ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Inflacija se širi svijetom kao požar

Go down

Inflacija se širi svijetom kao požar Empty Inflacija se širi svijetom kao požar

Post by RayMabus 22/5/2022, 21:00

Inflacija se širi svijetom kao požar

Diljem svijeta je inflacija na povijesnim razinama. U Ujedinjenom Kraljevstvu je 9 posto, najviše u 40 godina. U Njemačkoj iznosi 7.4 posto, što je najviše od ujedinjenja Istočne i Zapadne Njemačke. Francuska stopa inflacije je 4.8 posto, najviše od sredine 80-ih. Španjolska (8.3 posto), Nizozemska (9.6 posto), Austrija (7.2 posto), Mađarska (9.5 posto)... Inflacija se Europom širi kao divlji požar. Najgora je situacija u baltičkim državama, Litvi, Latviji i Estoniji, gdje stopa inflacije iznosi između 13 posto u Latviji i 19 posto u Estoniji.
Izvan Europe je isti problem. Za travanj je inflacija u SAD-u iznosila 8.3 posto, što je čak blagi pad u odnosu na ožujak i tračak nade da se stagflacija u svijetu ipak može izbjeći. U Kanadi je stopa inflacije 6.7 posto, najviše od 1991., a za razliku od SAD-a raste na mjesečnoj razini.
Latinska Amerika također ima problema s rastom cijena. Meksiko (7.68 posto), Brazil (12.13 posto), Čile (10.5 posto), Kolumbija (9.2) i ostale zemlje prolaze kroz iste probleme kao Sjeverna Amerika i Europa. Ekstremno visoke stope inflacije u Argentini od 52.3 posto i Venezueli od 222.3 posto treba zanemariti jer su rezultat politika u samim tim državama, a ne svjetskog trenda.
Da je fenomen rasta cijena globalni dokazuje podatak da i države u Aziji prolaze kroz isti problem kao Europa, Sjeverna Amerika i Latinska Amerika. U Indiji je stopa 7.79 posto, Južnoj Koreji 4.8 posto, Pakistanu 13.4 posto itd.
Problem ne postoji u svakoj državi na svijetu, ali je dovoljno raširen da se može okarakterizirati kao globalna kriza rasta cijena.

Ako se nastavi gospodarsko usporavanje, a cijene nastave rasti, situacija će postati alarmantna

Sredinom travnja je Svjetska banka smanjila prognozu rasta svjetskog gospodarstva s 4.1 posto na 3.2 posto. U razlozima za usporavanje se navode nove varijante covida-19 i pojavljivanja pandemije u nekim državama (pri čemu se primarno misli na Kinu), nastavak rasta inflacije, ukidanje monetarnih i fiskalnih stimulansa, rast cijena sirovina, rast cijena hrane, rat u Ukrajini i nastavak problema u svjetskoj trgovini.
Neformalna "tvornica svijeta", Kina, prema prognozama će rasti najmanje od 1990., ako se izuzme pandemijska 2020. Komunistička partija je ciljala rast BDP-a od 5.5 posto, ali je od početka lockdowna to drastično revidirano naniže. Najveće investicijske banke sada predviđaju rast od 4.5 posto, a neke su procjene i manje od 4 posto.
Trenutno se Hrvatska i svijet ne nalaze u stagflaciji jer gospodarstvo raste. Ali ako se nastavi trend smanjivanja gospodarskog rasta i istodobnog rasta cijena, dvije sastavnice stagflacije, stvorit će se savršena oluja iz koje će izlaz biti težak i bolan.

Ajd sad uvedi euro
RayMabus
RayMabus

Posts : 173557
2014-04-11


Back to top Go down

Inflacija se širi svijetom kao požar Empty Re: Inflacija se širi svijetom kao požar

Post by immortal 22/5/2022, 21:12

rekli su uvesti

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23004
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Inflacija se širi svijetom kao požar Empty Re: Inflacija se širi svijetom kao požar

Post by mentalitet 22/5/2022, 21:17

Aha dolazi iz dupeta u glavu ,nisu ameri za dzabe napravili digitalni dolar,ovajna papiru je za brisanje shupka mada kada bolje razmislish i to je planirano samo ne znam shto ce sa zlatom,dijamantima,platinom,srebrom,naftom,hranom koje sigurno nece nitko prodavatii za digitalni dolar.

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 4980
2020-07-05


Back to top Go down

Inflacija se širi svijetom kao požar Empty Re: Inflacija se širi svijetom kao požar

Post by RayMabus 22/5/2022, 21:21

mortal wrote:rekli su uvesti
Nek oni to slobodno uvedu.

Ja sam general GF s pet zvjezdica i već san dreknija odavno da će biti problema ako budu radili protiv onoga šta ja hoću.

Ajmo inflacija u nebesa.
RayMabus
RayMabus

Posts : 173557
2014-04-11


Back to top Go down

Inflacija se širi svijetom kao požar Empty Re: Inflacija se širi svijetom kao požar

Post by RayMabus 22/5/2022, 21:27

Osvježit ću vam memoriju i šta san reka.

Imaš globalnu kabalu i ove naše jadnike koji bi se prodali za kunu i onda uvode to iako mi nismo spremni i ratujem s njima već godinu dana umom i da će biti problema ako mi to nasilno uvedu.

Znači ja san se ode inkarnira, možeš radit okolo šta god hoćeš al ako ugaziš ovdje a meni se to ne sviđa leti cijeli svijet.

Sad inflacija u eurozoni, raspad sistema, inflacija u Hrvatskoj.

AJD SAD UVEDI.

Nisam protiv eura u konačnici al nećeš mi to radit tj uvodit na silu bez osječaja za nas sve druge koji nemamo plaću deset tisuća kuna.

NEĆEŠ ME SILOVAT.

SAD ĆU TE JA SILOVAT.

I TEBE I TU TVOJU KABALU.


Last edited by RayMabus on 22/5/2022, 21:30; edited 1 time in total
RayMabus
RayMabus

Posts : 173557
2014-04-11


Back to top Go down

Inflacija se širi svijetom kao požar Empty Re: Inflacija se širi svijetom kao požar

Post by mentalitet 22/5/2022, 21:29

RayMabus wrote:
mortal wrote:rekli su uvesti
Nek oni to slobodno uvedu.

Ja sam general GF s pet zvjezdica i već san dreknija odavno da će biti problema ako budu radili protiv onoga šta ja hoću.

Ajmo inflacija u nebesa.

Kakva inflacija,nemoj se zajebavati jer nisam josh sve pretvorio u zuto.Pazi da ti ne skinem jednu zvjezdicu,morash biti odgovoran:::))

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 4980
2020-07-05


Back to top Go down

Inflacija se širi svijetom kao požar Empty Re: Inflacija se širi svijetom kao požar

Post by RayMabus 22/5/2022, 21:43

mentalitet wrote:
RayMabus wrote:
mortal wrote:rekli su uvesti
Nek oni to slobodno uvedu.

Ja sam general GF s pet zvjezdica i već san dreknija odavno da će biti problema ako budu radili protiv onoga šta ja hoću.

Ajmo inflacija u nebesa.

Kakva inflacija,nemoj se zajebavati jer nisam josh sve pretvorio u zuto.Pazi da ti ne skinem jednu zvjezdicu,morash biti odgovoran:::))
Nisi u eurozoni. Neće ti toliko bit jer Amerika ima energente.

Bude zato pogodilo Njemačku i njenu centralnu banku u Frankfurtu od EU koja mi na silu uvodi euro zajedno s domačim izdajnicima na vlasti.
RayMabus
RayMabus

Posts : 173557
2014-04-11


Back to top Go down

Inflacija se širi svijetom kao požar Empty Re: Inflacija se širi svijetom kao požar

Post by red wolf 22/5/2022, 22:42

Samo budite mirni. Svjedočite velikoj transformaciji svijeta...
red wolf
red wolf

Male
Posts : 15940
2016-02-10

Lokacija: : Svemir

Back to top Go down

Inflacija se širi svijetom kao požar Empty Re: Inflacija se širi svijetom kao požar

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum