ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

nije nego

Go down

nije nego Empty nije nego

Post by debotoijusto Sun 6 Feb - 13:44

Na natječaju za novog vatrogasca Javne vatrogasne postrojbe u Podstrani najboljim je proglašen kandidat koji uopće nije vatrogasac. Barem ne profesionalni, s potrebnom obukom i obrazovanjem.

Natječaj je okončan prekjučer, a na službenim stranicama Javne vatrogasne postrojbe Podstrana – jer da, Podstrana, iako nevelika općina, ima profesionalne vatrogasce – objavljeno je kako su poziv da se u petak 4. veljače jave na razgovor sa zapovjednikom postrojbe dobila dva kandidata.

Taman za dva otvorena radna mjesta, vatrogasca i vozača vatrogasnog vozila. Pri čemu kandidat za mjesto vatrogasca ne udovoljava uvjetima natječaja iz jednostavnog razloga što nema potrebnu stručnu spremu. Nije školovan. Za razliku od nekih drugih kandidata.

Dugogodišnji je vatrogasac i dobar poznavatelj hrvatskih vatrogasnih (ne)prilika. I baš zato ne želi s imenom u javnost.

– Da vi sad objavite moje ime, bio bih "mrtav", nigdje kao vatrogasac više ne bih mogao raditi – objašnjava.

Uvjeren je kako je natječaj u Podstrani namješten. Drugi natječaj, otvoren nedugo nakon što je prvi bez riječi poništen i na kojemu je pobijedio momak koji, kako kaže naš sugovornik, nije ni smio biti u konkurenciji.

– Njegova je prijava trebala biti odbačena čim su stigle prijave kandidata koji imaju vatrogasnu školu, Zakon o vatrogastvu to jasno propisuje – tvrdi naš sugovornik.

Čuli smo se i s kandidatom koji je bio najbolji na prvom natječaju, školovanim vatrogascem s deset godina iskustva u gašenju požara, no on nije bio raspoložen za izjavu. Otkrio je tek da se javio i na drugi natječaj. Na kojem nije prošao.







Znatno je razgovorljiviji bio Marko Bešlić, zamjenik zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Podstrana i predsjednik Povjerenstva za provedbu natječaja.

Gospodine Bešliću, je li natječaj gotov, imate li kandidata kojega ćete primiti u vašu postrojbu?

– Imamo. Sve smo faze natječaja uspješno odradili.

Ako sam dobro razumio, zadnji "test" bio je razgovor sa zapovjednikom Javne postrojbe, a ne s vama i Povjerenstvom kojem ste na čelu. Zašto?

– Zato što zapovjednik mora biti upoznat s kandidatom koji će raditi pod njegovim zapovjedništvom.

Ali u odredbama natječaja jasno piše da Povjerenstvo, dakle vi i još dvoje vaših kolega, pri čemu se zapovjednik nigdje ne spominje, provodi provjeru znanja i sposobnosti kandidata te određuje njihovu rang-listu na osnovi tih provjera?!

– Ne brinite, sve je bilo po zakonu.

Oprostite, ali brinem, jer očito nije.

– Kandidati koji su bili najbolji na testovima fizičke spreme i znanja pristupili su razgovoru sa zapovjednikom.

Koji na koncu odlučuje hoće li biti zaposleni ili neće?

– Tako je.

A ne bi smio?

– Tko kaže?

Vaš natječaj.

– To je samo formalnost. Sve je bilo po pravilima, rekoh vam da ne brinete. Ovako se uvijek radi.






U redu, a ima li kandidat izabran za radno mjesto vatrogasca sve potrebne uvjete koji su bili propisani na natječaju?

– Naravno da ima.

A ima li stručnu spremu, odnosno ima li potrebno vatrogasno obrazovanje?

– Nema, ali će ga imati, upisat će školu.

Znači, odlučili ste u profesionalne vatrogasce primiti osobu koja nije vatrogasac?!

– To je samo forma, ima on sve uvjete.

Kako ima, kad nema? U natječaju piše da kandidat bez potrebnog vatrogasnog obrazovanja može biti primljen samo u slučaju ako nitko od prijavljenih kandidata nema takvo obrazovanje, a vi vrlo dobro znate da je takvih bilo.

– Ma, forma je to. Čista forma. Momak je bio član dobrovoljnog vatrogasnog društva, a vatrogasnu školu će sad upisati.

Forma, kažete? Znate li vi uopće što znači ta riječ koju stalno ponavljate?

– Je li me imate još što pitati, jer mi se čini da sam na sve odgovorio?





Smije li izabrani kandidat, ovaj vaš, bez potrebne škole, ići na teren, na požarišta, smije li gasiti vatru dok ne završi školu?

– Ne smije.

Ali svejedno ste ga zaposlili.

– Nismo još.

Ali hoćete.

– Hoćemo jer je bio najbolji.

Hm, a kako ćete ga isprobati?

– Kako to mislite?

Zar u natječaju ne piše da je probni rad kandidata dva mjeseca?

– Piše, ali...

Je li i to forma ili će on, recimo, u garaži vaše postrojbe dokazivati je li sposoban gasiti vatru?

– Hvala vam što brinete, ali ne trebate, bit će on uz nas, a mi ćemo na njega paziti.

Dok ne završi školu?

– Kandidat kojega smo izabrali bio je najbolji i ta je priča za nas završena. Uostalom, otac mu je ratni vojni invalid, i na to se bio pozvao.

Zašto ste to uzeli u obzir kad u natječaju ne piše da prednost imaju djeca ratnih vojnih invalida?

– To je sve što vam imam reći na ovu temu, doviđenja.





https://slobodnadalmacija.hr/dalmacija/obala/evo-kako-se-kod-nas-zaposljava-na-radno-mjesto-primili-covjeka-koji-uopce-ne-smije-raditi-svoj-posao-a-jos-je-cudnije-ono-sto-se-dogodilo-prije-toga-1165424



debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30515
2014-04-12


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum