ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by RayMabus 23/12/2016, 09:27

SUPERVULKAN Campi Flegrei pod Napuljem pokazuje znakove buđenja i približava se kritičnoj točki. Francuski i talijanski znanstvenici su proveli nova istraživanja koja pokazuju kako je vulkan blizu točke pucanja, što bi ugrozilo oko 500,000 ljudi u tom području te tri milijuna ljudi na širem području.

Ugrožena tri miliona ljudi

Znanstvenici kažu kako bi ako dođe do probijanja sigurnosnog praga vulkana, magma potaknula deset puta veće izbacivanje tekućina i plinova nego što je uobičajeno, te kako bi u tom slučaju moglo doći do ekstremnog zagrijavanja stijena koje bi u tom slučaju mogle popustiti.

Kombinacija ovih događaja bi dovela do erupcije vulkana koja bi ugrozila tri milijuna ljudi koja žive u okolnom području. Vulkan prikuplja sve veću količinu magme pri površinskim dijelovima od 2012 godine, te se vulkan aktivno prati.

Najveća Erupcija u Europi u 200,000 godina

Campi Flegrei je supervulkan čija bi erupcija imala globalne posljedice. Posljednja erupcija ovog supervulkana je najveća u Europi, do koje je došlo prije 200,000 godina. Pri tom se formirala Campi Flegrei kaldera u kojoj trenutno živi oko 500.000 ljudi koji su neposredno ugroženi.

Supervulkani su svi vulkani čija erupcija izbacuje volumen materijala veći od 1,000m3 što je nekoliko tisuća puta više nego pri uobičajenim erupcijama. Cijela znanstvena studija je objavljena u časopisu Nature Communication.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/supervulkan-pod-napuljem-se-budi--ugrozeno-tri-milijuna-ljudi/939649.aspx
RayMabus
RayMabus

Posts : 176392
2014-04-11


Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by jastreb 23/12/2016, 09:44

Imam kući sliku Vezuva iz 1906 godine. Tu je sliku iz neke talijanske kuće nakon oslobođenja Rijeke donio moj djed.

Iz vulkana dimi sve u 16.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by Guest 23/12/2016, 14:21

jastreb wrote:Imam kući sliku Vezuva iz 1906 godine. Tu je sliku iz neke talijanske kuće nakon oslobođenja Rijeke donio moj djed.

Iz vulkana dimi sve u 16.

Čega je 16 iz izraza "Sve u 16"?

- Eno ga! Spava sve u 16!

- Ne brini se! Radim, sve u 16!

Svima nam je, vjerojatno, poznat ovaj izraz kojim intenzitetu naše aktivnosti dajemo numeričku vrijednost u vidu broja 16. Raditi nešto sve u 16 obično podrazumijeva raditi to najvećim mogućim kapacitetima, predano, intenzivno, svojski, požrtvovano i svim silama.

Međutim, odakle vodi porijeklo ovaj neobičan izraz ili, bolje da se zapitamo, zašto je baš broj 16 tako važan u cijeloj ovoj priči. Čega je to zapravo 16?

Novije, laičke interpretacije ovaj izraz dovode u vezu s nogometnom terminologijom, te se tako situacija u kojoj svi igrači jednog tima prelaze u protivnički šesnaesterac ne bi li predano i do samog kraja napadali gol dovodi u vezu sa životnom situacijom u kojoj se nešto obavlja svojski, do kraja, svim silama, odgovorno, predano.

Ovo tumačenje je novijeg datuma i vjerojatno nema mnogo veze sa samim izrazom. Ipak, konkretan odgovor na pitanje čega je to 16 zapravo nema. Prema jednoj teoriji, u pitanju je nota u glazbi najkraćeg trajanja, tzv. šesnaestinka, u isto vrijeme i najbrža nota, pa kada se nešto radi sve u 16, to je kao da se igra kolo po toj noti, brzo, energično, da sve praši. Druga objašnjenja posežu u mitologiju i religiju drevnih naroda čije se arhetipske naslage čuvaju u kolektivnoj svijesti. Tako je jedna od važnijih vedističkih boginja bila Materišvani ili Materis vani (kod Slavena zapamćena kao Matersva), koja je prikazivana sa 16 ruku. Ona ima simbolični značaj one koja rađa - Majke Svega. Raditi nešto sve u 16 značilo bi raditi sa njenih 16 ruku.

Odgovor na ovo pitanje možemo potražiti iu važnosti broja četiri koji ima izrazitu religijsku, iskustvenu i mitsku simboliku. Pored izraza kao što su u četiri oka ili pasti na sve četiri, tu su i četiri strane svijeta, četiri elementa (voda, zemlja, zrak, vatra), a broj četiri iznimno je rasprostranjen iu kršćanskim učenjima - poznata su četiri proroka, četiri jahača apokalipse, četiri evanđelista i četiri evanđelja i sl. A broj 16 je, zapravo, četiri na kvadrat. A kada jedan tako sveobuhvatan i savršen broj, kao što je četiri, biva pomnožen samim sobom, onda on daje broj punoće i sveobuhvatnosti - šesnaest.

Moguće da je u svijesti našeg čovjeka upravo zato broj 16 ostao kao nedosanjani ideal brojnog sustava, pa raditi nešto sve u 16 znači, prije svega, raditi savršeno, pedantno i precizno, kao što je i taj broj.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by jastreb 23/12/2016, 14:24

Ooooo,laknulo mi je,Gnječ.

Već sam mislio da ćeš pisati o mojem djedu kao pljačkašu napuštenih talijanskih kuća.

U stvari,to će ukoliko pročita moj post,učiniti Moćni Majmun.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by jastreb 23/12/2016, 14:25

Slikal bum sliku.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by jastreb 23/12/2016, 14:30

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi 001_310
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by jastreb 23/12/2016, 14:31

Lijepa slika. Stavio sam i novi okvir. To je moj djed 1945.pokupio iz neke kuće kad su oslobodili Rijeku 1945,a slika je stara 110 godina.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by Guest 23/12/2016, 14:32

jastreb wrote:Ooooo,laknulo mi je,Gnječ.

Već sam mislio da ćeš pisati o mojem djedu kao pljačkašu napuštenih talijanskih kuća.

U stvari,to će ukoliko pročita moj post,učiniti Moćni Majmun.

pa uzeo je ustvari nije ukrao nego je spasio fotografiju inače bi je netko drugi zapalio ili bi nestala na nekom smetlištu. mnoge su dragocijene stvari tako nestale nažalost.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by Guest 23/12/2016, 14:36

jastreb wrote: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi 001_310

dobra fotka ali to je rudimentalni fotošop kako se kaže retuširanje. imao sam i ja jednu sličnu doma neznam ni gdje je više.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by jastreb 23/12/2016, 14:38

Gnječ wrote:
jastreb wrote: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi 001_310

dobra fotka ali to je rudimentalni fotošop kako se kaže retuširanje. imao sam i ja jednu sličnu doma neznam ni gdje je više.
Ne. Nije fotka. Ulje na nekom tvrdom papiru.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by Guest 23/12/2016, 15:00

te su fotke i slike bile popularne onda jer Vezuv je dana 12. 08 1943. počeo biti aktivan.

L'ultima eruzione del Vesuvio è datata al 1944, nel corso della seconda guerra mondiale. Il fenomeno eruttivo inizia tuttavia il 12 agosto 1943, con la fuoriuscita della lava che sgorga da una bocca posta al piede del conetto del vulcano. L'apertura di questa bocca causa il crollo del conetto stesso e così, si determina un aumento delle fuoriuscite divenendo vere e proprie esplosioni.






https://it.wikipedia.org/wiki/Eruzione_del_Vesuvio_del_1944

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by red wolf 23/12/2016, 17:22

Budi se budi na sve strane...
red wolf
red wolf

Male
Posts : 15947
2016-02-10

Lokacija: : Svemir

Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by Leviathan2 23/12/2016, 20:36

vesuvio risveglia ti, tak nekak sjevernjaci podjebavaju napolitane

_________________
 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by Trinity 24/12/2016, 20:48

Bila tamo, ljudi žive ispod tog vulkana, odande se stalno  puši, zatrese svako malo, kuće su im ispucale, asfalt isto, i ne trude se to popravljati, ne isplati se...
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by n_razbojnik 24/12/2016, 21:41

jastreb wrote:Imam kući sliku Vezuva iz 1906 godine. Tu je sliku iz neke talijanske kuće nakon oslobođenja Rijeke donio moj djed.
oslobodili i vlasnika slike, pravi oslobodioci cheers

_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik
n_razbojnik

Male
Posts : 11432
2014-04-15

Lokacija: : ObiLand

Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by Guest 24/12/2016, 22:17

Triny wrote:Bila tamo, ljudi žive ispod tog vulkana, odande se stalno  puši, zatrese svako malo, kuće su im ispucale, asfalt isto, i ne trude se to popravljati, ne isplati se...
Malo idiotski tamo i nesto pokusati graditi i ulagati.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by Trinity 24/12/2016, 22:30

pismejker wrote:
Triny wrote:Bila tamo, ljudi žive ispod tog vulkana, odande se stalno  puši, zatrese svako malo, kuće su im ispucale, asfalt isto, i ne trude se to popravljati, ne isplati se...
Malo idiotski tamo i nesto pokusati graditi i ulagati.
Moglo bi se reći onda da je idiotski tamo i živjeti, ali eto žive...
A i žive od iskopina, Pompeji su im pod nosom kao podsjetnik što se može desiti. Nevjerojatno.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by Guest 24/12/2016, 22:33

Triny wrote:
pismejker wrote:
Triny wrote:Bila tamo, ljudi žive ispod tog vulkana, odande se stalno  puši, zatrese svako malo, kuće su im ispucale, asfalt isto, i ne trude se to popravljati, ne isplati se...
Malo idiotski tamo i nesto pokusati graditi i ulagati.
Moglo bi se reći onda da je idiotski tamo i živjeti, ali eto žive...
A i žive od iskopina, Pompeji su im pod nosom kao podsjetnik što se može desiti. Nevjerojatno.
Upravo tako.Mislim,kakvog ima smisla graditi kucu,koja ce te izici,karikiram 50 000 Eura,kad ti sutradan nece vrijediti niti 10 000..?
Da ne spominjem,da ti se sve moze sručiti na glavu i ubiti i tebe i obitelj.
Ako zive od iskopina,a ne mora im kuća biti bas p9od vulkanom.Ono,malo dalje 10-15 km ..
Jebote,navecer leći u krevet,gledato u strop i misliti,da li ce te poklopiti monta tijekom noci
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by Trinity 24/12/2016, 22:39

pismejker wrote:
Triny wrote:
pismejker wrote:
Triny wrote:Bila tamo, ljudi žive ispod tog vulkana, odande se stalno  puši, zatrese svako malo, kuće su im ispucale, asfalt isto, i ne trude se to popravljati, ne isplati se...
Malo idiotski tamo i nesto pokusati graditi i ulagati.
Moglo bi se reći onda da je idiotski tamo i živjeti, ali eto žive...
A i žive od iskopina, Pompeji su im pod nosom kao podsjetnik što se može desiti. Nevjerojatno.
Upravo tako.Mislim,kakvog ima smisla graditi kucu,koja ce te izici,karikiram 50 000 Eura,kad ti sutradan nece vrijediti niti 10 000..?
Da ne spominjem,da ti se sve moze sručiti na glavu i ubiti i tebe i obitelj.
Ako zive od iskopina,a ne mora im kuća biti bas p9od vulkanom.Ono,malo dalje 10-15 km ..
Jebote,navecer leći u krevet,gledato u strop i misliti,da li ce te poklopiti monta tijekom noci
Sve to stoji ali oni i dalje tamo žive.
A 10-15 km ti i nije nekakva udaljenost od takvog vulkana.
Osim toga, to je napuljsko područje, kuće se zaključavaju sa devet brava. Doslovno. :)
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

 Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi Empty Re: Supervulkan pod Napuljem se budi - ugroženo tri milijuna ljudi

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum