ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Denkverbot

Page 35 of 50 Previous  1 ... 19 ... 34, 35, 36 ... 42 ... 50  Next

Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by aben 2/20/2018, 17:27

mativka wrote:
aben wrote:
kic wrote:
aben wrote:ah, prvi put čujen za to,

jo sun se koncentriro na provokativne odgovore, a ne na provokativna pitanja:)

npr?
pa zakonska regulacija crvene šminke na usnami i obrazima, visoke potpetice...
Primjetila sam da odgovara sa: ne znam, ne postoje pravila.
Bi li znao kada bi pravila postojala?
oće reći da je to uncharted territory.

aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 2/20/2018, 17:29

aben wrote:
mativka wrote:
aben wrote:
kic wrote:
aben wrote:ah, prvi put čujen za to,

jo sun se koncentriro na provokativne odgovore, a ne na provokativna pitanja:)

npr?
pa zakonska regulacija crvene šminke na usnami i obrazima, visoke potpetice...
Primjetila sam da odgovara sa: ne znam, ne postoje pravila.
Bi li znao kada bi pravila postojala?
oće reći da je to uncharted territory.
Ča to znači? :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by aben 2/20/2018, 17:37

mativka wrote:
aben wrote:
mativka wrote:
aben wrote:
kic wrote:

npr?
pa zakonska regulacija crvene šminke na usnami i obrazima, visoke potpetice...
Primjetila sam da odgovara sa: ne znam, ne postoje pravila.
Bi li znao kada bi pravila postojala?
oće reći da je to uncharted territory.
Ča to znači? :)
znoči da ne znomo, muški i žinske rodu zajeno 40 godin, a to je malo da bi se znalo.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 2/20/2018, 17:38

aben wrote:
mativka wrote:
aben wrote:
mativka wrote:
aben wrote:
pa zakonska regulacija crvene šminke na usnami i obrazima, visoke potpetice...
Primjetila sam da odgovara sa: ne znam, ne postoje pravila.
Bi li znao kada bi pravila postojala?
oće reći da je to uncharted territory.
Ča to znači? :)
znoči da ne znomo, muški i žinske rodu zajeno 40 godin, a to je malo da bi se znalo.
Pa da!
Trebaju li nam pravila da bi znali?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 2/20/2018, 17:52

mativka wrote:
Gnječ wrote:
mativka wrote:Negdje prije sam bila u Puli. Zamijenila sam očito tebe i Red-a, jer sam to njemu spomenula u priči.
Zašto ja nemam tamo osjećaj da sam na moru?
Nema mirisa, nema onog osjećaja ribara, prirodnog.
I da, otišla sam dolje ispod onih spomenika preko ceste, blizu Arene, do mora, samo da ga osjetim.....

zato jer je zatvoreni zaljev nije grad drito na obali morske pučine kao primjer Poreč, Rovinj, Rijeka, Split, Dubrovnik...da ne idem još južnije.... imaš kad je južina i sparno ljeto raznih miomirisa na fekalije to se osjeti kad more u zaljevu nabuja i "prokuha".  kad piči tramontana onda osjetiš miris mora. aerosol? bitni su ioni za zdravlje plus minus polni koji djeluju na raspoloženje serotonin i svašta nešto razdražljivost itd. ovisno koji vjetar puše i kojim polom nabija ione u morskom aerosolu kojeg udišeš.
Hahahahhaha,
nije to "taj" miris kojeg svi raspoznajemo :)
Nego, Pula mi je, ne bih te željela uvrijediti, onako puna Roma, i tako čudna mješavina nacija. Ne osjećam se dobro tamo. Zbog čega? Ne znam točno, al kao da mi je sve zbrkano.

Romi u Puli su posebna sorta cigana i nemaju veze sa vašim Romima na kontinentu dapače pulski Romi ne podnose vaše Rome tu je rat među njima do zadnje kapi krvi. pulski Romi su tu od pamtivjeka još za vrijeme rimskog carstva skupljali su sekundarne sirovine željezo, bakar, broncu, srebro, zlato...oni su čistači počiste ti kuću dok si reko keks. možda ti eventualno puste stolicu da od šoka ne tresneš dupetom na pod. malo ih je ali ih ima.

a ovo zašto se ne osjećaš dobro? puno podzemnih voda, kad šećeš gradom ustvari šećeš po prastarim zatrpanim grobljima još iz rimskog doba dosta bed energy prastari grad sa čudnom povješću, bio je lijep rimski grad ali su mlečani totalno devastirali i demolirali oteli sve što se dalo skinuti iskopat sve je to u Veneziji. ostale su kamene ruševine i malarija. ta malarija budući sve naokolo su bile močvare desetkovala stanovništvo pa su Pulu zvali citta cadavere mrtvi grad sa sjebanim letargičnim polusvijetom, spičenim popima koji su u malaričnom ludilu razgovarali sa Isusom i apostolima....danas je stanje isto, letargija zona sumraka valjda se opet pojavili malarični komarci ali i nešto što je tabu tema a to su getoi. Pula je getoizirani grad, postoje nevidljive granice tako da recimo srbi su sa srbima, talijani sa talijanima, istrijani sa istrijanima, bosanci sa bosancima, crnogorci sa crnogorcima, hercegovci sa hercegovcima, slavonci sa slavoncima itd. svaki u svom getu i međusobna komunikacija između raznih geta postoji samo na formalno diplomatskoj razini inače kurac ništa dalje svatko u svom toru. i onda imaš mene i još tako malo svjetski opičenih ljudi koji ne mare za te podjele pa sam po svim tim getoima dobrodošao mogu ja sa svima od cigana pa do nobelovca primarijusa...ali takvi kao ja smo vrsta u izumiranju...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 2/20/2018, 18:01

Gnječ wrote:
mativka wrote:
Gnječ wrote:
mativka wrote:Negdje prije sam bila u Puli. Zamijenila sam očito tebe i Red-a, jer sam to njemu spomenula u priči.
Zašto ja nemam tamo osjećaj da sam na moru?
Nema mirisa, nema onog osjećaja ribara, prirodnog.
I da, otišla sam dolje ispod onih spomenika preko ceste, blizu Arene, do mora, samo da ga osjetim.....

zato jer je zatvoreni zaljev nije grad drito na obali morske pučine kao primjer Poreč, Rovinj, Rijeka, Split, Dubrovnik...da ne idem još južnije.... imaš kad je južina i sparno ljeto raznih miomirisa na fekalije to se osjeti kad more u zaljevu nabuja i "prokuha".  kad piči tramontana onda osjetiš miris mora. aerosol? bitni su ioni za zdravlje plus minus polni koji djeluju na raspoloženje serotonin i svašta nešto razdražljivost itd. ovisno koji vjetar puše i kojim polom nabija ione u morskom aerosolu kojeg udišeš.
Hahahahhaha,
nije to "taj" miris kojeg svi raspoznajemo :)
Nego, Pula mi je, ne bih te željela uvrijediti, onako puna Roma, i tako čudna mješavina nacija. Ne osjećam se dobro tamo. Zbog čega? Ne znam točno, al kao da mi je sve zbrkano.

Romi u Puli su posebna sorta cigana i nemaju veze sa vašim Romima na kontinentu dapače pulski Romi ne podnose vaše Rome tu je rat među njima do zadnje kapi krvi. pulski Romi su tu od pamtivjeka još za vrijeme rimskog carstva skupljali su sekundarne sirovine željezo, bakar, broncu, srebro, zlato...oni su čistači počiste ti kuću dok si reko keks. možda ti eventualno puste stolicu da od šoka ne tresneš dupetom na pod. malo ih je ali ih ima.

a ovo zašto se ne osjećaš dobro? puno podzemnih voda, kad šećeš gradom ustvari šećeš po prastarim zatrpanim grobljima još iz rimskog doba dosta bed energy prastari grad sa čudnom povješću, bio je lijep rimski grad ali su mlečani totalno devastirali i demolirali oteli sve što se dalo skinuti iskopat sve je to u Veneziji. ostale su kamene ruševine i malarija. ta malarija budući sve naokolo su bile močvare desetkovala stanovništvo pa su Pulu zvali citta cadavere mrtvi grad sa sjebanim letargičnim polusvijetom, spičenim popima koji su u malaričnom ludilu razgovarali sa Isusom i apostolima....danas je stanje isto, letargija zona sumraka valjda se opet pojavili malarični komarci ali i nešto što je tabu tema a to su getoi. Pula je getoizirani grad, postoje nevidljive granice tako da recimo srbi su sa srbima, talijani sa talijanima, istrijani sa istrijanima, bosanci sa bosancima, crnogorci sa crnogorcima, hercegovci sa hercegovcima, slavonci sa slavoncima itd. svaki u svom getu i međusobna komunikacija između raznih geta postoji samo na formalno diplomatskoj razini inače kurac ništa dalje svatko u svom toru. i onda imaš mene i još tako malo svjetski opičenih ljudi koji ne mare za te podjele pa sam po svim tim getoima dobrodošao mogu ja sa svima od cigana pa do nobelovca primarijusa...ali takvi kao ja smo vrsta u izumiranju...
Romi su su svuda isti, poput ribica čistača :)

Upravo zbog ovoga što si napisao, sam i postavila ono prvo pitanje vezano uz tvoj grad.
I ja mogu s svima, ali ne dugo :)
Ja volim red....
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 2/20/2018, 20:13

Da "citta cadavere". Brrr.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 2/20/2018, 20:27

u puli ima roma oduvijek.
Ono malo istrijana sto je bilo je izumrlo :D
Salim se ali vecinom su iseljavali tek u kojem selu mozda se netko nade...
Cijela istra je uglavnom.puna ratnih izbjeglica koji su dobijeli svoja vjerovanja itd.
Sama pula puna slavonaca koji misle da ako rade 12h u sezoni za 5000kn, da su osvojili jackpot...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 2/20/2018, 20:29

Nemam nista protiv nikoga...tko mi ne namece svoja vjerovanja i gusi me njima toliko da mi nestane i ovo malo energije sto mi je ostalo da normalno funkcioniram i.znam da sam ziva....

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by aben 2/20/2018, 21:22

mativka wrote:
aben wrote:
mativka wrote:
aben wrote:
mativka wrote:
Primjetila sam da odgovara sa: ne znam, ne postoje pravila.
Bi li znao kada bi pravila postojala?
oće reći da je to uncharted territory.
Ča to znači? :)
znoči da ne znomo, muški i žinske rodu zajeno 40 godin, a to je malo da bi se znalo.
Pa da!
Trebaju li nam pravila da bi znali?

nisi ti dobro prevela to rules, 
un misli na zakonitosti, a ne državna pravila. ne postoju zakonitosti koje bismo prečitali iz povijesti jer ne postoji povijest. ljudi su prilagođeni jednon načinu života koji je sa kapitalizam okrenu gori nogami. ne, mi ne znomo pravila igre.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 2/20/2018, 21:34

PhoebeBuffay wrote:Nemam nista protiv nikoga...tko mi ne namece svoja vjerovanja i gusi me njima toliko da mi nestane i ovo malo energije sto mi je ostalo da normalno funkcioniram i.znam da sam ziva....

Osjećam da si živa, no, nameće se pitanje, tko si ti? :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 2/20/2018, 21:34

aben wrote:
mativka wrote:
aben wrote:
mativka wrote:
aben wrote:
oće reći da je to uncharted territory.
Ča to znači? :)
znoči da ne znomo, muški i žinske rodu zajeno 40 godin, a to je malo da bi se znalo.
Pa da!
Trebaju li nam pravila da bi znali?

nisi ti dobro prevela to rules, 
un misli na zakonitosti, a ne državna pravila. ne postoju zakonitosti koje bismo prečitali iz povijesti jer ne postoji povijest. ljudi su prilagođeni jednon načinu života koji je sa kapitalizam okrenu gori nogami. ne, mi ne znomo pravila igre.
Dakle, postoji samo sadašnjost?!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 2/20/2018, 21:37

Vjetrovnjak wrote:Da "citta cadavere". Brrr.

u Puli je u neko doba živjelo samo oko 400 stanovnika što zbog stalnih upada i ratova između Venezie, Genove, Španjolske, Francuske, Engleske...itd...da svi su se izredali od španjolaca konkvistadora do ludih francuza, blesavih engleza, pijanih agresivnih đenoveza svi tu kao da su tražili sakriveno zlatno runo od Argonauta...i naravno malarije koja je u Istri harala oduvijek. taj je komarac endemičan i prenosio je taj parazit uzročnik malarije. zato su svi bili melankolični, letargični dok nije došao dr. Robert Koch i tu na otočju Brioni otkrio uzročnika malarije i tko ga prenosi.

Kupelwieser read in a newspaper that Dr. Robert Koch (1843 – 1910) investigates the malaria sickness at Grosetto near Rome. He wrote to Dr. Koch then in Berlin about his experiences of malaria on Brioni. Shortly after arrived Dr. Frosch and Elsner from Koch’s Institute for infective deceases to visit the island. Instant examinations provided the proof of tertiary malaria cases and an abundance of anopheles mosquitoes causing this sickness. Soon after Dr. Koch‘s arrival onto Veli Brijun simple experiments and measures were agreed upon how to eradicate mosquitoes on the Archipelago. Kupelwieser composed a long report on the malaria and how to medically treat that illness athat he submitted to the Ministry of Health in Vienna in January 1902. This unusual report from a layman about medical matters stirred up some minds in the Monarchy's Ministries. This particularly as the naval engineering works on the Archipelago were considerably hampered by losses of workers and soldiers suffering of malaria illness.

Dr. Koch came to Veli Brijun once more in 1902 to see about the progress of sanitation works being done there in the company of a large number of German doctors too. Following Dr. Koch’s instructions all pools and ponds as the breeding places of Anopheles mosquito were filled in and levelled in. Thus the German doctors have learned about how to eradicate the mosquitoes’ plague on Brioni Archipelago at first hand. Later they continued with the research on other malaria’s potential places all over Istria and on a few islands like Lošinj and Cres. There is a mural depiction of Dr. Koch on a quarry wall above that was one of the largest mosquitoes’ breeding places on Veli Brijun. There were no mosquitoes on Veli Brijun since the summer of 1903 and the malaria illness was wiped out for ever too.

ali to nije sve, jer u unutrašnjosti Istre je komarac i dalje bzzzzzzzzz....šćok....srk....bzzzzzzzzzzzzz....opet malarija. i tu ulazi u igru jedna ribica iz meksičkog zaljeva slavnog imena gambuzija i jedna boja za piture pariško zelena se zove.

Malarija je zarazna bolest još od kasnoga srednjeg vijeka kontinuirano bila demografski, gospodarski te zdravstveni problem za Istrane, posebice one nastanjene u obalnim i priobalnim krajevima u kojima je, u prvom redu zbog geoloških i klimatskih karakteristika, bila endemski prisutna.
Nakon otkrivanja uzročnika i prijenosnika bolesti krajem XIX. stoljeća i u Istri su pokrenute konkretne metode iskorjenjivanja malarije, kininizacijom stanovništva te uništavanjem ličinki komaraca. Kako se lokve, staništa komaraca, zbog neizgrađenog vodovodnog sustava u ruralnim krajevima nisu smjele isušivati, moralo se pribjeći drugim rješenjima i korištenju larvicida, u prvom redu petrolizaciji. Međutim tek su se od sredine 20-ih godina XX. stoljeća, uvođenjem ribica gambuzija te kemijskoga sredstva pariškoga zelenila, uspjeli polučiti izrazito ohrabrujući rezultati, što je krajem 30-ih godina dovelo gotovo do iskorjenjivanja bolesti. U pitanju uvođenja gambuzija u Europu ključna osoba bio je dr. Massimo Sella, od 1924. do 1943. ravnatelj rovinjskoga Instituta za biologiju Jadranskog mora.

e sad me to pariško zelenilo odvelo u botanički vrt mislio to je neka trava ali nije nego je boja pitura za piture. zašto su napisali pariško zelenilo a ne pariška zelena?

i onda otkrih i ovo:

Bakrov(II) acetoarsenit (Cu(C2H3O2)2 x 3Cu(AsO2)2, bakrov(II) acetat triarsenit, pariška zelena boja, pariško zelenilo, od engl. Paris green) je anorganski spoj, koji kristalizira u jako otrovnom esmeraldno-zelenom kristaličnom prahu.

Poznatiji pod nazivom "pariška zelena" (smaragdna zelena, Schweinfurt zelena, zelena 21), korišten kao zelena boja od otkrića 1808. pa sve dok se nije otkrilo koliko je zbilja opasna (negdje 1960tih). Smaragdna zelena je mjesto na ovoj listi zaslužila zahvaljujući tome što ubija polako i neprimjetno kad je neočekivana.

Često se upotrebljava kao insekticid i fungicid, ali i kao pigment unatoč toksičnosti.

zanimljivosti:

Brojni umjetnici i majstori nisu imali pojma koliko je otrovna boja kojom su se koristili za svoje slike ili ukrašavanje prozora, zidova, odjeće, itd.. Pariška zelena je bila posebno popularna među impresionistima i postimpresionistima, a posebno ju je volio čuveni slikar Paul Cézanne (smatra se da je upravo ona kriva za dijabetes od kojega je kasnije obolio). Smatra se da su upravo Van Gogh i Monet, koristeći ovu boju, dobili neurološke smetnje, a Monet i sljepilo. On nije jedina poznata ličnost za koju se smatra da je se slučajno (o)trovao arsenom: slično se vjerojatno dogodilo i Napoleonu – postoje povjesničari koji smatraju da su ga ubili zeleni zidovi njegove kuće na Sv. Heleni.
Što vam se dogodi ako se otrujete ovime?
Počevši od glavobolje, mučnine, povraćanja, neugodnog mirisa po luku iz usta, preko problema sa mišićima i srcem, pa do kome i smrti. Ukoliko ste neko vrijeme izloženi otrovu, možete oboljeti od: bola u mišićima i nesposobnosti kontroliranja istih, gubitka kilograma, anoreksije, gubitka kose i noktiju, problema sa jetrom i srcem, raznoraznih vrsta raka...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 2/20/2018, 21:50

Gnječ, zbog čega toliko voliš svoj grad?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 2/20/2018, 21:53

Mativka i metilda me uvijek zbune koja.je koja
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 2/20/2018, 21:56

PhoebeBuffay wrote:Mativka i metilda me uvijek zbune koja.je koja
Metilda je pametnija, realnija, dosljedna.
Mativka se još uvijek traži :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 2/20/2018, 21:57

PhoebeBuffay wrote:Mativka i metilda me uvijek zbune koja.je koja
Tko si ti, do nedavno?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 2/20/2018, 22:00

Abende,
što kažeš?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by aben 2/20/2018, 22:05

mativka wrote:
aben wrote:
mativka wrote:
aben wrote:
mativka wrote:
Ča to znači? :)
znoči da ne znomo, muški i žinske rodu zajeno 40 godin, a to je malo da bi se znalo.
Pa da!
Trebaju li nam pravila da bi znali?

nisi ti dobro prevela to rules, 
un misli na zakonitosti, a ne državna pravila. ne postoju zakonitosti koje bismo prečitali iz povijesti jer ne postoji povijest. ljudi su prilagođeni jednon načinu života koji je sa kapitalizam okrenu gori nogami. ne, mi ne znomo pravila igre.
Dakle, postoji samo sadašnjost?!
ne postoji povijes muških i ženskih zajeno na radnin mestu.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by aben 2/20/2018, 22:05

mativka wrote:Abende,
što kažeš?
o čemu?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Guest 2/20/2018, 22:08

aben wrote:
mativka wrote:
aben wrote:
mativka wrote:
aben wrote:
znoči da ne znomo, muški i žinske rodu zajeno 40 godin, a to je malo da bi se znalo.
Pa da!
Trebaju li nam pravila da bi znali?

nisi ti dobro prevela to rules, 
un misli na zakonitosti, a ne državna pravila. ne postoju zakonitosti koje bismo prečitali iz povijesti jer ne postoji povijest. ljudi su prilagođeni jednon načinu života koji je sa kapitalizam okrenu gori nogami. ne, mi ne znomo pravila igre.
Dakle, postoji samo sadašnjost?!
ne postoji povijes muških i ženskih zajeno na radnin mestu.
Postoje činjenice o suradnji na radnom mjestu. To što se netko nije sjetio napisati je drugi par. I tada dolazimo do pitanja, što je povijest, uopće?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Denkverbot - Page 35 Empty Re: Denkverbot

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 35 of 50 Previous  1 ... 19 ... 34, 35, 36 ... 42 ... 50  Next

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum