ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Inkluzivni vikinzi

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Inkluzivni vikinzi

Post by catabbath Mon 17 May - 19:47

Ovo je tipični srednjovjekovni ženski kovač iz Norveške ili Danske u igri Asassin's Creed Valhalla :)

Inkluzivni vikinzi Unknow10
catabbath
catabbath

Male
Posts : 12372
2015-08-21


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by abraham Mon 17 May - 19:52

Jebeno je rugati se a doma ti se kuha ista kasha. Dobro je da je snimljen film o uskocima dok su jos bili ljudi, ratnici i sl.....

_________________
But I'm near the end and I just ain't got the time
And I'm wasted and I can't find my way home.
abraham
abraham

Male
Posts : 13987
2014-04-14


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by AssadNaPodmornici Mon 17 May - 19:53

catabbath wrote:Ovo je tipični srednjovjekovni ženski kovač iz Norveške ili Danske u igri Asassin's Creed Valhalla :)

Inkluzivni vikinzi Unknow10

hhahaha. još u igrici skyrim sam primjetio ta sranja
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20661
2018-06-14


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by jastreb Mon 17 May - 19:53

Pa u doba robovlasnistva nije nemoguce da su vikinzi kupili ili oteli majstora bravara i metalca i koristili njegove usluge.

Mozda je kovač Rom? Romi su od davnih vremena na glasu kao kovači i kotlikrpe.

Ne bih se ovome čudio,ali bih svakako malo pronjuskao po arhivima gdje bi se na mnogo mjesta moglo naici na vrhunske majstore kovackog zanata Rome,ili neke druge ljude tamnije puti.
jastreb
jastreb

Posts : 34042
2014-04-22


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by jastreb Mon 17 May - 19:55

abraham wrote:Jebeno je rugati se a doma ti se kuha ista kasha. Dobro je da je snimljen film o uskocima dok su jos bili ljudi, ratnici i sl.....
U filmu o uskocima opet nesto presucuju.

A buduci su na filmu radili eksperti za uskocko pitanje,nemoguce je da se radi o neznanju.
jastreb
jastreb

Posts : 34042
2014-04-22


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by veber Mon 17 May - 19:55

jastreb wrote:Pa u doba robovlasnistva nije nemoguce da su vikinzi kupili ili oteli majstora bravara i metalca i koristili njegove usluge.

Mozda je kovač Rom? Romi su od davnih vremena na glasu kao kovači i kotlikrpe.

Ne bih se ovome čudio,ali bih svakako malo pronjuskao po arhivima gdje bi se na mnogo mjesta moglo naici na vrhunske majstore kovackog zanata Rome,ili neke druge ljude tamnije puti.
ajd srbine u kuatz

_________________

Inkluzivni vikinzi M_50010

Inkluzivni vikinzi 01-nov14
Smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53114
2014-12-30


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by veber Mon 17 May - 20:01

i ne kužim te igre

sin i ja fajtamo COD warefrime, mi smo ipak napredniji.

mada spajro mi je super.
a, kći se žali kaj sam joj na steam-u zabranio pristup jer mi je sjebala AiD

_________________

Inkluzivni vikinzi M_50010

Inkluzivni vikinzi 01-nov14
Smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53114
2014-12-30


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by jastreb Mon 17 May - 20:02

veber wrote:i ne kužim te igre

sin i ja fajtamo COD warefrime, mi smo ipak napredniji.

mada spajro mi je super.
a, kći se žali kaj sam joj na steam-u zabranio pristup jer mi je sjebala AiD
Kakve to veze ima sa temom?

O tim stvarima pisi na pdf kompjuteri i igrice
jastreb
jastreb

Posts : 34042
2014-04-22


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by veber Mon 17 May - 20:06

ti odi lokat na zidić.

abolirani, odskakući.

da ti tetris nije bio vađenje boce iz gajbe i hvatanje slijedeće pune, zno bi o čemu pišemo.

_________________

Inkluzivni vikinzi M_50010

Inkluzivni vikinzi 01-nov14
Smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53114
2014-12-30


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by Slovoslagar Mon 17 May - 20:15

Slabo je to. Čekamo da Odin postane vegan transgender muslim lesbian.
Slovoslagar
Slovoslagar

Male
Posts : 615
2021-04-25


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by T. Mon 17 May - 20:27

Inkluzivni vikinzi Screen22

_________________
Inkluzivni vikinzi Unname11
T.
T.

Posts : 16963
2014-04-14

Age : 82

Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by Slovoslagar Mon 17 May - 20:45

Kako je krenulo Whoopi Goldberg bi mogla glumiti Ivana Pavla II i osvojiti Oskara za najbolju mušku ulogu.
Slovoslagar
Slovoslagar

Male
Posts : 615
2021-04-25


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by marcellus Mon 17 May - 20:45

jastreb wrote:Pa u doba robovlasnistva nije nemoguce da su vikinzi kupili ili oteli majstora bravara i metalca i koristili njegove usluge.

Mozda je kovač Rom? Romi su od davnih vremena na glasu kao kovači i kotlikrpe.

Ne bih se ovome čudio,ali bih svakako malo pronjuskao po arhivima gdje bi se na mnogo mjesta moglo naici na vrhunske majstore kovackog zanata Rome,ili neke druge ljude tamnije puti.

nemoguće je. Crnaca u Europi koliko je poznato nije bilo uopće prije tamo negdje 15-16 stoljeća. Da je i bilo sigurno ne bi mogli raditi kao kovači, kamoli da bi to mogli Romi. Kad si čuo za Roma kovača. Rad nije dio njihove, hm, nomandske kulture, kamoli vlasništvo. No poanta je u ženama.

U srednjem vijeku su žene bile fizički neusporedivo slabije od muškaraca tog vremena, koji su pak bili puno snažniji nego današnji. I nisu se mogle baviti poslom kao što je kovanje metala a nisu ni htjele jer je kao kovač obično jako kratko živio i bolovao od svega mogućeg zbog otrovnih para odnosno teških metala koje je udisao.

Da su i mogle, nisu mogle jer nije bilo vrtića i nije imao tko čuvati djecu. A kako nije bilo mirovinskog sustava, ljudi su morali imati djecu jer im je alternativa bila ubožnica u starosti. Na ljude bez djece se gledalo kao parazite o kojima će netko drugi morati brinuti. A nije bilo ni kontracepcije. Dakle, žene su ili bile trudne ili su imale čopor male djece oko sebe ili oboje. Dok ne bi ostarile, a to je bilo oko trideset i neke.

_________________
Inkluzivni vikinzi 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by mutava baštarda Tue 18 May - 5:32

Nema šanse da bi cigu utrali u kovačiju. To je bio zanat koji treba učiti. Treba raditi po cijele dane. Hoće se fizička snaga. I na kraju kao što veli Marc posao nije zdrav. Kovači po cijele dane udišu arsen i nije čudno da su u većini mitologija kovači hromi patuljci.

_________________
Iduća dva tjedna su ključna
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by jastreb Tue 18 May - 7:28

mutava baštarda wrote:Nema šanse da bi cigu utrali u kovačiju. To je bio zanat koji treba učiti. Treba raditi po cijele dane. Hoće se fizička snaga. I na kraju kao što veli Marc posao nije zdrav. Kovači po cijele dane udišu arsen i nije čudno da su u većini mitologija kovači hromi patuljci.
Po tom pitanju ste u krivu. I ti i Marc.

Naravno da je danas,kad je teško uopće ,naći kovača,još teže naći a među Romima koji sada njeguju drugi stil života,ali nekada,pa i ne u tako davno vrijeme ,upravo su Romi bili na glasu,bilo kao putujući,bilo kovači sa nepokretnom radionicom.

To su bili ljudi čergaši kojima su konji bili najvažnija stvar u životu,pa je shodno tome među njima moralo biti dobrih kovača.

U mom kraju spominju stariji ljudi i danas dva izuzetna kovača. Znam im i puna imena i prezimena,ali ću ovdje navesti imena. Branko i Mile.

Ljudi su pravili alat,potkove i potkivali konje,a najviše su posla imali oko opravke alata i poljoprivrednih alatki.

U Lici i danas,naročito oko Perušića i Gospića imaš još nekoliko Roma kovača. Oni se bave konjima,bilo je i na TV.

A,ovo sad,nisam 100% siguran,ali može se provjeriti,mislim da se prvi spomeni Roma u Hrvatskoj nalaze u Dubrovniku,gdje u arhivima piše kako van zidina grada dolaze Cigani kovači.
jastreb
jastreb

Posts : 34042
2014-04-22


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by Guest Tue 18 May - 7:40

jastreb wrote:

pa i ne u tako davno vrijeme ,upravo su Romi bili na glasu,bilo kao putujući,bilo kovači sa nepokretnom radionicom.

Nisu oni bili nikakvi kovači nego obične kotlokrpe i brusači noževa. U novije vrijeme i popravljači kišobrana.
Sjećam se ja jako dobro tih pokretnih "kovačkih" radionica koje su oni vukli za sobom, ali ne da sam vidio i makar jednu potkovicu u istima, jer to ipak zahtjeva neki konkretniji i fizički teži kovački posao.
I to bez obzira što su inače jako voljeli konje, posebno tuđe.
Da se o većim komadima željeza i ne govori, jer tako nešto ne možeš ni obrađivati u njihovim "pokretnim kovačnicama" nego ih moraš imati stacionarne, a oni su to izbjegavali ne samo zbog svoje nomadske prirode.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by jastreb Tue 18 May - 7:42

Speare Shaker wrote:
jastreb wrote:

pa i ne u tako davno vrijeme ,upravo su Romi bili na glasu,bilo kao putujući,bilo kovači sa nepokretnom radionicom.

Nisu oni bili nikakvi kovači nego obične kotlokrpe i brusači noževa. U novije vrijeme i popravljači kišobrana.
Sjećam se ja jako dobro tih pokretnih "kovačkih" radionica koje su oni vukli za sobom, ali ne da sam vidio i makar jednu potkovicu u istima, jer to ipak zahtjeva neki konkretniji i fizički teži kovački posao.
I to bez obzira što su inače jako voljeli konje, posebno tuđe.
Da se o većim komadima željeza i ne govori, jer tako nešto ne možeš ni obrađivati u njihovim "pokretnim kovačnicama" nego ih moraš imati stacionarne, a oni su to izbjegavali ne samo zbog svoje nomadske prirode.
Ja znam za ovu dvojicu. Znači kovači prva liga.

I oni su imali radione sa vatrom,mijehom ,nakovnjem.

Čak sam zapamtio za nakovanj su imali naziv "moni".
jastreb
jastreb

Posts : 34042
2014-04-22


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by jastreb Tue 18 May - 7:44

Podravski Cigani Drobni kovači

[size=13][ltr]calendar_today[/ltr] 6. travnja 2018.[ltr]person[/ltr] Vladimir Miholek[ltr]folder[/ltr] Zavičajna povijest[/size]


Inkluzivni vikinzi Screenshot_2-300x33Cigani Drobni kovači bavili su se kovačkim poslom, odnosno izradom sitnih željeznih predmeta (potkova, vila, motika, noževa, čavala, grebena za lan, lanaca, svrdla, raznih karika, kvačica …), te trgovinom konja i glazbom. U naš su se kraj doselili za vrijeme Vojne krajine krajem prve polovice 18. stoljeća. Vojna im je vlast davala besplatna kućišta kako bi se lakše uključili u krajiško društvo. Stoga se nisu selili kao neke druge romske skupine. Zemlju nisu dobivali, pa su danju radili neke manje zahtjevne poslove koje im je vojna vlast naredila. Između sebe govorili su specifičnim umjetnim (gegovačkim) jezikom kojeg, na primjer, Cigani koritari nisu razumjeli. Nisu bili izrazito tamnoputi, više bijele puti. Oblačili su se kao domaći u selu, a rado su odlazili u crkvu. U početku ženili su se između sebe, a kasnije i s domaćim seljanima. Uzimali su uglavnom domaća prezimena. Virovci su ih još nazivali i Jožekima. Naselili su se u Virju (Dragec / Dragica, Horvat, Kovačić, Varaždinec, Bednaić, Jakopović, Golubović, Cigan / Ciganović), Kloštru (Radelić, Ivanović), Pitomači (Cigan, Kostadinović, Ferenčević, Radelić, Ivanović), Đurđevcu (Špoljar / Horvat, Cigan / Filipović, Predagović), Otrovancu (Ivanović), Suhoj Kataleni (Dragiša, Horvat, Radelić) i Prugovcu (Đanić). Do danas su se uglavnom posve stopili s mjesnim stanovništvom, naročito u Virju i Đurđevcu, tako da ih se više ne može zvati Romima.
jastreb
jastreb

Posts : 34042
2014-04-22


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by jastreb Tue 18 May - 7:45

Postoji i legenda da je Isus razapet čavlima koje su skovali Cigani.
jastreb
jastreb

Posts : 34042
2014-04-22


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by Guest Tue 18 May - 7:45

jastreb wrote:
Speare Shaker wrote:
jastreb wrote:

pa i ne u tako davno vrijeme ,upravo su Romi bili na glasu,bilo kao putujući,bilo kovači sa nepokretnom radionicom.

Nisu oni bili nikakvi kovači nego obične kotlokrpe i brusači noževa. U novije vrijeme i popravljači kišobrana.
Sjećam se ja jako dobro tih pokretnih "kovačkih" radionica koje su oni vukli za sobom, ali ne da sam vidio i makar jednu potkovicu u istima, jer to ipak zahtjeva neki konkretniji i fizički teži kovački posao.
I to bez obzira što su inače jako voljeli konje, posebno tuđe.
Da se o većim komadima željeza i ne govori, jer tako nešto ne možeš ni obrađivati u njihovim "pokretnim kovačnicama" nego ih moraš imati stacionarne, a oni su to izbjegavali ne samo zbog svoje nomadske prirode.
Ja znam za ovu dvojicu. Znači kovači prva liga.

I oni su imali radione sa vatrom,mijehom ,nakovnjem.

Čak sam zapamtio za nakovanj su imali naziv "moni".

Onda je riječ o teškim iznimkama kakvih u gradovima u neka prošla vremena uopće nije bilo. Ne samo da ih ja nisam vidio nego ih uopće nije ni bilo i to bez obzira što je do ne tako davno (do prije nekoliko desetaka godina) čak i u centrima velikih gradova bila dopušten promet vozilima sa konjskom vučom (čak i kod tramvaja).


Last edited by Speare Shaker on Tue 18 May - 7:49; edited 1 time in total
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Inkluzivni vikinzi Empty Re: Inkluzivni vikinzi

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum