ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by Guest 6/10/2017, 08:46

KRSTIČEVIĆ OTKRIO DETALJE PONUDA ZA BORBENE AVIONE 'Ima jedna vrlo bitna razlika u odnosu na ono što se do sada znalo!'

Ministar obrane Damir Krstičević istaknuo je u srijedu da će Hrvatska do 2022. imati 12 višenamjenskih borbenih zrakoplova, a ključni parametri njihova izbora bit će karakteristike i sposobnosti zrakoplova, cijena, međudržavni sporazum i paket gospodarske suradnje.

Ministarstvo obrane do utorka u 14 sati dobilo je četiri ponude za nabavu višenamjenskih bobenih zrakoplova od Sjedinjenih Država, Izraela, Grčke i Švedske. S kim će Hrvatska ući u posao znat će se u iduća dva mjeseca.

"Sjedinjene Države nude novi F16, Izrael polovni F16C, Grčka polovni F16C, a Švedska nove Gripene", otkrio je ministar Krstičević nakon susreta s njemačkom ministricom vanjskih poslova Ursulom von der Leyen u Zagrebu.
Podsjetimo, do sada se pretpostavljalo da će i Amerikanci ponuditi rabljene F-16 zrakoplove, a ne nove.
...
"Ključan parametar za odluku su, osim karakteristika i sposobnosti aviona, međudržavni sporazum, cijena i paket gospodarske suradnje", naglasio je ministar.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/krsticevic-otkrio-detalje-ponuda-za-borbene-avione-ima-jedna-vrlo-bitna-razlika-u-odnosu-na-ono-sto-se-do-sada-znalo/6613557/

Čudi me da Eroo još nije otvorio temu o ovome. Ili je barem ja nisam primjetio.
Inače je Gripen sa ovom ponudom na laganom izlasku iz konkurencije, osim ako nam Šveđani ne ponude neki brutalni offset odnosno industrijsku suradnju u civilnom sektoru.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by darth_vader 6/10/2017, 08:49

Izraelski ili grčki...dakle, izraelski...
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19647
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by Guest 6/10/2017, 08:54

jasambrend wrote:Izraelski ili grčki...dakle, izraelski...

Mislim da je jasno da sad prednost zbog svih poznatih okolnosti, prije svega političkih, odlazi lagano na stranu američke ponude novog F-16.
Inače su mi bile zanimljive te rasprave još na starom forumu o izboru temeljnog lovca koji će zamijeniti Mig-21 u kojima nitko, ali ama baš nitko od forumaša nije uopće predvidio tu mogućnost, premda je čak i na wiki navedeno kako SAD i dalje proizvodi F-16, ali ne više za svoje potrebe nego za strane naručitelje.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by darth_vader 6/10/2017, 08:56

160 milijuna eura po zrakoplovu? Nemamo mi toliko bubrega...a ni otoka...
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19647
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by vuksadinare 6/10/2017, 08:58

mislim da ce biti izraelski..prvo jeftiniji sa mogucnoscu kompezacije u vidu ulaganja i slicno..drugo potpisani su ugovori sa izraelom o vojno tehnickoj suradnji..ameri uglavnom zele keš za svoje oruzje bez kompezacija...dakle izraelci eventualno sveđani koji ne traze sve u kešu vec i kroz ulaganja u hravtsku..ne znam sto grci nude?..vjerojatno isto traze samo keš s obzirom na financije grcke
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98755
2015-09-08


Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by Guest 6/10/2017, 08:58

jasambrend wrote:160 milijuna eura po zrakoplovu? Nemamo mi toliko bubrega...a ni otoka...

Nitko ne kaže da ćemo kupiti isti paket usluge kao i Bahrein. Pogotovo ako dobijemo dobru ponudu za offset.
Inače i ostale ponude podrazumjevaju puno veću cijenu od onoga koliko košta sam avion, ali se to u našim po definiciji diletantskim medijima slabo spominje.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by vuksadinare 6/10/2017, 09:01

slidingdoorsoperator wrote:
jasambrend wrote:160 milijuna eura po zrakoplovu? Nemamo mi toliko bubrega...a ni otoka...

Nitko ne kaže da ćemo kupiti isti paket usluge kao i Bahrein. Pogotovo ako dobijemo dobru ponudu za offset.
Inače i ostale ponude podrazumjevaju puino veću cijenu od onoga koliko košta sam avion, ali se to u našim po definiciji diletantskim medijima slabo spominje.
ma kakav offset..ameri traze keš...eventualno bi s eto moglo kompezirati u obliku baze ili nesto slicno...meni su konkretniji izraelci i sveđani...koji kroz zrakoplove traze kompezaciju ne samo u kesu nego i ulaganje u druge vidove gospodarstva..izraelci najvise u svezi vojne industrije..svedi turizam,poljoprivreda..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98755
2015-09-08


Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by vuksadinare 6/10/2017, 09:02

b.t.w..ameri nisu ponudili i druge mogucnosti poput izraelaca i sveda...nego ponudili zrakoplove za kupnju..jedino sto su se izjasnili da su novi...no i sveđani nude nove gripene ali po principu pola kes pola ulaganje..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98755
2015-09-08


Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by darth_vader 6/10/2017, 09:04

Uz dobar offset možda, ali nerealno... doduše politika će odraditi po svom pa ćemo vidjeti...iako Šveđani su najoptimalnija solucija po meni...
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19647
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by Guest 6/10/2017, 09:04

vuksadinare wrote:mislim da ce biti izraelski..prvo jeftiniji sa mogucnoscu kompezacije u vidu ulaganja i slicno..drugo potpisani su ugovori sa izraelom o vojno tehnickoj suradnji..ameri uglavnom zele keš za svoje oruzje bez kompezacija...dakle izraelci eventualno sveđani koji ne traze sve u kešu vec i kroz ulaganja u hravtsku..ne znam sto grci nude?..vjerojatno isto traze samo keš s obzirom na financije grcke

To je sve još jako nedefinirano, a sam sporazuma sa Izraelom previše općeniti da bi se moglo nešto konkretno reći. Čini se ipak da grčka ponuda definitivno otpada, a da je Gripen sa ovom ponudom izgubio dosadašnju ulogu glavnog favorita.
No, još se mogu vratiti u igru.
Inače možda ne znaš da su Ameri davno bili jednim dijelom plaćeni za isporuke civilnih putničkih aviona JAT-u isporukama robe iz Jugoslavije pa su tako radnici McDonnell Douglasa rekli nekim novinarima da im je pun kufer jugoslavenske šunke za doručak.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by vuksadinare 6/10/2017, 09:08

slidingdoorsoperator wrote:
vuksadinare wrote:mislim da ce biti izraelski..prvo jeftiniji sa mogucnoscu kompezacije u vidu ulaganja i slicno..drugo potpisani su ugovori sa izraelom o vojno tehnickoj suradnji..ameri uglavnom zele keš za svoje oruzje bez kompezacija...dakle izraelci eventualno sveđani koji ne traze sve u kešu vec i kroz ulaganja u hravtsku..ne znam sto grci nude?..vjerojatno isto traze samo keš s obzirom na financije grcke

To je sve još jako nedefinirano, a sam sporazuma sa Izraelom previše općeniti da bi se moglo nešto konkretno reći. Čini se ipak da grčka ponuda definitivno otpada, a da je Gripen sa ovom ponudom izgubio dosadašnju ulogu glavnog favorita.
No, još se mogu vratiti u igru.
Inače možda ne znaš da su Ameri davno bili jednim dijelom plaćeni za isporuke civilnih putničkih aviona JAT-u isporukama robe iz Jugoslavije pa su tako radnici McDonnell Douglasa rekli nekim novinarima da im je pun kufer jugoslavenske šunke za doručak.
nisu ameri povoljni..vjeruj mi..oni tako funckioniraju keš-roba...jedino sa politicke strane bi se mogli zrakoplovi po principu..ako kupimo do njih imamo velikog zastitnika..jedino to..a sa financijske strane nisu povoljni...oni ne daju zrakoplove narocito nove kao 'viskove' sto je slucaj sa helicima kiowe i ono vbr-ovi koji mogu ispaljivati balisticke rakete do 300 kilometara..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98755
2015-09-08


Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by Guest 6/10/2017, 09:10

jasambrend wrote:Uz dobar offset možda, ali nerealno... doduše politika će odraditi po svom pa ćemo vidjeti...iako Šveđani su najoptimalnija solucija po meni...

Kod Šveđana je zapravo najveći problem što Ameri ne daju tako lako svoje najbolje raketne sustave za Gripena, pa bi se morali zadovoljiti britanskim ili eventualno njemačkim. A u ratnim situacijama se nije dobro osloniti samo na jednog isporučitelja nego treba izabrati onu opciju koja ima širu ponudu, a u svijetu je puno više onih koji u sastavu svojih zračnih snaga imaju američke raketne sustave nego evropske.
No, Gripen bi svakako zadovoljio naše osnovne potrebe za temeljnim lovcem što je zapravo zaštita našeg zračnog prostora.
Kažem, još se mogu vratiti u igru, ali sve ovisi o ponudi offseta čime bi mogli pojačati i našu obrambenu proizvodnju koja je inače po definiciji snažno orjentirana na izvoz.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by Gost 6/10/2017, 09:43

Ne znam tko iole inteligentan može spominjati izraelske F-16 A/B varijante koji su već sada stari cca 35 godina, a u doba isporuke bi bili stari preko 40 godina + intezivno koristeni u borbenih i pustinjskim uvjetima, što dodatno naraušava strukturalni integritet samih letjelica.
avatar
Gost
Guest


Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by T. 6/10/2017, 09:44

slidingdoorsoperator wrote:
jasambrend wrote:Izraelski ili grčki...dakle, izraelski...

Mislim da je jasno da sad prednost zbog svih poznatih okolnosti, prije svega političkih, odlazi lagano na stranu američke ponude novog F-16.
Inače su mi bile zanimljive te rasprave još na starom forumu o izboru temeljnog lovca koji će zamijeniti Mig-21 u kojima nitko, ali ama baš nitko od forumaša nije uopće predvidio tu mogućnost, premda je čak i na wiki navedeno kako SAD i dalje proizvodi F-16, ali ne više za svoje potrebe nego za strane naručitelje.
pa ako ćemo o 'svim poznatim okolnostima', grippen je nakon ovih vijesti u debeloj prednosti...
jer su notorne okolnosti da je rh u bankrotu, a da je grippen više nego 3x jefiniji od f-16...
T.
T.

Posts : 16963
2014-04-14

Age : 82

Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by Kermit 6/10/2017, 11:33

Totenkopf wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
jasambrend wrote:Izraelski ili grčki...dakle, izraelski...

Mislim da je jasno da sad prednost zbog svih poznatih okolnosti, prije svega političkih, odlazi lagano na stranu američke ponude novog F-16.
Inače su mi bile zanimljive te rasprave još na starom forumu o izboru temeljnog lovca koji će zamijeniti Mig-21 u kojima nitko, ali ama baš nitko od forumaša nije uopće predvidio tu mogućnost, premda je čak i na wiki navedeno kako SAD i dalje proizvodi F-16, ali ne više za svoje potrebe nego za strane naručitelje.
pa ako ćemo o 'svim poznatim okolnostima', grippen je nakon ovih vijesti u debeloj prednosti...
jer su notorne okolnosti da je rh u bankrotu, a da je grippen više nego 3x jefiniji od f-16...
Nema veze idemo u bankrot u velikom stilu
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by vuksadinare 6/10/2017, 11:36

Totenkopf wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
jasambrend wrote:Izraelski ili grčki...dakle, izraelski...

Mislim da je jasno da sad prednost zbog svih poznatih okolnosti, prije svega političkih, odlazi lagano na stranu američke ponude novog F-16.
Inače su mi bile zanimljive te rasprave još na starom forumu o izboru temeljnog lovca koji će zamijeniti Mig-21 u kojima nitko, ali ama baš nitko od forumaša nije uopće predvidio tu mogućnost, premda je čak i na wiki navedeno kako SAD i dalje proizvodi F-16, ali ne više za svoje potrebe nego za strane naručitelje.
pa ako ćemo o 'svim poznatim okolnostima', grippen je nakon ovih vijesti u debeloj prednosti...
jer su notorne okolnosti da je rh u bankrotu, a da je grippen više nego 3x jefiniji od f-16...
ne samo to sto je 3 puta jeftiniji nego svedi ne bi naplatili punu cijenu nego dio a drugi dio bi prebili kroz gospodarske investicije..sto ameri nisu punodili..samo svedi i izraelci(kroz vojnu industriju)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98755
2015-09-08


Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by vuksadinare 6/10/2017, 11:38

..ameri vjerojatno imaju ponudu na politickoj osnovi...kupite zrakoplove po punoj cijeni mi vam nudimo politicku zastitu...mislim d aje to u igri..sto bi moglo mozda prevagnuti kod naseg odlucivanja..u ovakvom danasnjem politickom trenutku gdje imas prijetnju...ima neku svoju tezinu
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98755
2015-09-08


Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by Regoč 6/10/2017, 11:41

slidingdoorsoperator wrote:12 višenamjenskih borbenih zrakoplova
Samo? Barem 120!!
slidingdoorsoperator wrote:karakteristike i sposobnosti zrakoplova, cijena, međudržavni sporazum i paket gospodarske suradnje.
Švedska ili Izrael, stvar je jasna. Švedska je jeftinija, ali izvozi genderizam. Dakle, Izrael.

_________________
Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by Regoč 6/10/2017, 11:42

vuksadinare wrote:..ameri vjerojatno imaju ponudu na politickoj osnovi...kupite zrakoplove po punoj cijeni mi vam nudimo politicku zastitu...mislim d aje to u igri..sto bi moglo mozda prevagnuti kod naseg odlucivanja..u ovakvom danasnjem politickom trenutku gdje imas prijetnju...ima neku svoju tezinu
Treba otplatiti Oluju, Euniju. arbitražu...

_________________
Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by vuksadinare 6/10/2017, 11:45

Regoč wrote:
vuksadinare wrote:..ameri vjerojatno imaju ponudu na politickoj osnovi...kupite zrakoplove po punoj cijeni mi vam nudimo politicku zastitu...mislim d aje to u igri..sto bi moglo mozda prevagnuti kod naseg odlucivanja..u ovakvom danasnjem politickom trenutku gdje imas prijetnju...ima neku svoju tezinu
Treba otplatiti Oluju, Euniju. arbitražu...
jbg...kad sagledas..ima neku svoju tezinu plus daljnja politicka zastita i pomaganje..jbg kod amera nije nista za đabe narocito politicka zastita..gledaj koliko samo sipci kesiraju lovu americkim politicarima..ili im daju rudnike na koncesiju od 100 godina
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98755
2015-09-08


Back to top Go down

Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16 Empty Re: Amerikanci su nam pomalo neočekivano ponudili potpuno nove borbene avione F-16

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum