ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Page 11 of 50 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 30 ... 50  Next

Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou 21/9/2022, 16:53

Noor wrote:
rekla bi moja pokojna majka i kenjac nauči plivati kad mu voda do ušiju dođe.

Šandor Winnetou

Posts : 19637
2017-12-31


Noor likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Noor 21/9/2022, 17:05

Bivši Putinov savjetnik: 'Nema razloga da Rusija nuklearnim oružjem napadne Ukrajinu, meta će biti London'


10:46 am, 21 Sep 2022


Bivši savjetnik Vladimira Putina i lojalist Kremlja, Sergej Markov, u razgovoru za BBC Radio slušateljima je poručio da će Velika Britanija i njeni gradovi biti mete nuklearnog napada ukoliko do njega dođe. Tako je, naime, on interpretirao jutrošnji Putinov govor, u kojem je objavio djelomičnu mobilizaciju te zaprijetio korištenjem nuklearnog oružja kako bi obranio ruski teritorij.

Tako je Markov, tek što mu je radijski voditelj rekao “dobro jutro”, ovako replicirao: “Nije dobro jutro za sve”.

“U Rusiji je naređena djelomična mobilizacija, i vama britanskim slušateljima bih poručio da je Putin kazao da će biti spreman upotrijebiti nuklearno oružje, uključujući i napad na Veliku Britaniju. Vaši gradovi bit će mete”, nastavio je.




https://www.telegram.hr/politika-kriminal/bivsi-putinov-savjetnik-nema-razloga-da-rusija-nuklearnim-oruzjem-napadne-ukrajinu-meta-ce-biti-london/?utm_source=netFB&utm_medium=post&utm_campaign=organic&fbclid=IwAR0N4WCrVqh1ThzprzCFqM4ie9lRURGxwOuiiHrP3B4ynWzQuseasBjLPOI

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou 21/9/2022, 17:09

Noor wrote:

Bivši Putinov savjetnik: 'Nema razloga da Rusija nuklearnim oružjem napadne Ukrajinu, meta će biti London'


10:46 am, 21 Sep 2022


Bivši savjetnik Vladimira Putina i lojalist Kremlja, Sergej Markov, u razgovoru za BBC Radio slušateljima je poručio da će Velika Britanija i njeni gradovi biti mete nuklearnog napada ukoliko do njega dođe. Tako je, naime, on interpretirao jutrošnji Putinov govor, u kojem je objavio djelomičnu mobilizaciju te zaprijetio korištenjem nuklearnog oružja kako bi obranio ruski teritorij.

Tako je Markov, tek što mu je radijski voditelj rekao “dobro jutro”, ovako replicirao: “Nije dobro jutro za sve”.

“U Rusiji je naređena djelomična mobilizacija, i vama britanskim slušateljima bih poručio da je Putin kazao da će biti spreman upotrijebiti nuklearno oružje, uključujući i napad na Veliku Britaniju. Vaši gradovi bit će mete”, nastavio je.




https://www.telegram.hr/politika-kriminal/bivsi-putinov-savjetnik-nema-razloga-da-rusija-nuklearnim-oruzjem-napadne-ukrajinu-meta-ce-biti-london/?utm_source=netFB&utm_medium=post&utm_campaign=organic&fbclid=IwAR0N4WCrVqh1ThzprzCFqM4ie9lRURGxwOuiiHrP3B4ynWzQuseasBjLPOI
nema razloga napasti ukrajinu jer bi potamamili i sve ruse u ukrajini a mnoštvo njih neizravno i u rusiji.  No za druge nevine boli ga hurac smeće jedno nacističko mater mu jebalo sto krda bizona!

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19637
2017-12-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Noor 21/9/2022, 17:23

Šandor Winnetou wrote:
nema razloga napasti ukrajinu jer bi potamamili i sve ruse u ukrajini a mnoštvo njih neizravno i u rusiji.  No za druge nevine boli ga hurac smeće jedno nacističko mater mu jebalo sto krda bizona!
pa jesi vidio kako su rekli da je na London trebalo poslat nuklearno oružje još u ponedjeljak, kad je bila sahrana kraljice

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou 21/9/2022, 17:39

Noor wrote:
Šandor Winnetou wrote:
nema razloga napasti ukrajinu jer bi potamamili i sve ruse u ukrajini a mnoštvo njih neizravno i u rusiji.  No za druge nevine boli ga hurac smeće jedno nacističko mater mu jebalo sto krda bizona!
pa jesi vidio kako su rekli da je na London trebalo poslat nuklearno oružje još u ponedjeljak, kad je bila sahrana kraljice
jesam, predzadnji nivo totalnog pomračenja uma.

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19637
2017-12-31


Noor and Charles III like this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Noor 21/9/2022, 19:16

nekim čudom, pustili našeg Prebega
odradila diplomacija izgleda, druge nema

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Charles III likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou 21/9/2022, 19:20

Noor wrote:nekim čudom, pustili našeg Prebega
odradila diplomacija izgleda, druge nema
Rusi su korumpirani i držim da je palo par milijunčeka za svakog zarobljenog i odobren azil u slučaju bežanije.

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19637
2017-12-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Noor 21/9/2022, 19:40

Šandor Winnetou wrote:
Noor wrote:nekim čudom, pustili našeg Prebega
odradila diplomacija izgleda, druge nema
Rusi su korumpirani i držim da je palo par milijunčeka za svakog zarobljenog i odobren azil u slučaju bežanije.
to sam i mislila pod diplomacija

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Guest 21/9/2022, 19:46

Šandor Winnetou wrote:evo prilike za srbende s foruma da uskoče i pomognu divljim ruskim hordama u pljački tuđe domovine

I HR ekipu molim lijepo. Sa Srbima je to manje-više znano bilo oduvijek. Svi koji su za ovo navijali godinama pa sada promijenili smjer odjednom kao i pizde koje izdrkavaju godinama na ovog idiota i što radi. Otvorila im se prilika da legalno postanu građani novoga carstva pička im materina svima. Svi u Rusiju, ginuti za novi svijet.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Noor 21/9/2022, 19:51

MDMiridije wrote:
Šandor Winnetou wrote:evo prilike za srbende s foruma da uskoče i pomognu divljim ruskim hordama u pljački tuđe domovine

I HR ekipu molim lijepo. Sa Srbima je to manje-više znano bilo oduvijek. Svi koji su za ovo navijali godinama pa sada promijenili smjer odjednom kao i pizde koje izdrkavaju godinama na ovog idiota i što radi. Otvorila im se prilika da legalno postanu građani novoga carstva pička im materina svima. Svi u Rusiju, ginuti za novi svijet.

Pizzona izuzeti, on je naš :D

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou 21/9/2022, 20:05

Noor wrote:
MDMiridije wrote:
Šandor Winnetou wrote:evo prilike za srbende s foruma da uskoče i pomognu divljim ruskim hordama u pljački tuđe domovine

I HR ekipu molim lijepo. Sa Srbima je to manje-više znano bilo oduvijek. Svi koji su za ovo navijali godinama pa sada promijenili smjer odjednom kao i pizde koje izdrkavaju godinama na ovog idiota i što radi. Otvorila im se prilika da legalno postanu građani novoga carstva pička im materina svima. Svi u Rusiju, ginuti za novi svijet.

Pizzona izuzeti, on je naš :D
:rasta

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19637
2017-12-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Charles III 21/9/2022, 20:42

Šandor Winnetou wrote:evo prilike za srbende s foruma da uskoče i pomognu divljim ruskim hordama u pljački tuđe domovine

Rusi u Beograd, Srbi u Rusiju. Isti avion, drugi smjer. Svatko ima svoju obećanu zemlju.

_________________
Uostalom, mislim da Veliku Rusiju treba razoriti.
Charles III
Charles III

Posts : 757
2022-09-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou 21/9/2022, 20:46

Charles III wrote:
Šandor Winnetou wrote:evo prilike za srbende s foruma da uskoče i pomognu divljim ruskim hordama u pljački tuđe domovine

Rusi u Beograd, Srbi u Rusiju. Isti avion, drugi smjer. Svatko ima svoju obećanu zemlju.
pošteno, pridodati još rusofile iz amerike, njemačke, australije i eto rusima topovskog mesa kao u priči.

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19637
2017-12-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Guest 21/9/2022, 20:48

Šandor Winnetou wrote:
Charles III wrote:
Šandor Winnetou wrote:evo prilike za srbende s foruma da uskoče i pomognu divljim ruskim hordama u pljački tuđe domovine

Rusi u Beograd, Srbi u Rusiju. Isti avion, drugi smjer. Svatko ima svoju obećanu zemlju.
pošteno, pridodati još rusofile iz amerike, njemačke, australije i eto rusima topovskog mesa kao u priči.

I odavde i odavde. Sadašnje svakako, bivše da odrade 5-10 godina tamo za propagandni rad kroz godine. A tko zna možda im se i svidi.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Charles III 21/9/2022, 20:49

Piše Nedžad Ahatović, 17. rujna

Boldam najzanimljivije dijelove

...


Ukrajinski generalštab održao je predavanje ruskim kolegama o vještini ratovanja u okviru njihove operacije kontra ofanzive na Harkivskom ratištu protekle sedmice. Ukrajnske kopnene snage na čelu sa general-pukovnikom Alexanderom Sirsʹkijim arhitektom operacije i izvođačem radova i u slučaju ruske katastrofe kod Kijeva izvele su snažan kontraudar koji je na kraju doprinijeo potpunim kolapsom ruskog fornta kod Harkiva. Curenje obavještajnih podataka je veliki problem za ruse, jer su ukrajinci imali tačne obavještajne procijene stanja opreme, morala i položaja na tom djelu ratišta. U osnovi postojala dva su pravca napada koje je Ukrajina mogla poduzeti, Hersonski pravac i rusko desno krilo kod Harkiva. Ukrajina je poduzela oba ćime su doveli Putinovu stavku u dilemu gdje će ustvari biti glavni udar. Naime Rusi su na Hersonskom pravcu spakovali svoje rezerve, a sa novim snagama koje su pristizale ovih dana iz Rusije, su pripremili ofanzivu prema Bahmutu, Slovansjku i Kramatorsku u Donbasu kao njihov završni udarac ukrajincima ukoliko bi se odvažili da sa značajnim snagama krenu na Herson. Plan je bio da se ukrajinci uvuku u bitku za Herson, a da se na istočnom ratištu probiju ukrajinske linije odbrane koje su se ljuljale kao luster, te da se u jednom potezu stigne do lijeve obale rijeke Dnjepar, zaokruži Donabas i proglasi kraj specijalne vojone operacije. Dobivši tačne informacije o tome Ukrajinci su odlučili da strategijsko težište sa Hersona munjevito prebace na rusko desno krilo kod Harkiva koje je od povlačenja rusa ispod Kijeva krajem marta početkom aprila ostalo da visi u zraku. Već su u maju Ukrajinci prvi put načeli ruse na tom djelu fronta, ali nisu imali adekvatnu artiljerijsku podršku kakvu imaju danas da iskoriste male ograničene upade u rusku odbranu i prošire svoje napredovanje. Tada je već bilo jasno da je to vrlo osjetljiva tačka za ukupnu strategiju ruskog napada i rata u Ukrajini općenito. Rusi to nisu shvatili i nisu poduzeli adekvatne mjere uspostave operativne dubine i pozicioniranja rezervi potcjenjujući ukrajince i njihove mogućnosti. Sad im je najbolje da se povuku iz Ukrajine dok je još imaju šta povući ili nek krenu u otvoreni rat angažujući sve svoje resurse.


Ukrajinski napad koji je počeo je 5 septembra probojem fronta kod malog gradića Balaklija. Napad je  bio žestok i izveden je iznenadnom koncentracijom snaga u tjesnom sadejstvu pješaštva, artiljerije, avijacije i PZO-a. Napad je bio usmjeren prema ruskom desnom krilu sa težišnom tačkom prema gradovima Kupijansku i Izjumu kao važnim željezničkim čvorištima putem kojih rusi prevoze svoje rezerve. Balaklija mali ali vrlo važan gradić kroz koji prolazi magistralni put P78 koji vodi prema Izjumu i Limanu je pao je drugi dan nakon žustrog sukoba oklopnih snaga i pješaštva u blizini ovoga gradića. Skoro istovremeno ukrajinske snage su upale u mjesto Šečenkove na vrlo važnoj putnoj komunikaciji P07 koja vodi ka Kupijansku. Time su se stekli uvjeti za dalja borbrna dejstva i pokazala opravdanost poduzete operacije.



Drugi dan operacije došlo je do sloma ruskih snaga na frontu koje nisu imale operativnu dubinu odnosno unaprijed pripremljene forifikacije i logističke centre po dubini svog borbenog rasporeda. Njihov borbni poredak se uslijed nedostatka adekvatne artiljerijske vatrene podrške i neposredne zračne podrške raspao i povlačenje je na momente bilo  vrlo dezorganizovano. Treći dan operacije, nakon što su ukrajinci shvatili da nema ruskih rezervi, niti fortifikacija iza njihove prve linije, nastala je opšta jurnjava ukrajinaca po okupiranoj teritoriji prema Kupijansku duboko u ruskoj pozadini. Kada su nakon prvih 48 sati kroz otvor u ruskoj odbrani ukrajnici uveli dodatne snage iz rezerve ruski front se srušio kao kula od karata pod naletom tenkovskih klinova koji su nakon proboja kod Balaklije za 36 sati stigli do desne obale rijeke Oskil. Ukrajinska komanda je nakon procijene stanja fronta odlučila da se raširi lijevo i desno od  linije proboja i da načini ovaj do tada taktički prodor operativnim i proširi uspjeh prvobitnog udara. Sljedeći dan ruske snage u povlačenju nisu uspjele da povežu odbranu niti su uspjele da se konsolidiraju zato je Putinova stavka nakon 96 sati borbe naredila izvlačenje svih ruskih snaga desno od rijeke Oskil na njenu lijevu obalu ćime je faktički priznala poraz u prvoj fazi ove ukrajinske kontra ofanzive. Ukrajinci zatim južno od Izjuma uvode svoj drugi napadni ešalon sastavljen od 75. Lahke, 4. Oklopne i 95. Padobranske brigade pavcem Dobrova – Svatohirsk – Izjum – Borova s ciljem okoljavanja ruskih snaga u jedinom preostalom kopnenom koridoru za izvlačenje ruskih snaga mimo rijeke Oskil. Međutim rusi uz nadljudske napore uspjevaju da se zaobiđu ukrajinski pokušaj okpkoljavanja i da se razmjeste prema mjestu Borova. Izjum pada u ruke Ukrajinskih snaga, a zatim i Svatohirsk petog dana operacije kada ukrajinci potiskuju Ruse i sjeverno od Harkiva i izbijaju na rusku granicu, a Rusi se povlače u Rusiju sa svih položaja oko Harkiva koje su do tada držali od Vovočanska do Kozačkog Lopana.



Treba istaći i činjenicu da su rusi treći dan operacije ukinuli borbene letove svoje ratne avijacije zbog gubitka 4 letjelice od kojih su dva taktička lovca Su-34 Fullback koji košta do 60 miliona USD. Iako Rusi imaju 300 letjelica razmještenih na aerodromima na sigurnoj udaljenosti od domašaja ukrajinskog oružja njihovo ratno zrakoplovstvo ima daleko manju ulogu u ratu od ukrajinskog koje sa 80 letjelica izvodi čak do 20 borbenih misija dnevno. Neposredna podrška iz zraka ruskom vojnom napredovanju na kopnu poslije trćeg dana operacije nije bila moguća, moguća je bila tek sporadična koordinacija zračnih i kopnenih snaga što je ogroman hendikep, jer u kopnenim dejstvima fali vatrena moć ratne avijacije koja se ne može nadomjestiti masovnom koncentracijom artiljerije. Jedan nalet borbenog aviona koji traje maksimalno 10 sekundi sa 4 do 5 tona ubojnog materijala, uradi posao artiljerijske baterije koja gađa neprijatelja sat vremena. Ako koristite samo artiljeriju to daje neprijatelju vrijeme da vas nađe sa dronovima i prati vaše kretanje, te da vas gađa sa svojom artiljerijom prije nego što stupite u napad i da se tako bolje brani. Ako koristite ratnu avijaciju vi imate prednost nanošenja kritičnog vatrenog udara velikom brzinom što vam daje više mogućnosti u napadu posebno kod odabira težišta i koncentracije snaga, jer se neprijatelju ne ostavlja vrijeme za reakciju.
Do danas ukrajinci su oslobodili preko 4000 km2 i izbili na državnu granicu sa Ruskom Federacijiom. Kako sad stvari stoje Ukrajinci su izbili čak na lijevu obalu rijeke Oskil, što je ovu operaciju učinilo vjerovatno najvećom prekretnicom u ovom ratu. Ukrajinska vojska ima operativni momentum i strategijsku inicijativu, dok su rusi u totalnom rasulu Ono što je odlika pravih komandanata na terenu je preuzimanje rizika i inicijative. Još važnije od toga je nivo obučenosti vojnika i oficira da to sprovedu u djelo. Ti faktori uz visok borbeni moral su očito na ukrajinskoj strani. Nedvojbeno je da će ruski odgovor biti žestok. Zato je riječ rezerve ključna. Onaj ko pravovremeno uvede rezerve i utvrdi dostgniute pozicije ima mogućnost da napreduje dalje. Za sada ukrajinci upravo to i rade ne dozvoljavaju rusima predah i iz operativnog prelaze u strategijsko gonjenje neprijatelja.
Za Ruse je ključno da uspore ukrajince i da im poremete operativni momentum. S ozirom na stalno pojačavanje ukrajinskih kapaciteta za vođenje rata koolazi sa Zaada ovaj skukob će potrajati. Ukrajinci su zasada u ozbiljnom naletu koji će imati strateške posljedice po rat u Ukrajini. Kakav će odgovor rusa biti i da li će ga uopšte biti vidjećemo, no Putin se neće tek tako povući sa zauzetih područja Ukrajine bez borbe, pa čak je i upotreba taktičkog nuklearnog oruižja vrlo moguća. Zasada rusi nastoje u energetskom smilsu da poremete Ukrajinu, gađajući im kapacitete za proizvodnju i distribuciju električne energije. No Putnova situacija u Ukrajini se dodatno usložnjava. Tek sada slijedi rasplet na južnom bojištu. Rusi su proteklih dana vođenim projektilima velike razorne moći gađali cvilnu infrasrukturu i brane oko Krivog Riga na jugu Ukrajine nadajući se da će povećanjem vodostaja istjerati ukrajince iz njihovih fortifikacija na tom djelu ratišta, a istovreeno su povukli svoje snage prema Hersonu, skračujući front i stavljajući se pod kišobran svoje PZO i artiljerije koje moraju da djeluju sa druge strane rijeke Dnjepar, jer su ukrajinci sa američkim VBR-om M-142 HIMARS srušili mostove i uništili municijska skladišta sa desne obale rijeke na kojoj se nalazi Herson. Zato su se rusi skoncentrirali svoja sredstva podrške avijaciju i artileriju na desnoj obali i privukli svoje snage bliže tom vatrenom kišobranu. Iako rusi ne odustaju od Donbasa, vrlo lako im se može desiti da ukrajinci nakon što ustabile front na svom lijevom krilu prema rijeci Oskil, tako osokoljeni prije zime krenu u simultanu operaciju napada na Herson i Mariupolj i time otvore put ka pregovorima u kojima će Rusi morati vratiti sve okupirane teritorije Ukrajini. 
 Generalni zaključak po onome što smo do sada vidjeli je da ruska vojna sila nema potencijal za sprovođenje strateških vojnih operacija koje ne podrazumijevaju upotrebu nuklearnog oružja ili u osnovi ozbiljne prijetnje upotrebom nuklearnog oružja.


Last edited by Charles III on 21/9/2022, 20:51; edited 1 time in total

_________________
Uostalom, mislim da Veliku Rusiju treba razoriti.
Charles III
Charles III

Posts : 757
2022-09-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou 21/9/2022, 20:50

MDMiridije wrote:
Šandor Winnetou wrote:
Charles III wrote:
Šandor Winnetou wrote:evo prilike za srbende s foruma da uskoče i pomognu divljim ruskim hordama u pljački tuđe domovine

Rusi u Beograd, Srbi u Rusiju. Isti avion, drugi smjer. Svatko ima svoju obećanu zemlju.
pošteno, pridodati još rusofile iz amerike, njemačke, australije i eto rusima topovskog mesa kao u priči.

I odavde i odavde. Sadašnje svakako, bivše da odrade 5-10 godina tamo za propagandni rad kroz godine. A tko zna možda im se i svidi.
ovi naši su utihnuli, neki drugi se pojavili no mjesta bi se svakako i za njih trebalo naći.

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19637
2017-12-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Noor 21/9/2022, 21:04

https://www.index.hr/vijesti/clanak/sin-putinovog-glasnogovornika-odbio-mobilizaciju-rijesit-cu-to-na-drugoj-razini/2397059.aspx

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Charles III likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by dijagram 21/9/2022, 21:07

Znaci odlucili su se za mobilizaciju.
Onaj izbor koji sam jucer spominjao.
"Star sam, bolestan, raspadam se, zabrljao sam, drze me svi za nekog sugavca, preziru.
Sad cu raspaliti jos vise, neka umiru i drugi, i rusi i ukrajinci,kad moram vec ja."

Glede mobilizacije upitna je njena uspjesnost.
kako kvantitativno jos vise kvalitativno.
Spominju se ruska srestva, za sve ove  i jos puno vise rusi imaju spreman kalasnjikov i nepregledna skladista 
municije za isti.
Slicno je ii s temeljnim orudjima pjesastva, miniobacacima, minskoeksplozivnim sredstvima.
Ne sumjam da ovaj navedeni broj mogu naoruzati i dodatnim topnickim orudjima, ponesto i 
oklopnih i mehaziziranih vozila.
Njihova kvalitetaje vec pomalo upitna, prilicno zastarjela.
Ne znam koliko jos PZO sustava imaju, ako i imaju oni su im u losem stanju, ne bas beskorisni
ali ni daleko od toga.
Zracne snage mogu poceti s nesto vise naleta, uvesti najbolje sto imaju, ili opet starije tipove aviona.
Svi ce padati, i njihov udio nece biti ni produktivan ni ekonomican ni rentabilan.
Nespremna i nemotivirana vojska prisilno mobilizirana doista ce biti ponajvise topovsko meso.
No to im i jest namjena, znat ce ih se gurnuti i u napad, neka jurisaju, neka ginu, mozda se primaknu Bakhmutu, mozda ga i zauzmu.
Svakako ce imati vecu paljbenu moc, silu, bit ce jaci na bojistu, makar i s ovakvom nespremnom i ne bas kvalitetno opremljenom vojskom.
Ovakvim potezom ne mogu poraziti ovakvu ukrajinsku vojsku, no mogu bolje braniti dostignute crte.
Usa mora odgovoriti dodatnim naoruzanjem ukrajine, posebno sofisticiranim topnickoraketnim sredstvima.
Nove ruske snage treba docekati spreman i objasniti im vec pri dolasku na front sto ih ustvari ceka.
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18663
2015-08-09


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Guest 21/9/2022, 21:10

Kod Kharkiva je prošlo doslovno jer barbari nisu imali u dubini skoro ništa. Ono doslovno nisu imali rezervu mobilnu. Jednom kad je linija počela pucati krenuli su žohari bježati što organizirano što neorganizirano. Tu je panika bila najbolji prijatelj Ukrainaca. Jednostavno jednom kad su prošli kroz prve linije, za njima su išle jedinice koje su bile sposobne zadržati oslobođena područja i širiti sami klin napada. Gamad nije imala što poslati da proba barem usporiti Ukrainsku glavninu i sve se raspalo.

Nisu ni ovi glupi, jednostavno ako ubace u igru na područjima koja drže....ne moraju 300 ali nek ubace 100 000 ljudi, ne moraju biti ni posebno opremljeni ne znam kako, ali uz adekvatnu artiljerijsku potporu mogu držati neka područja dok se u pozadini kao mobilna rezerva na svako toliko nalazi jedinica koja neće pobjeći ako i dođe do proboja prednjih linije. Samim time dio jedinica koje im Ukrainci još nisu pobili a da nekog kurca vrijede mogu koristiti za vlastite ofenzive u budućnosti ako budu iste uopće provodili. Pitanje je koliko im je oprema u stanju podnositi dalje ovo. A jako je upitno i nivo opreme,hrana i logistika kako će ići za takav golemi broj "ljudi". To ne moraju biti jedinice za ofenzivu ali mogu biti jedinice koje mogu oslobiditi mobilniju govnarsku stoku za nekakve ofenzivne operacije.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 21/9/2022, 21:15

Zimi je manje poreta tako da ovo će samo grijat dupe u rovu da se ove iskusne i vojno nabrijane i obućene postrojbe odmore do proljeća.

Više manje im se na to svodi ova mobilizacija, popuna i da se ove umorne al iskusne jedinice odmore do proljeća kad je više pokreta na obje strane.
RayMabus
RayMabus

Posts : 173518
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 21/9/2022, 21:43

Ovo je neka slika iz Donbasa zimi koju sam čisto potražija samo da ima uvid koliko napada sniga....a štaš ti ode zimi ? Cijevi hladne, metal se stegne, ne možeš ni pucat kad je to tako smrznuto...a onda i vozila se otežano krežu a posebno ovi šta nisu gusjeničari...i tako miljarda tehničkih problema plus i ljudima je zima vani i otežano se kreću...slaba vidljivost, mrak prije padne, noći su duže i hladno je vani.....nema tu neke pokretljivosti kad ovo bilo govno padne.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Rsz_donbas
RayMabus
RayMabus

Posts : 173518
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 11 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 11 of 50 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 30 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum