ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ruska invazija na Ukrajinu

Page 7 of 50 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 28 ... 50  Next

Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by RayMabus 3/6/2022, 12:43

crvenkasti wrote:Vrlo brzo će se dogoditi kolaps dolara i slom Američkog gospodarstva.
Petrodolar je pred propašću.
Tektonski pomaci u svjetskim odnosima moći.

Rat u Ukrajini je ubrzao ovaj proces.
Putin je majstorski odigrao.
Jašta. Propade Amerika. :^0

RayMabus

Posts : 173521
2014-04-11


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by melkior 3/6/2022, 12:45

Ukrajinu, kao i svaku krajinu, treba razbucati. To što joj je prvo slovo "U" znači da se radi o ustašama, a to što je krajina, da se radi o četnicima. Dakle, to su ustaški četnici, prvo ih treba denacificirati, a onda desrbijanizirati.
avatar
melkior

Posts : 17115
2015-08-09


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by melkior 3/6/2022, 12:46

melkior wrote:Ukrajinu, kao i svaku krajinu, treba razbucati. To što joj je prvo slovo "U" znači da se radi o ustašama, a to što je krajina, da se radi o četnicima. Dakle, to su ustaški četnici, prvo ih treba denacificirati, a onda desrbijanizirati.
Jasno je meni zašto se na Ukrajinu lože forumski ustaše i domaći Srbi, to su sve kolaboracionističke snage neprijateljskog režima.
avatar
melkior

Posts : 17115
2015-08-09


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by debotoijusto 3/6/2022, 12:48

PROKREMALJSKA ruska državna televizija emitira ekstravagantni gimnastički festival u čast Aline Kabajeve, navodne ljubavnice predsjednika Vladimira Putina, dok rat u Ukrajini i dalje bjesni.

Bizarni "Alina festival", koji je vodila olimpijska prvakinja Kabajeva, održao se prošlog mjeseca, ali je premijerno prikazan na kanalu Rusija-1 u srijedu povodom obilježavanja Međunarodnog dana zaštite djece. Promotivni televizijski oglas koji je reklamirao ovaj događaj pokazao je stotine mladih gimnastičarki kako izvode gimnastičke točke odjevene u atletsku opremu koja podsjeća na sovjetsko vrijeme.

Domoljubna proslava uključivala je i ekscentrični nastup grupe školske djece u crvenim šalovima koji podsjećaju na mlade pionire dok stoje ispred crvenih zastava. Još jedan jednako nadrealni dio festivala sadržavao je puni vojni zbor koji je izveo uzbudljivu verziju pjesme iz doba Drugog svjetskog rata o "svetom domoljubnom ratu", dok su ritmičke gimnastičarke u blistavo crvenim haljinama skakale po pozornici.




na korak su da balzamiranog lenjina gonjaju moskvom u pratnji razdraganog puka
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30483
2014-04-12


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by melkior 3/6/2022, 12:52

Za to vrijeme, još dvije pucnjave u SAD-u, od čega jedna na groblju.
avatar
melkior

Posts : 17115
2015-08-09


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by melkior 3/6/2022, 12:54

melkior wrote:
melkior wrote:Ukrajinu, kao i svaku krajinu, treba razbucati. To što joj je prvo slovo "U" znači da se radi o ustašama, a to što je krajina, da se radi o četnicima. Dakle, to su ustaški četnici, prvo ih treba denacificirati, a onda desrbijanizirati.
Jasno je meni zašto se na Ukrajinu lože forumski ustaše i domaći Srbi, to su sve kolaboracionističke snage neprijateljskog režima.
U stvari, radi se o sukobu abecede, U vs Z, U nema šanse jer ih vodi Zelenski. Pomirite se ustaše, da ate izgubili rat.
avatar
melkior

Posts : 17115
2015-08-09


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by melkior 3/6/2022, 12:55

melkior wrote:
melkior wrote:
melkior wrote:Ukrajinu, kao i svaku krajinu, treba razbucati. To što joj je prvo slovo "U" znači da se radi o ustašama, a to što je krajina, da se radi o četnicima. Dakle, to su ustaški četnici, prvo ih treba denacificirati, a onda desrbijanizirati.
Jasno je meni zašto se na Ukrajinu lože forumski ustaše i domaći Srbi, to su sve kolaboracionističke snage neprijateljskog režima.
U stvari, radi se o sukobu abecede, U vs Z, U nema šanse jer ih vodi Zelenski. Pomirite se ustaše, da ate izgubili rat.
Pardon, specijalnu vojnu operaciju.
avatar
melkior

Posts : 17115
2015-08-09


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by RayMabus 3/6/2022, 12:57

Dakle, situacija ostaje promjenjiva. U konačnoj analizi, Saudijsku Arabiju treba gledati kao ključnu osovinu u globalnoj trgovini naftom. Pomak da se dio svog izvoza nafte fakturira u juanima bio bi znak da svijet traži neku protutežu američkom dolaru i, dugoročno gledano, mogao bi početi narušavati dominaciju dolara u globalnoj trgovini naftom i šire.

--

Ovi će uskoro većinu nafte prodavati na europskom tržištu jer je upravo udaren embargo na rusku naftu i kad ja uđem u eurozonu onda ću tražit obraćun u eurima.

Onda će se Amerikancima dignit kosa na glavi.
RayMabus
RayMabus

Posts : 173521
2014-04-11


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by melkior 3/6/2022, 12:59

Nama antifašistima odgovara da Ukrajina izgubi rat, bit će više Ukrajinki u ovim krajevima. Ova ekipa koja se loži na oružje više treba zagnojiti, pa da ostanemo mi ostali koji se ložimo na Viagru. A oko nas Ukrajinke. Znači, svakom pravom Hrvatu, kojem je vjera i domovina u srcu, navija za gladne, gole i bose Ukrajinke bez muške zaštite kako lutaju ovim krajevima.
avatar
melkior

Posts : 17115
2015-08-09


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by melkior 3/6/2022, 13:04

melkior wrote:Nama antifašistima odgovara da Ukrajina izgubi rat, bit će više Ukrajinki u ovim krajevima. Ova ekipa koja se loži na oružje više treba zagnojiti, pa da ostanemo mi ostali koji se ložimo na Viagru. A oko nas Ukrajinke. Znači, svakom pravom Hrvatu, kojem je vjera i domovina u srcu, navija za gladne, gole i bose Ukrajinke bez muške zaštite kako lutaju ovim krajevima.
Bog, vjera i domovina! I Ukrajinke.
avatar
melkior

Posts : 17115
2015-08-09


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by melkior 3/6/2022, 13:07

RayMabus wrote:Dakle, situacija ostaje promjenjiva. U konačnoj analizi, Saudijsku Arabiju treba gledati kao ključnu osovinu u globalnoj trgovini naftom. Pomak da se dio svog izvoza nafte fakturira u juanima bio bi znak da svijet traži neku protutežu američkom dolaru i, dugoročno gledano, mogao bi početi narušavati dominaciju dolara u globalnoj trgovini naftom i šire.

--

Ovi će uskoro većinu nafte prodavati na europskom tržištu jer je upravo udaren embargo na rusku naftu i kad ja uđem u eurozonu onda ću tražit obraćun u eurima.

Onda će se Amerikancima dignit kosa na glavi.
Jebla te geostrategija, misli malo na emančipaciju.
avatar
melkior

Posts : 17115
2015-08-09


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by melkior 3/6/2022, 13:09

Što se mene tiče, nek se Njemačka i Poljska naoružaju vlastitim nuklearnim arsenalom,  Rusi nek slobodno uzmu čitavu Ukrajinu. Prihvaćamo izbjeglice iz Ukrajine i nudimo humanitarnu, psihološku i reproduktivnu pomoć.
avatar
melkior

Posts : 17115
2015-08-09


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by RayMabus 3/6/2022, 13:09

melkior wrote:
RayMabus wrote:Dakle, situacija ostaje promjenjiva. U konačnoj analizi, Saudijsku Arabiju treba gledati kao ključnu osovinu u globalnoj trgovini naftom. Pomak da se dio svog izvoza nafte fakturira u juanima bio bi znak da svijet traži neku protutežu američkom dolaru i, dugoročno gledano, mogao bi početi narušavati dominaciju dolara u globalnoj trgovini naftom i šire.

--

Ovi će uskoro većinu nafte prodavati na europskom tržištu jer je upravo udaren embargo na rusku naftu i kad ja uđem u eurozonu onda ću tražit obraćun u eurima.

Onda će se Amerikancima dignit kosa na glavi.
Jebla te geostrategija, misli malo na emančipaciju.
Pa šta ću ja minjat u dolare kad sam u europodručju a dolazi mi roba ( energenti ) u Hrvatsku ? Pa nisan blesav.

Možda Americi ostavim obraćun u dolarima za naftu al onda će morat pristat na kompromis pa da plin iz tih nekih vukojebina a koji se prodaje u EU se radi u eurima i tako sve štima tj obje valute šire potražnju.
RayMabus
RayMabus

Posts : 173521
2014-04-11


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by melkior 3/6/2022, 13:10

RayMabus wrote:
melkior wrote:
RayMabus wrote:Dakle, situacija ostaje promjenjiva. U konačnoj analizi, Saudijsku Arabiju treba gledati kao ključnu osovinu u globalnoj trgovini naftom. Pomak da se dio svog izvoza nafte fakturira u juanima bio bi znak da svijet traži neku protutežu američkom dolaru i, dugoročno gledano, mogao bi početi narušavati dominaciju dolara u globalnoj trgovini naftom i šire.

--

Ovi će uskoro većinu nafte prodavati na europskom tržištu jer je upravo udaren embargo na rusku naftu i kad ja uđem u eurozonu onda ću tražit obraćun u eurima.

Onda će se Amerikancima dignit kosa na glavi.
Jebla te geostrategija, misli malo na emančipaciju.
Pa šta ću ja minjat u dolare kad sam u europodručju a dolazi mi roba ( energenti ) u Hrvatsku ? Pa nisan blesav.

Možda Americi ostavim obraćun u dolarima za naftu al ond aće morat pristat na kompromis pa da plin iz tih nekih vukojebina a koji se pordaje u EU se radi u eurima i tako sve štima tj obje valute šire potražnju.
Ma ne, izbacimo dolar iz optjecaja.
avatar
melkior

Posts : 17115
2015-08-09


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by RayMabus 3/6/2022, 13:13

melkior wrote:
RayMabus wrote:
melkior wrote:
RayMabus wrote:Dakle, situacija ostaje promjenjiva. U konačnoj analizi, Saudijsku Arabiju treba gledati kao ključnu osovinu u globalnoj trgovini naftom. Pomak da se dio svog izvoza nafte fakturira u juanima bio bi znak da svijet traži neku protutežu američkom dolaru i, dugoročno gledano, mogao bi početi narušavati dominaciju dolara u globalnoj trgovini naftom i šire.

--

Ovi će uskoro većinu nafte prodavati na europskom tržištu jer je upravo udaren embargo na rusku naftu i kad ja uđem u eurozonu onda ću tražit obraćun u eurima.

Onda će se Amerikancima dignit kosa na glavi.
Jebla te geostrategija, misli malo na emančipaciju.
Pa šta ću ja minjat u dolare kad sam u europodručju a dolazi mi roba ( energenti ) u Hrvatsku ? Pa nisan blesav.

Možda Americi ostavim obraćun u dolarima za naftu al ond aće morat pristat na kompromis pa da plin iz tih nekih vukojebina a koji se pordaje u EU se radi u eurima i tako sve štima tj obje valute šire potražnju.
Ma ne, izbacimo dolar iz optjecaja.
Neću. Neodgovara mi to. EU trguje s Amerikom. Al opet inflacija i pad eura se mora nekako nadoknatit povećanom potražnjom negdje drugdje a to će onda ić tako da ovi šta plin uvoze u EU iz tih vukojebina to rade u euru a ne dolaru. A Americi ostaje obraćun u dolarima za naftu. Mora mi nešto dat. Ne može sve njemu.
RayMabus
RayMabus

Posts : 173521
2014-04-11


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by RayMabus 3/6/2022, 13:16

VIJEĆE Europske unije usvojilo je danas šesti paket sankcija protiv Rusije, koji predviđa zabranu uvoza ruske nafte koja se doprema brodovima, s iznimkom za zemlje koje nemaju izlaz na more.
Jutros je dovršen pisani postupak donošenja odluke i nova uredba bi tijekom dana trebala biti objavljena u službenom glasilu EU, čime stupa na snagu.

Zabrana uvoza sirove ruske nafte brodovima, ali tek za šest mjeseci

Najvažniji dio šestog paketa je zabrana uvoza sirove ruske nafte brodovima, ali ta mjera stupa na snagu tek za šest mjeseci, a za osam mjeseci za naftne derivate.
Komisija je šesti paket predložila prije mjesec dana i usvajanje je tjednima bilo blokirano zbog protivljenja Mađarske. Na kraju su ostale države članice popustile Mađarskoj, koja je osigurala da i dalje može uvoziti jeftinu rusku naftu.
Slovačka, Češka i Mađarska moći će i dalje uvoziti naftu koja se doprema naftovodom Družba. Na inzistiranje Mađarske predviđeno je da se i dalje može uvoziti ruska nafta tankerima u slučaju da se nešto dogodi s naftovodom Družba.
"Ako se opskrba neke države članice bez izlaza na more sirovom naftom iz Rusije preko naftovoda prekine iz razloga koji nisu pod kontrolom te države članice, uvoz brodovima sirove nafte iz Rusije bit će dopušten privremenom derogacijom dok se ne osigura nastavak opskrbe naftovodom ili dok Vijeće ne odluči da se zabrana uvoza sirove nafte preko naftovoda primjenjuje i na tu zemlju", kaže se u tekstu uredbe koju su usuglasili veleposlanici država članica.

Zbog Mađarske ruski patrijarh skinut s popisa sankcioniranih

Međutim, u uredbi nije precizirano koliko dugo će vrijediti izuzeće od zabrane uvoza naftovodom.
Na inzistiranje Mađarske također je s popisa sankcioniranih osoba skinut patrijarh Ruske pravoslavne crkve Kiril. Patrijarh se smatra dugogodišnjim "saveznikom" ruskog predsjednika Vladimira Putina i jedan je od glavnih podupiratelja ruske vojne agresije na Ukrajinu.


Mađarska ipak nije uspjela izboriti ustupak koji je tražila da može izvoziti u druge članice EU sirovu naftu ili prerađevine iz te nafte.
Zbog posebnog zemljopisnog položaja Bugarskoj će biti dopušteno da privremeno uvozi rusku naftu brodovima do kraja 2024. godine.

I Hrvatska dobila izuzeće

Hrvatska je također dobila izuzeće da može uvoziti vakuumsko plinsko ulje za potrebe riječke rafinerije do kraja 2023. godine ako ne nađe alternativu uvozu iz Rusije.
Kako bi se otežao izvoz ruske nafte u treće zemlje, uvedena je zabrana osiguranja tankera koji plove pod zastavama država članica, a mnoge luke ne dopuštaju pristajanje tankera bez osiguranja. Ti tankeri morat će tražiti osiguranje izvan EU. Nije prošao prijedlog da se tankerima koji plove pod zastavama država članica zabrani prijevoz ruske nafte.

Zabranjeno emitiranje ruskim TV kućama

Šesti paket sankcija uključuje zabranu izvoza u Rusiju kemijskih proizvoda koji se mogu koristiti za proizvodnju kemijskog naoružanja.
Na popis sankcioniranih osoba dodana su imena visokih vojnih časnika i drugih pojedinaca odgovornih za zločine u Buči i za nehumanu opsadu Mariupolja.
Zbog dezinformacijske kampanje i ruske propagande prema javnosti u Ukrajini i EU, zabranjeno je i emitiranje trima ruskim televizijskim kućama - Rossiya RTR/RTR Planeta, Rossiya 24/Russia 24 i TV Centre International.
RayMabus
RayMabus

Posts : 173521
2014-04-11


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by melkior 3/6/2022, 13:18

RayMabus wrote:VIJEĆE Europske unije usvojilo je danas šesti paket sankcija protiv Rusije, koji predviđa zabranu uvoza ruske nafte koja se doprema brodovima, s iznimkom za zemlje koje nemaju izlaz na more.
Jutros je dovršen pisani postupak donošenja odluke i nova uredba bi tijekom dana trebala biti objavljena u službenom glasilu EU, čime stupa na snagu.

Zabrana uvoza sirove ruske nafte brodovima, ali tek za šest mjeseci

Najvažniji dio šestog paketa je zabrana uvoza sirove ruske nafte brodovima, ali ta mjera stupa na snagu tek za šest mjeseci, a za osam mjeseci za naftne derivate.
Komisija je šesti paket predložila prije mjesec dana i usvajanje je tjednima bilo blokirano zbog protivljenja Mađarske. Na kraju su ostale države članice popustile Mađarskoj, koja je osigurala da i dalje može uvoziti jeftinu rusku naftu.
Slovačka, Češka i Mađarska moći će i dalje uvoziti naftu koja se doprema naftovodom Družba. Na inzistiranje Mađarske predviđeno je da se i dalje može uvoziti ruska nafta tankerima u slučaju da se nešto dogodi s naftovodom Družba.
"Ako se opskrba neke države članice bez izlaza na more sirovom naftom iz Rusije preko naftovoda prekine iz razloga koji nisu pod kontrolom te države članice, uvoz brodovima sirove nafte iz Rusije bit će dopušten privremenom derogacijom dok se ne osigura nastavak opskrbe naftovodom ili dok Vijeće ne odluči da se zabrana uvoza sirove nafte preko naftovoda primjenjuje i na tu zemlju", kaže se u tekstu uredbe koju su usuglasili veleposlanici država članica.

Zbog Mađarske ruski patrijarh skinut s popisa sankcioniranih

Međutim, u uredbi nije precizirano koliko dugo će vrijediti izuzeće od zabrane uvoza naftovodom.
Na inzistiranje Mađarske također je s popisa sankcioniranih osoba skinut patrijarh Ruske pravoslavne crkve Kiril. Patrijarh se smatra dugogodišnjim "saveznikom" ruskog predsjednika Vladimira Putina i jedan je od glavnih podupiratelja ruske vojne agresije na Ukrajinu.


Mađarska ipak nije uspjela izboriti ustupak koji je tražila da može izvoziti u druge članice EU sirovu naftu ili prerađevine iz te nafte.
Zbog posebnog zemljopisnog položaja Bugarskoj će biti dopušteno da privremeno uvozi rusku naftu brodovima do kraja 2024. godine.

I Hrvatska dobila izuzeće

Hrvatska je također dobila izuzeće da može uvoziti vakuumsko plinsko ulje za potrebe riječke rafinerije do kraja 2023. godine ako ne nađe alternativu uvozu iz Rusije.
Kako bi se otežao izvoz ruske nafte u treće zemlje, uvedena je zabrana osiguranja tankera koji plove pod zastavama država članica, a mnoge luke ne dopuštaju pristajanje tankera bez osiguranja. Ti tankeri morat će tražiti osiguranje izvan EU. Nije prošao prijedlog da se tankerima koji plove pod zastavama država članica zabrani prijevoz ruske nafte.

Zabranjeno emitiranje ruskim TV kućama

Šesti paket sankcija uključuje zabranu izvoza u Rusiju kemijskih proizvoda koji se mogu koristiti za proizvodnju kemijskog naoružanja.
Na popis sankcioniranih osoba dodana su imena visokih vojnih časnika i drugih pojedinaca odgovornih za zločine u Buči i za nehumanu opsadu Mariupolja.
Zbog dezinformacijske kampanje i ruske propagande prema javnosti u Ukrajini i EU, zabranjeno je i emitiranje trima ruskim televizijskim kućama - Rossiya RTR/RTR Planeta, Rossiya 24/Russia 24 i TV Centre International.
Ne znam zašto je ovaj kreten lobirao za ukidanje sankcija Kirilu? Vjerojatno Putinov uvjet za jeftiniju cijenu nafte.
avatar
melkior

Posts : 17115
2015-08-09


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by melkior 3/6/2022, 13:20

Ali mi je još manje jasno zašto je EU uopće maknula Kirila s popisa sankcioniranih na zahtjev Orbana. Jel i njih jebe ekumena ko papu Franju.
avatar
melkior

Posts : 17115
2015-08-09


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by melkior 3/6/2022, 13:21

Orbane, jebo ti mater Kiril u prkno!¨
avatar
melkior

Posts : 17115
2015-08-09


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by RayMabus 3/6/2022, 13:21

Zato šta Kiril prestavlja crkvu a vijeće EU predstavlja države i onda on nije tija da taj prijedlog od nekog idiota prođe.

Tu je u pravu Orban. To sam ja rekao i prije par tjedana da to ne bi trebali sankcionirati na razini EU.

Može moralna osuda i to al to je rezolucija a ovo ne a ako nekoj državi Kiril smeta neka mu sama uvede sankcije. Ne mora uvlačiti i druge koji to ne smatraju ispravnim.
RayMabus
RayMabus

Posts : 173521
2014-04-11


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by RayMabus 3/6/2022, 13:27

Mađarska ipak nije uspjela izboriti ustupak koji je tražila da može izvoziti u druge članice EU sirovu naftu ili prerađevine iz te nafte.


--


Srbija neće moći uvoziti naftu preko ovog naftovoda jer taj naftovod ide u Hrvatsku dakle drugu članicu EU nego samo s mora iz Rijeke itd. Al tako i sad uvoze no sad ovo svakako preko Mađarske više nije moguće jer je to Mađarskoj zabranjeno.


Ujedno Srbija ako bude prerađivala rusku naftu ( NIS je u ruskom vlasništvu ) neće istu moći izvoziti na tržište EU dakle u Hrvatsku itd.
RayMabus
RayMabus

Posts : 173521
2014-04-11


Back to top Go down

Ruska invazija na Ukrajinu - Page 7 Empty Re: Ruska invazija na Ukrajinu

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 7 of 50 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 28 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum