ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jakov Fak među tesarima

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Jakov Fak među tesarima

Post by debotoijusto 10/11/2019, 13:36

Hrvatska ima svjetskog prvaka u izradi betonskih konstrukcija. Njegovo ime je Mateo Grgić, ima 22 godine, rodom je iz Prgomelja, malog mjesta pokraj Bjelovara, i po zanimanju je tesar. Ova vijest je sama po sebi nevjerojatna zbog nekoliko stvari. Kao prvo, svjetsko prvenstvo u tesanju? Teško da bi itko rekao da nešto takvo postoji, no da, postoji. Zove se World Skills i na njemu se natječu strukovni radnici koji pokazuju svoje vještine u konobarenju, cvjećarstvu, računovodstvu... pa i tesanju.

Prve “Olimpijske igre za zanimanja” organizirane su nakon Drugog svjetskog rata, a na posljednjem, 45. izdanju, koje je održano u kolovozu u ruskom Kazanu, nastupilo je više od 1300 natjecatelja iz 69 zemalja. Drugi kuriozitet kod prve rečenice iz ovog teksta jest zašto gotovo nitko u Hrvatskoj ne zna da već dva mjeseca imamo najboljeg u svijetu među tesarima? Medijski prostor je ispunjen sportskim uspjesima, od onih planetarno popularnih sportova kao što su nogomet ili tenis, pa i onih manjih poput taekwondoa ili streljaštva. Tu i tamo se pronađe vijest o pobjedama naših informatičara i učenika, no zašto nema mjesta za strukovna zanimanja? Odgovor leži u dvije činjenice.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30483
2014-04-12


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by debotoijusto 10/11/2019, 13:37

Prvo, Mateovo šalovanje nije tako atraktivno kao škarice Brune Petkovića. Drugo, i puno važnije, Mateo je na World Skillsu nastupao za Austriju. Za njega zato možemo reći da je Jakov Fak među tesarima, odnosno još jedan Hrvat koji je postigao svjetski uspjeh, ali pod zastavom druge države. Prema tome, ova priča jednim dijelom govori i o problemu iseljavanja mladih ljudi koji zbog boljih mogućnosti odlaze u neke sretnije zemlje. Nimalo neočekivano, i Mateova priča počinje upravo s vađenjem putovnice jer je on već s 14 godina otišao iz svoje zemlje put Beča gdje mu je već radio otac.


- Kad sam završio osnovnu školu, u Hrvatskoj je vladala prava kriza. Svi su bili bez posla i bojao sam se da ću kad završim srednju da biti na burzi. Zato sam si rekao, idem probati u Austriji, pa ako ne uspijem, uvijek se mogu vratiti doma - kaže Mateo.
Nije najbolje znao njemački, no svejedno se upisao u deveti razred te ga uspješno završio, nakon čega je upao u školu za tesara. Odmah na početku ga je vrbovala austrijska državna građevinska tvrtka Porr, koja ga je uzela kod sebe na praksu i dalje školovala. Naime, u Austriji je praksa takva da zanatske tvrtke i obrti uzmu kod sebe učenike koji potom kroz stvarni rad uče svoj posao. I odmah za to dobivaju plaću. Mateo je tako već s 15 godina zarađivao 700 eura mjesečno, a na kraju treće godine plaća mu je već narasla na 1700 eura. Dakle, još kao srednjoškolac je zarađivao više od iznosa prosječne hrvatske plaće, što je bio prvi plus koji ga je približio Austriji, a samim time i udaljio od Hrvatske. Nakon toga je išlo samo prema boljem.
Firma mu je platila doškolovanje za poslovođu, čime je postao jedan od najmlađih radnika koji je završio tu školu. Potom je vodio manja gradilišta, a sada je pomoćnik poslovođe na trenutačno najvećem gradilištu u Austriji. S druge strane, u Hrvatsku se vraća samo da posjeti svoju obitelj ili na ljetovanje.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30483
2014-04-12


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by debotoijusto 10/11/2019, 13:39

Jakov Fak među tesarima Mateo%20Grgi%C4%87

Što se tiče World Skillsa, već ranije smo rekli da su to Olimpijske igre za zanimanja. I ta je titula stvarno opravdana. Radnici strukovnjaci su na ceremoniji otvaranja nosili svoje zastave, dok je za njih navijalo oko 45.000 gledatelja u ispunjenoj Areni Kazanj, stadionu na kojemu su prošle godine u četvrtfinalu SP u nogometu igrali Brazil i Belgija. Štoviše, ako pogledate fotografije s ovogodišnjeg World Skillsa, na prvu ćete pomisliti da se radi o nekakvom visokobudžetnom koncertu ili pak nekom esports natjecanju u koje su utrošeni milijuni.

A sada ono što nas sve zanima - kako zapravo izgleda natjecanje u izradi betonskih konstrukcija?

- Uđeš u ogromnu halu od 70 kvadrata i imaš svoj prostor u kojem radiš. Dobiješ zadatak i svi natjecatelji rade isto. Ovogodišnji zadatak je bio da zašalujemo dva komplicirana zida, preko njih dva tregera, deku i na jednom zidu smo morali ugraditi ruska, zaobljena vrata te još neko željezo i onda to sve izbetonirati. Za sve to imali smo 22 sata koja su bila podijeljena u četiri dana i kad staneš na pozornicu, ne razmišljaš više o ničemu, nego samo o poslu - priča Mateo.

Jakov Fak među tesarima World%20Skills
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30483
2014-04-12


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by debotoijusto 10/11/2019, 13:39

- Neću nikada zaboraviti trenutak u kojem su nas proglasili pobjednicima. Sjećam se, samo sam čuo ‘gold’, okrenuo se i vidio da na ekranu piše moje ime. Iako je na stadionu bilo 50.000 ljudi, ja nisam nikoga vidio - prisjeća se Mateo. Uslijedilo je slavlje i povratak u Austriju, gdje su dobili doček vrijedan olimpijskih prvaka. U firmi je organizirana proslava, primio ih je gradonačelnik Beča, bili su kod resornog ministra, a gotovo svi austrijski mediji tražili su intervju s najboljim tesarima na svijetu.

Uskoro su došle i ponude za posao. Svjetske firme su otvoreno zvale Matea k sebi, nudeći mu praktički bianco čekove. Bilo je tu ponuda iz Katara i Ujedinjenih Arapskih Emirata, no on ih je sve odbio. Kako kaže, u njegovoj firmi mu je dobro, a i oni su mu sve ovo i omogućili. Kad se vratio u rodno Prgomelje, njegova obitelj mu je organizirala feštu jer nije baš da se svako hrvatsko selo može pohvaliti sa svjetskim prvakom. Samo su jedne lokalne novine i jedan katolički medij prenijeli vijest da Hrvatska ima novog svjetskog prvaka. I, evo, dva mjeseca poslije to prenosi i Jutarnji list, iako Mateo kaže da nije ni očekivao da će ga popratiti domaći mediji. Ipak, je, veli, on sada Austrijanac.

- Hrvatska je moja zemlja i ne bi mi ništa bilo draže da sam zlato osvojio za nju. I, iskreno, ja se želim vratiti doma, ali prvo u Hrvatskoj mora biti sve jednako kao i u Austriji. Ja jesam Hrvat, imam hrvatsko državljanstvo i želim da moja djeca budu Hrvati, ali Austrija mi je omogućila sve ovo što sam danas. Tako da, iako se s jedne strane želim vratiti, s druge znam da je to nemoguće. Ne dok se rad ne bude jednako cijenio kao ovdje - kaže Mateo koji planira upisati fakultet za inženjera.

- Iduće godine se europsko prvenstvo World Skillsa održava u Grazu i volio bih da na njemu nastupe i hrvatski tesari. Moj trener, ali i moja tvrtka spremni su pomoći Hrvatskoj kako bi mogli oformiti svoj tim. Omogućit ćemo im sve da Hrvatska ima svoje predstavnike na prvenstvu- kaže Mateo.

https://novac.jutarnji.hr/karijere/hrvat-postigao-svjetski-uspjeh-pod-zastavom-druge-drzave-salujem-najbolje-na-svijetu/9596266/
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30483
2014-04-12


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by debotoijusto 10/11/2019, 13:40

eto
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30483
2014-04-12


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by AssadNaPodmornici 10/11/2019, 13:41

Hrvatska je nebitna država, drago mi je momku da ja jača Germansku državu koja je bitnija za Hrvate nego Hrvatska - jer da Hrvatska propadne, Hrvati nebi nužno bili ugroženi. Ako propadne Germanija , nema nas. 
Plus on kao individualno biće ima pravo tražiti uspjeh gdje hoće, pogotovo ako ga je RH država odbacila , onda pogotovo nije dužan ništa Hrvatskoj

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20665
2018-06-14


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by prckov 10/11/2019, 13:44

Ipak, je, veli, on sada Austrijanac.

zato ga se jutarnji I sjetio
on im je jos jedan dokaz kako hrvatska nevalja a bila dobra prije
prckov
prckov

Posts : 34033
2014-04-19


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by jastreb 10/11/2019, 13:53

prckov wrote:Ipak, je, veli, on sada Austrijanac.

zato ga se jutarnji I sjetio
on im je jos jedan dokaz kako hrvatska nevalja a bila dobra prije
Pa ima potpuno pravo.

I ja bih bio i Maltežanin i Cipranin,ako bi navedene državice cijenile ono što radim.

Vani su ta zanimanja cijenjena,a kod nas te drže brojkom i šporkin  bauštelcem.

Kod nas nitko ne pravi reportažu o nekom graditelju,mehaničaru,armiraču,ali za to su pune stranice pod rubrikama "bussines" i uspjeh posvećeni nekakavim menadžerima,piskaralima i kvaziintelektualcima.
jastreb
jastreb

Posts : 34042
2014-04-22


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by kic 10/11/2019, 13:55


ovo su prava natjecanja, svaka čast majstorima :tu
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by prckov 10/11/2019, 13:58

jastreb wrote:
prckov wrote:Ipak, je, veli, on sada Austrijanac.

zato ga se jutarnji I sjetio
on im je jos jedan dokaz kako hrvatska nevalja a bila dobra prije
Pa ima potpuno pravo.

I ja bih bio i Maltežanin i Cipranin,ako bi navedene državice cijenile ono što radim.

Vani su ta zanimanja cijenjena,a kod nas te drže brojkom i šporkin  bauštelcem.

Kod nas nitko ne pravi reportažu o nekom graditelju,mehaničaru,armiraču,ali za to su pune stranice pod rubrikama "bussines" i uspjeh posvećeni nekakavim menadžerima,piskaralima i kvaziintelektualcima.
ne govorim o njemu nego o jutarnjem I razlozima zasto su ga se sjetili
zaboli me sta on privatno hoce I misli da jest, nebitno
ali cudi me da ni jedan kratki post nisi uspio shvatit kako treba
prckov
prckov

Posts : 34033
2014-04-19


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by debotoijusto 10/11/2019, 14:15

prckov wrote:Ipak, je, veli, on sada Austrijanac.

zato ga se jutarnji I sjetio
on im je jos jedan dokaz kako hrvatska nevalja a bila dobra prije
nisi pomislio ni trena da  tekst  o vrednovanju radnih navika A/HR ?
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30483
2014-04-12


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by prckov 10/11/2019, 14:24

debotoijusto wrote:
prckov wrote:Ipak, je, veli, on sada Austrijanac.

zato ga se jutarnji I sjetio
on im je jos jedan dokaz kako hrvatska nevalja a bila dobra prije
nisi pomislio ni trena da  tekst  o vrednovanju radnih navika A/HR ?
primjetim prvenstveno ono sto je osnovna namjera
ako mislis meni prodat da je namjera jutarnjeg da pise o radnoj etici 
onda si se zajebo
to je samo perje
prckov
prckov

Posts : 34033
2014-04-19


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by epikur37 10/11/2019, 14:27

Neka se glupi austrijanci bave bauštelom, mi se bavimo kvartarnim djelatnostima: genetski inžinjering, moderni dizajn i sl.
epikur37
epikur37

Posts : 45323
2015-08-06


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by Eroo 10/11/2019, 14:29

debotoijusto wrote:

A sada ono što nas sve zanima - kako zapravo izgleda natjecanje u izradi betonskih konstrukcija?

- Uđeš u ogromnu halu od 70 kvadrata i imaš svoj prostor u kojem radiš. Dobiješ zadatak i svi natjecatelji rade isto. Ovogodišnji zadatak je bio da zašalujemo dva komplicirana zida, preko njih dva tregera, deku i
:D ...jebe ga njemački...
Eroo
Eroo

Posts : 73713
2016-07-22


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by Eroo 10/11/2019, 14:34

debotoijusto wrote:Tako da, iako se s jedne strane želim vratiti, s druge znam da je to nemoguće. Ne dok se rad ne bude jednako cijenio kao ovdje - kaže Mateo koji planira upisati fakultet za inženjera.
:D
Eroo
Eroo

Posts : 73713
2016-07-22


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by jastreb 10/11/2019, 15:05

debotoijusto wrote: 

 

- Uđeš u ogromnu halu od 70 kvadrata i imaš svoj prostor u kojem radiš. Dobiješ zadatak i svi natjecatelji rade isto. Ovogodišnji zadatak je bio da zašalujemo dva komplicirana zida, preko njih dva tregera, deku i na jednom zidu smo morali ugraditi ruska, zaobljena vrata te još neko željezo i onda to sve izbetonirati.  
Ha...Idu li iz donje ploče ukosnice?  Ili su morali zabušivati ankere?    Jesu li na ukosnicama stavili mreže? Koje? Dal obje 8-mice,ili jednu 6-icu? Ili samo jednu mrežu.

Sa čime su šalovali? Jesu li imali šal table,kravate i žilete? Jesu li ispod šal tabli (koje zovu još i blažujkama ili oplatama,ili dokama,ili panelkama) stavljali letve? Jesu li stavljali tzv diletante između šalunga i mreže? jesu li stavljali ukosnice između dviju mreža?  Jesu li stavljali grede s obje strane oplate?

Ne znam što su trageri.

Pulcevi(podupirači),šal table. Koliko zona mreže ima deka? kolike je debljine.

Nisam još čuo za ruska vrata.

Puno tu ode betona. Nije to za ručno betoniranje. Pumpa obično dolazi za takve zahvate.

Uuuu,jebo te,jesam majstor. afro

Prije samo 2 godine nisam o tome imo pojma.
jastreb
jastreb

Posts : 34042
2014-04-22


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by jastreb 10/11/2019, 15:08

Napredujem jebeno. Eto,nemam građ.škole,a uz još dva radnika znao bit konstruirati kompletan šalung,željezo i sve to izbetonirat.

Bauštela me počela zanimati ne odmah po početku rada. U početku nisam imao pojma ni o čemu,a kasnije me to počelo interesirat. U početku sam jedva čekao da prođe dan ,a vrijeme nikako proć.
jastreb
jastreb

Posts : 34042
2014-04-22


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by epikur37 10/11/2019, 15:18

jastreb wrote:Napredujem jebeno. Eto,nemam građ.škole,a uz još dva radnika znao bit konstruirati kompletan šalung,željezo i sve to izbetonirat.

Bauštela me počela zanimati ne odmah po početku rada. U početku nisam imao pojma ni o čemu,a kasnije me to počelo interesirat. U početku sam jedva čekao da prođe dan ,a vrijeme nikako proć.

Baustela i vrtlarenje pa i mehanika....milina.
epikur37
epikur37

Posts : 45323
2015-08-06


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by jastreb 10/11/2019, 15:20

epikur37 wrote:
jastreb wrote:Napredujem jebeno. Eto,nemam građ.škole,a uz još dva radnika znao bit konstruirati kompletan šalung,željezo i sve to izbetonirat.

Bauštela me počela zanimati ne odmah po početku rada. U početku nisam imao pojma ni o čemu,a kasnije me to počelo interesirat. U početku sam jedva čekao da prođe dan ,a vrijeme nikako proć.

Baustela i vrtlarenje pa i mehanika....milina.
Da,ali bez mehanike. U to se stvarno ne kužim,a nije da ne bih volio.

I,da...nikad me nije zanimala keramika,a sad mi je ža.
jastreb
jastreb

Posts : 34042
2014-04-22


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by debotoijusto 10/11/2019, 15:25

jastreb wrote:
debotoijusto wrote: 

 

- Uđeš u ogromnu halu od 70 kvadrata i imaš svoj prostor u kojem radiš. Dobiješ zadatak i svi natjecatelji rade isto. Ovogodišnji zadatak je bio da zašalujemo dva komplicirana zida, preko njih dva tregera, deku i na jednom zidu smo morali ugraditi ruska, zaobljena vrata te još neko željezo i onda to sve izbetonirati.  
Ha...Idu li iz donje ploče ukosnice?  Ili su morali zabušivati ankere?    Jesu li na ukosnicama stavili mreže? Koje? Dal obje 8-mice,ili jednu 6-icu? Ili samo jednu mrežu.

Sa čime su šalovali? Jesu li imali šal table,kravate i žilete? Jesu li ispod šal tabli (koje zovu još i blažujkama ili oplatama,ili dokama,ili panelkama) stavljali letve? Jesu li stavljali tzv diletante između šalunga i mreže? jesu li stavljali ukosnice između dviju mreža?  Jesu li stavljali grede s obje strane oplate?

Ne znam što su trageri.

Pulcevi(podupirači),šal table. Koliko zona mreže ima deka? kolike je debljine.

Nisam još čuo za ruska vrata.

Puno tu ode betona. Nije to za ručno betoniranje. Pumpa obično dolazi za takve zahvate.

Uuuu,jebo te,jesam majstor. afro

Prije samo 2 godine nisam o tome imo pojma.
Na raspolaganju su imali sve moguće alate i sve su morali sami ručno napraviti od nule. Inače za jedan takav posao treba između 50 i 60 sati nekim izuzetno vrijednim i kvalificiranim radnicima. A Mateo i Alexandar su to izveli za duplo manje, i to s odstupanjem od samo 50 milimetara od traženog dizajna. Za lakše snalaženje, to je duljina jednaka duljini pet trepavica. Onda možete zamisliti koliko je to precizno. No, nije to došlo samo od sebe. Prije Rusije trenirali su pet tjedana s trenerom. Kako kaže, vježbali su u srpnju na +40 stupnjeva, svaki put gradeći ručno devet i pol tona materijala. Imali su i fitness program, svog fizioterapeuta te mentalni trening, dakle sve baš kao i pravi profesionalni sportaši. Sav taj trud na kraju je rezultirao sa zlatnim odličjem.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30483
2014-04-12


Back to top Go down

Jakov Fak među tesarima Empty Re: Jakov Fak među tesarima

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum