velika potražnja za radnicima. No, ove godine posao u sezoni tražit ću u Istri i na Kvarneru, jer čujem da su ondje bolji uvjeti, a gazde bolji platiše. Ove godine prije Uskrsa ne idem, lani mi je to bilo predugo, a posao u kuhinji s plaćom ispod 5000 kuna neću prihvaćati. Plus, dakako, prijava, osiguran smještaj i hrana. Kažem, još ne znam gdje ću, no ne sekiram se, jer svjesna sam - potražnja za sezoncima je velika - kaže Vera.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30584
2014-04-12


Back to top Go down

KRENULA POTRAGA Empty Re: KRENULA POTRAGA

Post by debotoijusto Tue 24 Jan - 18:00

Predviđa se opet dobra sezona, ona je sve duža, a investirano je i u neke nove objekte pa raste i broj potrebnih radnika u sezoni. On je prije bio od 80 do 90 tisuća, lani se približio brojci od 100.000, a u turističkoj sezoni 2017. treba prijeći sto tisuća. U toj brojci sezonaca je više od 35.000, a prije ih je bilo 20 do 25 tisuća - kaže Andrić.
Znači, dok nam kronično nedostaje 20.000 sezonaca za sezonu 2017., istovremeno raste broj potrebnih radnika. No, Andrić upozorava kako je u strukturi zaposlenih u turizmu veliko smanjenje onih s ugovorima na neodređeno, a koje poslodavci trajno nadomještaju sezoncima.
– To se kosi sa svakom strategijom razvoja turizma - kaže. Rješenje problema osipanja kadra u turizmu vidi u izmjeni postojećih pravilnika na način da se broj radnika vezuje uz kategorizaciju objekata.

http://www.glas-slavonije.hr/323050/1/Za-sezonu-potrebno-vise-od-100-tisuca-radnika-a-nedostaje-ih-20-tisuca
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30584
2014-04-12


Back to top Go down

KRENULA POTRAGA Empty Re: KRENULA POTRAGA

Post by debotoijusto Tue 24 Jan - 18:10

 Ove godine prije Uskrsa ne idem, lani mi je to bilo predugo, a posao u kuhinji s plaćom ispod 5000 kuna neću prihvaćati. Plus, dakako, prijava, osiguran smještaj i hrana. Kažem, još ne znam gdje ću, no ne sekiram se, jer svjesna sam - potražnja za sezoncima je velika - kaže Vera.


Da sezonske radne snage nedostaje, potvrđuje nam i hotelijerka s Hvara. “Taj je problem posebice izražen kod onih kojima treba veći broj radnika. Naš objekt treba ih nekoliko, s tim da tri sezonca već imam od prije, a trebaju nam još dva”, kaže ova poduzetnica s Hvara, i dodaje: “Bila bih najsretnija kada bih već na kraju ljeta, na kraju sezone, znala tko će mi nagodinu raditi, jer to je velika stvar”.

znam da bi 
jos bolje kad napravis neku nenadanu festu zimi da sjede pored svojih telefona zimi , spremni
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30584
2014-04-12


Back to top Go down

KRENULA POTRAGA Empty Re: KRENULA POTRAGA

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum