ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by kic 11/7/2016, 23:47

https://tkojejohngalt.wordpress.com/2016/07/11/put-prema-dolje/

Prema zadnjem izvještaju europskog statističkog ureda, pokazalo se kako je Rumunjska očekivano sustigla Hrvatsku po razini BDP-a po stanovniku korigiranom za kupovnu moć, što znači da u cijeloj EU još samo Bugarska ima niži standard od Hrvatske, a neće biti nekakvo čudo ako nas i Bugari uskoro dostignu. Štoviše, ne mislim niti da će biti posebno veliko čudo ako nas u idućem desetljeću sustigne jedna Albanija. Neke važne preduvjete za to već imaju.

Inače, hrvatski realni BDP (PPP) po stanovniku bio je i tamo 2004. godine na nekih 57% prosjeka EU, a bolje od nas su tranzicijskih zemalja stajale samo Slovenija, Češka i Mađarska. Do danas smo praktički ostali na mjestu, te smo sada na 58% prosjeka EU. Usporedbe radi, u isto vrijeme Litavci su došli s 50% na 74%, Estonci s 55% na 74%, Poljaci s 49% na 69%, Slovaci s 56% na 77%, Latvijci s 47% na 64%, a već spomenuti Rumunji s 34% na 57%.

Vezano uz to, na Index.hr možete naći i ovaj grafikon za usporedbu performansi hrvatske ekonomije od 2007. do danas s drugim tranzicijskim zemljama koje su danas članice EU:

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Razvijenostmaslovna-index

Nije mi ovdje cilj sada ismijavati prilično skroman učinak Hrvatske (da je tako, jasno je čak i socijalistima, samo što oni ne mogu ili ne žele shvatiti zašto je tome tako), nego je zgodno na ovoj slici što su zemlje grupirane baš onako kako bi trebale biti po svojim značajkama u pristupu ekonomskoj politici (a vidimo da to i nekako korelira s geografskim položajem).

Naime, od ovih zemalja, baltičke zemlje uvjerljivo su najviše usmjerene ka tržištu i prilično skeptične prema državnom intervencionizmu, te su zato i bile uspješnije od ostalih, dok je Hrvatska definitivno ‘najsocijalističkija’ i zato najviše zaostaje. Mađari i Slovenci su tek nešto malo manje uvjereni u svetost socijalističkog modela centralnoplanskog upravljanja gospodarstvom od nas (stoga tek nešto malo bolji učinak od nas), dok su Poljska, Češka i Slovačka ipak znatno bliže baltičkim zemljama po pitanju tolerancije prema slobodnom tržištu i oslanjanja na privatni sektor ekonomije (stoga osjetno bolji učinak od nas). Rumunjska i Bugarska su tu negdje “između”, tako otprilike i pokazuje godišnji indeks ekonomskih sloboda, no za njih znamo da im je zbog dosta lošije polazišne točke bilo lakše ostvarivati iste ili više stope gospodarskog rasta.

Sve su ove zemlje pod određenim hendikepom zbog svoje ttagične komunističke prošlosti, ali očito je da su se neke puno bolje snašle od drugih kada je riječ o odbacivanju ukorijenjenih ideoloških dogmi iz tog vremena. Hrvatska je u tome prilično podbacila, a to se vidi i po sve većem zaostajanju u životnom standardu za ostalima.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48019
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by epikur37 11/7/2016, 23:49

Eto super, ima analiza, sad treba još više prijonuti u neoliberalizam i ako je moguće udarit kako na putina :D
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by epikur37 11/7/2016, 23:54

Evo ima i grafikon, mislim da bi Hrvati trebali u Rumunjsku jer se tamo bolje žive, pardon ne, oni imaju bolji BDP odnosno PPP sve stojhi u prikazu :)
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by Guest 11/7/2016, 23:56

epikur37 wrote:Eto super, ima analiza, sad treba još više prijonuti u neoliberalizam i ako je moguće udarit kako na putina :D

koliko si ti uštedio zadnjih 10ak godina?

svaka kuna koja ne kruži kroz potrošnju, nego leži na štednji, smanjuje BDP

drugi troše i imaju više, vi štedite i imate sve manje, jer vam ne ide zbrajanje
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by kic 11/7/2016, 23:56

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas 13619810
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48019
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by epikur37 11/7/2016, 23:57

deda hipster wrote:
epikur37 wrote:Eto super, ima analiza, sad treba još više prijonuti u neoliberalizam i ako je moguće udarit kako na putina :D

koliko si ti uštedio zadnjih 10ak godina?

svaka kuna koja ne kruži kroz potrošnju, nego leži na štednji, smanjuje BDP

drugi troše i imaju više, vi štedite i imate sve manje, jer vam ne ide zbrajanje

Ja ne štredim, ja sam stalno u minusu i samo investiram...od protoka novca uzimam samo za svoje i svakodnevne obiteljske potrebe.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by Guest 11/7/2016, 23:58

deda hipster wrote:
epikur37 wrote:Eto super, ima analiza, sad treba još više prijonuti u neoliberalizam i ako je moguće udarit kako na putina :D

koliko si ti uštedio zadnjih 10ak godina?

svaka kuna koja ne kruži kroz potrošnju, nego leži na štednji, smanjuje BDP

drugi troše i imaju više, vi štedite i imate sve manje, jer vam ne ide zbrajanje

Ja kune jedne nisam uštedio. Boze sacuvaj....potpuno besmisleno. Te buducnost i razmisljanja sta ce biti sutra pickematerine.....uz gene koje ja vucem za sobom prva misao mi je svaki dan kao da je zadnji :D .
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by rigbi 12/7/2016, 00:00

epikur37 wrote:mislim da bi Hrvati trebali u Rumunjsku jer se tamo bolje žive
uh koliko ih je otislo zadnjih 10 godina, rastavljali se masovno :)
rigbi
rigbi

Posts : 625
2015-08-02


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by RayMabus 12/7/2016, 00:00

BMK. Ja ipak gledam koliko ja imam kao pojedinac a ne država , statistike i te gluposti. Mene Rumunji nece prestić ni za tri stoljeca kad je projsek u pitanju ( nekoliko stanova , nema kredita ).
RayMabus
RayMabus

Posts : 176392
2014-04-11


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by epikur37 12/7/2016, 00:01

rigbi wrote:
epikur37 wrote:mislim da bi Hrvati trebali u Rumunjsku jer se tamo bolje žive
uh koliko ih je otislo zadnjih 10 godina, rastavljali se masovno :)

Ma nema što evo bdp pokazuje...rumunjska to je to :D


ajme bože budala...ljudi se vraćaju i iz irske a ono bi rumunjsku ili koji kurac

ovo je u biti ekonomsko-politička propaganda...
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by Guest 12/7/2016, 00:01

epikur37 wrote:
Ja ne štredim
netko drugi onda gadno štedi, svake godine se u Hrvatskoj 4% BDPa stavi na štednju, možda kic štedi

ako se taj pad ne nadoknadi dizanjem novih kredita ili državnim deficitom BDP pada
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by RayMabus 12/7/2016, 00:02

RayMabus wrote:BMK. Ja ipak gledam koliko ja imam kao pojedinac a ne država , statistike i te gluposti. Mene Rumunji nece prestić ni za tri stoljeca kad je projsek u pitanju ( nekoliko stanova , nema kredita ).
Plus još i štedi. lol!

Glupi ste. Šta tebe boli kuraz šta živiš u Monaku a prosijak si ?

Ajde umijte se.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176392
2014-04-11


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by epikur37 12/7/2016, 00:03

deda hipster wrote:
epikur37 wrote:
Ja ne štredim
netko drugi onda gadno štedi, svake godine se u Hrvatskoj 4% BDPa stavi na štednju, možda kic

ako se taj pad ne nadoknadi dizanjem novih kredita ili državnim deficitom BDP pada

nisam ekonomist niti me zanima, uzeo sam sad kreditić od 15000 eura ganjam neki teren, sve će se to nekako riješiti, bitno je vrtiti novce...ulagati pa vjerojatno ostavriš neku zaradu a ako bude sranje ionako neću vratiti ništa...

kako god u plusu sam


vi štedite :D
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by kic 12/7/2016, 00:04

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas 13529110
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48019
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by RayMabus 12/7/2016, 00:04

IMaš ti i Švabe , full bogati ovo ono kao država jelte a onda nema nitko svoju kucu i to nego hrpa podstanara.

Sad će on meni rec e cuj ja živim u bogatoj državi a ti ne.

Stvarno ?

Meni je bolje : ja živim u siromašnoj državi gdje je sve jeftino i pun sam ka brod.

Aj hebi malter.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176392
2014-04-11


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by Guest 12/7/2016, 00:05

RayMabus wrote:BMK. Ja ipak gledam koliko ja imam kao pojedinac a ne država , statistike i te gluposti. Mene Rumunji nece prestić ni za tri stoljeca kad je projsek u pitanju ( nekoliko stanova , nema kredita ).

Mene ce vjerojatno prestic ali me isto boli qrac :D . Mislim realno nemam nekakvih velikih prohtjeva ni zelja...ono sto imam i sto bih volio je s vremenom dostupno i to je to. S druge strane ja igram Eurojackpot non-stop. Kad ja to dobijem eeee....svima ce biti bolje! Kad se raspistoljim kruv te jebo :D zaposljavat cu vise ljudi od Razvitka u vremenima najvece slave!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by Guest 12/7/2016, 00:06

Ja štedim. Ne dam i kraj. pirat 

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by epikur37 12/7/2016, 00:06

RayMabus wrote:
RayMabus wrote:BMK. Ja ipak gledam koliko ja imam kao pojedinac a ne država , statistike i te gluposti. Mene Rumunji nece prestić ni za tri stoljeca kad je projsek u pitanju ( nekoliko stanova , nema kredita ).
Plus još i štedi. lol!

Glupi ste. Šta tebe boli kuraz šta živiš u Monaku a prosijak si ?

Ajde umijte se.

ma to ovi naši liberali, uvjerilo ih u bdp i analize koje se kroje prema potrebi i ono bi ćaću prodalo samo da se makne par centila na ljestvici makar doma bilo u poderanim gaćama...

gledaj kvalitetu života i indeks sreće jebao te bdp
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by epikur37 12/7/2016, 00:07

RayMabus wrote:IMaš ti i Švabe , full bogati ovo ono kao država jelte a onda nema nitko svoju kucu i to nego hrpa podstanara.

Sad će on meni rec e cuj ja živim u bogatoj državi a ti ne.

Stvarno ?

Meni je bolje : ja živim u siromašnoj državi gdje je sve jeftino i pun sam ka brod.

Aj hebi malter.

podpis
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by RayMabus 12/7/2016, 00:09

epikur37 wrote:
RayMabus wrote:
RayMabus wrote:BMK. Ja ipak gledam koliko ja imam kao pojedinac a ne država , statistike i te gluposti. Mene Rumunji nece prestić ni za tri stoljeca kad je projsek u pitanju ( nekoliko stanova , nema kredita ).
Plus još i štedi. lol!

Glupi ste. Šta tebe boli kuraz šta živiš u Monaku a prosijak si ?

Ajde umijte se.

ma to ovi naši liberali, uvjerilo ih u bdp i analize koje se kroje prema potrebi i ono bi ćaću prodalo samo da se makne par centila na ljestvici makar doma bilo u poderanim gaćama...

gledaj kvalitetu života i indeks sreće jebao te bdp
Pa normalno.

Al gledaj logike : Kako država je bogatija ( bolji taj BDP kuaz palac ) i sad je njemu bolje.

Cekaj malo ja imam nekoliko stanova , nemam kredita , imam nešto i štednje i na kartici ( ukupno 50 tisuca kuna ) , radim neki poslic , pijuckam kavice i citam novine , živim uz more na Mediteranu , hebe me se za sve živo ...a onda taj zapadnoevropljanin sve suprotno i skuplja mu je država još i onda on meni : meni je bolje.

Ma nemoj me hebat.

Ti si siromašan u bogatoj državi a ja sam bogat u siromašnoj.

Pa prcin ti malter.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176392
2014-04-11


Back to top Go down

Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas Empty Re: Meanwhile, Rumunji bogatiji od nas

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum