ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ateizam kao naivni realizam............

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Ateizam kao naivni realizam............

Post by Michael1 24/4/2014, 12:29

Da li je Ateizam naivni realizam?

U internetu imamo jako puno ateista, koji nemaju blage veze, da  je njihov svjetonazor postao potpuno besmislen.  Znanost je oborila ateisticki svjetonazor, posebno kvantna mehanika i potisnula ga na marginu povijesti...


Ateisti su naivni realisti, a ja bih ovu tezu zelio malo bolje osvjetliti i racionalno  fundirati.

Realizam je jedna vrsta svjetonazora, koja nam sugerira, kako postoji jedna stvarnost oko nas i da smo mi ljudi sposobni tu stvarnost u njezinoj biti spoznati i objasniti. Koliko ima pravo, mozemo se sada uvjeriti, ako se posvetimo formama realizma i njihovim logicnim utemeljenostima. Dakle, na cemu realisti temelje svoj svjetonazor?
Pogledajmo:

1) Ontoloski realizam tvrdi, da postoji jedna vanjska stvarnost, koja nije ovisna o nasoj svijesti i spoznaji, dakle egzistira i onda, ako ne postoji svijest. Na koji  nacin bi nesto moglo egzistirati bez svijesti, to mi nije jasno? Ovdje je problem i vise nego evidentan. Radi se o problemu promatraca. Svijet moze iskljucivo egzistirati, ako egzistira i promatrac, odnosno svijest koja to “evidentira”. Svijet moze stvarno egzistirati i bez svijesnih bica, dakle ljudi i opcenito zivota, ali svijet ne moze egzistirati bez svoga autora koji je svijestan toga sto egzistira, dakle svijesti koja to uvjetuje. Pa ipak, ontoloski realist ostaje pri svojoj tvrdnji, da svijet moze egzistirati i bez promatraca, ali na koji nacin, to nam nije u stanju obrazloziti.

 

Svijestan je svoje pozicije i drzi se iste vrlo cvrsto, jer ako je napusti, onda napusta i svoj svjetonazor. E to on nije kadar uciniti, jer bi inace morao priznati, da objektivna realnost stvarno postoji, da je svijesna da postoji i da je svijsna svoga autorstva za sve sto postoji.

 

Facit: Objektivnu realnost mi ljudi nismo u stanju u potpunosti spoznati i obrazloziti, iako ona nuzno postoji, jer inace ako nebi postojala, onda nebi bilo nicega, a to nije moguce, jer svijet je evidencija. Objektivna realnost je stvarnost, ali nama ljudima nije dostupna u potpunosti. Po Kantu mi ljudi nismo sposobni cak niti sustinu materijalnih stvari shvatiti i objasniti. To potvrdjuju i najnovija istrazivanja kvantne fizike. U prirodnim procesima postoji jedna odredjena “Unschärferelation” kako ju je nazvao Heisenberg, a to znaci, da mi ljudi nismo u stanju spoznati konacnu istinu o materiji. Zato mi materiju nismo u stanju definirati.  Ova “neodredjenost” iskljucuje mogucnost istovremene sveobuhvatne spoznaje o nekoj cestici, preko parametara kojima ju opisujemo. Ako opisujemo lokaciju jednog elektrona, onda nam je njegovo kretanje nepoznato, ili obrnuto. Ontoloski realist odbacuje fakticno kvantnu mehaniku, odnosno modernu znanost. 

 

2) Druga vrsta realizma je tzv. znanstveno-spoznajni realizam, koji sugerira spoznaju materije u njezinoj biti.  Na koji nacin se to u praksi ostvaruje, nije nam u stanju objasniti. Po svemu sudeci, on  podlijeze iluzornoj projekciji stvarnosti. Medjutim, ova vrsta projekcije implicira vec samim projiciranjem ogranicenost te spoznaje. Spoznati neku stvar u njezinoj biti, nije nam stvarno moguce, jer ta vrsta spoznaje bi implicirala apsolutnu vrstu znanja, a to nama ljudima nije dostupno.

 

Facit: znanstveno-spoznajni relativizam je naivnost “par excellence”, jer implicira apsolutnu spoznaju materije, a nije u stanju definirati materiju. Iako ne zna sto je materija, on je siguran da je spoznao objektivnu realnost. Dakle, ova vrsta realizma je nekonzistentna, jer znanost nije u stanju uciti ISTINU. Znanost uci aproksimacije i plauzibilnosti u svijetu, a ne stvarnu i objektivnu Istinu. Jedna teorija, koja je 70% tocna, jos je uvjek neispravna. Dakle, znanstveni realist moze iskljucivo falsificirati svoje teorije, ali ih nije u stanju verificirati.

 

3) Metodoloski realist je scijentist. On pronalazi “modus operandi” po kojem moze spoznati stvarnost oko sebe, teoretski i prakticno! On nam zeli sugerirati, kao i znanstveno-spoznajni relativizam, da je moguce naci nacin, na koji se spoznaje objektivna Istina. Po “trial and error”  modusu on je uvjeren, kako ce  doci do konacne i objektivne spoznaje.


Focit: Ova vrsta realizma je obicna infantilnost, koja na jednoj strani sugerira objektivnu spoznaju, kako bi ju na drugoj strani, preko modifikacije odbacila. Ovaj realist je prvorazredna naivcina, jedna vrsta iracionalnog vjernika. Vjeruje da moze u biti spoznati svoju stvarnost, iako ne zna sto je bit materije. Na koji nacin onda zeli doci do objektivne Istine, ostaje nam zagonetka, jer mu nije poznata niti sama sustina materije, dok se o drugim entitetima niti ne izjasnjava. Sve tri vrste ovog naivnog i vulgarnog realizma su u biti istovjetne i sluze ateizmu kao fundament vlastitog svjetonzora, poduplavajuci spoznaju i stvarnost oko sebe.

 

Niti jedan od ovih taz. “scijentista” nije nam u stanju navesti jedan jedini “modus operandi”, po kojem bi bilo jasno, na koji nacin se oni priblizuju objektivnoj realnosti i Istini. Nisu nam u stanju definirati jedan jedini kriterij, po kojem bi svi, neovisno gdje se nalazili,  mogli spoznati bit stvari i pribliziti se Istini. Buduci, da isti svoje tzv. dokaze temelje na plauzibilnostima i aproksimnacijama, ostaje za sve tajna,  koju vrstu istine i objektivne realnosti oni spoznaju, jer objektivna Realnost moze biti sasvim nesto drugo od onoga sto oni misle da jest.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by aben 24/4/2014, 13:43

Aganor?
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Guest 25/4/2014, 18:36

Može li mi netko objasniti prema kojoj vjeri se spoznaje objektivna stvarnost i Istina jer ima svakakvih vjerovanja.

I pošto me jako zanima ta objektivna stvarnost i Istina da li postoji neka dana garancija da ako prihvatim tu vjeru da ću doći do spoznaje ili postoji neki povrat izgubljenog vremena ili nešto slično.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by aben 25/4/2014, 18:57

kažu da je najbolja i najpreciznija vjera u znanost, znanizam:) slično kao i kod kršćanstva imamo moćnu metodu i antipoda, malo manje moćnog zločestog feyrabenda, il tako nešto.

poznati znanisti: tom selek i ričard gier

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Guest 25/4/2014, 19:17

Da, znam tu dvojicu, dobili nobela za primjenu kvantne mehanike u razvoju praktičnog sinopsisolizma, pseudomentalne metode za objektivnu spoznaju ženskog principa.

Ti se zajebavaš (bude te uhidbena hudoba prije ili kasnije), ali ja kao vjernik nisam došao do te spoznaje objektivne stvarnosti i Istine pa me eto zanima gdje griješim. Možda trebam promijeniti vjeru, samo treba se autor topica potruditi malo, dati neke garancije. Zašto bih nekome vjerovao na temelju napisanih par rečenica.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Michael1 25/4/2014, 19:17

tahebo wrote:Može li mi netko objasniti prema kojoj vjeri se spoznaje objektivna stvarnost i Istina jer ima svakakvih vjerovanja.

I pošto me jako zanima ta objektivna stvarnost i Istina da li postoji neka dana garancija da ako prihvatim tu vjeru da ću doći do spoznaje ili postoji neki povrat izgubljenog vremena ili nešto slično.

Spoznaja Istine je nemoguca! To iziskuje apsolutno znanje, a mi ljudi smo ograniceni na vjerovanje. Vjera ti kaze da mozes racionalno vjerovati u ISTINU, i da se to ne protivi znanosti, jer ni znanost ne uci ISTINU, nego aproksimacije i plauzibilna rjesenja.
Medjutim, u subjektivnom odnosu prema toj spoznajnoj vjerskoj ISTINI u mistickom dozivljaju, mozes postati sretan.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Michael1 25/4/2014, 19:20

tahebo wrote:Da, znam tu dvojicu, dobili nobela za primjenu kvantne mehanike u razvoju praktičnog sinopsisolizma, pseudomentalne metode za objektivnu spoznaju ženskog principa.

Ti se zajebavaš (bude te uhidbena hudoba prije ili kasnije), ali ja kao vjernik nisam došao do te spoznaje objektivne stvarnosti i Istine pa me eto zanima gdje griješim. Možda trebam promijeniti vjeru, samo treba se autor topica potruditi malo, dati neke garancije. Zašto bih nekome vjerovao na temelju napisanih par rečenica.

Nemoras nikom nista vjerovati, ali ako to ne ucinis, onda moras sve ponaosob sam iskusiti i dozivjeti. Ta vrsta spoznaje moze vec na samom pocetku zavrsiti i frustrano i letalno, prema situaciji.
Dakle, vjerovanje je jedini modus da dodjes do stvarne spoznaje.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Michael1 25/4/2014, 19:21

aben wrote:Aganor?

I?????????????????????????????????????????????

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Guest 25/4/2014, 19:24

Čekaj, čekaj, sad sam morao sve ono gore čitati ponovo. Znači ateisti u svojoj zabludi spoznaju objektivnu realnost i Istinu krivo, dok kvantna mehanika i vjera uče da to nije moguće?

Što je to spoznajna vjerska istina!?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Guest 25/4/2014, 19:28

Znači, ako u nešto vjerujem, onda je to automatski i spoznaja te nekakave istine. A što ako ja vjerujem da na marsu žive štrumfovi? Da li je moguće krivo vjerovati? Kako znam da ispravno vjerujem u pravu Istinu (mislim doznati na vrijeme ...)?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Michael1 25/4/2014, 19:31

tahebo wrote:Čekaj, čekaj, sad sam morao sve ono gore čitati ponovo. Znači ateisti u svojoj zabludi spoznaju objektivnu realnost i Istinu krivo, dok kvantna mehanika i vjera uče da to nije moguće?

Što je to spoznajna vjerska istina!?


Ateisti su misljenja da je njihova spoznaje stvarnosti objektivna istina i znanje. Medjutim, to je iluzija. Objektivnu istinu i objektivnu realnost mi ljudi nismo u stanju spoznati. Ako bismo mi ljudi bili sposobni saznati apsolutnu ISTINU, onda bismo i sami bili Bogovi, savrseni, beskonacni, sveznajuci i svemoguci entiteti.
KM- nas uci, to nije moguce. Religija nas uci-to nije moguce. Sve sto mi mozemo dokuciti o nasoj stvarnosti i ISTINI dio je subjektivnog "znanja",  dakle vjerovanja.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Michael1 25/4/2014, 19:34

tahebo wrote:Znači, ako u nešto vjerujem, onda je to automatski i spoznaja te nekakave istine. A što ako ja vjerujem da na marsu žive štrumfovi? Da li je moguće krivo vjerovati? Kako znam da ispravno vjerujem u pravu Istinu (mislim doznati na vrijeme ...)?

Ako nesto vjerujes, onda ti to isto ne znas! Medjutim,  i vjerovanje moze biti praznovjerje. Iskustvo je odlucujuci moment u donosenju subjektivnih sudova o vjerovanju.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Guest 25/4/2014, 19:56

Mogu prihvatiti tvrdnju s vjerskog stajališta da je ateistički pristup potencijalno kriv i ne vodi nužno k spoznaji objektive realnosti ili Istine. Problem je u tome što osim kriticizma vjera ne nudi ništa bolje. Ima puno vjerovanja koja se čak pobijaju, dakle ne mogu sva voditi nekoj spoznaji Istine. U tom smislu, pošto suprotno nije dokazivo, svaka vjera potencijalno može biti jednaka zabluda kao i uvjerenja ateista glede Istine.

Premda postoji mogućnost da je sve ISTINA, i sve vjere i ateizam. NO, to već spada pod "religija" ... (ili Subjektivna Fikcija ako ti više odgovara)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Michael1 26/4/2014, 13:23

Guest wrote:Mogu prihvatiti tvrdnju s vjerskog stajališta da je ateistički pristup potencijalno kriv i ne vodi nužno k spoznaji objektive realnosti ili Istine. Problem je u tome što osim kriticizma vjera ne nudi ništa bolje. Ima puno vjerovanja koja se čak pobijaju, dakle ne mogu sva voditi nekoj spoznaji Istine. U tom smislu, pošto suprotno nije dokazivo, svaka vjera potencijalno može biti jednaka zabluda kao i uvjerenja ateista glede Istine.

Premda postoji mogućnost da je sve ISTINA, i sve vjere i ateizam. NO, to već spada pod "religija" ... (ili Subjektivna Fikcija ako ti više odgovara)

Pa sto kazes na povjesnost Isusa Krista i krscanske Objave?
Niti su sve vjere niti sve religije ispravne. Zato covjek mora birati, a ako trazi Boga, Bog ce mu dati milost vjere. Vjera u Boga je dar, a ne zasluga.
Ako Boga ne trazis, sumnjam da ces ga naci.

Medjutim, ovdje se ide zatim, kako bi se logicnim i racionalnim  putem moglo prosuditi, koja je opcija relevantnija za razum.
Da li je lakse povjerovati da je svemoguci Bog sve stvorio, ili da je sve nastalo iz nista, sasvim slucajno. Covjece, to svakom pametnom covjeku ukazuje, da je ateizam afront prema razumu. Za ateizam je sve besmisleno, bezciljno i beznadno. Ako to nije cista  depresija i nihilizam, onda neznam sto bi ateizam bio. Ateizam nije samo i iskljucivo negacija Boga, nego i konsekvencija koja iz te tvrdnje slijedi.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Michael1 29/4/2014, 12:38

Ateizam kao svjetonazor nudi covjeku najlosiju opciju objasnjenja, ako se radi o nastanku Univerzuma i Zivota u njemu. To je jednostavno besciljni, besmisleni i beznadni pristup Tom problemu.
Ateizam za covjeka izgleda kao jedan ponor bez dna.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by zanstr 2/5/2014, 01:58

Ne bih se složio s time da je ateizam svjetonazor. Prije bih rekao da je to etiketa nametnuta od strane religja. Ateizam ne propisuje neka pravila koja se moraju poštivat. Nema ateističke biblije.

Ateist je u stvari netko tko može slobodno razmišljat i proučavat svijet oko sebe, postavljat pitanja i nalazit odgovore bez potrebe za ignoriranjem činjenica.

Moglo bi se reći da je čovjek po defaultu/po rođenju "ateist" odnosno ne ograničen nekim religijskim dogmama ili predrasudama.

Moje je mišljenje da je ateist trenutno potrebna riječ da bi se određeni ljudi ogradili od religija. Ali misli m da će sa vremenom i daljnjim ljudiskim napretkom, kada se riješimo tih primitivnih religija, ta riječ postati suvišna.

_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus   :rofl  
zanstr
zanstr

Posts : 1603
2014-04-30


Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Guest 2/5/2014, 08:56

zanstr wrote:
Nema ateističke biblije.

Nema svaka religija svoju "svetu knjigu".
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Guest 2/5/2014, 09:01

zanstr wrote:Ateizam ne propisuje neka pravila koja se moraju poštivat. 


Moje je mišljenje 

A pretpostavljam da je po tvom mišljenju to jako dobro za čovjeka i čovječanstvo.  :roll
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Guest 2/5/2014, 09:11

zanstr wrote:
Moglo bi se reći da je čovjek po defaultu/po rođenju "ateist"

Ne ide to tako jednostavno.
Čovjek se ne rađa niti kao teist niti kao ateist, čak i ako pretpostavimo da God gene hipoteza nema temelja.
Teizam i ateizam su svjetonazorski stavovi koji se izgrađuju i učvršćuju tijekom cijelog života svake ljudske jedinke.

zanstr wrote:
odnosno ne ograničen nekim religijskim dogmama ili predrasudama.

Ateisti svakako ne robuju onim predrasudama koje muče religijske organizacije i njihove sljedbenike, ali zato imaju čitavu hrpu onih vlastitih.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Guest 2/5/2014, 09:13

zanstr wrote:
Ali misli m da će sa vremenom i daljnjim ljudiskim napretkom, kada se riješimo tih primitivnih religija, ta riječ postati suvišna.

Neće. Samo će promjeniti svoj interni sadržaj i značenje.
O tome svjedoči i čuvena Frommova definicija religija i religioznog ponašanja.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Ateizam kao naivni realizam............ Empty Re: Ateizam kao naivni realizam............

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum