ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

U Češkoj raste otpor prema Evropskoj uniji

Go down

 U Češkoj raste otpor prema Evropskoj uniji  Empty U Češkoj raste otpor prema Evropskoj uniji

Post by RayMabus 14/9/2016, 23:51

Jedna anketa pokazuje da je 75 posto građana nezadovoljno Evropskom unijom.

Bivši predsjednik Češke Republike Vaclav Klaus bio je euroskeptik kad to nije bilo moderno. Zadržao je taj stav i tokom decenije na predsjedničkoj funkciji.

Kaže da se divi Britancima koji su glasali za izlazak i zove to narodnim ustankom koji je potreban cijelom kontinentu.

"Mislim da bi propast Evropske unije bila sjajna stvar. Promjene u Evropi ne mogu početi na vrhu, moraju početi sa dna - moraju ih pokrenuti pojedine članice, a ne Brisel, i to ne elita nego obični ljudi, poput onih koji su u Britaniji glasali za izlazak."

"Ako bismo poredili Češku i Ujedinjeno Kraljevstvo, ovdje problem nije imigracija, koje praktički nema. Međutim, ove dvije zemlje vole isticati svoju slavnu prošlost i nezavisni duh, i pokazivati kako misle da su iznad nekih od svojih susjeda. I Češka i Britanija smatraju da Brisel pokušava potisnuti taj osjećaj samopoštovanja i suvereniteta"

Hoće li Česi održati vlastiti referendum moglo bi zavisiti od sposobnosti EU da prevaziđe ogromne razlike među članicama. A naznaka da će se to desiti baš i nema.

Kad bi ova zemlja, susjed Njemačke, glasala za izlazak, bio bi to za EU udarac snažan poput Brexita.

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/u-ceskoj-raste-otpor-prema-evropskoj-uniji
RayMabus
RayMabus

Posts : 176010
2014-04-11


Back to top Go down

 U Češkoj raste otpor prema Evropskoj uniji  Empty Re: U Češkoj raste otpor prema Evropskoj uniji

Post by Regoč 15/9/2016, 10:04

Uočio sam da u pregovorima o izlasku Britanije iz Eunije nema istočnih Europljanah, sve pregovore vode njemački i francuski ljudi (ne nužno državljani). To mi je još jedan dokaz da nema stvarne ravnopravnosti i da Eunija s takvim temeljima nije trajan konstrukt, već ide ubrzanom raspadu.

_________________
 U Češkoj raste otpor prema Evropskoj uniji  Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum