ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kravice zvuči preslatko, zar ne?

Go down

Kravice zvuči preslatko, zar ne? Empty Kravice zvuči preslatko, zar ne?

Post by Eroo 7/8/2019, 15:44

Kravice zvuči preslatko, zar ne?
Kravice zvuči preslatko, zar ne? Kravice_naslovna
Tako sam i ja razmišljala dok sam se pakovala za izlet u Hercegovini. 
Krajnji cilj putovanja je bio veličanstveni vodopad Kravice u blizini Ljubuškog.
 Krenuli smo. Veliki autobus na sprat je bio dupke popunjen.  
Iznenadila me brojnost ljudi kojima nije bio problem da se cijelu noć i dan lome u busu da bi vidjeli neki tamo biser prirode na drugom kraju države. 
Petnaestak sati kasnije našli smo se na obali, nasuprot vodopadu. Svjetlucava vodena sila izgledala je kao snoviđenje. Prirodna simfonija vode i sunčeve svjetlosti spajala se i raspršivala, uz gromoglasan huk vode. Cijeli doživljaj okupira sva čula i privlači punu pažnju. Nikad se nisam osjetila prisutnije u trenutku. 
Skrećem pogled sa vodopada da bih se pomjerila jer grupa djevojaka iz našeg autobusa prolazi. Čamdžija se latio vesla da bi se otisnuo od obale, a djevojke su već upalile telefone i zauzele pozu da bi vožnju snimale. Kretali smo se po jezeru uzduž i poprijeko, sasvim se približavajući mjestu gdje voda silovito pada. Djevojke su izgledale poput statua, držeći ruke u položaju za snimanje, očiju fiksiranih u ekran. Nijednog trenutka snimanje telefonima nisu prekidale. 
Trep, trep.  
Osjećam kako mi se obrve blago mršte. 
Vožnja se završila i one konačno spuštaju ruke i gase svoje telefone. 
Pogledom pratim djevojke i pitam se šta se to dogodilo. 
 Od nastanka primitivnih vrsta čovjeka 30.000 godina unazad do savremenog Homo Sapiensa, ljudi instinktivno se okreću i okrepljuju u energiji koja potiče od sunca i vode. U naš DNK je upisano da lučimo hormon sreće kad se izložimo sunčevim zracima i prekrasnom prirodnom okruženju. 
Da li je u mladima došlo do evolutivnih promjena na psihološkom i organskom nivou, te se endorfin javlja samo prilikom snimanja za društvene mreže i u iščekivanju lajkova? 
O vodopadu Kravice ispričane su mnoge narodne priče i legende.  
Ovo je priča o mladom, digitalnom zombiju. Digitalni zombi ima tijelo, ali je otuđen od njega. Koristi samo par očiju, par ušiju i deset prstiju za tipkanje. Kad vidi nešto lijepo i zanimljivo, njegov prvi instinkt je da upali telefon, uslika, zatim postavi na društvene mreže i strpljivo čeka lajkove i komentare. 
Zombi uvijek čita iste knjige – Fejsbuk, Instagram i takve. 
Ima mišljenje o svemu, ali nema stav ni o čemu. 
On je nezainteresovan za svoje fizičko okruženje, za društveno-politička previranja u zemlji.
Živi u virtuelnom svijetu i hrani se lajkovima. 
 Njegov hobi je skrolovanje. 
Njegov vokabular je oskudan. 
 Koristi emotikone da izrazi svoja osjećanja. 
Lol i wtf su njegove uzrečice.  
Uzor su mu bogate, javne ličnosti koje žive hedonistički i mnogo troše, a ništa ne daju. 
Stalno se poredi sa drugim profilima, zato u njemu raste osjećaj nezadovoljstva i nedovoljnosti. 
 Negativni komentari nepoznatih hejtera ga čine depresivnim i suicidnim. 
Izbjegava da se suoči sa širinom provalije između njegovog stvarnog i filtriranog života. 
Virtuelni svijet je njegova domovina, religija, spas, utočište, raj. 
U svijetu gdje horda zombija stalno regrutuje nove članove, nemam puno vjere. Ne vjerujem da mladi imaju stavove izgrađene kroz brižljivo ispitivanje, promišljanje, odnosno kroz jednu dubinsku psihologiju i samorefleksiju. 
 Možda je potrebno da toliko pretjeramo, da nam se društveni mediji smuče. Možda je potrebno da mnogo propatimo, da bi se otrgli od okova digitalnih medija. Možda, ali jedno je sigurno… 
Prva revolucija počinje u nama samima.
Eroo
Eroo

Posts : 73700
2016-07-22


Back to top Go down

Kravice zvuči preslatko, zar ne? Empty Re: Kravice zvuči preslatko, zar ne?

Post by Eroo 7/8/2019, 15:45

...lol, wtf... :D
Eroo
Eroo

Posts : 73700
2016-07-22


Back to top Go down

Kravice zvuči preslatko, zar ne? Empty Re: Kravice zvuči preslatko, zar ne?

Post by epikur37 7/8/2019, 15:45

bošnjakistan...overand out
epikur37
epikur37

Posts : 45323
2015-08-06


Back to top Go down

Kravice zvuči preslatko, zar ne? Empty Re: Kravice zvuči preslatko, zar ne?

Post by vuksadinare 7/8/2019, 15:48

bio...
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98752
2015-09-08


Back to top Go down

Kravice zvuči preslatko, zar ne? Empty Re: Kravice zvuči preslatko, zar ne?

Post by mutava baštarda 7/8/2019, 15:57

bio prije par tjedana... katastrofa.... strogo preporučujem izbjegavati posjetu ljeti... 
ako stavimo po strani vodopade koji su prekrasni ostaje nam hrpa turista, ima ih podosta u burkama, na jednom mjestu na koje sam uspio smjestiti klince viri komad mate, a po ledini trava pokošena, a nepokupljena... smeća svuda, poput ostataka paloma maramica jer sam wc uspio skužiti da je na vrhu brda gdje je i ulaz na kravice koji košta 40 kn...
pretpostavljam da je na jesen i u proljeće sve bolje...
e da, previše ljudske intervencije sa kafićima. čudo kako netko nije zabetonira jedan od vodopada da mu se hladi piće ili sl...
ukratko bosna

_________________
Iduća dva tjedna su ključna
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

Kravice zvuči preslatko, zar ne? Empty Re: Kravice zvuči preslatko, zar ne?

Post by Eroo 7/8/2019, 16:04

mutava baštarda wrote:bio prije par tjedana... katastrofa.... strogo preporučujem izbjegavati posjetu ljeti... 
ako stavimo po strani vodopade koji su prekrasni ostaje nam hrpa turista, ima ih podosta u burkama, na jednom mjestu na koje sam uspio smjestiti klince viri komad mate, a po ledini trava pokošena, a nepokupljena... smeća svuda, poput ostataka paloma maramica jer sam wc uspio skužiti da je na vrhu brda gdje je i ulaz na kravice koji košta 40 kn...
pretpostavljam da je na jesen i u proljeće sve bolje...
e da, previše ljudske intervencije sa kafićima. čudo kako netko nije zabetonira jedan od vodopada da mu se hladi piće ili sl...
ukratko bosna
Kad sam se ja tamo kupao sve je bila samo priroda, nigdje ni opuška na tlu.
Burke? Ni čut...a  sad kažu da je tamo puno Arapa... :_|
Kažu da ima neka tabla na ulazu o zabrani klanjanja.
Eroo
Eroo

Posts : 73700
2016-07-22


Back to top Go down

Kravice zvuči preslatko, zar ne? Empty Re: Kravice zvuči preslatko, zar ne?

Post by mutava baštarda 7/8/2019, 16:06

Eroo wrote:
mutava baštarda wrote:bio prije par tjedana... katastrofa.... strogo preporučujem izbjegavati posjetu ljeti... 
ako stavimo po strani vodopade koji su prekrasni ostaje nam hrpa turista, ima ih podosta u burkama, na jednom mjestu na koje sam uspio smjestiti klince viri komad mate, a po ledini trava pokošena, a nepokupljena... smeća svuda, poput ostataka paloma maramica jer sam wc uspio skužiti da je na vrhu brda gdje je i ulaz na kravice koji košta 40 kn...
pretpostavljam da je na jesen i u proljeće sve bolje...
e da, previše ljudske intervencije sa kafićima. čudo kako netko nije zabetonira jedan od vodopada da mu se hladi piće ili sl...
ukratko bosna
Kad sam se ja tamo kupao sve je bila samo priroda, nigdje ni opuška na tlu.
Burke? Ni čut...a  sad kažu da je tamo puno Arapa... :_|
Kažu da ima neka tabla na ulazu o zabrani klanjanja.
vidio i tablu, a dok sam čekao frau koja je otišla tražiti wc jedan u lancunu iz KSA mi htio kupiti sladoled jer je valjda mislio da sam siromašan i gledam njega kako liže, a ja sam samo pokušavao skužiti od kud je ovaj doša...

_________________
Iduća dva tjedna su ključna
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

Kravice zvuči preslatko, zar ne? Empty Re: Kravice zvuči preslatko, zar ne?

Post by jastreb 7/8/2019, 16:25

Eroo wrote:Kravice zvuči preslatko, zar ne? 
Mislim da im kozice,zvuči slađe.
jastreb
jastreb

Posts : 34042
2014-04-22


Back to top Go down

Kravice zvuči preslatko, zar ne? Empty Re: Kravice zvuči preslatko, zar ne?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum