ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by Eroo 6/6/2017, 09:52

Poziv evropskim muslimanima: Okupimo se oko zajedničke riječi sa našim komšijama za mir i sigurnost u Evropi

5. Juna 2017.

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Mustafa_Ceric_Kandidatura323ab
Predsjednik Svjetskog bošnjačkog kongresa dr. Mustafa Cerić uputio je saopćenje za javnost povodom napada na nevine civile u Londonu koji se desio u noći sa subote na nedjelju. U nastavku prenosimo spomenuto saopćenje u cjelosti.

Ne postoji recept za siguran uspjeh, ali postoji recept za siguran poraz. Recept za siguran poraz je nasilje u “ime Allaha”.
Nikad se nisam osjećao tako ružno i tako porazno kao danas dok slušam medije širom svijeta kako je posljednji krvavi napad u Londonu izveden u “ime Allaha”. Ne mogu to da prihvatim zato što nije samo moja vjera, već je i moja spoznaja da moj Allah nije ni mrzitelj, ni nasilan, moja vjera nije ni nož, ni teror. Moj Allah je Ljubostiv i Milostiv, moja vjera je zdrav razum i topla riječ. Ali, kako da to objasnim mojim komšijama u Evropi. Nakon Mančestera i Londona, oni nemaju volje da slušaju moju priču o vjerskoj ljubavi i vjerskoj ljepoti. Njih ta moja priča više ne zanima. Njih zanima šta sam poduzeo da se krvavo nasilje “u ime Allaha” na ulicama europskih gradova zaustavi?! Poduzimao sam, ali očito to nije bilo dovoljno!
Priznajem, nikad se nisam osjećao tako zbunjen i tako nemoćan da objasnim šta se to događa u i oko mog ummeta. Objašnjavao sam to urotom protiv muslimana. Tješio sam se da je to prolazno. Obrazlagao sam da je riječ o ekstremnoj manjini. Nisam želio da se time opterećujem. Tumačio sam da je to politička igra svjetskih moćnika oko bogatstva muslimana. Slušao sam one koji govore: “Oni mrze muslimane”. Sve mi je padalo na pamet osim da priznam da moj ummet ima veliki problem u sebi i oko sebe. Ali, sada sam shvatio – moj ummet ima velikih problema, od kojih je najveći problem negiranje  problema kao i delegiranje vlastitog problema drugome da ga rješava. Shvatio sam, dakle, da moram biti glasan i jasan da moj ummet ima problem, koji ne smije više negirati, niti ga smije više delegirati drugome. Prije svega, moj ummet mora riješiti problem u sebi da bi mogao rješavati probleme oko sebe. Jer, problem koji moj ummet ima u sebi je mnogo teži i opasniji od problema koji ima oko sebe.
Znam da ima onih koji će prigovoriti zašto je krvavi napad protiv nevinih civila u Mančesteru i Londonu važniji od krvavih napada u Palestini, Kabulu, Mosulu, Sani, Misrati… Nije važniji, ali jest opasniji za muslimane u Evropi, koji su se uglavnom doselili iz država s muslimanskom većinom bježeći otuda i tražeći ovdje u Evropi mir i sigurnost za svoju djecu. Sada su taj njihov mir i sigurnost, što su ih dosad imali, uveliko ugroženi. Nakon Mančestera i Londona, a prije toga Pariza, Berlina, Ziriha…, nadvio se veliki oblak neizvjesnosti za muslimane u Europi.  Evropski muslimani moraju biti svjesni toga. Stoga, evropski muslimani moraju biti glasni i jasni ne samo u osudi nasilja u “ime Allaha”, već moraju poduzeti konkretne korake protiv zloupotrebe islama na bilo koji način. Evropski muslimani moraju imati jedan jasan i nedvosmislen glas u borbi protiv nasilja u “ime Allaha”. To nije više stvar dobre volje pojedinaca i grupa radi međuvjerskog dijaloga, već je to egzistencionalno pitanje islama i muslimana u Evropi.
Zbog toga, pozivam evropske muslimane da se što prije okupimo oko “zajedničke riječi između nas i njih”, naših komšija u Evropi bez obzira na vjeru i naciju kako bismo pred Bogom, pred sobom i pred njima položili zakletvu na mir, sigurnost i komšijsku slogu, na koju nas obavezuje naša vjera islam i naša islamska kultura. Ustvari, treba da položimo zakletvu da ćemo se zajedno s našim komšijama boriti protiv nasilja.  To mi, sadašnja generacija evropskih muslimana dugujemo našim potomcima. Ne smijemo naše dugove ostavljati našim nedužnim potomcima!
Nema vremena za oklijevanje!
Nema prostora za kalkuliranje!
Nema izgovora za koketiranje!
Nema opravdanja za čekanje!
Nema spasa u šutnji!
Nema smisla u neodlučnosti i neutralnosti!
Nema kolektivne nevinosti dok se ne osude i ne izoluju pojedinci!
Nema islamu i muslimanima budućnosti u Evropi osim u suživotu i toleranciji s europskim komšijama! 
Ako mi danas ne uradimo što nam je farz, sutra će nas kleti naši potomci! 
Allahu Svemoćni, osnaži nas u zdravom razumu i toploj riječi!
Sveznajući Allahu, pouči nas kako da živimo u miru i sigurnosti s drugima!
Allahu Milostivi, spusti Tvoju blagost i milost na naša srca pa da volimo ljude i s njima da živimo u slozi!
Amin!


Jučer:

Eroo
Eroo

Posts : 73705
2016-07-22


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by Eroo 6/6/2017, 09:55

Tipični "Ketman". 
Sjećam se i njegovog govora u Bugojnu (prisutno mnoštvo svijeta, plus turski ambasador) 
Prafraziram što je tada rekao: 
- Tu, u okolici je živjelo i 20,000 Hrvata, danas ih hvala Allahu, nema više. :]
Eroo
Eroo

Posts : 73705
2016-07-22


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by Eva_ 6/6/2017, 10:09

Jedan je Hase Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  1f600
Eva_
Eva_

Posts : 5681
2017-03-21


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by RayMabus 6/6/2017, 10:54

Nece se oni tako lako riješit wehabdija.
RayMabus
RayMabus

Posts : 173518
2014-04-11


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by vuksadinare 6/6/2017, 10:55

RayMabus wrote:Nece se oni tako lako riješit wehabdija.
..ili ce se vehabije njih rijesiti.. :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98753
2015-09-08


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by RayMabus 6/6/2017, 11:04

CG je jucer postala clanica NATOa , BiH je u okruženju.

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  680px-Major_NATO_affiliations_in_Europe.svg
RayMabus
RayMabus

Posts : 173518
2014-04-11


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by Eroo 6/6/2017, 11:48

Sad je Rusima jedini izlaz na toplo more u Neumu.Dogovorit ćemo se, ta ljudi smo.. B-)
Eroo
Eroo

Posts : 73705
2016-07-22


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by Eroo 6/6/2017, 12:04

Ovaj Cerić je postao veći "islamofob" od mene.. :D
Eroo
Eroo

Posts : 73705
2016-07-22


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by Stanojko 6/6/2017, 12:07

Eroo wrote:Ovaj Cerić je postao veći "islamofob" od mene.. :D
Mujaga, ti i Ceric ste jedno, i bojim se da cete u paketu juzno kada zapadu dozlogrdi... cheers

_________________
Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Za_kra11
Stanojko
Stanojko

Posts : 8333
2014-05-05


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by bora-corba 6/6/2017, 12:20

Stanojko wrote:
Eroo wrote:Ovaj Cerić je postao veći "islamofob" od mene.. :D
Mujaga, ti i Ceric ste jedno, i bojim se da cete u paketu juzno kada zapadu dozlogrdi... cheers
imaju iste pasoše - zemljaci
bora-corba
bora-corba

Posts : 501
2015-08-20


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by Eroo 6/6/2017, 12:24

bora-corba wrote:
Stanojko wrote:
Eroo wrote:Ovaj Cerić je postao veći "islamofob" od mene.. :D
Mujaga, ti i Ceric ste jedno, i bojim se da cete u paketu juzno kada zapadu dozlogrdi... cheers
imaju iste pasoše - zemljaci
Nemamo iste pasoše. Vaš je, zašto bježite istine?
Eroo
Eroo

Posts : 73705
2016-07-22


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by Eroo 6/6/2017, 12:27

Stanojko wrote:
Eroo wrote:Ovaj Cerić je postao veći "islamofob" od mene.. :D
Mujaga, ti i Ceric ste jedno, i bojim se da cete u paketu juzno kada zapadu dozlogrdi... cheers
Ček, ček,je li Cerić  Srbin ili nije? Gluposti pitam, nisi ti više siguran ni za se... drunken
Eroo
Eroo

Posts : 73705
2016-07-22


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by Stanojko 6/6/2017, 12:34

Eroo wrote:
Stanojko wrote:
Eroo wrote:Ovaj Cerić je postao veći "islamofob" od mene.. :D
Mujaga, ti i Ceric ste jedno, i bojim se da cete u paketu juzno kada zapadu dozlogrdi... cheers
Ček, ček,je li Cerić  Srbin ili nije? Gluposti pitam, nisi ti više siguran ni za se... drunken
Pa ko i ti... Nije vazna nacionalnost vec vera... A bogami, za vas..."winter is coming" jocolor

_________________
Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Za_kra11
Stanojko
Stanojko

Posts : 8333
2014-05-05


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by Eva_ 6/6/2017, 13:03

Eroo wrote:
Stanojko wrote:
Eroo wrote:Ovaj Cerić je postao veći "islamofob" od mene.. :D
Mujaga, ti i Ceric ste jedno, i bojim se da cete u paketu juzno kada zapadu dozlogrdi... cheers
Ček, ček,je li Cerić  Srbin ili nije? Gluposti pitam, nisi ti više siguran ni za se... drunken
Ne znam za njega, ali znam za Hasu da je, jer mu babin babo stigao ravno iz Užica.
Eva_
Eva_

Posts : 5681
2017-03-21


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by Guest 6/6/2017, 13:05

Islam je iznad nacionalnosti..ucite tutleci... :cleanteeth
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by Eroo 6/6/2017, 13:49

Stanojko wrote:
Eroo wrote:
Stanojko wrote:
Eroo wrote:Ovaj Cerić je postao veći "islamofob" od mene.. :D
Mujaga, ti i Ceric ste jedno, i bojim se da cete u paketu juzno kada zapadu dozlogrdi... cheers
Ček, ček,je li Cerić  Srbin ili nije? Gluposti pitam, nisi ti više siguran ni za se... drunken
Pa ko i ti... Nije vazna nacionalnost vec vera... A bogami, za vas..."winter is coming" jocolor
Kod vas je zima otkad pratim. Zanimljivo, dolazi vam s juga umjesto pravo slavlje. :D
Eroo
Eroo

Posts : 73705
2016-07-22


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by Eroo 6/6/2017, 13:51

Eva_ wrote:
Eroo wrote:
Stanojko wrote:
Eroo wrote:Ovaj Cerić je postao veći "islamofob" od mene.. :D
Mujaga, ti i Ceric ste jedno, i bojim se da cete u paketu juzno kada zapadu dozlogrdi... cheers
Ček, ček,je li Cerić  Srbin ili nije? Gluposti pitam, nisi ti više siguran ni za se... drunken
Ne znam za njega, ali znam za Hasu da je, jer mu babin babo stigao ravno iz Užica.
Jedan je Hase!
On vam je budući precjednik. Ako bude tribala pomoć šaljemo 2 milijuna  ercegovaca. B-)
Eroo
Eroo

Posts : 73705
2016-07-22


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by max123 6/6/2017, 14:04

ako se ovako nastavi,evropski muslimani ce zavrsit ko svetosavci ceteres prve.nadam se,ucikonvitije...
max123
max123

Posts : 2853
2015-10-28

Lokacija: : Zemun,Hrvatska

Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by Eva_ 6/6/2017, 14:06

Eroo wrote:
Eva_ wrote:
Eroo wrote:
Stanojko wrote:
Eroo wrote:Ovaj Cerić je postao veći "islamofob" od mene.. :D
Mujaga, ti i Ceric ste jedno, i bojim se da cete u paketu juzno kada zapadu dozlogrdi... cheers
Ček, ček,je li Cerić  Srbin ili nije? Gluposti pitam, nisi ti više siguran ni za se... drunken
Ne znam za njega, ali znam za Hasu da je, jer mu babin babo stigao ravno iz Užica.
Jedan je Hase!
On vam je budući precjednik. Ako bude tribala pomoć šaljemo 2 milijuna  ercegovaca. B-)



Aferim, Ero efendijo!
Eva_
Eva_

Posts : 5681
2017-03-21


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by Guest 6/6/2017, 14:07

max123 wrote:ako se ovako nastavi,evropski muslimani ce zavrsit ko svetosavci ceteres prve.nadam se,ucikonvitije...
zasad bas i ne izgleda tako..domace vlasti ih preferiraju ispred domacina..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i  danas. A sutra?  Empty Re: Emeritus reis-ul-ulema efendija Cerić jučer i danas. A sutra?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum