ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze

Go down

Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze Empty Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze

Post by RayMabus Wed 13 Jan - 18:31

EU se odlučila na svoju vanjsku politiku a ne američku


https://www.geopolitika.news/analize/dr-sc-jadranka-polovic-kinezi-dolaze/
RayMabus
RayMabus

Posts : 173549
2014-04-11


Back to top Go down

Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze Empty Re: Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze

Post by RayMabus Wed 13 Jan - 18:53

Amerikanci uprli da Njemačkoj blokiraju sjeverni tok a Njemačka odgovorila sporazumom s Kinom i da će vodit svoju vanjsku politiku neovisno o tome šta ovi priko Atlantika oće.

Lijepo. 

Povijest se ponavlja.
RayMabus
RayMabus

Posts : 173549
2014-04-11


Back to top Go down

Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze Empty Re: Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze

Post by RayMabus Wed 13 Jan - 18:54

Kinesko-njemačka suradnja (1911–1941)
Odsjek kineske povijesti od početka do sredine 20. stoljeća


Kinesko-njemački suradnja igrao u kineskoj povijesti veliki dio ranim do sredine 20. stoljeća.

Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze 220px-Sino-german_cooperation
Simbolički prikaz vojne suradnje

Nakon Prvog svjetskog rata Njemačka je Kinu ostavila kao kolonijalnu silu, dok su druge države (Velika Britanija, Francuska, Japan, Sjedinjene Države) nastavile inzistirati na svojim posebnim pravima u Kini. Kao rezultat toga, kinesko-njemački odnosi razvijali su se na temeljima pune jednakosti, za razliku od odnosa Kine s drugim državama. I Njemačka i Kina smatrale su da su u nepovoljnom položaju zbog nepravednog poratnog poretka - Njemačke zbog ograničenja nametnutih nakon izgubljenog rata, a Kine zbog uskraćivanja međunarodne jednakosti. Kao rezultat toga, dvije su se države zbližile na temelju zajedničkih interesa. S jedne strane, kineski je interes bio posebno modernizirati vojsku, ali i gospodarstva i uprave. Ovdje se na Njemačku često gledalo kao na model moderne i učinkovite države. S druge strane, njemački je interes bio za kineske sirovine i za Kinu kao tržište prodaje njemačkih industrijskih proizvoda.

Bliska suradnja od 1920-ih dovela je do modernizacije industrije i vojske Republike Kine. Suradnja je svoj vrhunac dosegla početkom 1930-ih. Unatoč svim razlikama, Kuomintang, koji je vladao u Kini, vidio je sve veću vojnu snagu nacionalsocijalističke Njemačkekoji je u određenoj mjeri postupno bacio okove Versajskog sporazuma, na određeni način model kako se i Kina mogla suočiti s vanjskim neprijateljima koncentriranjem nacionalnih snaga, posebno Japana, koji je sve agresivniji. S njemačke strane dugo nije bilo odlučeno kojeg partnera za savez treba odabrati na Dalekom istoku - Kinu ili Japan. Na kraju je njemačka politika odlučila u korist Japana, na žalost vlade Kuomintanga, a suradnja s Kinom službeno je prekinuta izbijanjem kinesko-japanskog rata 1937. godine. Unatoč tome, suradnja je imala duboke učinke na modernizaciju Kine i njezinu sposobnost da se odupre japanskim osvajačima u ratu.



Rani kinesko-njemački odnosi



U početku se trgovina između Kine i Njemačke odvijala kopnom kroz Sibir i podlijegala je ruskim tranzitnim porezima. Da bi to izbjegla, Njemačka je odlučila koristiti pomorski put. 1751. godine, za vrijeme vladavine dinastije Qing, prvi trgovački brodovi Emdena " Kraljevska pruska azijska tvrtka " stigli su do Kine. Nakon kineskog poraza u Drugom opijumskom ratu 1861. godine, potpisan je Tianjinski ugovor. To je obvezalo Kinu da otvori carstvo za trgovinu s raznim europskim državama, uključujući Prusku .

Tijekom kasnog 19. stoljeća, kineskom vanjskom trgovinom dominiralo je Britansko carstvo . Otto von Bismarck pokušao je postići da se Njemačka utvrdi u Kini kako bi uravnotežila britansku nadmoć. 1885. Reichstag je odlučio na Bismarckov račun o subvencioniranju parobroda koji su trebali omogućiti izravna putovanja u Kinu. Iste godine u Kinu je poslana prva grupa za bankarsko i industrijsko izviđanje koja je procijenila mogućnosti ulaganja. To je dovelo do osnivanja Njemačko-azijske banke 1890. godine . Te mjere stavljaju Njemačku na drugo mjesto iza Britanaca u kineskoj statistici trgovine i brodarstva 1896. godine.

Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze 220px-Meyers_b14_s0454d
Kineski željezni "Ting-Yuen"

Za to vrijeme Njemačka nije slijedila nikakav aktivni imperijalizam u Kini i, za razliku od Velike Britanije i Francuske, djelovala je relativno oprezno. Stoga je kineska vlada na Njemačku gledala kao na partnera koji može pomoći Kini u modernizaciji. Kineska vlada kupila je za svoju mornaricu dva bojna broda izgrađena u Njemačkoj , Dingyuan i njezin sestrinski brod Zhenyuan . Nakon što su prvi pokušaji Kine u modernizaciji, nakon čega je uslijedio poraz u prvom kinesko-japanskom ratu, propali, političar i vojskovođa Yuan Shikai zatražio je njemačku pomoć u izgradnji "samojačajuće vojske" ( kineski 自強 軍, Pinyin Zìqiáng Jūn ) i novostvorena vojska (新建 陸軍; Xīnjìan Lùjūn). Ali njemačka pomoć nije se ticala samo vojske, već i industrije. Na primjer, krajem 1880 - ih , kineska vlada je naručila tvrtku Krupp da izgradi niz utvrda oko Port Arthura .

Pod vladavinom Wilhelma II , njemačka kineska politika, koja je još uvijek bila relativno dobroćudna pod Bismarckom, drastično je promijenjena, ponajprije zbog njegovog imperijalističkog stava. Primjerice, nakon prvog kinesko-japanskog rata, intervencijom Shimonosekija , Japan je bio prisiljen ustupiti svoje koncesije u Hankouu i Tianjinu Njemačkoj. 1897. godine Njemačka je također dobila zakup na 99 godina u zaljevu Kiautschou u Shandongu nakon što su Kinezi napali misionare u ovoj regiji. Bokserski ustanakiz 1900. godine, koju je njemačka vojska krvavo suzbila nakon napada na strance, bila je možda najniža točka u kinesko-njemačkim odnosima. Povodom odlaska njemačkih trupa u Kinu, kajzer Wilhelm II održao je svoj zloglasni govor Huna . To je Nijemcima u Engleskoj donijelo nadimak „Huni“, koji se također koristio kao podrugljiv izraz za njemačke vojnike tijekom Prvog i Drugog svjetskog rata.

U tom je razdoblju na razvoj kineskog prava značajno utjecao i njemački zakon. Prije pada dinastije Qing, kineski reformatori počeli su izrađivati ​​građanski zakonik koji se velikim dijelom temeljio na njemačkom građanskom zakoniku , koji je također usvojen u Japanu. Iako je ovaj nacrt objavljen do propasti dinastije Qing, bio je osnova za Građanski zakonik Republike Kine, koji je uveden 1930. Do danas se to još uvijek primjenjuje na Tajvanu i utjecalo je na postojeće zakone u kontinentalnoj Kini .

Ipak, kinesko-njemački odnosi postali su manje intenzivni u razdoblju prije Prvog svjetskog rata . Jedan od razloga za to bila je politička izolacija Njemačke, koja je postajala sve očiglednija kao rezultat anglo-japanskog saveza 1902. i Trojne antante 1907. godine. Stoga je Njemačka 1907. predložila njemačko-kinesko-američki sporazum, koji nikada nije proveden. 1909. osnovano je Njemačko-kinesko sveučilište u Tsingtau , gdje je Sun Yat-sen pohvalio Njemačku kao uzor novoj Kini kad je posjetio 1912. godine . [1]1912. Njemačka je kineskoj vladi ponudila zajam od šest milijuna rajhsmaraka i obnovila prava na izgradnju kineske željeznice u Shandongu. Kad je 1914. u Europi izbio Prvi svjetski rat, Njemačka je Kini ponudila povratak Kiautschoua- Knjiga kako biste spriječili pad ustupaka Japanu. Ipak, Japan je u rat ušao na strani saveznika i nastavio napad na njemačke koncesije u Kini. Japan je zauzeo zaljev Kiautschou i Tsingtao. Tijekom rata Njemačka nije aktivno sudjelovala na Dalekom istoku, niti je poduzimala bilo kakvu inicijativu u bilo kojoj značajnijoj akciji, jer je fokus bio na ratu u Europi. Vojne misije - poput planiranog rušenja željezničke pruge od strane vojnog atašea u Pekingu Wernera Rabe von Pappenheima - držale su se što je moguće više u tajnosti i ostale su iznimka.

14. kolovoza 1917. Kina je objavila rat Njemačkoj i izborila njemačke koncesije u Hankouu i Tianjinu . Nakon poraza Njemačke, Kina je trebala povratiti daljnja njemačka područja utjecaja. Uz Versajskog sporazuma , međutim, ove koncesije otišao u Japan. Osjećaj izdaje saveznika zapalio je nacionalistički pokret 4. svibnja . Kao rezultat toga, Prvi svjetski rat zadao je ozbiljan udarac kinesko-njemačkim odnosima, posebno trgovini. Na primjer, od gotovo 300 njemačkih tvrtki koje su imale sjedište u Kini 1913. godine, samo su dvije tvrtke imale lokacije tamo do 1919. godine.



Kinesko-njemačka suradnja dvadesetih godina 20. stoljeća



Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze 220px-Deutsches_Reichsgesetzblatt_28T2_050_0647
Trgovinski sporazum između Njemačkog Carstva i Republike Kine (1928)

Njemačka industrijska proizvodnja bila je strogo ograničena Versajskim ugovorom. Reichswehr bio je ograničen na 100.000 muškaraca i vojne proizvodnje također je vrlo ograničen. Ipak, sporazum nije umanjio njemačko vodstvo u vojnom razvoju. Mnoge su tvrtke nastavile istraživati ​​i proizvoditi vojnu opremu. Kako bi nastavile legalno proizvoditi i prodavati oružje i zaobići ograničenja ugovora, te su tvrtke uspostavile partnerstva s drugim državama poput Sovjetskog Saveza i Argentine .

Nakon smrti Yuan Shikai 1916. godine, centralna vlada Beiyanga u Kini se srušila i izbio je građanski rat u kojem su se razni vojskovođe borili za prevlast. Kao rezultat toga, mnogi njemački proizvođači oružja počeli su pokušavati uspostaviti komercijalne veze s Kinom kako bi se utvrdili na svom širokom tržištu oružja.

Vlada Kuomintanga u Guangzhou također je tražila njemačku potporu, a pojavila se Chu Chia-hua (朱家 朱家; Zhū Jiāhuá), koja je studirala u Njemačkoj. Od 1926. do 1944. bio je ključan u organizaciji gotovo svih kinesko-njemačkih kontakata. Pored njemačkog tehnološkog napretka, postojali su i drugi razlozi koji su Njemačku vratili na vodeće mjesto u kineskoj vanjskoj politici. Isprva je Njemačka, uključujući sljedeći kolonijalni pokret , imala nakon gubitka svih kolonijazbog Prvog svjetskog rata u Kini više nema imperijalističkih interesa. Tamo su ksenofobični prosvjedi od 1925. do 1926. uglavnom bili usmjereni protiv Velike Britanije. Uz to, za razliku od Sovjetskog Saveza, koji je pomogao reorganizirati stranku Kuomintang i otvoriti je komunistima, Njemačka u Kini nije imala političkih interesa koji su mogli dovesti do konfrontacije sa središnjom vladom. Nadalje, Chiang Kai-shek smatrao je njemačku povijest vrijednom oponašanja, posebno s obzirom na to da bi ujedinjenje Njemačkog carstva moglo biti poučno za ujedinjenje Kine po Chiangovu mišljenju. Kao rezultat toga, Njemačka je viđena kao glavna sila koja stoji iza kineskog međunarodnog razvoja.

1926. Chu Chia-hua pozvao je Maxa Bauera u Kinu da istraži tamošnje mogućnosti ulaganja. Sljedeće godine Bauer je stigao u Guangzhou i ponuđeno mu je mjesto savjetnika Chiang Kai-sheka. Bauer se vratio u Njemačku 1928. godine kako bi tamo uspostavio odgovarajuće industrijske kontakte za kinesku "obnovu". Počeo je regrutirati za stalno savjetničko mjesto kod Chiang Kai-sheka u Nankingu. Ali Bauer nije bio posve uspješan jer su mnoge njemačke tvrtke oklijevale zbog nestabilne političke situacije u Kini. Bauer je također bio tamo zbog svog sudjelovanja u Kapp Putschuiz 1920. nije baš gledano u Njemačkoj. Uz to je Njemačka još uvijek bila ograničena Versajskim ugovorom, koji je onemogućavao izravna ulaganja u vojsku. Max Bauer umro je od malih boginja sedam mjeseci nakon povratka u Kinu i pokopan je u Šangaju . Ipak, Bauers je kratko vrijeme u Kini postavio temelje za kasniju kinesko-njemačku suradnju, budući da je savjetovao vladu Kuomintanga da modernizira industriju i vojsku. Založio se za smanjenje kineske vojske kako bi se formirala mala, ali sve bolje obučena snaga. Također je podržao otvaranje kineskog tržišta u cilju promicanja njemačke proizvodnje i njemačkog izvoza.

Vidi također : Kinesko-švedska ekspedicija



Kinesko-njemačka suradnja 1930-ih



Ipak, kinesko-njemačka trgovina bila je oslabljena između 1930. i 1932. zbog Velike depresije. Nadalje, industrijalizacija u Kini nije mogla napredovati što je brže moguće. To je bilo zbog sukoba interesa između različitih kineskih tvrtki za obnovu, njemačkih uvozno-izvoznih tvrtki i Reichswehra , koji su svi željeli imati koristi od kineskog napretka. Do incidenta u Mukdenu 1931. kroz koji je Mandžurijaje pripojen Japanu, razvoj se nije mogao unaprijediti. Ovaj incident naglasio je potrebu u Kini za industrijskom politikom usmjerenom na usmjeravanje vojske i industrije na otpor Japanu. To je dovelo do uspostave centralno planiranog nacionalnog obrambenog gospodarstva koje se odsad gura naprijed. S jedne strane, ovo je ojačalo Chiangovu vladavinu nad nominalno ujedinjenom Kinom, s druge strane, povećalo je napore prema industrijalizaciji.

Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze 220px-Bundesarchiv_Bild_137-046886%2C_Tientsin%2C_HJ_sammelt_f%C3%BCr_das_Winterhilfswerk
The Hitlerove mladeži skuplja u Tianjin za zimske reljef organizacija , 1934

Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze 220px-Bundesarchiv_Bild_137-049297%2C_HJ_in_China%2C_Lager_Ostern
Hitler Youth u Kini, 1935

Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze 220px-Bundesarchiv_Bild_137-049191%2C_Wusih%2C_Ostereiersuchen
Djevojke Jungmädel i BDM traže uskršnja jaja u Wuxiju , 1934

" Oduzimanje vlasti " od strane NSDAP-a 1933. ubrzalo je formiranje konkretne njemačke politike prema Kini. Prije toga, njemačka politika prema Kini proturječila je samu sebe : ministri vanjskih poslova Weimarske Republike uvijek su zagovarali neutralnu istočnoazijsku politiku i sprječavali Reichswehr i industriju da se previše ne miješaju u kinesku vladu. Čak su se i uvozno-izvozne tvrtke predstavljale iz straha od prolaska kroz izravne vladine sporazumeako bi ih se skrenulo s njihovog profitabilnog položaja posrednika, to gledište. Nacistička vlada sada je vodila politiku ratne ekonomije koja je zahtijevala sve zalihe sirovina koje je Kina mogla opskrbiti. Posebno su se u velikom broju tražile vojno važne sirovine poput volframa i antimona . Stoga su od sada sirovine postale glavni pokretač njemačke kineske politike.

1933. Hans von Seeckt , koji je u Šangaj došao u svibnju te godine, postao je glavni savjetnik za kinesku prekomorsku ekonomiju i vojni razvoj s obzirom na Njemačku. U lipnju 1933. objavio je memorandum za maršala Chiang Kai-sheka o svom programu za industrijalizaciju i militarizaciju Kine. Pozvao je na malu, pokretnu i dobro opremljenu vojsku umjesto velike, ali nedovoljno obučene vojske. U tu svrhu treba stvoriti okvir u kojem je vojska stup vlade, čija se učinkovitost temelji na kvalitativnoj nadmoći, a ta nadmoć proizlazi iz kvalitete časničkog zbora.

Von Seeckt kao prve korake u stvaranju ovog okvira predložio je jednoobraznu obuku vojske pod Chiangovim zapovjedništvom i podređivanje cijele vojske u centraliziranu mrežu, sličnu piramidi. U tu bi svrhu trebalo uspostaviti „jedinicu za obuku“ koja bi trebala poslužiti kao uzor ostalim jedinicama. Dakle, trebala bi se oformiti profesionalna i kompetentna vojska sa strogo vojno-časničkim zborom, koju kontrolira središnja vlast.

Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze 220px-He-111A_CNAC
Ovi Heinkel 111A , jedan od 11 koje je kupilo kinesko Ministarstvo zrakoplovstva, kasnije je bio u službi CNAC-a

Uz to, Kina bi uz njemačku pomoć morala izgraditi vlastitu obrambenu industriju, jer se nije uvijek mogla osloniti na kupnju oružja u inozemstvu. Prvi korak prema učinkovitoj industrijalizaciji bila je centralizacija - ne samo ona kineskih tvrtki za obnovu, već i ona njemačkih tvrtki. Tako je u siječnju 1934. trgovačko poduzeće za industrijske proizvode (skraćeno: Hapro)osnovana za spajanje njemačkih industrijskih interesa u Kinu. Hapro je nominalno bio privatna tvrtka putem koje treba izbjegavati utjecaj drugih zemalja. U kolovozu 1934. potpisan je ugovor o razmjeni kineskih sirovina i poljoprivrednih proizvoda za njemačke industrijske proizvode. Prema tome, kineska bi vlada trebala dostavljati strateški važne sirovine u zamjenu za njemačke industrijske proizvode i tehnologije. Ova barter transakcija bila je izuzetno korisna za kinesko-njemačku suradnju, jer je Kina imala vrlo visok proračunski deficit zbog velike vojne potrošnje u vrijeme građanskog rata i nije mogla podizati zajmove od međunarodne zajednice. Ugovor je također jasno stavio do znanja da su Njemačka i Kina ravnopravni partneri i da su jednako važni za ovu razmjenu. Nakon pokretanja ove prekretnice u kinesko-njemačkoj suradnji, von Seeckt predao je svoje mjesto generaluAlexander von Falkenhausen i vratio se u Njemačku u ožujku 1935. godine, gdje je i umro 1936. godine.



Industrijalizacija Kine



Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze 200px-Chiang_Tso-pin_1928
1928. Kineski premijer Chiang Tso-pin i njegovi suputnici posjećuju njemački AEG- Werk

Kina je 1936. imala samo oko 16 000 km željezničkih pruga, daleko manje od 150 000 km ili više od njih Sun Yat-sen dopuštao za svoju viziju modernizirane Kine. Uz to, polovica tih ruta bila je u Mandžurijikoja je već bila izgubljena za Japan i stoga više nije bila pod nadzorom Kuomintanga. Polagani napredak u modernizaciji kineskog prometnog sustava temeljio se na sukobu stranih interesa u Kini. Primjer za to su bankarski interesi konzorcija Four Power iz 1920., kojeg su činile Velika Britanija, Francuska, SAD i Japan. Cilj ovog konzorcija bio je regulirati strana ulaganja u Kinu. Sporazumom je bilo predviđeno da jedna od četiri države može odobriti zajam kineskoj vladi samo ako dobije jednoglasno odobrenje. Uz to, druge države nisu željele osigurati sredstva zbog globalne ekonomske krize.

Ipak, izgradnju željezničke pruge u Kini uvelike su ubrzali kinesko-njemački sporazumi 1934. i 1936. godine. Izgrađene su važne linije između Nanchang-a , Zhejianga i Guizhou-a . Ovaj razvoj omogućila je i činjenica da je Njemačka trebala učinkovit transportni sustav za izvoz sirovina. Te su željezničke pruge također pomogle kineskoj vladi da izgradi industrijsko središte južno od Yangtzea . Napokon, željeznica se koristila za obavljanje vojnih funkcija. Na primjer, linija Hangzhou - Guiyangizgrađena za potporu vojnim prijevozima u delti rijeke Yangtze čak i nakon što su izgubljeni Šangaj i Nanking. Slično tome, linija Guangzhou - Hankou korištena je za prijevoz između istočne obale i područja Wuhan . Vrijednost pruge postat će jasna početkom Drugog kinesko-japanskog rata .

Najvažniji industrijski projekt kinesko-njemačke suradnje bio je trogodišnji plan iz 1936. godine, koji su zajednički provodile nacionalna komisija za sirovine kineske vlade i Harpa (vidi gore). Svrha ovog plana bila je zasad izgraditi kinesku industriju kako bi Kina mogla izdržati japanski napad, te dugoročno izgraditi centar za budući industrijski razvoj Kine. Neki od temeljnih elemenata plana bili su monopol svih tvornica volframa i antimona , osnivanje središnjih tvornica čelika i strojeva u provincijama kao što su Hubei , Hunan i Sečuante razvoj elektrana i drugih kemijskih postrojenja. Kao što je temeljno dogovoreno u sporazumu o razmjeni iz 1934. godine, Kina će isporučivati ​​sirovine kako bi Njemačka osigurala potrebnu stručnost i opremu. Preljev troškova na njemačkoj strani ublažila je činjenica da se cijena volframa više nego udvostručila u razdoblju od 1932. do 1936. godine. Trogodišnji plan stvorio je razred visokoobrazovanih tehnokrata koji su bili obučeni za vođenje državnih projekata. Iako je plan dao mnoga obećanja, mnoga su njegova postignuća na kraju potkopana izbijanjem rata protiv Japana 1937. godine.



Naoružanje Kine



Alexander von Falkenhausen uglavnom je bio odgovoran za vojnu obuku, koja je također bila dio trgovine. Iako su planovi Hansa von Seeckta tražili drastično smanjenje vojske na 60 divizija dobro obučenih u skladu s njemačkim vojnim doktrinama, pitanje gdje treba ušteđivati ​​ostalo je otvoreno. Čitav časnički zbor, koji je do 1927. bio od velike vrijednosti u Vojnoj akademiji Whampoa obučen , bio je kvalitativno tek neznatno bolji od vođa vojski zapovjednika, ali ostao je za Chiang Kai-sheka zbog puke odanosti. Ipak, oko 80 000 vojnika u osam divizija obučeno je prema njemačkim standardima. Oni su predstavljali elitu kineske vojske. Ove nove divizije mogle su pridonijeti Chiangovoj odluci da zaustavi borbe na mostu Marco Poloeskalirati u rat. Međutim, Kina još nije bila spremna suprotstaviti se Japanu. Stoga Chiangova odluka uvede bitku za Šangajda pošalje sve nove divizije košta dvije trećine njegovih najboljih vojnika, koji su godinama bili obučavani. Učinio je to protiv svih prigovora svojih stožernih časnika i protiv savjeta Falkenhausensa, koji mu je sugerirao da održi borbenu snagu kako bi održavao red i borio se kasnije.

Von Falkenhausen preporučio je da Chiang slijedi taktiku odbijanja protiv Japana, vjerujući da Japan nikada ne bi mogao pobijediti u dugotrajnom ratu. Predložio je zadržavanje fronte na Žutoj rijeci i potiskivanje sjevera samo kako je rat odmicao. Chiang bi također trebao biti spreman odreći se nekih sjevernih regija Kine, uključujući Shandong . Povlačenje je, međutim, trebalo biti sporo, pa su Japanci mogli napredovati samo s velikim gubicima. Također je preporučio izgradnju utvrda u blizini rudarskih područja, obale, rijeka itd. Također je savjetovao Kineze gerilcima- Izvodite operacije iza japanskih linija. To bi trebalo pomoći slabljenju vojno iskusnijih Japanaca.

Von Falkenhausen također je zauzeo stav da je previše optimistično očekivati ​​da će kineska vojska imati na raspolaganju tenkove i teško topništvo u ratu protiv Japana. Kineska industrija tek se počela modernizirati, a trebalo bi proći neko vrijeme prije nego što je vojska bila opremljena na način sličan Wehrmachtu . Unatoč tome, naglasio je razvoj mobilnih trupa temeljenih na upotrebi malokalibarskog oružja i taktikama infiltracije .

Međutim, njemačka pomoć u vojnom polju nije bila ograničena na obuku i reorganizaciju. Uključivala je i vojnu opremu. Prema von Seecktu, oko 80 posto kineskih emisija oružja bilo je ispod razine ili neprikladno za suvremeno ratovanje. Stoga su započeti projekti za dogradnju i proširenje postojećih tvornica duž Yangtzea te za izgradnju novih tvornica oružja i streljiva. Primjerice, tvornica oružja u Hanyangu obnovljena je od 1935. do 1936. godine kako bi udovoljila standardima. Sad bi tu trebali biti puškomitraljezi Maxim , razni minobacači od 82 mm i puška Chiang Kai-shek (正式; Zhōngzhèng Shì) koja se temelji na njemačkom karabinu 98kzasnovan. Zajedno s Hanyangom 88, ova je puška činila pretežno oružje koje je koristila kineska vojska tijekom rata. Izgrađena je još jedna tvornica temeljena na planovima za pogon za proizvodnju gorušice , čija je gradnja srušena, za proizvodnju plinskih maski . U svibnju 1938. u Hunanu su izgrađene dodatne tvornice za proizvodnju topništva 20 mm, 37 mm i 75 mm. Tvornica za proizvodnju optičke opreme kao što je dvogled za daljnoglede izgrađena je u Nankingu krajem 1936. godine. Izgrađene su ili proširene dodatne tvornice za proizvodnju drugog oružja ili topništva poput MG 34 , brdskog topništva različitih kalibara, pa čak i rezervnih dijelova zalaki oklopni automobil kineske vojske. Neki istraživački instituti također su osnovani pod njemačkom zaštitom. Tu su bili uključeni „Biro za oružje i oružje“ i Institut za kemijska istraživanja pod nadzorom IG Farbena . Na čelu mnogih od tih instituta bili su kineski inženjeri koji su se vraćali iz Njemačke. Kina je 1935. i 1936. naručila ukupno 315.000 čeličnih kaciga i velik broj Mauserovih pušaka . Kina je također uvezla mali broj zrakoplova iz Junkersa , Heinkela i Messerschmitta , od kojih su neki prvi put sastavljeni u Kini, haubice izKrupp i Rheinmetall , protutenkovskih topova i brdski topovi poput Pak 37mm, kao i oklopna vozila, kao što su Panzer I . Te mjere modernizacije dokazale su svoju korisnost izbijanjem Drugog kinesko-japanskog rata . Iako su Japanci na kraju postali nacionalistička prijestolnica Nanjing, potrajalo je nekoliko mjeseci i bilo je povezano s daleko većim troškovima nego što su obje strane očekivale. Unatoč ovom gubitku, činjenica da su kineske trupe mogle vjerodostojno izazvati Japance neizmjerno je ojačala kineski moral. Uz to, zbog visokih troškova kampanje, Japanci nisu htjeli dalje napredovati u kinesku unutrašnjost, dopuštajući nacionalističkoj vladi da preseli političku i industrijsku infrastrukturu u Sečuan .



Kraj kinesko-njemačke suradnje



Izbijanje drugog kinesko-japanskog rata 7. srpnja 1937. uništilo je velik dio napretka i obećanja o gotovo 10 godina intenzivne kinesko-njemačke suradnje. Osim uništavanja industrijskih postrojenja, vanjska politika Adolfa Hitlera bila je najštetnija za njemačko-kineske odnose. Hitler je u principu odabrao Japansko carstvo kao saveznika protiv Sovjetskog Savezajer je Japan u tu svrhu imao bolje vojne sposobnosti. Ovu situaciju pogoršao je pakt o nenapadanju između Kine i Sovjetskog Saveza od 21. kolovoza 1937., i unatoč nasilnim prosvjedima kineskog lobija i njemačkih investitora, Hitler se nije mogao odvratiti od svoje pozicije. Ipak, Harpu je bilo dopušteno isporučivati ​​već položene kineske narudžbe, ali daljnje narudžbe iz Nankinga nisu prihvaćene.

Također su postojali planovi za mir između Japana i Kine uz posredovanje Njemačke. Međutim, padom Nankinga u prosincu 1937., svaki je kompromis postao neprihvatljiv za kinesku vladu. Zbog toga su napušteni njemački planovi posredovanja. Početkom 1938. Njemačka je priznala Manchukuo kao neovisnu državu. U travnju ove godine Hermann Göring zabranio je sve isporuke ratnog materijala u Kinu, a u svibnju su svi njemački savjetnici pozvani u Njemačku pod pritiskom Japana.

Ova promjena iz prokineske politike u projapansku također je naškodila njemačkim ekonomskim interesima, jer ni s Japanom ni s Manchukuom nije bilo toliko trgovine kao s Kinom. Prokineski stav također je bio očit kod većine Nijemaca koji žive u Kini. Nijemci u Hankouu prikupili su više donacija za Crveni križ nego svi kineski i drugi stranci zajedno. Vojni savjetnici također su željeli priznanje za svoje ugovore s kineskom vladom. Von Falkenhausen je na kraju bio prisiljen napustiti Kinu do kraja lipnja 1938. Međutim, obećao je Chiangu da nikada neće otkriti svoje radove u Kini kako bi pomogao Japancima. Njemačka vlada proglasila je Japan bedemom protiv komunizma u Kini.

Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze 200px-Wang_and_Nazis
Wang Jingwei iz marionetske vlade i njemački veleposlanik Heinrich Georg Stahmer (1941.)

Ipak, novi odnos Njemačke s Japanom pokazao bi se sterilnim. Japan je uživao monopol u sjevernoj Kini i Mandžukuu, a mnoge su strane tvrtke oduzete. Njemački interesi bili su jednako zapostavljeni kao i interesi drugih naroda. Dok su se pregovori o rješavanju ovih ekonomskih problema nastavili sredinom 1939., Hitler je sklopio njemačko-sovjetski pakt o nenapadanju sa Sovjetskim Savezom. To je onesposobilo njemačko-japanski protukominternovski pakt iz 1936. godine i prekinulo pregovore. Sovjetski Savez je Njemačkoj omogućio upotrebu Transsibirske željeznicekoristila se za prijevoz od Manchukua do Njemačke, no prevezene količine ostale su malene, a nedostatak veza između Njemačke, Sovjetskog Saveza i Japana pogoršao je ovaj problem. S njemačkog napada na Sovjetski Savez u 1941, ekonomske aktivnosti u Njemačkoj u Aziji završio.

Kontakt Njemačke i Kine trajao je do 1941. i obje su strane željele obnoviti suradnju jer njemačko-japanski savez nije bio od velike koristi. Međutim, potkraj 1940. Njemačka je potpisala pakt o tri sile s Japanom i Italijom. U srpnju 1941. Hitler je službeno priznao " Reorganiziranu vladu Republike Kine " pod vodstvom Wang Jingweija u Nankingu, koja je uništila sve nade u kontakt s kineskom vladom pod Chiangom, koja je premještena u Chongqing . Wangova vlada Nankinga također se pridružila Antikominternovskom paktu 1941. godine. Nakon napada na Pearl Harbor , Chiangova Chongqing Kina službeno se pridružila saveznicima i objavili rat Njemačkoj 9. prosinca 1941. godine.



Zaključak



Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze 170px-Chiang_Wei-kuo_Nazi_2
Chiang Wei-kuo , sin Chiang Kai-sheka , prošao je vojnu obuku u Njemačkoj

Kinesko-njemačka suradnja iz 1930-ih bila je možda najambiciozniji i najuspješniji izraz Sun Yat-senova ideala "međunarodnog razvoja" za modernizaciju Kine. Gubitak teritorija Njemačke u Kini nakon Prvog svjetskog rata, potrebe za sirovinama i njezino miješanje u kinesku politiku povećali su tempo i produktivnost suradnje s Kinom. Budući da su obje države mogle surađivati ​​na temeljima jednakosti i ekonomske stabilnosti i bez imperijalističkih podloga, kao kod ostalih stranih sila. Kineska hitna potreba za industrijskim razvojem za suzbijanje potencijalne krize s Japanom također je ubrzala ovaj proces.fašistička i militaristička ideologija potiče kineske čelnike da koriste fašizam kao brzo rješenje za kinesko trajno nejedinstvo i političku zbrku. Ukratko, kinesko-njemačka suradnja, iako kratkotrajna i uništivši mnoge svoje rezultate u ratu protiv Japana za koji je Kina bila pripremljena samo iz daljine, imala je trajne učinke na modernizaciju Kine. Nakon poraza Kuomintanga u kineskom građanskom ratu , nacionalistička se vlada preselila na Tajvan . Mnogi državni službenici i službenici Republike Kinena Tajvanu su se u Njemačkoj školovali za istraživačko osoblje ili časnike, kao i Chiang Wei-kuo , sin Chiang Kai-sheka. Dio brze industrijalizacije Tajvana nakon rata može se pratiti do planova i ciljeva Trogodišnjeg plana iz 1936. godine.

RayMabus
RayMabus

Posts : 173549
2014-04-11


Back to top Go down

Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze Empty Re: Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze

Post by Guest Wed 13 Jan - 19:19

RayMabus wrote:EU se odlučila na svoju vanjsku politiku a ne američku


https://www.geopolitika.news/analize/dr-sc-jadranka-polovic-kinezi-dolaze/


Ali zakaj?

Sad je Biden tu!

Kaj ne voliju niti  Bidena?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze Empty Re: Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze

Post by RayMabus Wed 13 Jan - 19:32

Bajdenove komunjare ?

Ne.

Krščansko demokratska stranka u Njemačkoj je desnica a ne ljevica a Bajdenove komunjare su politički saveznici SPD odnosno ljevlčara koje se demo kršćani žele rješiti na idućim izborima u Njemačkoj na jesen i koalirati sa Zelenima a ne komunistima.

Biden je samo manje zlo od Trumpa i to je sve.
RayMabus
RayMabus

Posts : 173549
2014-04-11


Back to top Go down

Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze Empty Re: Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze

Post by Guest Wed 13 Jan - 19:41

RayMabus wrote:Bajdenove komunjare ?

Ne.

Krščansko demokratska stranka u Njemačkoj je desnica a ne ljevica a Bajdenove komunjare su politički saveznici SPD odnosno ljevlčara koje se demo kršćani žele rješiti na idućim izborima u Njemačkoj na jesen i koalirati sa Zelenima a ne komunistima.

Biden je samo manje zlo od Trumpa i to je sve.

Znaš kaj ... postal sam Putinovac.

B-)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze Empty Re: Pakt EU - Kina : Kinezi dolaze

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum