ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kakav treba biti svećenik?

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Kakav treba biti svećenik?

Post by Patriot_1 Fri 5 Sep - 12:16

Vjerodostojna je riječ: teži li tko za nadgledništvom, časnu službu želi.
1. Timoteju 3,2Treba stoga da nadglednik bude besprijekoran, jedne žene muž, trijezan, razuman, sređen, gostoljubiv, sposoban poučavati,
1. Timoteju 3,3ne vinu sklon, ne nasilan nego popustljiv, ne ratoboran, ne srebroljubac;
1. Timoteju 3,4da svojom kućom dobro upravlja i sinove drži u pokornosti sa svom ozbiljnošću -


Evo što kaže jedan katolički svećenik
:"Svećenikov život jest njegovo zvanje, a njegovo zvanje njegov život. On je svećenik uvijek i svugdje. Stoga on nema privatnog života, koji bi mogao živjeti neovisno od svoga svećeništva. Njegovo svećeništvo treba biti zakon njegova osobnog života. Njegovo kršćanstvo je njegovo svećeništvo i obratno. On bi trebao biti svjetlo na svijećnjaku Crkve, svjetlo koje gori od ulja njegova srca, i tako istrošiti svoj život da bi drugima osvijetlio put prema nebu. Svećeničkoj službi može se udovoljiti samo ako se u nju uloži sav život."
"
Svećenik zaljubljen u Isusa Krista i Crkvu

Kao zaključak ovog razmišljanja o svećeništvu, potrebno je istaknuti sljedeće: Svećenik je čovjek Kristov. Ljudi trebaju vidjeti i osjetiti, da je u svećeniku prisutan Krist, da je on zaljubljen u Isusa, i da je njemu poklonio sve sposobnosti svoga uma i srca, svoje oči, uši, usta, ruke i noge, da bi Isus preko njega i po njemu poučavao, poticao i opominjao, da bi njegovim očima vidio i srcem osjetio gdje treba donijeti Božju riječ i utjehu, gdje treba ublažiti materijalnu bijedu, gdje treba riječ oproštenja, ohrabrenja i utjehe izgovoriti. Tada će ljudi htjeti i moći povjerovati njemu kao samom Kristu.
Potrebno je također napomenuti da je veoma važno da svećenik bude zadovoljan i radostan u svome zvanju. Da bude radosni, nasmijani, vedri i neumorni propovjednik radosne evanđeoske poruke. Da propovijeda Kristovo evanđelje s oduševljenjem, s uvjerenjem, s radošću, postojano i neumorno, zanesen i opijen Kristovom radošću, zaljubljen u Krista i Crkvu, zaljubljen u narod kojemu je poslan. Mora nastojati sačuvati tu radost i vedrinu i onda kada nadođu križevi i patnje, jer je po sebi neshvatljivo, da onaj koji u sebi nosi i drugima naviješta radosnu evanđeosku poruku, da može biti i izgledati nezadovoljan, tužan, nesretan. Tada bi njegovo naviještanje te poruke postalo neuvjerljivo.
Svećenik treba ljubiti druge da bi i sam bio ljubljen. Treba iskazivati ljubav i prijateljstvo svim ljudima, a posebno onima kojima je poslan, ljubiti ih istinski, bez računice. Treba smoći snage da ljubi i one koji mu ne budu uzvraćali ljubav, pa i one koji ga koji ga možda budu mrzili, jer nam je Krist naredio da ljubimo i neprijatelje. Svećenik treba ljubiti Kristovom ljubavlju, nezainteresirano, sebedarno, ne očekujući da mu se uzvrati. Onaj koji uspije tako ljubiti, i sam će osjetiti i doživjeti da mu ljudi uzvraćaju ljubav.
Svećenik bi trebao tako živjeti da pri koncu života mogne reći: »Dobar sam boj bio, trku završio, vjeru sačuvao. Stoga, pripravljen mi je vijenac pravednosti kojim će mi u onaj Dan uzvratiti Gospodin, pravedan sudac; ne samo meni, nego i svima koji s ljubavlju čekaju njegov pojavak« (2 Tim 4,7-8). don Marin Škarica
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by Patriot_1 Fri 5 Sep - 12:25

Svećenik bi trebao biti i dobar čovjek i osoba izuzetne duhovnosti!
Upoznao sam dosta takvih ,i katoličkih i protestantskih i jednog pravoslavnog(sa njima sam se rijetko susretao)!
Oni kojima je u glavi ostvština komunističkog ispiranja mozga,uglavnom misle da su grabežljivi tj.pohlepni,da ganjaju tuđe žene itd.Nažalost,ima i takvih ali malo!
Neki najbolji ljudi koje sretoh u životu bijahu svećenici!
U pravim kršćanskim obiteljima oni su prisutni od rođenja(krštenje djeteta ili blagoslov djeteta kod protestanata) pa do sahrane!I nije lako npr. sahranjivati djete koje je udario auto ili pojeo rak,uništila droga  a bome niti odraslu osobu!Biti susjećajan sa tom obitelji,biti rame za plakanje!
"Radujte se sa onima koji se raduju,plačite s onima koji plaču" piše Apostol!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by Patriot_1 Fri 5 Sep - 12:40

Don Marin:"Svećenik je i učitelj. Njegova odgovorna dužnost jest naviještanje cjelokupne evanđeoske poruke svim ljudima. Isus je rekao apostolima, a time i svim njihovim nasljednicima: »Pođite po svem svijetu, propovijedajte evanđelje svemu stvorenju« (Mk 16,15). »Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode… učeći ih čuvati sve što sam vam zapovjedio!« (Mt 28, 19a. 20a). Zato je svećenik dužan propovijedati Riječ, učiti, poticati, opominjati, uvjeravati, prijetiti, zapovijedati - u zgodno i nezgodno vrijeme, sa svom strpljivošću i poukom, kako nas potiče Druga poslanica Timoteju (usp. 2 Tim 4, 1-2). Mnogi ljudi žive daleko od evanđelja. Ta bi činjenica trebala uznemiriti svakoga propovjednika, natjerati sve svećenike da neumorno potiču i poučavaju, da bi na taj način Božja riječ mogla doprijeti do svakoga."

Katolički svećenici se ne žene,pravoslavni i protestantski da!Nekad ni katolički nisu živjeli u celibatu!
Nekako mi se čini da su bolji svećenici oni koji su unutar sebe,u svom srcu osjetili poziv da služe Bogu i ljudima!No,mnoge su poslali roditelji u sjemenište(prije,danas teško da to mogu) jer eto,imali su 5-6 sinova pa nek jedan ide za svećenika,,,"bit će mu dobro i bit će uvažavana,ugledna osoba a i mi"
Kod nekih se taj poziv onda dogodi naknadno,neki ga nikad nisu doživjeli i obično takvi vrše službu ofrlje!Bez žar,bez ljubavi prema toj službi!Takvog sam imao kao dijete!
Svećenik crkve koja mi je najbliže reče mi"Ja nisam planirao postati svećenik,ušao sam u crkvu sam,tek tako ,sa 17 g.i odjednom me primilo,osjetio sam da me Bog poziva a nisam ni bio dotad ,jako religiozan,moj otac i brat su bili protiv,mama me jedino podržala!"
Za razliku od onog,ovo je dobar svećenik!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by aben Fri 5 Sep - 14:58

dobar svećenik nije fiksna kategoria, ako ti se ne sviđa jedan ideš kod drugog.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by Patriot_1 Fri 5 Sep - 15:42

aben wrote:dobar svećenik nije fiksna kategoria, ako ti se ne sviđa jedan ideš kod drugog.
Misliš,,odseliti iz jednog manjeg mjesta u drugi,,,radi svećenika?Ha Ha

Nisu sve crkve u gradu,u mnjim mjestima je jedan!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by aben Fri 5 Sep - 15:43

ne da je jedan, nego u mon mistu ga dilimo na nekoliko mista.

al, henok ide u italiju po pričest, a ti njurgaš za otić u drugo selo, ih

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by Michael1 Fri 5 Sep - 16:51

Svecenik mora biti "lud", jer inace nece prezivjeti! cheers

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by zanstr Fri 5 Sep - 17:00

Svećenik bi trebao biti čovjek koji ne posjeduje ništa, živi jedino od onoga što mu daju ljudi koje on zauzvrat uči ono što je Isus učio svoje učenike.

_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus   :rofl  
zanstr
zanstr

Posts : 1603
2014-04-30


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by Patriot_1 Fri 5 Sep - 18:01

zanstr wrote:Svećenik bi trebao biti čovjek koji ne posjeduje ništa, živi jedino od onoga što mu daju ljudi koje on zauzvrat uči ono što je Isus učio svoje učenike.
Zašto nebi imao?Ima plaću pa nek štedi,Evo što Biblija kaže"
*Starješine koje dobro obavljaju predsjedavanje zaslužuju dvostruku čast, nadasve oni koji se trude oko služenja riječi i poučavanju.
[url=http://www.biblija.adventisti.info/glava.php?prijevod=dretar&dtknjiga=1. timoteju&glava=5#18]1. Timoteju 5,18[/url]Pismo naime kaže: Nemoj stavljati brnjicu govedu koje vrši žito, i još: Radnik zaslužuje svoju plaću.
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by zanstr Fri 5 Sep - 18:16

Jel Isus dobivao plaću?

_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus   :rofl  
zanstr
zanstr

Posts : 1603
2014-04-30


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by Patriot_1 Fri 5 Sep - 20:18

zanstr wrote:Jel Isus dobivao plaću?
Uzdržavali su ga,nije radio te tri godine osim što je propovjedao,liječio,stalno bio na putu!
Nego,,ti o popovima,,,a izvor ti je TV i novine,,nikad nisi pobliže poznavao nekog svećenika,nisi ih slušao što propovjedaju a usudiš ih se kritizirati?
Smješno!

Loša vjest je vjest a dobra nije vjest!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by zanstr Fri 5 Sep - 20:46

Patriot_1 wrote:
zanstr wrote:Jel Isus dobivao plaću?
Uzdržavali su ga,nije radio te tri godine osim što je propovjedao,liječio,stalno bio na putu!
Nego,,ti o popovima,,,a izvor ti je TV i novine,,nikad nisi pobliže poznavao nekog svećenika,nisi ih slušao što propovjedaju a usudiš ih se kritizirati?
Smješno!

Loša vjest je vjest a dobra nije vjest!
Poznavao sam par popova (jedan je čak bio bubnjar u kršćanskom metal bendu), sa nekima od njih smo stalno igrali nogomet dok smo bili klinci, no to sad nije bitno. 

Moje mišljenje je da bi popovi kao nekakvi učitelji morali slijediti primjer onoga čiju filozofiju naučavaju. Time bi bili puno dosljedniji i nebi ispadali licemjeri kao ovi današnji. Današnji popovi a i časne (čast iznimkama) voze skupe aute, grade skupe zgrade, žive sličnije onima koje je Isus proklinjao nego kako je živio sam Isus. Jako su daleko od onoga što propovjedaju.

Tada Isus prozbori mnoštvu i svojim učenicima: 2»Na Mojsijevu stolicu zasjedoše pismoznanci i farizeji. 3Činite dakle i obdržavajte sve što vam kažu, ali se nemojte ravnati po njihovim djelima jer govore, a ne čine4Vežu i ljudima na pleća tovare teška bremena, a sami ni da bi ih prstom maknuli. 5Sva svoja djela čine zato da ih ljudi vide.

_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus   :rofl  
zanstr
zanstr

Posts : 1603
2014-04-30


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by Patriot_1 Sat 6 Sep - 0:07

zanstr wrote:
Patriot_1 wrote:
zanstr wrote:Jel Isus dobivao plaću?
Uzdržavali su ga,nije radio te tri godine osim što je propovjedao,liječio,stalno bio na putu!
Nego,,ti o popovima,,,a izvor ti je TV i novine,,nikad nisi pobliže poznavao nekog svećenika,nisi ih slušao što propovjedaju a usudiš ih se kritizirati?
Smješno!

Loša vjest je vjest a dobra nije vjest!
Poznavao sam par popova (jedan je čak bio bubnjar u kršćanskom metal bendu), sa nekima od njih smo stalno igrali nogomet dok smo bili klinci, no to sad nije bitno. 

Moje mišljenje je da bi popovi kao nekakvi učitelji morali slijediti primjer onoga čiju filozofiju naučavaju. Time bi bili puno dosljedniji i nebi ispadali licemjeri kao ovi današnji. Današnji popovi a i časne (čast iznimkama) voze skupe aute, grade skupe zgrade, žive sličnije onima koje je Isus proklinjao nego kako je živio sam Isus. Jako su daleko od onoga što propovjedaju.

Tada Isus prozbori mnoštvu i svojim učenicima: 2»Na Mojsijevu stolicu zasjedoše pismoznanci i farizeji. 3Činite dakle i obdržavajte sve što vam kažu, ali se nemojte ravnati po njihovim djelima jer govore, a ne čine4Vežu i ljudima na pleća tovare teška bremena, a sami ni da bi ih prstom maknuli. 5Sva svoja djela čine zato da ih ljudi vide.
Znači,po tebi , svećanik je dobar ako vozi bicikl,ili jeftin auto, u boljem slučaju i živi u stračari,,,
Ostalo je nebitno!Jesi plitak!
Svećenik u mom mjestu ima lošiji auto od mene a živi u kući staroj 300 g.
Moj stan je u odnosu na njegov ,,apartman!
Sigurno je ovo,,,nebi smjeli razbacivati se bogatstvom ,trebali bi biti skromni a takva je većina !
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by Mad_Vlad Sat 6 Sep - 6:19

[quote="zanstr"]Svećenik bi trebao biti čovjek koji ne posjeduje ništa, živi jedino od onoga što mu daju ljudi koje on zauzvrat uči ono što je Isus učio svoje učenike.[/quote]


Znaš tko je to proveo u djelo prvi? Mojsije. Leviti su bili svećeničko pleme i jedini nisu imali posjeda niti imovine, živjeli su od onog što bi od drugih dobili.
 Po prezimenu Cohen, Coen, Koen, Kuhn i sl. vidiš potomke levita. Izraelski naziv za svećenika je kohan. Mojsijev brat Aharon je bio prvi kohan gadol, veliki svećenik.
Stari rabini po Evropi su živjeli takvim životom. Išli su k ljudima i učili reda. Bili siromašni k'o i najsiromašniji među njima.
Kršćanska Crkva se na tom djelu potpuno korumpirala. Propovjedali su siromaštvo a sami živjeli u izobilju. Tako je i danas.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by Mad_Vlad Sat 6 Sep - 6:30

[quote="zanstr"][quote="Patriot_1"][quote="zanstr"]Jel Isus dobivao plaću?[/quote]
Uzdržavali su ga,nije radio te tri godine osim što je propovjedao,liječio,stalno bio na putu!
Nego,,ti o popovima,,,a izvor ti je TV i novine,,nikad nisi pobliže poznavao nekog svećenika,nisi ih slušao što propovjedaju a usudiš ih se kritizirati?
Smješno!

Loša vjest je vjest a dobra nije vjest![/quote]
Poznavao sam par popova (jedan je čak bio bubnjar u kršćanskom metal bendu), sa nekima od njih smo stalno igrali nogomet dok smo bili klinci, no to sad nije bitno. 

Moje mišljenje je da bi popovi kao nekakvi učitelji morali slijediti primjer onoga čiju filozofiju naučavaju. Time bi bili puno dosljedniji i nebi ispadali licemjeri kao ovi današnji. Današnji popovi a i časne (čast iznimkama) voze skupe aute, grade skupe zgrade, žive sličnije onima koje je Isus proklinjao nego kako je živio sam Isus. Jako su daleko od onoga što propovjedaju.

[i][size=11]Tada Isus prozbori mnoštvu i svojim učenicima: [/size][sup]2[/sup][size=11]»Na Mojsijevu stolicu zasjedoše pismoznanci i farizeji. [/size][sup]3[/sup][size=11]Činite dakle i obdržavajte sve što vam kažu, ali se [b]nemojte ravnati po njihovim djelima jer govore, a ne čine[/b]. [/size][sup]4[/sup][b][size=11]Vežu i ljudima na pleća tovare teška bremena, a sami ni da bi ih prstom maknuli. [/size][sup]5[/sup][size=11]Sva svoja djela čine zato da ih ljudi vide.[/size][/b][/i][/quote]



[b]Viš, ovaj navod je potpuno u krivu. Nisu farizeji bili ti nego saduceji. Oni su bili bogati i aristokrati i potomci takvih koji su htjeli uvesti moderan način života ( u ono doba grčki) .[/b]
[b]Što se dogodilo? Saduceji su propali a od farizeja su potekli rabini i rabinsko tumačenje.[/b]


[b]Nije čudo što je tzv. novi zavjet pisan na grčkom. Bio je upućen grčkoj publici.[/b]
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by zanstr Sat 6 Sep - 9:55

Patriot_1 wrote:
zanstr wrote:
Patriot_1 wrote:
zanstr wrote:Jel Isus dobivao plaću?
Uzdržavali su ga,nije radio te tri godine osim što je propovjedao,liječio,stalno bio na putu!
Nego,,ti o popovima,,,a izvor ti je TV i novine,,nikad nisi pobliže poznavao nekog svećenika,nisi ih slušao što propovjedaju a usudiš ih se kritizirati?
Smješno!

Loša vjest je vjest a dobra nije vjest!
Poznavao sam par popova (jedan je čak bio bubnjar u kršćanskom metal bendu), sa nekima od njih smo stalno igrali nogomet dok smo bili klinci, no to sad nije bitno. 

Moje mišljenje je da bi popovi kao nekakvi učitelji morali slijediti primjer onoga čiju filozofiju naučavaju. Time bi bili puno dosljedniji i nebi ispadali licemjeri kao ovi današnji. Današnji popovi a i časne (čast iznimkama) voze skupe aute, grade skupe zgrade, žive sličnije onima koje je Isus proklinjao nego kako je živio sam Isus. Jako su daleko od onoga što propovjedaju.

Tada Isus prozbori mnoštvu i svojim učenicima: 2»Na Mojsijevu stolicu zasjedoše pismoznanci i farizeji. 3Činite dakle i obdržavajte sve što vam kažu, ali se nemojte ravnati po njihovim djelima jer govore, a ne čine4Vežu i ljudima na pleća tovare teška bremena, a sami ni da bi ih prstom maknuli. 5Sva svoja djela čine zato da ih ljudi vide.
Znači,po tebi , svećanik je dobar ako vozi bicikl,ili jeftin auto, u boljem slučaju i živi u stračari,,,
Ostalo je nebitno!Jesi plitak!
Svećenik u mom mjestu ima lošiji auto od mene a živi u kući staroj 300 g.
Moj stan je u odnosu na njegov ,,apartman!
Sigurno je ovo,,,nebi smjeli razbacivati se bogatstvom ,trebali bi biti skromni a takva je većina !
Može biti dobar čovjek i da vozi najskuplji auto i živi u najvećoj kući. Ali onda nije dobar svećenik. Ono što ja govorim je da bi se trebali kao učitelji ugledati na Isusa. Bilo bi u redu da propovjedaju njegovu filozofiju na način na koji je on propovjedao.

_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus   :rofl  
zanstr
zanstr

Posts : 1603
2014-04-30


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by zanstr Sat 6 Sep - 10:09

Mad_Vlad wrote:
zanstr wrote:Svećenik bi trebao biti čovjek koji ne posjeduje ništa, živi jedino od onoga što mu daju ljudi koje on zauzvrat uči ono što je Isus učio svoje učenike.


Znaš tko je to proveo u djelo prvi? Mojsije. Leviti su bili svećeničko pleme i jedini nisu imali posjeda niti imovine, živjeli su od onog što bi od drugih dobili.
 Po prezimenu Cohen, Coen, Koen, Kuhn i sl. vidiš potomke levita. Izraelski naziv za svećenika je kohan. Mojsijev brat Aharon je bio prvi kohan gadol, veliki svećenik.
Stari rabini po Evropi su živjeli takvim životom. Išli su k ljudima i učili reda. Bili siromašni k'o i najsiromašniji među njima.
Kršćanska Crkva se na tom djelu potpuno korumpirala. Propovjedali su siromaštvo a sami živjeli u izobilju. Tako je i danas.
Nisam znao da i židovi propagiraju siromaštvo. Mislio sam da su se baš zbog toga što ne propagiraju siromaštvo mogli komotno baviti bankarstvom, trgovinom i sl.
Ali uglavnom ovo što si naveo za stare europske rabine je otprilike moja slika kakav bi trebao biti kršćanski svećenik.

_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus   :rofl  
zanstr
zanstr

Posts : 1603
2014-04-30


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by aben Sat 6 Sep - 10:11

to sa skromnošću svećenstva, to je sranje.


pa nisu oni tu da te uvjeravaju, oni su u posjedu istine i akoš slušati slušaj, ako neš, odjebi.

nešto ka doktor house, jel njegov savjet manje vriedi zato što je mizantrop?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by zanstr Sat 6 Sep - 10:14

aben wrote:to sa skromnošću svećenstva, to je sranje.


pa nisu oni tu da te uvjeravaju, oni su u posjedu istine i akoš slušati slušaj, ako neš, odjebi.

nešto ka doktor house, jel njegov savjet manje vriedi zato što je mizantrop?
Da, on je u posjedu istine koju sam ne priznaje što pokazuje svojim načinom života. Povjerovati takvom liku je jako teško.

Recimo da je House obučen u dimnjačara i da ti daje medicinske savjete. Da li bi mu povjerovao u ono što ti govori?

_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus   :rofl  
zanstr
zanstr

Posts : 1603
2014-04-30


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by aben Sat 6 Sep - 10:21

zanstr wrote:
aben wrote:to sa skromnošću svećenstva, to je sranje.


pa nisu oni tu da te uvjeravaju, oni su u posjedu istine i akoš slušati slušaj, ako neš, odjebi.

nešto ka doktor house, jel njegov savjet manje vriedi zato što je mizantrop?
Da, on je u posjedu istine koju sam ne priznaje što pokazuje svojim načinom života. Povjerovati takvom liku je jako teško.

Recimo da je House obučen u dimnjačara i da ti daje medicinske savjete. Da li bi mu povjerovao u ono što ti govori?
apsolutno nebitno, ne trebaš mu povjerovati, i on nije tu da te uvjerava.

house ka dimnjačar? pa potpuno je drogiran dijagnosticira, sebi je zamalo uzea život lošom medicinskom odlukom, jel to znači da nisu ospice kad kaže da su ospice?  da dimnjačar..

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Kakav treba biti svećenik? Empty Re: Kakav treba biti svećenik?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum