ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by L'âme Tue 29 Sep - 9:22

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=15&loc=http%3A%2F%2Fwww.index.hr%2Fvijesti%2Fclanak%2Fmjesecnu-nastavnicku-placu-u-hrvatskoj-konobarica-u-austriji-zaradi-u-jednoj-smjeni%2F844755.aspx&referer=http%3A%2F%2Fwww.index
http://www.index.hr/vijesti/clanak/mjesecnu-nastavnicku-placu-u-hrvatskoj-konobarica-u-austriji-zaradi-u-jednoj-smjeni/844755.aspx

Mjesečnu
nastavničku
plaću
u
Hrvatskoj
konobarica
u
Austriji
zaradi
u
jednoj
smjeni
Piše: Mag. educ. philol. croat. et angl.
Objavljeno prije sat vremena

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni BtnminusTekst mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Btnplus

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Uciteljicaprofesoricamladacura-123rf
Foto: 123rf
U SRPNJU ove godine donijela sam doma magistarsku diplomu – postala sam profesorica hrvatskoga i engleskoga jezika! Pet godina truda, rada i studiranja onoga što me zbilja zanima i što volim. Bez imalo razmišljanja odabrala sam nastavnički smjer jer volim raditi s ljudima, prevođenje me toliko ne zanima, a posao je dobar. Ako ga nađeš. Na četvrtoj, odnosno prvoj godini diplomskoga studija otvorile su mi se oči. Posla nema i loše je plaćen.

Što trebam učiniti ne bih li postala profesoricom?
Uzmimo jezike kao primjer. Želite li postati nastavnik, primjerice, školskoga predmeta „Engleski jezik“, morate završiti preddiplomski studij pri Filozofskome fakultetu u trajanju od tri godine i nakon toga još dvije godine diplomskoga studija nastavničkog modula. Na diplomskome studiju učite razne psihologije, pedagogije, didaktike, ali onoga trena kad dobijete praksu i kročite u učionicu, vidite nešto sasvim drugo. Nakon diplomskoga studija, morate stažirati još godinu dana za 2400 kn, položiti stručni ispit i tek tada možete raditi kao nastavnik s početnom plaćom od otprilike 4500 kn.

Učenici nisu problem, sustav je
„Profesorice, je li točno dvotočka ili dvotočje?“
Dok se hrvatski jezik mijenja kako se i mijenja i Vlada, nitko ne pita nastavnike kako će svojim učenicima objasniti zašto je lani jedan termin bio točan, a ove je godine drugi točan (ili su oba točna). Nitko se ne pita kad su se ažurirali popisi za lektiru, nastavni planovi i programi. Uvodi se e-dnevnik, a računala su stara i gubi se dragocjeno vrijeme dok se e-dnevnik pokrene. Sve na štetu učenika.
Prevela sam diplomu i spakirala kofere
Kad sam malo zbrajala i oduzimala, uvidjela sam da bi mi, kad bih našla posao u struci s punim radnim vremenom, ostalo jako malo novaca za život bez ikakve šanse o uštedi za automobil. Stan i režije, javni gradski prijevoz i hrana pojeli bi mi 75% plaće, a od preostalih 25% morala bih si kupiti adekvatnu odjeću za posao i štedjeti za budućnost. Nije ni čudo da sve kasnije osnivamo obitelji; moja je majka u mojim godinama (23) već imala trogodišnje dijete i posao, kao i moj otac. Počela sam s informiranjem o radu i daljnjem školovanju u inozemstvu. Saznala sam da je postdiplomski, odnosno doktorski studij u Austriji vrlo jeftin. Plaća se 18,70€ po semestru za državljane Austrije, a hrvatski državljani imaju to pravo jer smo nekoć davno dijelili državu s Austrijancima, pa ovu olakšicu možemo iskoristiti do 2018. godine. Razgovarala sam s roditeljima, prevela sve papire, radila preko ljeta, uzela ušteđevinu i otišla u Austriju predati dokumente.
Hrvatske putovnice u rukama
U uredu za međunarodne studente možete čuti hrvatski i bosanski, nešto manje srpski jezik. Primjerice, danas su dva studenta s hrvatskim putovnicama čekala da dobiju potvrdu o statusu redovnoga studenta, a hrvatski jezik se može čuti na svakome koraku. Ljudi mi rado pomažu i ne znam tko je ljubazniji – Austrijanci kad vide da se trudim pričati njemački ili „naši“ kad im kažem da sam tek došla jer mi situacija doma nije baš bajna i ne želim takav život. Znaju o čemu pričam.

„Kolika je nastavnička plaća?!“
Tijekom studija imala sam stan s vlastitom sobom i dvije cimerice. Svaka je plaćala stanarinu i režije u iznosu od otprilike 200-220 € (ovisno je li sezona grijanja). Sada plaćam jednosoban stan od 17 m2 otprilike 350 € sa stanarinom i režijama. Morala sam uložiti još 500-ak € u namještaj poput radnog stola, kuhinjskoga stola, stolice i sl. Živim sama, fakultet mi je blizu, prvi susjedi su mi Bosanci koji su mi odmah poželjeli dobrodošlicu u zgradu i objasnili kako neke stvari ovdje funkcioniraju. Prvog dana otišla sam u kafić preko puta fakulteta. Konobarica je Njemica koja također studira ovdje. Rekla sam joj kako su nastavničke plaće kod nas 650-700 € mjesečno. Umalo joj je ispalo pivo iz ruke. Ona za jednu smjenu tjedno dobije 500-ak €.
Ne znam što da vam kažem
Plakala sam kad sam odlazila i proklinjala sam one koji su našu državu doveli do ove situacije. Kako se osuđuju stvarati rupu bez dna iz koje se mladi pokušavaju iščeprkati i uhvatiti malo zraka? Ne znam što da kažem svojim kolegama i kolegicama. „Bitno da imaš posao“ postala je rečenica utjehe koja se izgovara kad god se malo osvijestimo i shvatimo da nismo dovoljno plaćeni za svoj rad i svoje znanje, da zaslužujemo više. Ne znam što bih napravila da imam stalni nastavnički posao i obitelj. Vidjet ćemo koliko ću ostati u Austriji, možda se vratim doma gdje je srce na mjestu, a situacija nikakva. Gdje je more čisto, a ruke naših vođa prljave. Kakvu god sudbinu doživim, znam da sam barem pokušala.

Eva, nađi mi posao, stižem cheers 
Indexove nebuloze opet na djelu.

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by RayMabus Tue 29 Sep - 9:33

ZAPOSLENI u obrazovnom sustavu, usprkos katastrofalnom stanju u javnim financijama, ponovno su u štrajku radi povećanja plaća.

Iako prosvjetari, u usporedbi s onima koji rade u realnom sektoru i ne primaju plaću iz proračuna, krizu praktički nisu ni osjetili, sada traže povećanje plaće od 4 posto.

Kao i druge koji ovise o proračunu, apsolutno ih ne zanima što je Hrvatska pred bankrotom, a očito nisu svjesni ni činjenica da bi se, zbog ogromne zaduženosti Hrvatske od oko 300 milijardi kuna, za koju godinu mogli suočiti s drastičnim smanjenjem primanja. Ali dok ide - ide.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/hrvatski-prosvjetari-imaju-dobre-place-lose-rezultate-i-nije-ih-briga-sto-ce-drzava-bankrotirati/844692.aspx
RayMabus
RayMabus

Posts : 173513
2014-04-11


Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by RayMabus Tue 29 Sep - 9:34

Netrebaju nam škole. Školujemo ljude da bi NIjemći to poslije mogli uwozit. Bačene pare. Ukidaj swe.
RayMabus
RayMabus

Posts : 173513
2014-04-11


Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by RayMabus Tue 29 Sep - 9:36

S druge strane imamo ogroman pad nataliteta koji će se još wiše smanjiwat i nema potrebe za owolikim brojem škola nit učitelja jer nemaju kome predawat. AJmo na burzu. MAŠALA I ODJEBI.

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Croatia-population-pyramid-2014
RayMabus
RayMabus

Posts : 173513
2014-04-11


Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by kaya Tue 29 Sep - 9:39

pa teško da  konobarica zaradi njihovu plaću u jednoj smjeni jer bi onda zaradila 600-700 eura u smjeni a što znači da bi zaradila ako radi nekih 22 dana u mjesecu u samo jednoj smjeni 15 400 eura mjesecno  a ako radi više od 22 dana i ponekad u dvije smjene da bi zaradila mjesecno oko  20 000 eura a to naprosto nije istina jer bi svi konobarili u austriji 5 mjeseci i vratili se lovom. tako da smanje laži, posao im je za kurac, igraju se s djecom, imaju školske praznike kao djeca 4 mjeseca a škola im je isto za kurac. ovo im je i previše što imaju.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by vili40 Tue 29 Sep - 9:44

jednostavno su ih prevarili,dok su drugima nerealno povećavali plaće na njih su kao slučajno zaboravili pa sad onaj na naplatnoj ima veću plaću nego profesor ili učitelj,a u hepu sa srednjom i dvostruko više od njih.
vili40
vili40

Male
Posts : 10628
2015-08-02


Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by RayMabus Tue 29 Sep - 9:45

vili40 wrote:jednostavno su ih prevarili,dok su drugima nerealno povećavali plaće na njih su kao slučajno zaboravili pa sad onaj na naplatnoj ima veću plaću nego profesor ili učitelj,a u hepu sa srednjom i dvostruko više od njih.
KOga brige ?

IMaš pad nataliteta : netreba ti toliko učitelja nit škola.

Školuješ ljude za njemačku ekonomiju.

UKIDAJ SWE.

OŠ NEŠ BANGLADEŠ.
RayMabus
RayMabus

Posts : 173513
2014-04-11


Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by vili40 Tue 29 Sep - 10:04

RayMabus wrote:
vili40 wrote:jednostavno su ih prevarili,dok su drugima nerealno povećavali plaće na njih su kao slučajno zaboravili pa sad onaj na naplatnoj ima veću plaću nego profesor ili učitelj,a u hepu sa srednjom i dvostruko više od njih.
KOga brige ?

IMaš pad nataliteta : netreba ti toliko učitelja nit škola.

Školuješ ljude za njemačku ekonomiju.

UKIDAJ SWE.

OŠ NEŠ BANGLADEŠ.
mi i jesmo na najboljem putu da postanemo veći jad od bangladeša
vili40
vili40

Male
Posts : 10628
2015-08-02


Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by prckov Tue 29 Sep - 10:07

u vas ce uskoro trebat bit prehrambeni tehnolog da mozes pokiselit kupus ili otorinolaringolog da mozes kopat nos

_________________
teza = socijalizam
antiteza = kapitalizam
sinteza = odrzivi socijalizam, odnosno =  odrzivi razvoj, odnosno = "degrowth communism"
Ili kako Klaus kaze = "economy of caring and sharing"
prckov
prckov

Posts : 34033
2014-04-19


Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by Guest Tue 29 Sep - 10:12

kaja_333 wrote:pa teško da  konobarica zaradi njihovu plaću u jednoj smjeni jer bi onda zaradila 600-700 eura u smjeni a što znači da bi zaradila ako radi nekih 22 dana u mjesecu u samo jednoj smjeni 15 400 eura mjesecno  a ako radi više od 22 dana i ponekad u dvije smjene da bi zaradila mjesecno oko  20 000 eura a to naprosto nije istina jer bi svi konobarili u austriji 5 mjeseci i vratili se lovom. tako da smanje laži, posao im je za kurac, igraju se s djecom, imaju školske praznike kao djeca 4 mjeseca a škola im je isto za kurac. ovo im je i previše što imaju.
U jednom tjednu, vjerojatno je lost in translation pirat
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by Guest Tue 29 Sep - 10:57

maggie1 wrote:Sada plaćam jednosoban stan od 17 m2

Lijepo li joj je, pretpostavljam još negdje u 16. Bezirku. No
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by Guest Tue 29 Sep - 10:59

kaja_333 wrote:pa teško da  konobarica zaradi njihovu plaću u jednoj smjeni

Tjedno. Dakle 500 x 4 = 2000 eurića, što je pak ispod prosjeka za Austriju.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by kic Tue 29 Sep - 11:02

prosvjetari da su imalo ljud bi stancali djecu, a ne samo gledati kako uzeti noviji auto na krediti i skupiti za putovanje u Japan.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by dzango Tue 29 Sep - 11:19

maggie13 wrote:
mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=15&loc=http%3A%2F%2Fwww.index.hr%2Fvijesti%2Fclanak%2Fmjesecnu-nastavnicku-placu-u-hrvatskoj-konobarica-u-austriji-zaradi-u-jednoj-smjeni%2F844755.aspx&referer=http%3A%2F%2Fwww.index



mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Uciteljicaprofesoricamladacura-123rf
Uff...
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by RayMabus Tue 29 Sep - 11:22

kic wrote:prosvjetari da su imalo ljud bi stancali djecu, a ne samo gledati kako uzeti noviji auto na krediti i skupiti za putovanje u Japan.
Točno i prwi bi bili koji bi urlali za natalitetnu politiku jer im o tome owisi opstanak ( posao ) ...al baš zato šta to nerade SWE IH TREBA ODHEBAT I PODILIT OTKAZE I ODJEBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
RayMabus
RayMabus

Posts : 173513
2014-04-11


Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by aben Tue 29 Sep - 11:33

učitelji su bezkorisni, kalkulatori računaju, google speak to text piše i uvik odvojo je i li. ko da učimo dicu kako se ore is plugun.

mogo bi se provesti natječaj, učitelji neka pošalju svoje ponude ministarstvu, za koliko bi šoldov rodili. i nika više štrajka:)

nego, skule tribo užgati.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by darth_vader Tue 29 Sep - 12:07

Lako za Austriju, nego što i u Hrvatskoj ekipa sa SSS-om pa i nižom spremom( i to još u državnoj službi) ima veću plaču od prosvjetara...ako to nije sprdnja s nečijom strukom onda ne znam što je...


Last edited by jasambrend on Tue 29 Sep - 12:07; edited 1 time in total (Reason for editing : i)
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19647
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by aben Tue 29 Sep - 12:12

ali ta struka i je sprdnja, soma po sebi.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by darth_vader Tue 29 Sep - 12:14

Ok...blago nama Hrvatima samoukima onda...
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19647
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by Trinity Tue 29 Sep - 12:16

aben wrote:ali ta struka i je sprdnja, soma po sebi.
Zašto si se ostavio tog posla ?
(književnim hrvatskim molim, da ne nagađam :) )
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni Empty Re: mjesečnu nastavničku plaću austrijska konobarica zaradi u jednoj smjeni

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum