ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Izrael

Page 1 of 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Izrael Empty Izrael

Post by kic Thu 17 Jul - 14:53

bio bih šupak kad ne bih prenio koju zanimljivu stvarčicu iz knjige Mirjane Kasapović:"Politički sustav i politika Izraela"

pa ću krenuti s čuvenom Balfourovom deklaracijom iz 1917., koja je dostigla gotovo mitski status, slično Brijunskim transkriptima kod nas pa kad su napokon objelodanjeni, slegla se prašina jer su svi vidjeli koliko se izvlačilo iz konteksta, stoga evo i točnog teksta "Balfourove deklaracije"

Foreign Office
2. studenog 1917. godine

Dragi lorde Rotschilde,

povjerena mi je velika čast da Vam u ime vlade Njegova Veličanstva prenesem sljedeću izjavu simpatije sa židovskim cionističkim nastojanjima, koja su bila podastrta Kabinetu i koja je on odobrio: "Vlada Njegova Veličanstva s naklonošću gleda na stvaranje nacionalne domovine židovskog naroda u Palestini, te će uložiti sve napore kako bi olakšala postizanje tog cilja, pri čemu se jasno podrazumijeva da neće poduzeti ništa što bi moglo naštetiti građanskim i vjerskim pravima postojećih nežidovskih zajednica u Palestini ili pravima i političkom položaju Židova u bilo kojoj drugoj zemlji". Bio bih Vam vrlo zahvalan kada biste ovu izjavu proslijedili cionističkom pokretu.

Vaš odani, Arthur James Balfour

Dakle ovako, ovo je prvi znak naklonosti VB prema nastojanjima Židova da stvore svoju državu u Palestinu, to je njen najveći značaj. Ali kao što se vidi, ovo je zapravo vrlo kratko pismo od jedva 100 riječi, ali o kojemu su poslije napisane knjige i knjige, i tako je ova deklaracija ušla u područje političkih mitova. Treća stvar su akteri, Arthur James Balfour nije jednoznačno naklon Židovima, zapravo je baš on 1905. kao premijer Britanske vlade progurao Zakon o strancima (Aliens act), a direktan povod ovom zakonu su bili pogromi Židova u Ruskom Carstvu, i ovim zakonom je Balfour zalupio vrata Židovskim izbjeglicama koji su tražili spas u Engleskoj. Drugi akter, Lionel Walter Rotschild nije bio službeni član cionističke organizacije, već samo istaknutiji član britanskog društva židovskog podrijetla. O tome se jako puno pisalo, sve ovo je važno iz razloga što se već znalo da će VB preuzeti kontrolu nad Palestinom (i Irakom) nakon što Sile Osovina budu poražene.

Povjesničari različito tumače ovu deklaraciju:
- kao izraz Britanske volje da stvore nearapsku i nemuslimansku zemlju na važnom geostrateškom položaju, i tako stvore potencijalnog saveznika ili proxya
- kao latentni izraz antisemitizma Britanske vlade koja se na ovaj način jednostavno htjela riješiti vlastitih Židova, ali i Židova koji su bježali iz Istočne i Srednje Europe na Zapad
- u to vrijeme se događala Komunistička revolucija u Rusiji, Britanci su uvidjeli fenomen da se vrhuška tog boljševičkog pokreta sastojala od velikog broja Židova, i zato su htjeli preduhitriti utjecaj "židovskog komunizma" na potencijalnu Židovsku državu, podrškom "židovskog cionizma"
- neki pak misle da su britanci jednostavno htjeli spriječiti njemački utjecaj na cionistički pokret, jer je većina vodećih cionista i bilo iz Njemačke (cionistički savez njemačke je otvoreno podržao njemačku stranu u ww1)
- neki pak misle da su htjeli pridobiti simpatije američkih židova koji su imali utjecaj na američki establišment, i tako nagovoriti SAD da uđe na stranu sile Antante u rat

ima još nekih zanimljivih tumačenja, ali da ne bi duljio, ovom deklaracijom je dat Židovima "zlatni ključ da otključaju vrata Palestine i da se pretvore u gospodare zemlje". Arapi su gotovo instantno odbacili ovu "deklaraciju" i počeli sabotirati naseljavanje Židova, sukob je počeo.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48013
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by Guest Thu 17 Jul - 18:07

kic wrote:Povjesničari različito tumače ovu deklaraciju:
- kao izraz Britanske volje da stvore nearapsku i nemuslimansku zemlju na važnom geostrateškom položaju, i tako stvore potencijalnog saveznika ili proxya
Ovo. Znali su već tada da gube konce tamo, a nijedan ih Arap ne bi htio za saveznika, nakon svega....
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by kic Thu 17 Jul - 18:18

Krajem 19. st., i prije naseljeničkih valova, bilo je Židova u Palestini i njihov broj se kretao oko 24k i činili su ga uglavnom ultraortodoksni Sefardski Židovi. Osmansko Carstvo koje je tad kontroliralo područje Palestine nije službeno nikad dalo dozvolu za naseljavanje Židova, ali sitna lokalna birokracija na terenu je bila jako potkupljiva i stoga se ilegalno naseljavanje sprovodilo čak i za vrijeme Osmanlijske vlasti. Tijekom jednog od tih prvih valova su utemeljene već prve institucije Jišuva - Židovske države u državi. Odlučeno je da se Hebrejski, koji je do tad bio mrtvi knjiški jezik, postane unificirajući faktor Židovskih doseljenika koji su dolazili iz cijelog niza zemalja i koji se nisu lako odricali od Jidiša, svog generacijama iskrivljenog Hebrejskog i jezika zemalja iz kojih su dolazili.

Otpočetka Židovi nisu ni razmatrali zajedničku državu s domicilnim Arapima, stvarana je država u državi - Jišuv, koja planirano ekonomski uopće nije ovisila o Arapima, Arapi uopće nisu zapošljavani u Židovskim tvrtkama i institucijama, sindikatima i sl. Židovi su se jako trudili da razbiju mit o Židovima kao špekulantima i intelektualcima nesposobnim za manualni rad, i pokrenuli su cijeli niz gospodarskih projekata. Te je zanimljivo da unatoč svjetskoj gospodarskoj krizi koja drma svijetom u tim godinama, Jišuv nastavlja svoj gospodarski uzlet, uz konstantni priljev Židovskih naseljenika iz cijelog svijeta, evo i tabelarnog prikaza kako se mijenjala nacionalna struktura Palestine u godinama prije službenog proglašenja države Izrael:
GodinaŽidoviArapi
1922.84k  (13%)558k    (86%)
1931.175k (18%)783k    (81%)
1941.475k (31%)1,031m (68%)
1946.608k (33%)1,221m (66%)
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48013
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by kic Thu 17 Jul - 18:26

von_Starhemberg wrote:
kic wrote:Povjesničari različito tumače ovu deklaraciju:
- kao izraz Britanske volje da stvore nearapsku i nemuslimansku zemlju na važnom geostrateškom položaju, i tako stvore potencijalnog saveznika ili proxya
Ovo. Znali su već tada da gube konce tamo, a nijedan ih Arap ne bi htio za saveznika, nakon svega....
nepovjerenje je bilo obostrano, unatoč tome što su imali isti interes da se riješe Osmanlijske vlasti, Arapi su zapravo očekivali i priželjkivali Njemačku pobjedu u ratu, a kako su zadržali svoj polufeudalni sustav, vrlo brzo od njih ruke dižu i u ranom SSSRu koji su smatrali da Arapi imaju veliki narodnooslobodilački potencijal i stoga su gledani kao pogodno tlo za širenje svjetske revolucije, zaokret politike boljševika zbog razočarenja u Arapima je kulminirao s time da su prvi priznali Izrael kao suverenu državu 1948.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48013
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by Guest Thu 17 Jul - 18:34

kic wrote:
von_Starhemberg wrote:
kic wrote:Povjesničari različito tumače ovu deklaraciju:
- kao izraz Britanske volje da stvore nearapsku i nemuslimansku zemlju na važnom geostrateškom položaju, i tako stvore potencijalnog saveznika ili proxya
Ovo. Znali su već tada da gube konce tamo, a nijedan ih Arap ne bi htio za saveznika, nakon svega....
nepovjerenje je bilo obostrano, unatoč tome što su imali isti interes da se riješe Osmanlijske vlasti, Arapi su zapravo očekivali i priželjkivali Njemačku pobjedu u ratu, a kako su zadržali svoj polufeudalni sustav, vrlo brzo od njih ruke dižu i u ranom SSSRu koji su smatrali da Arapi imaju veliki narodnooslobodilački potencijal i stoga su gledani kao pogodno tlo za širenje svjetske revolucije, zaokret politike boljševika zbog razočarenja u Arapima je kulminirao s time da su prvi priznali Izrael kao suverenu državu 1948.
Da, s tim da je otada počeo i rasti interes SAD-a za Izrael... ovu knjigu nisam čitao, ali odličan bi joj bio nastavak jedna druga, Izraelski lobi i američka vanjska politika, u njoj sve počinje pedesetih godina...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by kic Thu 17 Jul - 19:03

možda si dignem i tu kad ovu završim, ova mi je vrlo umjerena i vidi se veliki trud.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48013
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by Iknar Fri 18 Jul - 0:18

kic wrote:možda si dignem i tu kad ovu završim, ova mi je vrlo umjerena i vidi se veliki trud.
mene danasnji izrael podsjeca na onu parolu nacista,cista rijevskarasa u njemackoj,tako i izrael samo zidovi i nitko vise,pa konstatiram da su to zidovi pokupili od nacista
sto ces nekada rob pokupi od robovlasnika neke ideje i sprovede ih u djelo
Iknar
Iknar

Male
Posts : 573
2014-05-29


Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by Sora Sun 20 Jul - 8:02

Na zapadu nista novo :face: 
Ne volimo Zidove

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23713
2014-04-29


Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by Mad_Vlad Mon 21 Jul - 7:22

[size=40]Pre-State Israel:
The Balfour Declaration[/size]
(November 1917)


Pre-State Israel: Table of Contents | Sykes-Picot Agreement | British Mandate


Izrael Print
[img(335.7999999523163px,450.7999999523163px)]http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/images/israel/balfourdoc.gif[/img]
Reference

  • Declaration Text
  • Commentary on Declaration
  • Declaration's Secret Jewish Author
  • British Government Anti-Semitism

Official Endorsements

  • Arab Leader Emir Faisal (1919)
  • U.S. Congress (1922)
  • U.S. President Hoover (1932)
  • U.S. President Roosevelt (1937)

Important Figures

  • Arthur Balfour
  • Benjamin Disraeli
  • Herbert Louis Samuel
  • Baron Edmond James de Rothschild

Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by Iknar Fri 25 Jul - 18:36

a sto reci o izraelovoj povijesti,bili su robovi,Mojsije ih je izbavio iz egipatskog ropstva,vratios e sa planine sa 1Bozjim zapovijedima,vidio narod nevjeran,narod je bio kaznje,opa talo dod anasnjih dana,gdje i sami psotaju poput egipcana,ne vjeruju Bogu nego se solanjaju na vojnu moc i ubijanje,dakle slicno kao i egipcani,a sto ce biti zna zna,mozda ih snađu i posasti kao sto su faraona i egipcane onda
meni je slicnost skoro pa zapanjujuca danas
Iknar
Iknar

Male
Posts : 573
2014-05-29


Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by kic Fri 25 Jul - 19:00

koliko je zapovjedi Bog dao Mojsiju?
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48013
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by Iknar Fri 25 Jul - 23:59

kic wrote:koliko je zapovjedi Bog dao Mojsiju?
procitaj Bibliju pa ces znati
inace nisam govorio o tome,negos to ej Mojsije vidio kada je sisao sa planine i dao poveznicu na danasnje stanje,jer je slicnost velika
Iknar
Iknar

Male
Posts : 573
2014-05-29


Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by kic Sat 26 Jul - 0:00

je li Mojsije vidio Boga svojim očima?
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48013
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by Mad_Vlad Sat 26 Jul - 1:08

A i ti si tražiš sugovornika....Iknar k'o Hamas, samo ispucava bez pameti i znanja.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by kic Sat 26 Jul - 1:24

ma, bojim se da neće još dugo ovaj biti na forumu s ovakvim pristupom.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48013
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by Mad_Vlad Sat 26 Jul - 1:40

Wow, koliko je teško prepoznati spamera...
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by Iknar Sat 26 Jul - 2:17

kic wrote:je li Mojsije vidio Boga svojim očima?
nemam osobnih sjecanja, ako te to bas zanima,a procitaj u Bibliji ako te bas zanima,tamo je sve istina

a inace mislim da je vidio goruci grm,a ako je tebi to,onda ok
Iknar
Iknar

Male
Posts : 573
2014-05-29


Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by Iknar Sat 26 Jul - 2:31

kic wrote:ma, bojim se da neće još dugo ovaj biti na forumu s ovakvim pristupom.
a daj mi reci kakav je to pristup

dakle mene zanima istina,a ne necije misljenje sto je istina
vidi sto govore a ne reagiras,puput svecenika si u rpici o dobrom samaritancu,za mene ne zaklapas oci a za druge vdis ranjenika i nastavis dalje,budi dosljedan
vazna je samo istina a ne sto netko misli da je istina

ako mislis na mene moj pristup je isrkren,to sto skoro nitko ne shvaca nije moj problem,bitna je istina a ne baraba,baraba,kuzis
a tih koji vicu baraba.baraba ima na svim forumima ali i u RL
dakle ja sam uvijek od pocetka iskren,a ti bi trebao biti dosljedan,brando nije imao nikakve sankcije za vrijeđanja,omalozavanja,nije ti to cudno mozda,a rekao si da si dosljedan
da ti nesto bude jasno ja sam mozda jedan od rijetkih iskrenih na forumima,ne tajim,ne skrivam se,ne dajem lazne nadimke,imena,da li to mozes reci za ikoga na forumu?

sjetis e da dolazi SUD BOZJI i da ce svi polagati racune za sve,cak i za lazi na forumima ako su to svjesno radili,za sve 
nadams e da ces biti pravedan i dsoljedan za sve a ne samo za mene,jer ptkao sto sam rekao prosli ban sam zasluzio i to sam svjesno napravio,ali nisam primijetio da si banirao Branda koji mi je dosao na temu,nije govorio o temi,poceo sa vrijeđanjem i nsita se nije dogodilo,daj mi reci gdje ej tu pravda
dakle to bi bilo u prijevodu ovako,dosao srbin 91 postavio barikade,nije ga zanimao mir,radio je sranja,kasniej je dobio po picki  i onda se zalio,te su hrvatski generali zavrsili na sudu
e vidis taj koji je poceo je trebao biti kaznjen i to prvi,a akoko situacija izgleda kao da onaj koji pocinje ne nastrada,a onaj koji mu odgovori,strada,kuzis

rekao sam ti vec jednom da sam izravan ne trpim lazi,a ko cemo iskreno rekao si da pravila vrijede za sve,ja to nisam vidio na temi kada je brando dosao i zaspamao,vrijeđao te na kraju rpijavio kada sam mu uzvratio udarac,dakle time zakljucujem ili si to previdio ili si svjesno lagao da pravila vrijede za sve

sjeti se covjece niti ti ne mozes izbjeci SUd Bozji,a              koliko vidim lagao si da pravila za sve vrijede,jer na djelima ocito ne vrijede jel tako

a ti radi sto hoces,kada se probudis ako imas obraza sjetiti ces se da si bio nepravedan sto si smao mene kaznio a Branda nisi,a da ne govorim o sefirotu patu,oldio,zanstr,pa svi forumi znaju tko i sto su,samo alzu covjece nisu izravni kao ja,jer ja se adminu ne bojim reci kada lazemnadam se da si shvatio
moj intelekt je strasno jak recimo i shvacam situacije i psoljedice ovako iskrenog  ali enpopularnog govora,ali sjeti se kada netko dođe pred SUD BOZJI,sto ce taj cvojek tamo reci,a vjeruj mi citavi ljudski rod to ne moze izbjeci ako su losi,jako malo ima onih koji ne lazu svjesno
dakle moj pristup je iskren i biti ce takav,nadam se uvijek
dakle bilo bi mudro da svoje ijeci ista rpavila vrijede za sve primijenis na svima a ne samo na meni,jer onda neke izjave psotaju svjesne lazi
pitanje je da li covjek ima hrabrosti za tako nesto ili nema
budi pozdravljen,ali prije svega ako nesto govoris da je istina drzi se toga da ne buda rijec,nego i djelo nakon te rijeci
Iknar
Iknar

Male
Posts : 573
2014-05-29


Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by Iknar Sat 26 Jul - 2:34

Mad_Vlad wrote:A i ti si tražiš sugovornika....Iknar k'o Hamas, samo ispucava bez pameti i znanja.
oprvo ne uspoređuj me sda tim luđacima iz hamasa jer je to lose,ali opet me nisi usporedio sa Izraelom na cemu ti hvala koji je samo srce necastivog izgledam,kako bis e reklo danas je tamo zmajevo gnijezdo,dakle vragov dom
dakle akos to su zidovi namjeravali,platili i slicno pokusali na sve nacine ubiti Sina Bozjeg i danas su takvi ako ne i gori
a ako ti istina smeta to je tvoj problem,zidovi danas nisu oni koji su slijedili Mojsija,nego oni koji su slijedili baala i slicne lazne  da ne kazem sto
dakle po toj racunici makar me vrijeđa to sto si me usporedios a hamasom sto je zlo,ipak me nisu usporedio sa vecim zlom,dakle Izraelom, i na tome ti hvala
Iknar
Iknar

Male
Posts : 573
2014-05-29


Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by kic Sat 26 Jul - 12:40

stvar je u tome što si ti jedno 4 puta upozoren da se smiriš, a brando tek jednom, toliko o gledanju kroz prste.

i ako te mogu zamoliti, da ako već ideš pisati velike postove što je očito tvoj stil, da se barem potrudiš pisati s točkom i u rečenicama, jer ovo je jako nepregledno što ti radiš i gušiš sugovornika, evo samo prijateljski savjet.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48013
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Izrael Empty Re: Izrael

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum