ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rusija isporučila Ugandi borbene helikoptere Mi-28

Go down

Rusija isporučila Ugandi borbene helikoptere Mi-28 Empty Rusija isporučila Ugandi borbene helikoptere Mi-28

Post by RayMabus 22/6/2022, 13:38

Rusija isporučila Ugandi borbene helikoptere Mi-28 Untitled76-850x350

Uprkos ratu u Ukrajini i uvedenih, pre svega zapadnih sankcija, Rusija kupcima u svetu isporučuje vojnu vazduhoplovnu tehniku. Pre pet dana, predsedniku Ugande Joveri Museveniju su tokom njegove posete vazduhoplovoj bazi Entebe, prikazani ruski borbeni helikopteri Mi-28 za koje se do sada nije znalo da ih je Uganda nabavila.

Na video snimku sa ovog događaja koji je objavio ugandski Jutjub portal STAMZNOW, na aerodromu Entebe se mogu uočiti tri Mi-28, za koje se pretpostavlja da su u izvoznoj varijanti Mi-28NE. Interesantno da primećeni helikopteri imaju rusku maskirnu šemu farbanja, nemaju još uvek evidencijske brojeve, ali na vertikalnom stabilizatoru imaju zastavu Ugande.

Rusija je u poslednjih 20 godina jedan od glavnih snabdevača Ugande kada je u pitanju vojna tehnika. Najveća do sada nabavka realizovana je 2011-12. kada je Rusija isporučila 6 višenamenskih borbenih aviona Su-30MK2 vrednih oko 635 miliona dolara. Osim toga, Uganda je od Rusije kupila i srednje višenamenske helikoptere Mi-17 različitih verzija kao i desantno-jurišne helikopter Mi-24PN. Druge značajne isporuke obuhvataju tenkove T-90S, oklopne transportere BTR-80A, protivoklopne raketne sisteme Kornet.

Spekulira se da je sada naručeno 6 Mi-28NE, a Uganda je postala treći korisnik ovog tipa helikoptera. Prethodno su Mi-28 nabavili Alžir (42 primerka) kao i Irak (15 helikoptera). Ruska vojska je u periodu od 2006. do 2017. dobila 104 Mi-28N, potom su isporučena 24 Mi-28UB, a naručeno je još 98 Mi-28NM sa rokom isporuke do kraja 2027. godine. Mi-28 se koristi u ratu u Ukrajini, do sada postoje dokazi o bar 5 oborenih helikoptera.

https://tangosix.rs/2022/21/06/rusija-isporucila-ugandi-borbene-helikoptere-mi-28/

Ovi nisu ni osudili ruski napad na Ukrajinu kad je bilo glasanje u UN-u.
RayMabus
RayMabus

Posts : 174848
2014-04-11


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum