ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vrijednost razbijenih prozora

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Vrijednost razbijenih prozora

Post by debotoijusto Sat 10 Jun - 12:20

Dok pješačim do posla (zapravo, do svugdje) uvijek prođem pokraj nekakve napuštene kuće, razbijenog stakla i mnoštva grafita. Moj američki senzibilitet govori mi da bih trebao biti nervozan i na oprezu jer nekakav kriminalni element može svaki čas iskočiti odnekud i zahtijevati 'novac ili život'. A pošto su hrvatski gradovi poput malih zona antiameričke logike, pretpostavka da estetska oronulost vodi ka zločinu potpuno je pogrešna. U Hrvatskoj, stvari često nisu onakve kakvima se na prvi pogled čine.

U 80-im godinama prošlog stoljeća, dva kriminalista, James Q. Wilson i George L. Kelling, došli su do teorije o prevenciji zločina, poznatije kao 'teorija razbijenih prozora'. Prema toj teoriji, u kvartovima gdje caruje vandalizam (oštećenja na nekretninama i grafiti), stanovnici su ili apatični ili nesposobni spriječiti takva nedjela, što u praksi znači da broj prekršaja i zločina raste.


Rješenje: prevenirajte razbijene prozore. Tehnički govoreći, angažirajte policiju da se fokusira na uhićenja onih koji 'narušavaju kvalitetu života'. Mnogi gradovi diljem SAD-a pribjegli su upravo tome, a najpoznatiji je primjer njujorškog gradonačelnika Rudyja Giulianija u 1990-ima. I dok se činilo da je u slučaju New Yorka to upalilo, nevjerojatno mi je kako bi se ista ta politika u Hrvatskoj činila ridikuloznom. Hrvatska je čista suprotnost teoriji razbijenih prozora. Čini se da odluku o tome što će se sankcionirati, a što će proći nekažnjeno, donose susjedi iz kvarta.

Uzmimo za primjer park ispred moje zgrade. Kao prvo, tamo se počesto pije pivo (ponekad i borovnička). Ponekad to radim ja u društvu drugih roditelja (iako obično odemo u obližnji kafić), a ponekad mladi ljudi. E sad, mrzim kad se mladost s bocama okupi u parku. Ne zato što brinem da će počiniti kakav nestašluk, do čega u pravilu niti ne dođe, nego zato što su glasni, a to obično bude kasno. Zbog njih ne mogu zaspati. Ipak, nitko ne zove policiju. A znam da ih svi čuju.


Ponekad predložim ženi da ona zove policiju (to je zbog jezika – ako je ikada potrebna preciznost u izričaju, to je kad zovete policiju), a ona me pogleda kao da sam skrenuo s uma: Zvati policiju zato što tinejdžeri piju u parku? Jesi lud? Čini se da je ovdašnja policija rezervirana za važnije stvari od toga da nadzire 'zabavu'. A ljudi nekad stvarno zovu policiju. Vidio sam ih kvartu, jednom kad je, barem tako mislim, opljačana lokalna trgovina, i još nekoliko puta zbog prometnih nezgoda. Pretpostavljam da je isto kada su u pitanju grafiti. Mislim, tko bi želio poslati nekoga iza rešetaka zato što je nanio malo boje na ionako izblijedjelu fasadu? O ne, što si to učinio? Zbog tebe sad ta raspadajuća fasada izgleda… bolje?





Prema mom iskustvu, Hrvate odlikuje ogroman kapacitet strpljenja... i vjerovali ili ne, razumijevanja (što bi neki moji hrvatski prijatelji opovrgavali). Dopuštati tinejdžerima da piju u parku nije znak ravnodušnosti, kao što bi to sugerirala teorija razbijenih prozora, to je prihvaćanje tinejdžera kao... tinejdžera.

Angažiranje policije u nečemu što jedva da je nekakav problem zapravo bi stvorilo problem. Osim što bi zaokupilo policiju, obilježilo bi klince zbog nečeg što smo svi mi vjerojatno nekad činili ili smo to barem žarko željeli. Možda je stvar baš u tome što i ovdje, kao što je to obično slučaj u Hrvatskoj, postoji nekakav element tradicije. Tinejdžeri koji piju u parku mogu podsjetiti odrasle na vremena kada su oni bili tinejdžeri i pili u parku. Takvo sjećanje ja ne mogu imati, jer bi, znate već, netko jednostavno pozvao policiju.

http://blog.hrt.hr/391778/vrijednost-razbijenih-prozora
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30483
2014-04-12


Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by Guest Sat 10 Jun - 12:25



Uzmimo za primjer park ispred moje zgrade. Kao prvo, tamo se počesto pije pivo (ponekad i borovnička). 
To smo jastreb i ja. Ponekad i na zidiću ispred dućana. B-)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by debotoijusto Sat 10 Jun - 12:39

Doppelgänger wrote:


Uzmimo za primjer park ispred moje zgrade. Kao prvo, tamo se počesto pije pivo (ponekad i borovnička). 
To smo jastreb i ja. Ponekad i na zidiću ispred dućana. B-)

pohvali se  :D

dobar mi institut klupice/zidica/trgovine , ovi moji u kvartu malo se zaigrali i dosao lugar , jbg.

Prije nego pomislite da sam bogat, prisjetimo se da radim kao predavač na fakultetu i da pišem blog. Ni jedno ni drugo nije baš lukrativno. U razgovoru s prijateljima, naveo sam im primjer zgrade u kojoj živim. U toj zgradi sa mnom žive penzioneri, državni službenici, piloti, odvjetnici, menadžeri i studenti. Raspon primanja, očigledno, veoma je velik. Ima onih kojih zarađuju četiri puta više od mene, kao i onih koji mjesečno primaju možda i četiri puta manje.

Pa ipak, svi mi uživamo u blagodatima našeg životog okruženja. Kupujemo u istim dućanima, sjedimo u istim kafićima, naše kćeri i sinovi idu u istu državnu školu, baš kao što su išli u isti vrtić. Neki od nas čak idu kod iste obiteljske liječnice koja ordinira na drugom kraju ulice. Stvar je u ovome: unatoč velikim razlikama u našim plaćama, ne uočavam značajnu razliku u kvaliteti naših života ili u životnom standardu.

Ne vjerujem da bi u današnjoj Americi to bilo moguće. Zamišljam da bismo, uz tako velike razlike u primanjima, živjeli u različitim kvartovima, od kojih bi jedni bili vidljivo lošiji od drugih. Promjena kvarta vjerojatno bi značila i promjenu škole, uz slične razlike u kvaliteti. Tko zna, vjerojatno bi njihova djeca išla u privatne škole, a moje dijete u državnu školu. Imali bismo veoma različita zdravstvena osiguranja, a definitivno se ne bismo okupljali u istim kafićima i na istim javnim prostorima, uglavnom zato što toga tamo ni nema.


U Hrvatskoj, živimo u društvu u kojemu se ljudi iz svih prihodovnih razreda još uvijek druže, u istim kvartovima i po istim zgradama. Koristimo iste javne institucije i prostore, škole, bolnice, sveučilišta i parkove. Unatoč svim nevoljama koje je svatko u svakom trenutku spreman izlistati, Hrvatska se zasad uspijeva othrvati onim problemima koji u ovom trenutku razdiru Ameriku. Ovdje, velike razlike u primanjima ne rezultiraju jednako velikim razlikama u kvaliteti života. Dostupno zdravstvo i obrazovanje, kao i odlazak na kavu s prijateljima u kafić, omogućeni su gotovo svima. Nadam se da će se ta ravnoteža održati, da će Hrvati uvidjeti vrijednost i uspjeti u očuvanju toga što imaju.

http://blog.hrt.hr/385690/minorne-razlike
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30483
2014-04-12


Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by Guest Sat 10 Jun - 12:55

ne razumijem što je pisac tog pamfleta htio reći. evo već po šesti puta čitam i niđe veze.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by Guest Sat 10 Jun - 13:12

Gnječ wrote:ne razumijem što je pisac tog pamfleta htio reći. evo već po šesti puta čitam i niđe veze.

piše da je Hrvatska etnički homogena, te da zbog toga u njoj nema visokih stopa kriminaliteta i nasilja iako postoje klasne razlike zbog razlika visini dohotka i imovnine

etnički homogene države mogu biti društveno stabilne iako su siromašne, zato razbijeni prozori ne znače u Hrvatskoj isto što i u SADu

multietničko društvo SADa nema tu homogenost i neće ju nikad imati, stoga i najmanje razlike stvaraju velike sukobe kao što je to danas vidljivo ne samo na ulici nego i na sveučilišnim kampusima

razbijen prozor u hrvatskoj znači samo da je zgrada stara i napuštena već dugo vremena, oronula, razbijen prozor u SADu znači da će ti neki pripadnik druge etničke skupine silovati ženu, ubiti djecu... jer prozor je razbio da bi provalio i izveo pljačku, zato u SADu razbijanje prozora moraš odmah spriječiti

u biti napisao je na fin način vrlo rasistički i prema etničkim manjinama netolerantan tekst
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by debotoijusto Sat 10 Jun - 13:18

glas uhljeba wrote:
Gnječ wrote:ne razumijem što je pisac tog pamfleta htio reći. evo već po šesti puta čitam i niđe veze.

piše da je Hrvatska etnički homogena, te da zbog toga u njoj nema visokih stopa kriminaliteta i nasilja iako postoje klasne razlike zbog razlika visini dohotka i imovnine

etnički homogene države mogu biti društveno stabilne iako su siromašne, zato razbijeni prozori ne znače u Hrvatskoj isto što i u SADu

multietničko društvo SADa nema tu homogenost i neće ju nikad imati, stoga i najmanje razlike stvaraju velike sukobe kao što je to danas vidljivo ne samo na ulici nego i na sveučilišnim kampusima

razbijen prozor u hrvatskoj znači samo da je zgrada stara i napuštena već dugo vremena, oronula, razbijen prozor u SADu znači da će ti neki pripadnik druge etničke skupine silovati ženu, ubiti djecu... jer prozor je razbio da bi provalio i izveo pljačku, zato u SADu razbijanje prozora moraš odmah spriječiti

u biti napisao je na fin način vrlo rasistički i prema etničkim manjinama netolerantan tekst

kapetan 1 klase pojasnio dnevnik pitomcima
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30483
2014-04-12


Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by Regoč Sat 10 Jun - 13:29

Kolega Uhljebe, svaka čast. Ponekad ni sami nismo svjesni svojih prednosti.

_________________
Vrijednost razbijenih prozora Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by kic Sat 10 Jun - 13:29


zapravo je ovo prikaz kako nas boli k šta se dešava oko nas, u mojoj ulici su već 5 puta skinuli Stop znak, već sam im toliko dosadan s gnavljenjem oko toga da i mene boli k..

primjera oko tog milijun..

izvrsne zajednice ne nastaju slučajno, već uz masu truda i cjepidlačenja.. naši se u Njemačkoj fale: ajd tamo baci čik na cestu, odmah 20eura kazna... dok ti priča to istovremeno puši u rodilištu maltene..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by Guest Sat 10 Jun - 13:33

Regoč wrote:Ponekad ni sami nismo svjesni svojih prednosti.

iz njegovih blogova se da još mnogo toga uočiti, npr. da u Hrvatskoj uživamo veću slobodu govora i izražavanja nego u SADu, tamo je veća cenzura u medijima i društvu

http://blog.hrt.hr/389785/sloboda-gledanja
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by Guest Sat 10 Jun - 13:41

glas uhljeba wrote:
Gnječ wrote:ne razumijem što je pisac tog pamfleta htio reći. evo već po šesti puta čitam i niđe veze.

piše da je Hrvatska etnički homogena, te da zbog toga u njoj nema visokih stopa kriminaliteta i nasilja iako postoje klasne razlike zbog razlika visini dohotka i imovnine

etnički homogene države mogu biti društveno stabilne iako su siromašne, zato razbijeni prozori ne znače u Hrvatskoj isto što i u SADu

multietničko društvo SADa nema tu homogenost i neće ju nikad imati, stoga i najmanje razlike stvaraju velike sukobe kao što je to danas vidljivo ne samo na ulici nego i na sveučilišnim kampusima

razbijen prozor u hrvatskoj znači samo da je zgrada stara i napuštena već dugo vremena, oronula, razbijen prozor u SADu znači da će ti neki pripadnik druge etničke skupine silovati ženu, ubiti djecu... jer prozor je razbio da bi provalio i izveo pljačku, zato u SADu razbijanje prozora moraš odmah spriječiti

u biti napisao je na fin način vrlo rasistički i prema etničkim manjinama netolerantan tekst

odakle ti to da je hrvatska etnički homogena??????? danas svaka budala može biti hrvat. samo kaže da je hrvat i hrvat je. ali to nije homogenost pa vidi ti kako se ne podnose pojedine regije međusobno uvijek od pamtivijeka postoji netrpeljivost.

to što nema sukoba to je zbog drugih razloga a to su apatija i depresija. ovo je društvo apatično, autistično i depresivno a ne homogeno.

i drugo ne manje važno je to da u RH-NDH nije velika stopa kriminaliteta je zbog toga jer je kriminalitet ozakonjen legalan.

ajd u školu opet jebote.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by Guest Sat 10 Jun - 13:45

kic wrote:
zapravo je ovo prikaz kako nas boli k šta se dešava oko nas, u mojoj ulici su već 5 puta skinuli Stop znak, već sam im toliko dosadan s gnavljenjem oko toga da i mene boli k..

primjera oko tog milijun..

izvrsne zajednice ne nastaju slučajno, već uz masu truda i cjepidlačenja.. naši se u Njemačkoj fale: ajd tamo baci čik na cestu, odmah 20eura kazna... dok ti priča to istovremeno puši u rodilištu maltene..

znači po tvom izvrsne zajednice nastaju batinom i kaznama.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by marcellus Sat 10 Jun - 13:49

stvar oko razbijenih prozora dovela je do giulianijeve politike poznate kao "zero tolerance" koju podržavam

crnje je potrpao u zatvore samo ako su pljunuli na ulicu

_________________
Vrijednost razbijenih prozora 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by kic Sat 10 Jun - 13:52

Gnječ wrote:
kic wrote:
zapravo je ovo prikaz kako nas boli k šta se dešava oko nas, u mojoj ulici su već 5 puta skinuli Stop znak, već sam im toliko dosadan s gnavljenjem oko toga da i mene boli k..

primjera oko tog milijun..

izvrsne zajednice ne nastaju slučajno, već uz masu truda i cjepidlačenja.. naši se u Njemačkoj fale: ajd tamo baci čik na cestu, odmah 20eura kazna... dok ti priča to istovremeno puši u rodilištu maltene..

znači po tvom izvrsne zajednice nastaju batinom i kaznama.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by Guest Sat 10 Jun - 13:52

Gnječ wrote:
odakle ti to da je hrvatska etnički homogena??????? danas svaka budala može biti hrvat. samo kaže da je hrvat i hrvat je. ali to nije homogenost pa vidi ti kako se ne podnose pojedine regije međusobno uvijek od pamtivijeka postoji netrpeljivost

to je zbog kompeticije, međusobno se natječemo oko ženki i statusa, takva je priroda čovjeka, kao i drugih životinja
no ti sukobi su kod nas više simboličke prirode, kao što se jeleni simbolički natječu rikom, a i sudaranje rogovima završava minimalnim ozljedama

https://en.wikipedia.org/wiki/Intraspecific_competition

u multikulturalnim, multietničkim zajednicama toga nema, nego imaš asimetrički građanski rat, borbu za lebensraum, koji je zbog snažnog djelovanja policije i sudstva priguše, prikriven

sutra da nestane država Istrijani se ne bi išli obračunati sa Zagrepčanima, dok u SADu da nestane države na 1 dan izbile bi stotine etničkih sukoba i građanskih ratova među pripadnicima različitih grupa, jer oni se bore za lebensraum, a mi u homogenom društvu se ne borimo za lebensraum
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by Guest Sat 10 Jun - 13:56

u USA je puno veća podjela na političkoj razini, nego vjerojskoj/rasnoj(iako i to prate neka pravila). Recimo Republikanci fanovi Trumpa vs Progresivaca fanova Hillary, Bernija Sandersa, Elisona

Gledam USA medije, oni se toliko mrze, da jednostavno to nije istina..

sa time je puno važnije ta politička sklonost nego rasa i ostalo
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by Guest Sat 10 Jun - 13:57

Srbi su išli u osvajanje lebensrauma u zadnjem ratu kad su pokušavali uspostaviti novu granicu Karlobag-Ogulin-Karlovac-Virovitica, slično kao što su Hrvati u ratu prije toga širili lebensraum na Drinu.

multietnička i tolerantna Yugoslavija i SHS nisu opstale
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by Guest Sat 10 Jun - 14:07

kic wrote:
Gnječ wrote:
kic wrote:
zapravo je ovo prikaz kako nas boli k šta se dešava oko nas, u mojoj ulici su već 5 puta skinuli Stop znak, već sam im toliko dosadan s gnavljenjem oko toga da i mene boli k..

primjera oko tog milijun..

izvrsne zajednice ne nastaju slučajno, već uz masu truda i cjepidlačenja.. naši se u Njemačkoj fale: ajd tamo baci čik na cestu, odmah 20eura kazna... dok ti priča to istovremeno puši u rodilištu maltene..

znači po tvom izvrsne zajednice nastaju batinom i kaznama.

uz 20 eura kazne...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by Guest Sat 10 Jun - 14:08

glas uhljeba wrote:Srbi su išli u osvajanje lebensrauma u zadnjem ratu kad su pokušavali uspostaviti novu granicu Karlobag-Ogulin-Karlovac-Virovitica, slično kao što su Hrvati u ratu prije toga širili lebensraum na Drinu.

multietnička i tolerantna Yugoslavija i SHS nisu opstale

ma koji lebens raum zimmer frei i pičke materine????

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by Guest Sat 10 Jun - 14:19

marcellus wrote:stvar oko razbijenih prozora dovela je do giulianijeve politike poznate kao "zero tolerance" koju podržavam

crnje je potrpao u zatvore samo ako su pljunuli na ulicu

opet krivo. da gulliani i opet sto pičkih krivih materinah i dezinformacijah. otrovnoga li štiva u pičku materinu podlo nisko prepredeno zločinački meme.

ovaj jebeni blogger je neki šupčinasti filozof bot priča o broken windows theory na tako podmukli način da ga ja uhvatim prebio bi s njime sve prozore i stakla majku mu krvavu jebem koja ga okoti.

Broken windows theory


The broken windows theory is a criminological theory of the norm-setting and signaling effect of urban disorder and vandalism on additional crime and anti-social behavior. The theory states that maintaining and monitoring urban environments to prevent small crimes such as vandalism, public drinking, and toll-jumping helps to create an atmosphere of order and lawfulness, thereby preventing more serious crimes from happening.

The theory was introduced in a 1982 article by social scientists James Q. Wilson and George L. Kelling.[1] Since then it has been subject to great debate both within the social sciences and the public sphere. The theory has been used as a motivation for several reforms in criminal policy, including the controversial mass use of "stop, question, and frisk" by the New York City Police Department.

https://en.wikipedia.org/wiki/Broken_windows_theory

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by Regoč Sat 10 Jun - 14:42

Hrvatska jest nacionalno, civilizacijski i kulturno homogena, nadam se da će takvom i ostati.

_________________
Vrijednost razbijenih prozora Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Vrijednost razbijenih prozora Empty Re: Vrijednost razbijenih prozora

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum