ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rusija uvodi digitalnu rublju

Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by RayMabus 12/1/2022, 21:07

Digitalna rublja će, prema objašnjenjima ruskih finansijskih analitičara, apsolutno biti jednaka apoenu papirne ili onoga što se nalazi na nečijoj bankovnoj kartici. Ona je, praktično, još jedan oblik novca koga takođe izdaje Centralna banka, samo što će umesto štampanog digitalni novac imati virtuelni kod.

Digitalna valuta će postojati u vidu digitalnih zapisa koji će imati oblik jedinstvenih digitalnih kodova i tako će da predstavljaju elektronska novčana sredstva, koja će se čuvati u elektronskim novčanicima. Transakcije će se sprovoditi na način da će se digitalni kodovi prenositi iz jednog elektronskog novčanika u drugi. Digitalni kodovi bi bili emitovani od strane Centralne banke Rusije kao i što je to slučaj sa novčanicama rublje koje imaju seriju i svoj broj. Takođe, digitalna rublja bi objedinjavala elemente gotovinske i "negotovinske" rublje u formatu onlajn plaćanja.

https://www.novosti.rs/planeta/svet/1075288/digitalna-valuta-rusija-rublja
RayMabus
RayMabus

Posts : 174847
2014-04-11


Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by RayMabus 12/1/2022, 21:09

Državni digitalni novac za razliku od kriptovaluta

„Za razliku od njih digitalna valuta centralne banke će biti, od samog starta, novac par ekselans - zakonsko sredstvo plaćanja u punom kapacitetu, centralizovan državni digitalni novac, upotrebljiv za bilo koju transakciju, sa predvidljivom i stabilnom vrednošću“, podvlači Živanović.

Pri tom, ukazuje da treba računati i na neke nesavršenosti digitalne nacionalne valute.

„Recimo, možete biti instant banovani, sredstva vam mogu biti automatski oduzeta, sve vreme ste praćeni u trošenju novca, naterani da držite novac u banci po negativnoj kamatnoj stopi jer više nema slamarice. Zatim, centralizovani državni novac u jedinstvenoj bazi podataka podložniji je hakovanju i može da bude ohakovan na isti način kao što su bile Master, VISA“, napomilje profeosr bankarstva.

Uz to, Živanović ističe da će digitalna valuta imati i negativne posledice po poslovanje komercijalnih banaka, uzimajući im deo tržišta. U konzervativnom formatu, centralne banke nisu radile direktno sa građanima. Recimo da su one bile više kao neka vrsta veleprodaje, koja je radila samo sa maloprodajom - komercijalnim bankama, a komercijalne banke sa građanima. Uvođenjem digitalne valute te stvari se menjaju, centralne banke počinju da rade direktno sa građanima. Svakako da će to koštati komercijalno-bankarsku industriju umanjujući njen uticaj kao intermedijatora, kaže Živanović približavaju nam način funkcionisanja digitalne valute.
RayMabus
RayMabus

Posts : 174847
2014-04-11


Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by Ringo10 13/1/2022, 16:40

Meni to nista nije jasno
Ringo10
Ringo10

Posts : 21542
2015-09-24


Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by crvenkasti 13/1/2022, 17:01

Ringo10 wrote:Meni to nista nije jasno

Umjesto papirnatih i metalnih imaš digitalne novčanice.

Jel stane više u novčanik ako su digitalne?
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28674
2014-04-17


Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by Ringo10 14/1/2022, 01:55

Ja sam inzenjer i Ekonomija i financije su mi apstrakcija. Pojma nemam o tome.
Ringo10
Ringo10

Posts : 21542
2015-09-24


Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by RayMabus 14/1/2022, 02:01

Pilot projekat

Pilot projekat uvođenja digitalne rublje je najavila Centralna banka Rusije, a kako je precizirala zamenica guvernera te banke, Olga Skorobogatova, prva faza će obuhvatiti 12 odabranih banaka u kojima će eksperimentalno biti puštena u opticaj digitalna rublja. Krajem prošle godine je napravljena platforma koja omogućava obavljanje transkacija digitalnom valutom.

Ocena finansijskih analitičara je da je uvođenje digitalne rublje neophodno ako Rusija ne želi da zaostaje u ekonomskoj trci. Kina je delimično uvela digitalni juan, Južna Koreja je privela kraju svoj pilot projekat digitalne nacionalne valute, pojedine evropske zemlje poput Švedske i Velike Britanije, kao i SAD su, takođe, na tom putu. Na razvoj digitalnih valuta gledaju kao na način modernizacije sopstvenih finansijskih sistema, koje će doprineti ubrzanju domaćih i međunarodnih transakcija.

Istraživanje Banke za međunarodna poravnanja pokazalo je da će centralne banke zemalja sa petinom svetske populacije najverovatnije izdavati vlastite digitalne valute u naredne tri godine. Živanović kaže da prema tim istraživanjima banke u Bazelu 86 odsto centralnih banaka trenutno ispituje potencijal digitalne valute, 60 odsto eksperimentiše s tehnologijom za njegovu primenu, a 14 odsto sprovodi pilot-projekte.
RayMabus
RayMabus

Posts : 174847
2014-04-11


Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by RayMabus 14/1/2022, 02:09

Ringo10 wrote:Ja sam inzenjer i Ekonomija i financije su mi apstrakcija. Pojma nemam o tome.
Nešto ko bon na mobitelu. Dođeš u tu banku kojoj je država dala dozvolu da prodaje digitalnu rublju koja je državna valuta i s papirnatih 100 rublji kupiš 100 bon digitalnih rublji i staviš na mobitel.

Onda odeš u restoran koji ima mogućnost da se ta večera plati i bon digitalnom rubljom. Pojedeš večeru u vrijednosti 100 bon digitalnih rublji i kad ovaj donese račun daš mu svojih 100 bon digitalnih rublji tako da mu ih prebaciš sa svog mobitela tj svog računa na njegov.

Ovaj posli može otić u dućan kupit robu za 100 bon digitalnih rublji ako dućan ima takvu uslugu plaćanja ili otić u neku od ovih 12 banaka u Rusiji i zatražiti da mu daju 100 papirnatih rublji.
RayMabus
RayMabus

Posts : 174847
2014-04-11


Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by AssadNaPodmornici 14/1/2022, 09:40

Ringo10 wrote:Ja sam inzenjer i Ekonomija i financije su mi apstrakcija. Pojma nemam o tome.
inžinjer lol

sumnjam. pišeš takve pizdarije, tipa da nije bilo slijetanje na mjesec, nisam vidio niti jednog inžinjera da piše takve stvari...

 btw inžinjeri i ekonomisti uče gotovo istu matematiku , statistiku, tako da kao ing (što sumnjam, sumnjam da znaš recimo izvesti derivacije i objasniti ih ), ugl ing shvaćaju lako ekonomiju.

o čemu se radi u ovoj digitalnoj rublji? ništa drugo nego o prevari. kao države su skužile da ne mogu kontrolirati kriptovalute, i onda su počeli izdavati neke svoje digitalne valute, što je kurac na biciklu. 


jedino što digitalnu rublju, juan ili koji već k dijeli sa kriptonovcem, jest  kriptiranje novčanika. i to je to.  e da enkripciju tvoga novca, zna usput i država haha. 

kriptonovac, recimo bitcoin je totalno neovisan o državi, ne postoji centralno tijelo, u isto vrijeme je i tajan i javan (sve transakcije i novčanici su javni, ali nitko ne zna tko se krije iza vlasnika novčanika i transakcije osim ako ta osoba ne kaže "transkacija pod šifrom 404042932dfjosfjsdof  je moja transakcija" .

bitcoin nema centralnu vlast, ne može se mijenjati, mislim može ali mora biti koncezus od 50% rudara, u realnosti bitcoin kakav je stvoren prije 12godina nije se gotovo ništa promijenio u odnosu na prvi bitcoin, jedino su ga malo updateali da bude brži itd. i nitko ne može nacionalizirati tvoj kriptonovac, možeš recimo neograničenu imovinu, recimo tešku 1milijun bitcoina, što je 50 milijardi $ , prenjeti doslovno u glavi. dakle zapamtiš svoj private key u glavi i nosiš 50milijardi dolara u glavi :D . ako nikome ne daš private key, nitko ti ne može zaplijeniti tvoju imovinu , niti država, niti partija na vlasti, niti porezna itd, niti sud jer si se razveo od žene i sud govori da joj daš pola crypto novca itd. to je nemoguće.


eh te državne "digitalne valute",  država ti nadzire svaku transakciju, čak i kod casha to nije moguće ovako jest. država zna gdje si potrošio svaku rublju, profitiraju banke od transakcija, država ti može bilo kada zamrznuti digitalni novac, oporezivati te, zaplijeniti novac sa dva klika mišem, ti nisi vlasnik toga novca, nego država.. dok god si dobar prema vlasti onda te neće dirati.. ako se zamjeriš nekom  političaru koji je blizak sa vlasti, on može preko utjecaja na državu te naguziti preko te digitalne rublje. itd. 

zašto Rusija i Kina i neke zapadne zemlje sklone totalitarizmu ovo uvode?
da zabrane cash. primjetite da sa cashom si još bi kako tako slobodan. jednom kada eliminiraju cash, over, nadziru svaku tvoju tranaskciju. 

zato je stvoren Bitcoin i drugi, čisto da vrate dio slobode građanima
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20826
2018-06-14


Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by RayMabus 14/1/2022, 10:03

Vidit ćemo kako će se to točno odvijat. Ima model da u ovlaštenoj banci od strane države tu digitalnu državnu valutu možeš pretvorit u papirnati novac a ima model i da je ona zaključana tj ne možeš to nego je možeš koristit samo u digitalnom opticaju.

Za sada su to još uvijek pilot projekti dok države ne vide kako napravit zaštitu jer ne žele da im netko provali i onda napravi dernek s tom valutom koja jest digitalna al je državna a to znači ne žele kolaps jer to tj takvi upad koji bi tu izazvao nered ruši i povjerenje u državne institucije.
RayMabus
RayMabus

Posts : 174847
2014-04-11


Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by Ringo10 14/1/2022, 13:08

AssadNaPodmornici wrote:
Ringo10 wrote:Ja sam inzenjer i Ekonomija i financije su mi apstrakcija. Pojma nemam o tome.
inžinjer lol

sumnjam. pišeš takve pizdarije, tipa da nije bilo slijetanje na mjesec, nisam vidio niti jednog inžinjera da piše takve stvari...
Upravo zato što sam inženjer kažem da je slijetanje na Mjesec podvala i prijevara

Od 1969 do 1972 nije bilo tehnoloških predpostavki za tako nešto. Nema ih ni danas
Ringo10
Ringo10

Posts : 21542
2015-09-24


Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by AssadNaPodmornici 14/1/2022, 13:14

molimte kakav inžinjer koji faks si završio? nije valjda inžinjer kao safet

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20826
2018-06-14


Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by debotoijusto 14/1/2022, 14:04

Ringo10 wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
Ringo10 wrote:Ja sam inzenjer i Ekonomija i financije su mi apstrakcija. Pojma nemam o tome.
inžinjer lol

sumnjam. pišeš takve pizdarije, tipa da nije bilo slijetanje na mjesec, nisam vidio niti jednog inžinjera da piše takve stvari...
Upravo zato što sam inženjer kažem da je slijetanje na Mjesec podvala i prijevara

Od 1969 do 1972 nije bilo tehnoloških predpostavki za tako nešto. Nema ih ni danas

evo ga opet...


Rusija uvodi digitalnu rublju NydSK0N
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30515
2014-04-12


Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by Leviathan2 14/1/2022, 19:19

AssadNaPodmornici wrote:
Ringo10 wrote:Ja sam inzenjer i Ekonomija i financije su mi apstrakcija. Pojma nemam o tome.
inžinjer lol

sumnjam. pišeš takve pizdarije, tipa da nije bilo slijetanje na mjesec, nisam vidio niti jednog inžinjera da piše takve stvari...

 btw inžinjeri i ekonomisti uče gotovo istu matematiku , statistiku, tako da kao ing (što sumnjam, sumnjam da znaš recimo izvesti derivacije i objasniti ih ), ugl ing shvaćaju lako ekonomiju.

o čemu se radi u ovoj digitalnoj rublji? ništa drugo nego o prevari. kao države su skužile da ne mogu kontrolirati kriptovalute, i onda su počeli izdavati neke svoje digitalne valute, što je kurac na biciklu. 


jedino što digitalnu rublju, juan ili koji već k dijeli sa kriptonovcem, jest  kriptiranje novčanika. i to je to.  e da enkripciju tvoga novca, zna usput i država haha. 

kriptonovac, recimo bitcoin je totalno neovisan o državi, ne postoji centralno tijelo, u isto vrijeme je i tajan i javan (sve transakcije i novčanici su javni, ali nitko ne zna tko se krije iza vlasnika novčanika i transakcije osim ako ta osoba ne kaže "transkacija pod šifrom 404042932dfjosfjsdof  je moja transakcija" .

bitcoin nema centralnu vlast, ne može se mijenjati, mislim može ali mora biti koncezus od 50% rudara, u realnosti bitcoin kakav je stvoren prije 12godina nije se gotovo ništa promijenio u odnosu na prvi bitcoin, jedino su ga malo updateali da bude brži itd. i nitko ne može nacionalizirati tvoj kriptonovac, možeš recimo neograničenu imovinu, recimo tešku 1milijun bitcoina, što je 50 milijardi $ , prenjeti doslovno u glavi. dakle zapamtiš svoj private key u glavi i nosiš 50milijardi dolara u glavi :D . ako nikome ne daš private key, nitko ti ne može zaplijeniti tvoju imovinu , niti država, niti partija na vlasti, niti porezna itd, niti sud jer si se razveo od žene i sud govori da joj daš pola crypto novca itd. to je nemoguće.


eh te državne "digitalne valute",  država ti nadzire svaku transakciju, čak i kod casha to nije moguće ovako jest. država zna gdje si potrošio svaku rublju, profitiraju banke od transakcija, država ti može bilo kada zamrznuti digitalni novac, oporezivati te, zaplijeniti novac sa dva klika mišem, ti nisi vlasnik toga novca, nego država.. dok god si dobar prema vlasti onda te neće dirati.. ako se zamjeriš nekom  političaru koji je blizak sa vlasti, on može preko utjecaja na državu te naguziti preko te digitalne rublje. itd. 

zašto Rusija i Kina i neke zapadne zemlje sklone totalitarizmu ovo uvode?
da zabrane cash. primjetite da sa cashom si još bi kako tako slobodan. jednom kada eliminiraju cash, over, nadziru svaku tvoju tranaskciju. 

zato je stvoren Bitcoin i drugi, čisto da vrate dio slobode građanima
bitkoin kontroliraju amerisjecas se hakera koji su sjebali neki naftovod i dobili bitkoine
nakon dva dana su dobili novce nazad
a sigurnost LOL
niko ne moze provalit enkripciju, koga boli kurac za enkripciju ako moze doci do kljuca
na internetu nista nije sigurno

_________________
Rusija uvodi digitalnu rublju Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by immortal 15/1/2022, 00:33

Ringo10 wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
inžinjer lol

sumnjam. pišeš takve pizdarije, tipa da nije bilo slijetanje na mjesec, nisam vidio niti jednog inžinjera da piše takve stvari...
Upravo zato što sam inženjer kažem da je slijetanje na Mjesec podvala i prijevara

Od 1969 do 1972 nije bilo tehnoloških predpostavki za tako nešto. Nema ih ni danas
:tu

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23113
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by Ringo10 15/1/2022, 06:03

mortal wrote:
Ringo10 wrote:

Upravo zato što sam inženjer kažem da je slijetanje na Mjesec podvala i prijevara

Od 1969 do 1972 nije bilo tehnoloških predpostavki za tako nešto. Nema ih ni danas
:tu
Da se jednom ja i ti slozimo oko necega
Ringo10
Ringo10

Posts : 21542
2015-09-24


Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by Guest 15/1/2022, 13:12

debotoijusto wrote:
Ringo10 wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
inžinjer lol

sumnjam. pišeš takve pizdarije, tipa da nije bilo slijetanje na mjesec, nisam vidio niti jednog inžinjera da piše takve stvari...
Upravo zato što sam inženjer kažem da je slijetanje na Mjesec podvala i prijevara

Od 1969 do 1972 nije bilo tehnoloških predpostavki za tako nešto. Nema ih ni danas

evo ga opet...


Rusija uvodi digitalnu rublju NydSK0N


Yupp ... .
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by Ringo10 15/1/2022, 14:52

Samo budala moze povjerovati da su oni tamo setali 1969te a da onda 53 godine nisu stanju da odu u orbitu kako treba.
Oni su spustili  tamo automatske sonde ali ljude nisu. Danas priznaju da nemaju svemirska odijela koja mogu da stite od grozne radijacije na Mjesecu i razlika temperature of skoro 300 stupnjeva Celzija
Ovdje sam postavljao linkove sa Lunarnim modulom koji izgleda groteskno  ali izgleda da to niko nije gledao
1967 im prvi Apollo izgorio sa tri astronauta u kabini Ali za nepune dvije godine oni skacu po Mjesecu
Ma nemoj mi reci ...
Da se jedan avion razvije od ideje do ostvarenja treba 15 godina najmanje ali Kennedy najavi osvajanje Mjeseca u 9. Mjesecu 1962 i gle cuda oni krenu od nule i za nepunih 7 godina oni skacu i setaju po Mjesecu kao po setalistu.
I sve misije idu kao po loju.
Hajde molim te
Mogu se samo dobro nasmijati na to
Ringo10
Ringo10

Posts : 21542
2015-09-24


Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by RayMabus 21/1/2022, 07:20


Centralna banka Rusije predložila je danas potpunu zabranu izdavanja, "rudarenja" i prometa kriptovaluta u Rusiji, piše ruski list Kommersant.

Kako se navodi, nakon posljednje sjednice zvaničnici Centralne banke su predložili uvođenje kazni za one koji bi prekršili ova pravila te su naglasili kako je u narednom periodu potrebno razviti mehanizme za blokiranje aktivnosti koje imaju za cilj kupovinu ili prodaju kriptovaluta u zamjenu za "pravu" valutu.

"Predlažemo uvođenje zabrane izdavanja, prometa i razmjene kriptovaluta na teritoriji Ruske Federacije i utvrđivanje odgovornosti za kršenje ove zabrane", navodi se.

Istovremeno, Centralna banka Rusije još uvijek nije definirala nadležno tijelo kojem bi bila povjerena dužnost provođenja mjera iz prijedloga zakona.

"Banka Rusije se dosljedno protivi korištenju kriptovaluta unutar zemlje, jer država ne stoji iza njih. U Rusiji od 2021. godine zakon zabranjuje kompanijama i pojedincima da koriste digitalnu valutu za plaćanje robe i usluga. Prema podacima Centralne banke, obim transakcija Rusa s digitalnim valutama iznosio je oko 5 milijardi dolara godišnje. Istovremeno, obim ulaganja ruskih pravnih osoba u kriptovalute bio je gotovo pa beznačajan", prenosi RIA.

U izvještaju Centralne banke Rusije, napominje se kako Rusija sada ima više od 11 posto svjetske računarske snage koja se koristi za "rudarenje" bitcoina. U augustu 2021. godine Rusija je bila treća u svijetu prema ovom pokazatelju.

"Povećanje obima proizvodnje kriptovaluta, zbog potrošnje električne energije može dovesti u opasnost druga preduzeća", ističu iz Centralne banke.

Kao primjer za takvu "tržišnu anomaliju" navedena je regija Irkutsk, koja ima najniže tarife korištenja električne energije. Prošle godine potrošnja električne energije u ovom dijelu Rusije povećana je za 1,6 puta.

Također, naglašeno je kako je tokom 2021. godine upravo u ovoj regiji zabilježeno i povećanje potrošnje električne energije u domaćinstvima za 62 posto, za što je prema procjenama ruskih regulatora direktno zaslužno "rudarenje" kriptovaluta.

https://www.klix.ba/biznis/finansije/centralna-banka-rusije-predlozila-potpunu-zabranu-izdavanja-i-upotrebe-kriptovaluta/220120092

:tu
RayMabus
RayMabus

Posts : 174847
2014-04-11


Back to top Go down

Rusija uvodi digitalnu rublju Empty Re: Rusija uvodi digitalnu rublju

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum