ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by debotoijusto Sat 24 Sep - 21:19

"DA SAM se, umjesto u Hrvatskoj, kojim slučajem rodio u Danskoj danas bih pohađao moderno opremljenu školu, u koju bih dolazio biciklom, po sigurnim biciklističkim stazama, Imao bih dvostruko manji broj predmeta, a u školskoj torbi bi mi, umjesto debelih i teških, bili mnogo tanji udžbenici te prijenosno računalo.

Da sam se rodio u Danskoj,u profesorima bih gledao prijatelje, a ne nametnute autoritete, a oni bi u meni vidjeli mnogo više od „robota“ koji mora memorirati i potom reproducirati gomilu suhoparnih informacija. Tretirali bi me kao mladog čovjeka koji želi, mora i treba, prije svega, razmišljati svojom glavom te ima dovoljno snage i samopouzdanja da svoja neukalupljena razmišljanja javno iznese i argumentira.

Da sam, kojim slučajem, rođen u Danskoj, po izlasku iz srednje škole odmah bi me čekalo radno mjesto, ili pak novčana potpora države, ukoliko bih se odlučio za daljnje školovanje jer za nastavak obrazovanja svi mladi dobivaju novčani poticaj“, priča za Index 16-godišnji učenik iz Zagreba koji se nedavno vratio iz Danske gdje je, u sklopu projekta razmjene učenika, pohađao gimnaziju Silkeborg, jednu od najvećih u toj zemlji.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30703
2014-04-12


Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by debotoijusto Sat 24 Sep - 21:19

Ulaganje u obrazovanje u Danskoj je, kako tvrdi, na mnogo višoj razini nego kod nas u Hrvatskoj te je i gimnazija koju je pohađao mnogo bolje opremljena čak i od velike većine onih "poznatijih" gimnazija ili strukovnih škola u Hrvatskoj.

„Svaki učenik na nastavi ima svoje prijenosno računalo, svi su povezani sa stranicom škole gdje se uspoređuju primjeri koje profesori koriste u radu. Na toj su stranici i sve smjernice koje profesori daju učenicima. Budući da je većina nastavnog materijala dostupna na laptopima, učenici nemaju bilježnice. Tamošnji profesori imaju potpuno drugačiji pristup nastavi. Oni nisu tek puki 45-minutni predavači, nego tijekom nastavnog sata aktivno usmjeravaju, pojašnjavaju, organiziraju….

Ukratko, način rada profesora, kao i sam odnos na relaciji profesor-učenik, mnogo je ležerniji. Primjerice, profesor može u prvih 10 minuta sata organizirati nastavu, podijeliti razred u grupe te potom otići i vratiti se na posljednjih 5 minuta sata, koji ne traje 45, nego 75 minuta, Iako im je u školi dana mnogo veća sloboda, danski učenici to ne zloupotrebljavaju te, bez obzira na to što profesor nije stalno u učionici, disciplinirano sjede i rade, što je kod nas nezamislivo“, kaže učenik 3. razreda zagrebačke gimnazije.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30703
2014-04-12


Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by debotoijusto Sat 24 Sep - 21:19

Za razliku od hrvatskih, njegovi vršnjaci u Danskoj, nisu, kako tvrdi, opterećeni gomilama gradiva - umjesto na štrebanje, potiče ih se na aktivno razmišljanje.

„I dok smo mi u hrvatskim školama i u 21-om stoljeću i dalje primorani memorirati nevjerojatno mnogo nepotrebnih podataka, od danskih se učenika traži da ih znaju samostalno pronaći na internetu. Težište je na praktičnim znanjima i na istraživačkom radu. Primjerice, na nastavi smo analizirali tekst iz Guardiana o djeci koju su, zbog visokog IQ-a, roditelji iskorištavali. Takav tekst, koji bi u našim školama bio etiketiran kao suviše kontroverzan, poslužilo nam je kao primjer na kom se temelji teorija o pisanju eseja. Na nastavi smo analizirali i govore svjetskih političara čime nas se poticalo na kritičko razmišljanje“, kaže naš sugovornik.

Danske se učenike, ističe, već u školskim klupama intenzivno usmjerava i da samostalno zarađuju za džeparac.

„Moji vršnjaci u Danskoj, svaki ponedjeljak poslije škole te svaku drugu nedjelju, mogu raditi u supermarketu, što je odlično, ali kod nas još uvijek nemoguće i nezamislivo“, kaže učenik zagrebačke gimnazije.

Svidjelo mu se i to što se u Danskoj mnogo ranije počinje i s usmjeravanjem učenika u buduća zanimanja.

„Već pri samom upisu u srednju školu danski učenik bira između 4 smjera - prirodoslovni (Geologija, biologija, kemija, matematika, astronomija, biotehnologija i informatika), klasični i ostali jezici uz filozofiju, društveni (povijest, sociologija, povijest, ekonomija) te umjetnost (drama, glazba, dizajn, ples itd.). Upravo zbog takvog suvremenog koncepta naši vršnjaci u Danskoj imaju dvostruko manji broj predmeta koje, izuzev onih obaveznih, mogu sami kombinirati, prema svojim željama i naklonostima“, kaže 16-godišnjak iz Zagreba koji se nedavno vratio iz Danske gdje je boravio u sklopu projekta razmjene učenika.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30703
2014-04-12


Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by debotoijusto Sat 24 Sep - 21:20

http://www.index.hr/vijesti/clanak/ucenik-za-index-opisao-kako-izgleda-skolovanje-u-danskoj-umjesto-strebanja-uce-nas-razmisljati/921638.aspx

bode nas kurac , mi imamo vjeronauk
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30703
2014-04-12


Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by Eroo Sat 24 Sep - 21:23

debotoijusto wrote:http://www.index.hr/vijesti/clanak/ucenik-za-index-opisao-kako-izgleda-skolovanje-u-danskoj-umjesto-strebanja-uce-nas-razmisljati/921638.aspx

bode nas kurac , mi imamo vjeronauk
...a povijest vam predaju Jakovine i Klasići.
Eroo
Eroo

Posts : 75292
2016-07-22


Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by kic Sat 24 Sep - 21:24

ova mogucnost kombinacije je super..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48020
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by kic Sat 24 Sep - 21:24

imaju astronomiju, predobro..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48020
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by Eroo Sat 24 Sep - 21:41

Bilo bi zanimljivo vidjeti "Kako bi mi izgledalo školovanje da živim u Jugoslaviji".
Evo teme za Marcellusa... :)

PS: Napisao ja tekst na tu temu  i pobježe mi(?)...
Eroo
Eroo

Posts : 75292
2016-07-22


Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by Guest Sat 24 Sep - 21:55

Quote wrote:I dok smo mi u hrvatskim školama i u 21-om stoljeću i dalje primorani memorirati  nevjerojatno mnogo nepotrebnih podataka... 
Sve će to dobro doći u raspravama na forumu.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by Guest Sat 24 Sep - 21:57

Eroo wrote:
debotoijusto wrote:http://www.index.hr/vijesti/clanak/ucenik-za-index-opisao-kako-izgleda-skolovanje-u-danskoj-umjesto-strebanja-uce-nas-razmisljati/921638.aspx

bode nas kurac , mi imamo vjeronauk
...a povijest vam predaju Jakovine i Klasići.
Što bi tek bilo da je predaje Karamarko...  :cro
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by michaellcmacha Sat 24 Sep - 21:58

Kako nisi stavio i onu srcedrapajucu pricu o ''branitelju'' i njegovom sineku

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by debotoijusto Sat 24 Sep - 22:01

michaellcmacha wrote:Kako nisi stavio i onu srcedrapajucu pricu o ''branitelju'' i njegovom sineku

koju ?
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30703
2014-04-12


Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by abraham Sat 24 Sep - 22:08

Lijepo je da se ucenik ili tko vec osvrnuo na skolovanje u Danskoj. Netko bi se trebao osvrnuti na to da osudjeni provalnik ne moze biti celnik stranke koje je jos u koaliciji sa najvecom ili skoro najvecom strankom. Da pristup arkivima ne odobravaju partijski "sekretari" i sl. Padose mi ove dvije stvari na um a ima ih jos milijun. Da, mislim da je bolje se porediti sa Poljskom i Rumunjskom koje ce, ako vec nisu, i u ovom segmentu biti ispred DNRH. Danska je uvijek bila i bit ce ispred. Istocni lager nije bio ali sada jest. Tu je sav zajeb.

_________________
But I'm near the end and I just ain't got the time
And I'm wasted and I can't find my way home.
abraham
abraham

Male
Posts : 14106
2014-04-14


Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by michaellcmacha Sat 24 Sep - 22:08

debotoijusto wrote:
michaellcmacha wrote:Kako nisi stavio i onu srcedrapajucu pricu o ''branitelju'' i njegovom sineku

koju ?
E jebiga sad, odi pa vidi... stvarno su pravi...;)

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21324
2015-08-08


Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by n_razbojnik Sat 24 Sep - 22:11

debotoijusto wrote:http://www.index.hr/vijesti/clanak/ucenik-za-index-opisao-kako-izgleda-skolovanje-u-danskoj-umjesto-strebanja-uce-nas-razmisljati/921638.aspx

bode nas kurac , mi imamo vjeronauk
ima i Danska...mamu im klerofašističko reformatorsku

_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik
n_razbojnik

Male
Posts : 11432
2014-04-15

Lokacija: : ObiLand

Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by abraham Sat 24 Sep - 22:12

Pocinju i zavrsavaju skolsku godinu u crkvi.

_________________
But I'm near the end and I just ain't got the time
And I'm wasted and I can't find my way home.
abraham
abraham

Male
Posts : 14106
2014-04-14


Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by n_razbojnik Sat 24 Sep - 22:14

debotoijusto wrote:

„Moji vršnjaci u Danskoj, svaki ponedjeljak poslije škole te svaku drugu nedjelju, mogu raditi u supermarketu, što je odlično, ali kod nas još uvijek nemoguće i nezamislivo“, kaže učenik zagrebačke gimnazije..
Kod nas je ispod časti robovati za Todorića i slične i lopatati mu prilaz, glupa danska djeca

_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik
n_razbojnik

Male
Posts : 11432
2014-04-15

Lokacija: : ObiLand

Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by Guest Sat 24 Sep - 22:18

n_razbojnik wrote:
Kod nas je ispod časti robovati za Todorića i slične i lopatati mu prilaz, glupa danska djeca
kod nas te neće platiti za isti rad
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by n_razbojnik Sat 24 Sep - 22:20

deda ilerminatus wrote:
n_razbojnik wrote:
Kod nas je ispod časti robovati za Todorića i slične i lopatati mu prilaz, glupa danska djeca
kod nas te neće platiti za isti rad
A zašto ne bi?

_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik
n_razbojnik

Male
Posts : 11432
2014-04-15

Lokacija: : ObiLand

Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by abraham Sat 24 Sep - 22:25

Cuvanje djece je vec izrabljivanje po rvatima. Kuce na tri kata da sest generacija moze zivjeti i da se ne "pate" kao podstanari. U Danskoj ako si 20 i zivis doma sa starcima ides psihologu a i susjedi te malo cudno gledaju.

_________________
But I'm near the end and I just ain't got the time
And I'm wasted and I can't find my way home.
abraham
abraham

Male
Posts : 14106
2014-04-14


Back to top Go down

Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj Empty Re: Učenik za Index opisao kako izgleda školovanje u Danskoj

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum