ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by RayMabus 5/11/2019, 21:05

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Klix-logo

RADNIK KAO ROBOT 


Neradna nedjelja za trgovce u BiH i dalje je samo san
Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san B_191104061


Nakon što je Crna Gora zabranila trgovinama rad nedjeljom kako bi radnici mogli odmoriti i provesti dan s porodicama, Srbija je pokrenula inicijativu kojom želi iste promjene. U Bosni i Hercegovini je do sada jedino vođena kampanja za prestanak rada trgovina i centara tokom praznika.

U Banjoj Luci su opozicioni političari vodili bitku za ukidanje radne nedjelje, ali ona je u startu "izgubljena" kada je Skupština Grada Banja Luka donijela odluku da radno vrijeme tržnih centara nedjeljom čak i produži do 22 sata. 

Gradonačelnik Igor Radojičić je nekoliko puta ponovio smiješnu izjavu u kojoj je kazao kako se produženje radnog vremena odnosi na objekte, ali ne i na radnike pa se postavljalo pitanje da li to znači da će objekat biti otvoren do 22 sata nedjeljom bez radnika koji će usluživati?!


Na području Federacije BiH Sindikat trgovine i uslužnih djelatnosti je pokrenuo kampanju #slobodnizapraznike koja je urodila plodom tako da veliki trgovački centri nisu radili za 1. maj i Kruban-bajram i to prvi put od otvorenja.

"Nastavili smo niz aktivnosti kako bi ovo egzistencijalno pravo svakog radnika i radnice da budu slobodni za praznike bilo osigurano za sve, a ne samo za one čiji poslodavci imaju razumijevanja i sarađuju sa sindikatom. Napravili smo izmjene i dopune dva zakona o radu i unutrašnjoj trgovini koja bi mogla tretirati ovo pitanje. Svim klubovima stranaka u Parlamentu FBiH smo uputili ovu inicijativu i sada trenutno vrlo aktivno razgovaramo sa strankama koje su pozitivno odgovorile na naše molbe te pripremamo realizaciju ove inicijative", kazala je Mersiha Beširović, predsjednica Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti BiH, za Klix.ba.


Ipak, neradna nedjelja je još na čekanju. Beširović ističe kako je postojala inicijativa koja je nakon prvobitne medijske aktivnosti utihnula. Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Irfan Čengić uputio je u parlamentarnu proceduru sredinom decembra prošle godine inicijativu za izmjene Zakona o radu FBiH s akcentom na to da se određenim oblastima zabrani rad nedjeljom. Vlada FBiH je odbila ovi inicijativu kazavši kako u ovom trenutku nije prihvatljiva.

"Naše mišljenje je da ove inicijative moraju biti konstantne, pritisak se mora vršiti kontinuirano i u tom smislu ne može biti važniji političkih tema", naglasila je.

Predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti RS Goran Savanović rekao je kako tu priču "guraju" već godinu dana i da pokušavaju stvoriti preduvjete kako bi se vodili razgovori sa Savezom općina i gradova u RS-u, jer prema Zakonu o trgovini odluku o neradnoj nedjelji i praznicima mogu donijeti samo načelnici i gradonačelnici.

"I mi moramo početi živjeti kao sav normalan svijet, samo je pitanje u kojem vremenskom periodu će doći do toga. Pogledajte koliko ljudi nam odlazi, imamo nedostatak radne snage i to će u dobroj mjeri utjecati na donošenje odluke o smanjenju rada i prestanku rada nedjeljom. Utjecat ćemo na savez da izvrši utjecaj na načelnike i gradonačelnike da ne donose odluku da sve prodavnice i centri u svim općinama i gradovima rade za praznike. Dovoljno je u jednom gradu da radi jedna prodavnica za namirnice, ali ne moraju prodavnice kozmetike, butici itd.", rekao je Savanović.

Istakao je kako se mora raditi na promjeni svijesti građana i da se naviknu da namirnice i druge potrepštine kupuju radnim danom ili subotom, kako bi trgovci mogli biti sa svojim porodicama nedjeljom.

S druge strane, poslodavci nisu oduševljeni ovom idejom tvrdeći da bi im to znatno smanjilo profit.

"Poslodavci imaju glad za parama i vode se onim 'daj samo da zaradim' preko jadne radne snage. Ne gledaju ništa i nije im bitan čovjek, ali sve promjene (migracije, deficitarna radna snaga, iseljenje građana) utječu na to da će morati mijenjati svoj pristup tome", rekao je Savanović.

Za sada je Crna Gora jedina u regionu koja je uvela zakon kojim zabranjuje rad. U Hrvatskoj se raspravljalo o ovom prijedlogu, ali se nije odlučivalo. 

Kada je riječ o Evropi, Austrija ima najstrožija pravila i nedjeljom je potpuno zabranjeno raditi. Grčka, Belgija, Kipar, Češka, Francuska, Nemačka, Mađarska, Island, Luksemburg, Holandija, Španija, Poljska i Velika Britanija imaju jasna pravila o tome ko može, a ko ne može raditi nedeljom. U Italiji se planira uvođenje ove zabrane.



https://www.klix.ba/biznis/neradna-nedjelja-za-trgovce-u-bih-i-dalje-je-samo-san/191104061
RayMabus
RayMabus

Posts : 174848
2014-04-11


Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by immortal 5/11/2019, 21:15

ne znam zašto samo o trgovcima i zašto je samo njima teško raditi
kada bi zabranili liječnička dežurstva, intervencije policije, javni prijevoz, rad u bolnicama, staračkim domovima, hoteli, ostale uslužne djelatnosti
dokle bi nas to dovelo
ako svi oni mogu raditi, što su to trgovci neka posebna vrsta pa da ne smiju raditi

svećenici zagovaraju kontra rada nedjeljom , ok , ali i oni rade nedjelju  Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san 1f607   Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san 1f610
immortal
immortal

Female
Posts : 23113
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by Noor 5/11/2019, 21:24

Zamisli da ti pozli u nedjelju, padnes, raspalis glavom i ostanes ležat, tvoji zovu hitnu, a govorni automat ti kaže danas ne radimo, dođite sutra, ili  provale ti u kucu dok si na nedeljnoj misi, pozoves policiju, a nitko ne diže telefon

Znači, sve ovo sto si navela su nužne stvari...ali trgovci?! ej...pa po meso, salatu, omeksivač, cif, brašno, krumpir, kruh i mlijeko mozes i u subotu, samo trebas razmisljati i biti organizirana


Last edited by Noor on 5/11/2019, 21:24; edited 1 time in total

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by immortal 5/11/2019, 21:24

ok... kivna sam što su meni oteli taj posao mnogi koji nemaju tu struku
sad neka izvole, neka rade
ja sam za rad trgovaca nedjeljom sve dok postoji bilo koja druga djelatnost koja radi nedjeljom

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23113
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by Eroo 5/11/2019, 21:24

Ne rade petkom, sad bi još i nedjeljom...Ostalim danima mole, koliko je meni poznato.
Ne mislim samo u bogomoljama, nego i na radnom mjestu, a mole često i za pomoć i tako... :)
Eroo
Eroo

Posts : 74179
2016-07-22


Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by immortal 5/11/2019, 21:26

Noor wrote:Zamisli da ti pozli u nedjelju, padnes, raspalis glavom i ostanes ležat, tvoji zovu hitnu, a govorni automat ti kaže danas ne radimo, dođite sutra, ili  provale ti u kucu dok si na nedeljnoj misi, pozoves policiju, a nitko ne diže telefon

Znači, sve ovo sto si navela su nužne stvari...ali trgovci?! ej...pa po meso, salatu, omeksivač, cif, brašno, krumpir, kruh i mlijeko mozes i u subotu, samo trebas razmisljati i biti organizirana
u tom i je stvar što ne mogu svi
treba razumjeti današnji ubrzani tempo, masu obaveza
masu puta ne znaš ni koji je dan
lako je onima kojima vikend počinje petkom
subotu sve stignu
što je s ostalima ??

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23113
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by Eroo 5/11/2019, 21:27

Noor wrote:Zamisli da ti pozli u nedjelju, padnes, raspalis glavom i ostanes ležat, tvoji zovu hitnu, a govorni automat ti kaže danas ne radimo, dođite sutra, ili  provale ti u kucu dok si na nedeljnoj misi, pozoves policiju, a nitko ne diže telefon

Znači, sve ovo sto si navela su nužne stvari...ali trgovci?! ej...pa po meso, salatu, omeksivač, cif, brašno, krumpir, kruh i mlijeko mozes i u subotu, samo trebas razmisljati i biti organizirana
To smo mi već imali u kući, na njivi ili u štali. Jedino omekšivač nismo imali, ali nam nije ni trebao... :D
Eroo
Eroo

Posts : 74179
2016-07-22


Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by RayMabus 5/11/2019, 21:29

Eroo wrote:Ne rade petkom, sad bi još i nedjeljom...Ostalim danima mole, koliko je meni poznato.
Ne mislim samo u bogomoljama, nego i na radnom mjestu, a mole često i za pomoć i tako... :)
Pa zato sam i otvorio temu , pola BiH su muslimani a nedilja kršćanski slobodni dan u tjednu. lol!
RayMabus
RayMabus

Posts : 174848
2014-04-11


Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by epikur37 5/11/2019, 21:29

Nedjelja treba biti radna za sve interventne poslove.  Kaj se tiče dućana, premda dolazim u koliziju sa samim sobom ali bih zabranio rad.

Ja osobno ne znam neraditi niti provoditi slobodno vrijeme...toliko sam se navukao na akciju. Ali znam da to nije normalno, te sebi govorim, samo još malo...

vjarujem da ih ima još takvih.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by immortal 5/11/2019, 21:30

zamisli ovo .. liječnik ide nedjeljom na dežurstvo.. gablec.. ide si kupiti nešto slatko u trgovinu... NE RADI???
liječnik s 6 godina faksa radi a ne može u trgovinu jer ovaj s pkv ili večernjom školom kakve često zapošljavaju nemre dojti na posel jer se tako izborio za sebe ..

_________________
Bože čuvaj svoj narod u cijelom svijetu. 

Daj da na vrijeme razotkriveni i pokošeni budu mučitelji naši i krvnici.
immortal
immortal

Female
Posts : 23113
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by RayMabus 5/11/2019, 21:32

mortal wrote:zamisli ovo .. liječnik ide nedjeljom na dežurstvo.. gablec.. ide si kupiti nešto slatko u trgovinu... NE RADI???
liječnik s 6 godina faksa radi a ne može u trgovinu jer ovaj s pkv ili večernjom školom kakve često zapošljavaju nemre dojti na posel jer se tako izborio za sebe ..
Rade benzinske pumpe 24 sata non stop.
RayMabus
RayMabus

Posts : 174848
2014-04-11


Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by epikur37 5/11/2019, 21:34

mortal wrote:zamisli ovo .. liječnik ide nedjeljom na dežurstvo.. gablec.. ide si kupiti nešto slatko u trgovinu... NE RADI???
liječnik s 6 godina faksa radi a ne može u trgovinu jer ovaj s pkv ili večernjom školom kakve često zapošljavaju nemre dojti na posel jer se tako izborio za sebe ..

imaju automati, može si kupiti dan prije, bolnička menza i sl.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by immortal 5/11/2019, 21:35

RayMabus wrote:
mortal wrote:zamisli ovo .. liječnik ide nedjeljom na dežurstvo.. gablec.. ide si kupiti nešto slatko u trgovinu... NE RADI???
liječnik s 6 godina faksa radi a ne može u trgovinu jer ovaj s pkv ili večernjom školom kakve često zapošljavaju nemre dojti na posel jer se tako izborio za sebe ..
Rade benzinske pumpe 24 sata non stop.
heh pa i tamo rade trgovci
ili se oni zovu pumpaši
immortal
immortal

Female
Posts : 23113
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by Eroo 5/11/2019, 21:36

epikur37 wrote:Nedjelja treba biti radna za sve interventne poslove.  Kaj se tiče dućana, premda dolazim u koliziju sa samim sobom ali bih zabranio rad.

Ja osobno ne znam neraditi niti provoditi slobodno vrijeme...toliko sam se navukao na akciju. Ali znam da to nije normalno, te sebi govorim, samo još malo...

vjarujem da ih ima još takvih.
Jbte, ljenario sam zadnjih tjedana, a posa mi stiga na astal...
Dva dana razmišljam s koje strane  započet.
Razmišljam da će se to desit noćas...šta mi ovo triba. :)
Eroo
Eroo

Posts : 74179
2016-07-22


Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by immortal 5/11/2019, 21:38

epikur37 wrote:
mortal wrote:zamisli ovo .. liječnik ide nedjeljom na dežurstvo.. gablec.. ide si kupiti nešto slatko u trgovinu... NE RADI???
liječnik s 6 godina faksa radi a ne može u trgovinu jer ovaj s pkv ili večernjom školom kakve često zapošljavaju nemre dojti na posel jer se tako izborio za sebe ..

imaju automati, može si kupiti dan prije, bolnička menza i sl.
neće to proći
tako mi se čini
pokušavali su više puta
kod nas uveli jednu trgovinu dežurnu koja radi do 10 navečer nedjeljom
ponekad ostanu bez radnika pa se vidi kako svako malo netko obija oko vrata
žele kupiti a ne radi
vidno neraspoloženi napuštaju ulaz
uvijek nekome nešto nedostaje, a nedjelja nije dan za post
immortal
immortal

Female
Posts : 23113
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by epikur37 5/11/2019, 21:39

Eroo wrote:
epikur37 wrote:Nedjelja treba biti radna za sve interventne poslove.  Kaj se tiče dućana, premda dolazim u koliziju sa samim sobom ali bih zabranio rad.

Ja osobno ne znam neraditi niti provoditi slobodno vrijeme...toliko sam se navukao na akciju. Ali znam da to nije normalno, te sebi govorim, samo još malo...

vjarujem da ih ima još takvih.
Jbte, ljenario sam zadnjih tjedana, a posa mi stiga na astal...
Dva dana razmišljam s koje strane  započet.
Razmišljam da će se to desit noćas...šta mi ovo triba. :)
Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san 74913068_10218543673815307_6777019262746755072_n.jpg?_nc_cat=105&_nc_oc=AQk3AEtlDh4i8mELRYpc0YI87VRCHDCG_ORFrZZJMmWEgzGtG03fCZdRY_YZbdB9wxM&_nc_ht=scontent-amt2-1

danas sam složio ovaj kavalet, čvrst je kao stijena. Stavio na vide, da ga mogu nakon upotrebe, razvidati i složiti sa strane :) cijena 15o kn :)
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by RayMabus 5/11/2019, 21:39

mortal wrote:
RayMabus wrote:
mortal wrote:zamisli ovo .. liječnik ide nedjeljom na dežurstvo.. gablec.. ide si kupiti nešto slatko u trgovinu... NE RADI???
liječnik s 6 godina faksa radi a ne može u trgovinu jer ovaj s pkv ili večernjom školom kakve često zapošljavaju nemre dojti na posel jer se tako izborio za sebe ..
Rade benzinske pumpe 24 sata non stop.
heh pa i tamo rade trgovci
ili se oni zovu pumpaši
Da samo šta i onako moraš bit otvoren i po noći ( ako je prometna zona ) da ne ostane tko bez goriva. Pumpe su pumpe. 

Meni je svejedno oće li ili neće radit trgovine nediljom , ja samo znam da će im i ove godine iz te BiH uteć pedeset tisuća ljudi pa će onda tražit radnu snagu povećalom pa će ti isti poslodavci doć u situaciju da će morat dignit plaće pa tko digne imat će radnika a tko ne nek se snalazi.
RayMabus
RayMabus

Posts : 174848
2014-04-11


Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by Noor 5/11/2019, 21:40

mortal wrote:
Noor wrote:Zamisli da ti pozli u nedjelju, padnes, raspalis glavom i ostanes ležat, tvoji zovu hitnu, a govorni automat ti kaže danas ne radimo, dođite sutra, ili  provale ti u kucu dok si na nedeljnoj misi, pozoves policiju, a nitko ne diže telefon

Znači, sve ovo sto si navela su nužne stvari...ali trgovci?! ej...pa po meso, salatu, omeksivač, cif, brašno, krumpir, kruh i mlijeko mozes i u subotu, samo trebas razmisljati i biti organizirana
u tom i je stvar što ne mogu svi
treba razumjeti današnji ubrzani tempo, masu obaveza
masu puta ne znaš ni koji je dan
lako je onima kojima vikend počinje petkom
subotu sve stignu
što je s ostalima ??
pa tempo je ubrzan, i sama sam razapeta između obaveza i vikend mi je za nabavku, ali evo...na same Sesvete sam bila popodne u Plodinama i gledam te žene koje i na taj dan rade od jutra i mislim si kad si napravila obiteljski rucak, kad ces s obitelji na groblje :(
sjecam se kad je i kod nas bila nedjeljom zabrana rada za usluzne djelatnosti...ispocetka mi je bilo tesko priviknut se, al s vremenom sam naucila te stvari planirati i organizirat se

Epi je u pravu, nedjeljom samo interventne slutbe

_________________
It's So Good To Be Bad
Noor
Noor

Posts : 25907
2017-10-06


Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by immortal 5/11/2019, 21:42

RayMabus wrote:
mortal wrote:
RayMabus wrote:
mortal wrote:zamisli ovo .. liječnik ide nedjeljom na dežurstvo.. gablec.. ide si kupiti nešto slatko u trgovinu... NE RADI???
liječnik s 6 godina faksa radi a ne može u trgovinu jer ovaj s pkv ili večernjom školom kakve često zapošljavaju nemre dojti na posel jer se tako izborio za sebe ..
Rade benzinske pumpe 24 sata non stop.
heh pa i tamo rade trgovci
ili se oni zovu pumpaši
Da samo šta i onako moraš bit otvoren i po noći ( ako je prometna zona ) da ne ostane tko bez goriva. Pumpe su pumpe. 

Meni je svejedno oće li ili neće radit trgovine nediljom , ja samo znam da će im i ove godine iz te BiH uteć pedeset tisuća ljudi pa će onda tražit radnu snagu povećalom pa će ti isti poslodavci doć u situaciju da će morat dignit plaće pa tko digne imat će radnika a tko ne nek se snalazi.
vani traže druge struke, trgovaca slabo
bilo koji posao vani ne može se mjeriti s trgovinom kod nas ili BiH
mislim da je kod nas uvijek lakše , bar poslije posla dođeš u svoj dom
vani si kao rob
immortal
immortal

Female
Posts : 23113
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by jastreb 5/11/2019, 21:43

Ostavimo malo po strani BIH,iako su oni glavna tema.

Pogledajmo malo okolo sebe.

Nedjelja,je,koliko ja vidim,i kako ja to doživljavam,postao jedan suvišan dan,kojeg bi kapitalisti i "poslodavci" najradije ukinuli. Nedjelja im je smetnja.

"Poslodavci" čak i jadne bauštelce iz Bosne tjeraju na rad nedjeljom,a oni bidni ,ne žele im se suprostavljati,na to pristaju,čak i bez nedjeljne naknade koja jasno stoji u ugovoru.

A onda za to krivim i druge radnike koji ne bi radili nedjeljom,jer taj dan (pošto rade druge dane u tjednu) moraju ići u šoping. I onda opet poslodavci nekako popuštaju radnicima,ali drugi poslodavci onda tumače kako je nedjelja dan u kojem se najviše kupuje.

Ne poštuje se više ni radno vrijeme,a kamo li nedjelja. Kapitalizam,to ti je. I još ako je ovaj balkanski...
jastreb
jastreb

Posts : 34045
2014-04-22


Back to top Go down

Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san Empty Re: Neradna nedjelja za trgovce u BiH je i dalje san

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum