ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Page 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Kermit 31/10/2016, 14:18

http://zagrebdublin.com/dublin/porez-nakon-odlaska-iz-hrvatske/
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Kermit 31/10/2016, 14:18

[size=36]Porez nakon odlaska iz Hrvatske[/size]

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Obratac-400x192


Od kad je Hr ušla u EU došlo je do razmjene podataka između poreznih uprava unutar EU. U siječnju je došlo do panike među mnogim vlasnicima inozemnih računa jer je porezna poslala pozive na 200 000 adresa ljudi koji imaju primanja iz inozemstva.
Ovdje se pisalo o tome i ovdje se pisalo o tome
Obzirom da je nemoguće pronaći točnu informaciju što je s porezne strane potrebno napraviti u slučajevima iseljavanja iz Hrvatske, pokušati ću objasniti ovdje ono što sam ja doznala.
Sažetak priče bi bio:
[list="border: 0px; font-family: inherit; font-style: inherit; font-weight: inherit; margin: 10px 0px 10px 20px; outline: 0px; padding-right: 0px; padding-left: 0px; vertical-align: baseline; word-wrap: break-word; list-style-position: initial; list-style-image: initial;"]
[*]Porezna nema osnove tražiti vas da ispunjavate JOPPD obrasce za primanja iz inozemstva, jer te obrasce ispunjavaju samo i jedino rezidenti.
[*]Porezna nema osnove tražiti vas da se upišete u registar poreznih obveznika (obrazac RPO) jer niste rezident RH i ne ostvarujete dohodak u RH
[*]Porezna vas nema pravo tražiti  P60 ili payslipove iz Irske jer niste rezidenti RH
[*]Ako vam pošalju pismo da riješite svoj porezni status, jedino što trebate dokazivati je da niste rezident Hr, sve ostalo su gluposti i ako vas referent to traži idite na više instance
[/list]
[size]
Kao dokaz rezidentnosti možete koristiti:
[/size]

  • bankovni račun – otvoren vam je u Irskoj kao rezidentu Irske
  • dokument o izdavanju PPS broja
  • Irska vozačka dozvola
  • rješenje od Revenue da plaćate porez u Irskoj
  • odjava boravišta iz hr
  • bilo kakav račun koji glasi na vaše ime

[size]
U trenutku kada ste dobili PPS broj, postali ste rezident Irske.

Moguće je da nemam sve informacije i da sam neki zakon protumačila pogrešno, pa ukoliko netko primijeti neku pogrešku, bilo bi mi drago da mi javi, vrlo rado ću ispraviti post kako bismo imali što točniju informaciju.
Za početak, odjava na MUP-u nema veze za poreznom odjavom.
Čak i kada promijenimo adresu na MUPu, porezna ne zna da smo  otišli i smatra nas poreznim rezidentom.
misljenja.hr pišu:
Izmjenama i dopunama Općeg poreznog Zakona propisuje se usklađivanje s pravnom stečevinom Europske unije u području administrativne suradnje radi sprječavanja poreznih utaja i izbjegavanja plaćanja poreza, u pogledu obvezne automatske razmjene informacija u području oporezivanja. Time se proširuje automatska razmjena informacija između država članica EU s podacima o financijskim računima koje će izvještajne financijske institucije biti dužne utvrditi, sukladno pravilima dubinske analize i dostaviti Poreznoj upravi, sukladno pravilima izvješćivanja.
Zakon kaže:
Članak 177. mijenja se i glasi:
»(1) Automatska razmjena informacija znači sustavnu dostavu unaprijed određenih informacija drugim državama članicama o rezidentima tih država članica, bez prethodnog zahtjeva i u unaprijed utvrđenim redovitim razdobljima.
(2) Automatska razmjena informacija iz stavka 3. ovoga članka obuhvaća sljedeće kategorije dohotka i imovine, kako su propisane u zakonodavstvu Republike Hrvatske:
1. dohodak od nesamostalnog rada,
2. primitke članova upravnih odbora i upravnih vijeća,
3. proizvode životnog osiguranja koji nisu obuhvaćeni drugim pravnim instrumentima razmjene informacija i drugim sličnim mjerama Europske unije,
4. mirovine,
5. vlasništvo nad nekretninama i dohodak od imovine i imovinskih prava.
(3) Ministarstvo financija, Porezna uprava automatskom razmjenom dostavlja informacije iz stavka 2. ovoga članka nadležnim tijelima drugih država članica, koje su joj dostupne, a odnose se na porezno razdoblje počevši od 1. siječnja 2014.
(4) Automatska razmjena informacija iz stavka 3. ovoga članka provodi se najmanje jedanput godišnje, u roku šest mjeseci istekom poreznog razdoblja tijekom kojeg su informacije postale dostupne.«.
Zato je bitno napraviti odjavu sa porezne, jer ako to ne napravimo, porezna smatra da smo i dalje porezni rezident:
http://www.porezna-uprava.hr/Gradani/Stranice/UtvrdivanjeRezidentnosti.aspx
[url=http://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Documents/UTVR%C4%90IVANJE REZIDENTNOSTI U POREZNE SVRHE/Upitnik TI.pdf]http://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Documents/UTVR%C4%90IVANJE%20REZIDENTNOSTI%20U%20POREZNE%20SVRHE/Upitnik%20TI.pdf[/url]
Prema uputi savjetnice za porez na dohodak, ispostava Zagreb, ovaj obrazac treba ispuniti i zajedno sa kopijom nekakvog dokaza o adresi (bilo kakvog) i kopijom dokumenta na kojem se vidi da plaćamo porez u Irskoj, poslati u poreznu upravu prema adresi stanovanja u Hr.
No, čak  i ako se nismo odjavili iz Hr porezne, nema mogućnosti da nam naplate porez, ali nas mogu malo gnjaviti s formalnostima.[/size]
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Kermit 31/10/2016, 14:20

Čini mi se da će se, ukoliko porezna nastavi maltretiranje iseljenika, vrlo brzo pojaviti veliki broj zahtjeva za irsko državljanstvo. Čini mi se da hrvatska država ne vidi da ovakvim maltretiranjem gubi sav budući novac koji bi iseljenici donijeli u Hrvatsku tokom godišnjih i u penziji. Ovako će napraviti jedino to da se više nikada nećemo vratiti preko hrvatske granice.
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Kermit 31/10/2016, 14:24

U biti po poreznoj reformi bolje biti apatridi nego državljanin RH-a, a i jeftinije
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Guest 31/10/2016, 14:25

Mhhh....Nelogicno mi je da kad se Odjavis u MUP-u,dakle,kazes,odjavljem se, i idem se prijaviti u svabiji,Irskoj,Rusiji,to NE VRIJEDI u poreskoj upravi..jeboteIrud,ako me NEMA u RH,kako mogu biti rezident??Odjava znaci,NISAM TU...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by debotoijusto 31/10/2016, 14:27

jednostavno se trebaju odjavit
ovako samo trose resurse drzavnog aparata
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30664
2014-04-12


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Kermit 31/10/2016, 14:29

debotoijusto wrote:jednostavno se trebaju odjavit
ovako samo trose resurse drzavnog aparata
ne možeš se niti odjaviti jer traže toliku silu dokaza i podataka da je odjava još teži posao, a onda te imaju u evidenciju jer ti ne odobre odjavu, ali znaju da nisi ovdje a zarađuješ, pa onda traže podatke od domicilne države, ti si poprilično naivan
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Sora 31/10/2016, 14:29

Nezgodno.
Znaci biti ce stranci u zemlji u kojoj su rodeni .
I sigurno je da nece lako preci preko tog poreza jer mnogi nisu isli van jer su htjeli nego jer su morali , nisu imali poska ovdje.
A mnogi pomazu svoje u domovini i vec time daju pare .

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23727
2014-04-29


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Kermit 31/10/2016, 14:30

bogomdani wrote:Mhhh....Nelogicno mi je da kad se Odjavis u MUP-u,dakle,kazes,odjavljem se, i idem se prijaviti u svabiji,Irskoj,Rusiji,to NE VRIJEDI u poreskoj upravi..jeboteIrud,ako me NEMA u RH,kako mogu biti rezident??Odjava znaci,NISAM TU...
iskren nisam niti ja znao da psotoji tako što kao što je odjava u poreznoj, pa ak si se odjavuio iz RH-a i rekao da ideš recimo u Mongoliju sasvim sigurno nećeš ovdje raditi, ono ovu šugaviju od države treba zapaliti
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Guest 31/10/2016, 14:31

asilovski wrote:
debotoijusto wrote:jednostavno se trebaju odjavit
ovako samo trose resurse drzavnog aparata
ne možeš se niti odjaviti jer traže toliku silu dokaza i podataka da je odjava još teži posao, a onda te imaju u evidenciju jer ti ne odobre odjavu, ali znaju da nisi ovdje a zarađuješ, pa onda traže podatke od domicilne države, ti si poprilično naivan
netko mi rece,da je potrebno samo taksena marka 20 kuna,i zahtijev..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Kermit 31/10/2016, 14:33

bogomdani wrote:
asilovski wrote:
debotoijusto wrote:jednostavno se trebaju odjavit
ovako samo trose resurse drzavnog aparata
ne možeš se niti odjaviti jer traže toliku silu dokaza i podataka da je odjava još teži posao, a onda te imaju u evidenciju jer ti ne odobre odjavu, ali znaju da nisi ovdje a zarađuješ, pa onda traže podatke od domicilne države, ti si poprilično naivan
netko mi rece,da je potrebno samo taksena marka 20 kuna,i zahtijev..
obrazac treba ispuniti i zajedno sa kopijom nekakvog dokaza o adresi (bilo kakvog) i kopijom dokumenta na kojem se vidi da plaćamo porez u Irskoj, međutim mom legi odbili jer im nije bio jasan porez u Irskoj koji se plaća paušalno
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Guest 31/10/2016, 14:33

bogomdani wrote:Mhhh....Nelogicno mi je da kad se Odjavis u MUP-u,dakle,kazes,odjavljem se, i idem se prijaviti u svabiji,Irskoj,Rusiji,to NE VRIJEDI u poreskoj upravi..jeboteIrud,ako me NEMA u RH,kako mogu biti rezident??Odjava znaci,NISAM TU...
Evo ti link pa prouci - Prijava privremenog odlaska izvan Republike Hrvatske koji će trajati duže od godinu dana


[url=http://www.policija.hr/main.aspx?id=43#adresa stanovanja]http://www.policija.hr/main.aspx?id=43#adresa stanovanja[/url] 



Meni je receno da se ne moram odjavljivati ako barem jednom godisnje dodjem u Hrvatsku.


Last edited by wiktoriwictorija on 31/10/2016, 14:36; edited 2 times in total
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Guest 31/10/2016, 14:33

asilovski wrote:
bogomdani wrote:Mhhh....Nelogicno mi je da kad se Odjavis u MUP-u,dakle,kazes,odjavljem se, i idem se prijaviti u svabiji,Irskoj,Rusiji,to NE VRIJEDI u poreskoj upravi..jeboteIrud,ako me NEMA u RH,kako mogu biti rezident??Odjava znaci,NISAM TU...
iskren nisam niti ja znao da psotoji tako što kao što je odjava u poreznoj, pa ak si se odjavuio iz RH-a i rekao da ideš recimo u Mongoliju sasvim sigurno nećeš ovdje raditi, ono ovu šugaviju od države treba zapaliti

rvacka birokracija i državni režim metastazira...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Guest 31/10/2016, 14:34

asilovski wrote:
bogomdani wrote:Mhhh....Nelogicno mi je da kad se Odjavis u MUP-u,dakle,kazes,odjavljem se, i idem se prijaviti u svabiji,Irskoj,Rusiji,to NE VRIJEDI u poreskoj upravi..jeboteIrud,ako me NEMA u RH,kako mogu biti rezident??Odjava znaci,NISAM TU...
iskren nisam niti ja znao da psotoji tako što kao što je odjava u poreznoj, pa ak si se odjavuio iz RH-a i rekao da ideš recimo u Mongoliju sasvim sigurno nećeš ovdje raditi, ono ovu šugaviju od države treba zapaliti
u svabiji kad sam se prijavio u rathaus,dakle opcinu,sve su proslijedili automatski poreznoj,policiji,i svim ostalim sluzbama..cim me unesu u kompjuter,posvuda sam..
morat cu otici u Poreznu pa ih malo guzlačiti i provocirati...Oni se bave naplatom poreza,a ne odjavbom ili prijavom Menea,a ako hoce osobne podatke za izvana,moze,ali tek ako Svabija kaze da moze,u sto cisto sumnjam,jer je jos stara Juga vrlo logicno potpisala sa svabijom neki dokumenat o izbjegavanju duplog oporezivanja...ne moze te guliti na dvije strane zakonski,zato vjerovatno i otezavaju odjavu..pas im guzicu poharo..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Guest 31/10/2016, 14:35

wiktoriwictorija wrote:
bogomdani wrote:Mhhh....Nelogicno mi je da kad se Odjavis u MUP-u,dakle,kazes,odjavljem se, i idem se prijaviti u svabiji,Irskoj,Rusiji,to NE VRIJEDI u poreskoj upravi..jeboteIrud,ako me NEMA u RH,kako mogu biti rezident??Odjava znaci,NISAM TU...
Evo ti link pa prouci - [url=http://www.policija.hr/main.aspx?id=43#adresa stanovanja]Prijava privremenog odlaska iz Republike Hrvatske koji će trajati duže od godinu dana[/url] 

Meni je receno da se ne moram odjavljivati ako barem jednom godisnje dodjem u Hrvatsku.
ali onda ostajes Rezident,pa ce se truditi da ti opale porez,koji je ionako nezakonit,jer ne profitiras u RH..placa se porez tamo gdje boravis i radis..barem u normalnim drzavama..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Kermit 31/10/2016, 14:35

U biti dogodit će se da će se ljudi masovno ispisati iz RH-a državljanstva,a usput odjavama će se smanjiti odnosno povećati statistički kolaps države, naravno RH-a će na kraju dobiti puno manje para, a i ostavlja se dobar utisak da je ova država teško đubre
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Kermit 31/10/2016, 14:37

wiktoriwictorija wrote:
bogomdani wrote:Mhhh....Nelogicno mi je da kad se Odjavis u MUP-u,dakle,kazes,odjavljem se, i idem se prijaviti u svabiji,Irskoj,Rusiji,to NE VRIJEDI u poreskoj upravi..jeboteIrud,ako me NEMA u RH,kako mogu biti rezident??Odjava znaci,NISAM TU...
Evo ti link pa prouci - Prijava privremenog odlaska izvan Republike Hrvatske koji će trajati duže od godinu dana


[url=http://www.policija.hr/main.aspx?id=43#adresa stanovanja]http://www.policija.hr/main.aspx?id=43#adresa stanovanja[/url] 



Meni je receno da se ne moram odjavljivati ako barem jednom godisnje dodjem u Hrvatsku.
ovo je MUP mi govorimo o poreznoj, a i naravno da će ti MUP reći da napraviš bilo šta da ti kasnije uzmu pare, eo bio baš u poreznoj i punom parom prave lsite "poreznih dužnika" tj. iseljenika koji se NISU  odjavili a rade u inozemstvu
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Guest 31/10/2016, 14:38

asilovski wrote:U biti dogodit će se da će se ljudi masovno ispisati iz RH-a državljanstva,a usput odjavama će se smanjiti odnosno povećati statistički kolaps države, naravno RH-a će na kraju dobiti puno manje para, a i ostavlja se dobar utisak da je ova država teško đubre
Frend namjerava odjaviti kćerima dvima drzavljanstvo RH,posto su rodjene u svabiji i imaju svapsko...ZETO U RH MORA platiti za svaku kcer tri bruto place koje zaradjuje tamo..to je oko 10000 eura..za svaku...a bajo moj??? ;)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Guest 31/10/2016, 14:39

asilovski wrote:
wiktoriwictorija wrote:
bogomdani wrote:Mhhh....Nelogicno mi je da kad se Odjavis u MUP-u,dakle,kazes,odjavljem se, i idem se prijaviti u svabiji,Irskoj,Rusiji,to NE VRIJEDI u poreskoj upravi..jeboteIrud,ako me NEMA u RH,kako mogu biti rezident??Odjava znaci,NISAM TU...
Evo ti link pa prouci - Prijava privremenog odlaska izvan Republike Hrvatske koji će trajati duže od godinu dana


[url=http://www.policija.hr/main.aspx?id=43#adresa stanovanja]http://www.policija.hr/main.aspx?id=43#adresa stanovanja[/url] 



Meni je receno da se ne moram odjavljivati ako barem jednom godisnje dodjem u Hrvatsku.
ovo je MUP mi govorimo o poreznoj, a i naravno da će ti MUP reći da napraviš bilo šta da ti kasnije uzmu pare, eo bio baš u poreznoj i punom parom prave lsite "poreznih dužnika" tj. iseljenika koji se NISU  odjavili a rade u inozemstvu
Mafija..picka im materina...mafija...sve povezano..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Guest 31/10/2016, 14:39

bogomdani wrote:
wiktoriwictorija wrote:
bogomdani wrote:Mhhh....Nelogicno mi je da kad se Odjavis u MUP-u,dakle,kazes,odjavljem se, i idem se prijaviti u svabiji,Irskoj,Rusiji,to NE VRIJEDI u poreskoj upravi..jeboteIrud,ako me NEMA u RH,kako mogu biti rezident??Odjava znaci,NISAM TU...
Evo ti link pa prouci - [url=http://www.policija.hr/main.aspx?id=43#adresa stanovanja]Prijava privremenog odlaska iz Republike Hrvatske koji će trajati duže od godinu dana[/url] 

Meni je receno da se ne moram odjavljivati ako barem jednom godisnje dodjem u Hrvatsku.
ali onda ostajes Rezident,pa ce se truditi da ti opale porez,koji je ionako nezakonit,jer ne profitiras u RH..placa se porez tamo gdje boravis i radis..barem u normalnim drzavama..
Ne znam zasto mi hyperlink radi samo kad quotam.  :roll 

Meni mogu staviti soli na rep sto se poreza tice.  ;)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili Empty Re: Reforma se nastavlja: porezna ide ovršavati iseljenike koji se nisu odjavili

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum