ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Egoisti su logično ateisti ;)

Page 3 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Bastet 23/8/2017, 07:12

orion wrote:
Bastet wrote:
orion wrote:
Bastet wrote:http://www.vijesti.rtl.hr/novosti/hrvatska/2710977/polemika-na-drustvenim-mrezama-zbog-prirucnika-iz-vjeronauka-egoisti-su-logicno-ateisti/

To će biti priručnik za krizmanike.
Ono što mene osobno zanima je...pa zar ne znaju pametnije utjecati na svoje sljedbenike?! 

Nisam priručnik pročitala, moguće da je to samo bombastičan naslov medija.


"Neki su ljudi zato ateisti jer smatraju da je sjajno sama sebe smatrati nekom vrstom 'boga' kako bi samo mogli određivati što je dobro, a što je zlo. Kome njegov EGO stoji u središtu svijeta, taj je egoist.


klinci to tak i onak ne budu ni pogledali .... ako će pak morati učiti iz njega, to će biti  u tipu kratkotrajnog pamćenja.... nabiflati-odgovoriti-zaboraviti.
Vjerujem da je tako što se klinaca tiče..... no općenito se čudim da crkvenjaci nisu promjenili komunikaciju već 100 godina



..... a jooooj .... zato masovno gube pastvu širom suvremenog svijeta - zapravo, kod nas je nažalost dobar dio ljudi pobožan jer se to danas tako nosi. Bude mučno od licemjerja i  škropljena svetom vodicom za dnevnopolitičke potrebe.
da :) vjerujem da bi se mogle složiti da je to poruka za one koji žele čuti, tko ne želi ko ga šiša, da nije žalosno mogla bi reći da je fair play

Bastet

Posts : 87
2017-06-28


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Bastet 23/8/2017, 07:39

slidingdoorsoperator wrote:
Bastet wrote:

prema tome je um zapravo tak, splet okolnosti (valjda ga neka temeljna inteligencija usmjerava)

Ne mislim da je kultura stvar samo spleta okolnosti, makar i slučaj u svakodnevnom životu pa tako i u stvaranju i održavanju kulture odnosno duha iste igra i ne tako malenu i beznačajnu ulogu.
Inače se to danas smatra notornim zaključkom u mainstream neuroznanosti, da je um prije svega kulturološki fenomen. :)
Mozak je ionako samo biološki organ koji doduše predstavlja osnovni preduvjet za nastanak uma, jer bez mozga nema uma makar mozak i um nisu jedno te isto, a postoji i tako nešto kao što je drugi mozak (second brain).
Inače takav zaključak možeš naći i u onoj dokumentarnoj trodjelnoj seriji Univerzum uma koja je bila prikazana i na HTV-u. a ima je i na youtubeu.


Bastet wrote:ja nemam ništa protiv vjere, u dubini duše i jesam nekakav krnji vjernik, crkva kao organizacija je puna svakakvih profila ljudi(kao i svaka skupina) i mislim da bi im popularnost porasla kad ne bi izjavljivali gluposti kao iz naslova  (egoisti-su-logično-ateisti)

Teško je reći bi li im porasla popularnost u tom slučaju, ali da izjava zvuči kao da su je napisali čuveni bukvalni vjernici sa ovoga foruma poput patriota ili aganora, to stoji.
No, kako sam već rekao, to je samo detalj u nekoj vrsti verbalnog građanskog rata koji već neko vrijeme postoji između te dvije oštro suprostavljene skupine u društvu i koje se zapravo kriju iza ograda pojmova kao što su vjera i sekularizam, a prave namjere im leže na nekim drugim područjima i ciljevi im očito nisu niti širenje vjere niti sekularizma nego je prije svega riječ o borbi za naklonost određenih segmenata javnosti i moć općenito, prije svega političku.
 da je um prije svega kulturološki fenomen. :)


O umu sam i govorila kad sam napisala da je splet okolnosti ako je zaključak da je um kulturološki fenomen, ako se um razvija na principu naših percepcija, a obično prvo vidimo ono što očekujemo a to bi bilo nešto na što smo navikli.
Na drugi mozak misliš o onom intuitivnom?
Pogledat ću tu seriju čim stignem, pa ću imati više pitanja :)

Slažem se s drugim dijelom odgovora (još nisam naučila rascjepkati pa komentirati) da je poanta zapravo moć i politika.
Bastet
Bastet

Female
Posts : 87
2017-06-28


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Bastet 23/8/2017, 07:46

Triny wrote:
Bastet wrote:
Triny wrote:Isus je propovijedao egoizam.

Na koji način?
Žrtve, dobra djela sve su to osobni interesi pod krinkom altruizma, profinjena sebičnost kojom se skupljaju bodovi za raj.
Da li misliš da altruizam ne postoji?
Žrtve i dobra djela mogu biti i jesu osobni interesi, tj ne interesi nego potrebe. 
Znamo da postoje ljudi (i ja sam jedna o tih) koji nisu sretni ako njihovi voljeni nisu sretni i učinit će sve što mogu da usreće, na kraju svega, sebe (a ujedno i druge) jer je to njihov unutarnji pokretač...ali to nema veze sa bodovima za raj, bez obzira da li raj smatramo naš unutarnji mir ili neko mjesto koje zaslužimo ako smo dobri.
Bastet
Bastet

Female
Posts : 87
2017-06-28


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Bastet 23/8/2017, 07:48

red wolf wrote:
Bastet wrote:

"Neki su ljudi zato ateisti jer smatraju da je sjajno sama sebe smatrati nekom vrstom 'boga' kako bi samo mogli određivati što je dobro, a što je zlo. Kome njegov EGO stoji u središtu svijeta, taj je egoist.

Pritom je nebitno je li vjernik, agnostik ili ateist...
naravno,  može biti pekar, lekar, apotekar..vjernik, agnostik, ateist...
Bastet
Bastet

Female
Posts : 87
2017-06-28


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest 23/8/2017, 08:49

Bastet wrote:
Na drugi mozak misliš o onom intuitivnom?
Pogledat ću tu seriju čim stignem, pa ću imati više pitanja :)

The enteric nervous system (ENS) or intrinsic nervous system is one of the main divisions of the nervous system and consists of a mesh-like system of neurons that governs the function of the gastrointestinal tract.
It is now usually referred to as separate from the autonomic nervous system since it has its own independent reflex activity.
The ENS is also called the second brain.

https://en.wikipedia.org/wiki/Enteric_nervous_system

Svakako pogledaj seriju, makar su tu navedeve samo neke notorne stvari.
Evo linka na treću epizodu u kojoj se spominje i pojam drugog mozga:

https://www.youtube.com/watch?v=LdUmFhAyF64

Stavljam samo link da mo youtube prozorčić ne pojede prostor cijelog posta. Lako nađeš prvu i drugu epizodu, samo ti se ponude sa desne strane kada otvoriš ovu koju sam stavio.
Inače teza o umu kao o prije svega kulturološkom fenomenu već spada u notorne zaključke mainstream neuroznanosti.
Steven Pinker je zgodno primjetio kako: "Um nije mozak. Um je ono što mozak radi." Pri čemu naravno pod pojmom mozak trebamo uzeti i "prvi" i drugi.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest 23/8/2017, 08:55

E da, za cijepkanje posta i citiranje dijelova imaš gore u prozorčiću za odgovaranje opciju 'Quote'. Kod uobičajenog odgovaranja pri čemu se citira dio posta je to 12. ikonica s lijeva na desno, a kod brzog odgovora 9.
Samo upišeš nadimak korisnika na čiji dio posta odgovaraš, klikneš na opciju insert i naravno preneseš dio teksta koji komentiraš u traci ispod.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Trinity 23/8/2017, 21:05

slidingdoorsoperator wrote:
Triny wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
Triny wrote:A biti sretan nije osobni interes? Pa sve radimo da bi bili sretni.Ne valjda zbog tuđeg interesa.

Pa zadovoljavanje i tuđih interesa da baš ne kažem dijeljenje dobra drugima i s drugima nas također čini sretnim! Dobro, bar većinu ljudi.
Eto, došao si do moga. Sve radimo da bi bili sretni, dakle iz osobnih interesa "usrećujemo" druge. Samo što ćeš ti za to naći neko lijepo ime.

Nisam rekao da to radimo isključivo iz tih razloga, druga je priča što si ti to tako protumačila, jer drugačije očito i nisi u stanju. 
Nisu stvari tako jednostavne, a pojednostavljivanjima se najčešće služimo kako bi naš um sa njima lakše izašao na kraj.
To se odnosi i na pojam sreće koji je puno složeniji pa i kompliciraniji od onoga kako ga ti prikazuješ, a praviš temeljnu grešku u tome što kemijski inducirana i održavana privremena i kratkotrajna zadovoljstva izjednačuješ sa srećom.
Sreća je nešto puno više od toga i podrazumjeva ne samo zadovoljstvo nego i osjećaj smisla za čije je dohvaćanje već neophoidan snažniji i dugotrajniji angažman uma.
Kao što sam i rekla, našao si lijepo ime.
Jednako kao što bi blaćenje, klevetanje i podmetanje  nazvao difamacijom.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest 23/8/2017, 21:08

Triny wrote:
Kao što sam i rekla, našao si lijepo ime.
Jednako kao što bi blaćenje, klevetanje i podmetanje  nazvao difamacijom.

Kako ti ono meni reče, ne pripisuj meni svoje gluparije.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Trinity 23/8/2017, 21:57

Bastet wrote:
Triny wrote:
Bastet wrote:
Triny wrote:Isus je propovijedao egoizam.

Na koji način?
Žrtve, dobra djela sve su to osobni interesi pod krinkom altruizma, profinjena sebičnost kojom se skupljaju bodovi za raj.
Da li misliš da altruizam ne postoji?
Žrtve i dobra djela mogu biti i jesu osobni interesi, tj ne interesi nego potrebe. 
Znamo da postoje ljudi (i ja sam jedna o tih) koji nisu sretni ako njihovi voljeni nisu sretni i učinit će sve što mogu da usreće, na kraju svega, sebe (a ujedno i druge) jer je to njihov unutarnji pokretač...ali to nema veze sa bodovima za raj, bez obzira da li raj smatramo naš unutarnji mir ili neko mjesto koje zaslužimo ako smo dobri.
Dakle, radimo dobra djela da bismo se dobro osjećali, to nas pokreće i daje životu neki smisao. I to je u redu.
Mi smo nešto dali ali smo i dobili zauzvrat, nismo badava "dobri". Da li se onda time trebamo hvaliti?
Dignuti nos i svima obznjanjivati svoj navodni altruizam kad smo to isključivo napravili iz vlastitog koristoljublja?
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest 23/8/2017, 22:47

Ne pomazemo mi drugima da bi mi bili radosni, vec da bi oni bili manje nesretni. Altruizam je stvar empatije, a ne prikrivene sebicnosti. Radost koju pritom osjecamo slicna je radosti u situacijama koju osjetimo zbog tudjeg uspjeha i kad nemamo ocite veze s njime i njima. Empatija, ne sebicnost. Nismo svi jebeni racionalni egoisti. A ni cinici.

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by aben 23/8/2017, 23:16

ali empatija je obična evolutivna prilagodba, koja uvaćava šanse za kopiranje gena. posljedica te prilagodbe, altruizam, dobi je neke nove obrise temeljen nekin unutarnjin postavkama ega, ali kako to negiro racionalni egoizam ostaje za objosniti malo bolje. ako neko osićo radost  radi tujeg uspjeha, ča je logičnije od toga da svoje snage usmjeri ka uvećavanju tujeg uspjeha?

naša osuda egoizma bi se tribala malo specizirati, pa tako razlikovati ishode ponašanja, a ne izmišljati ponašanja koja ne postoju, npr nesebična racionalna ponašanja.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest 23/8/2017, 23:21

Triny wrote:
Mi smo nešto dali ali smo i dobili zauzvrat, nismo badava "dobri". Da li se onda time trebamo hvaliti?

Zašto ne?
Nema ništa lošega u osjećanju radosti.
Ali, ako čak i uspijemo zamisliti zbog čega ne bi trebali biti radosni u takvim situacijama, teško će to nam uspjeti racionalnim argumentima validno objasniti zašto bi se toga trebali stidjeti.
Osim ako na taj način ne pokušavamo "racionalno" sami sebe obeshrabriti ne samo u pomaganju drugima nego i generiranju vlastitog osjećaja radosti zbog toga. Ali to već spada u jednu posebnu vrstu ponašanja, a rekao bih i mentalnog odnosno psihičkog pa i duhovnog stanja.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest 23/8/2017, 23:23

aben wrote:ali empatija je obična evolutivna prilagodba, koja uvaćava šanse za kopiranje gena.

To vrijedi samo ako empatična osoba ima potomke, jer inače ne postoji mogućnost prenošenja gena u budućnost.
Naravno da na taj način nismo u stanju objasniti empatiju kod onih koji nemaju vlastite potomke, a kamoli kod onih koji ih nisu niti u stanju imati. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest 23/8/2017, 23:26

Triny wrote:
Dignuti nos i svima obznjanjivati svoj navodni altruizam kad smo to isključivo napravili iz vlastitog koristoljublja?

Boldano je naravno samo dokona pretpostavka.
Ali to nije problem. Problem je u tome što je temeljito neistinita jer ne postoji niti jedna jedina ljudska odluka koju donosimo isključivo iz samo jednog razloga.
Uvijek je to pravi koloplet čitave gomile takvih, pri čemu se izbor akcije najčešće svodi na njihovu superpoziciju.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest 23/8/2017, 23:26

aben wrote:ali empatija je obična evolutivna prilagodba, koja uvaćava šanse za kopiranje gena. posljedica te prilagodbe, altruizam, dobi je neke nove obrise temeljen nekin unutarnjin postavkama ega, ali kako to negiro racionalni egoizam ostaje za objosniti malo bolje. ako neko osićo radost  radi tujeg uspjeha, ča je logičnije od toga da svoje snage usmjeri ka uvećavanju tujeg uspjeha?

naša osuda egoizma bi se tribala malo specizirati, pa tako razlikovati ishode ponašanja, a ne izmišljati ponašanja koja ne postoju, npr nesebična racionalna ponašanja.

Kako sam znala da ce netko izaci s ovim sociobioloskim shemama. :-) Nope. Ne kupujem to tupilo. :-)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest 23/8/2017, 23:29

aben wrote:naša osuda egoizma

Nema osude egoizma. :)
Bar ne s moje strane.
Pa tako ni onog radikalnog (ne isključivog, jer takav uopće niti ne postoji).
Žaljenje odnosno sažaljenje bi bio puno primjereniji izraz. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Trinity 23/8/2017, 23:32

slidingdoorsoperator wrote:
Triny wrote:
Mi smo nešto dali ali smo i dobili zauzvrat, nismo badava "dobri". Da li se onda time trebamo hvaliti?

Zašto ne?
Nema ništa lošega u osjećanju radosti.
Ali, ako čak i uspijemo zamisliti zbog čega ne bi trebali biti radosni u takvim situacijama, teško će to nam uspjeti racionalnim argumentima validno objasniti zašto bi se toga trebali stidjeti.
Osim ako na taj način ne pokušavamo "racionalno" sami sebe obeshrabriti ne samo u pomaganju drugima nego i generiranju vlastitog osjećaja radosti zbog toga. Ali to već spada u jednu posebnu vrstu ponašanja, a rekao bih i mentalnog odnosno psihičkog pa i duhovnog stanja.
Pa ja ne kažem da je to loše ili da bi se trebali stidjeti. 
Ali smatrati sebe nešto posebno plemenitim sigurno ne. Sve, ali baš sve radimo iz svjesnog ili nesvjesnog koristoljublja.
A kad sebe smatramo plemenitim radi se o svjesnom koristoljublju koje je puno opasnije od nesvjesnog.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Trinity 23/8/2017, 23:35

Ithildin wrote:Ne pomazemo mi drugima da bi mi bili radosni, vec da bi oni bili manje nesretni. Altruizam je stvar empatije, a ne prikrivene sebicnosti. Radost koju pritom osjecamo slicna je radosti u situacijama koju osjetimo zbog tudjeg uspjeha i kad nemamo ocite veze s njime i njima. Empatija, ne sebicnost. Nismo svi jebeni racionalni egoisti. A ni cinici.

Empatija je super, ne zahtijeva nikakav angažman.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by aben 23/8/2017, 23:39

o črivima ko o mozgu piše giulianenders u crijevima sa šarmom, 
odličan entry level

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by aben 23/8/2017, 23:39

http://znanje.hr/proizvod/crijeva-sa-sarmom/

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest 23/8/2017, 23:42

Triny wrote:
Ithildin wrote:Ne pomazemo mi drugima da bi mi bili radosni, vec da bi oni bili manje nesretni. Altruizam je stvar empatije, a ne prikrivene sebicnosti. Radost koju pritom osjecamo slicna je radosti u situacijama koju osjetimo zbog tudjeg uspjeha i kad nemamo ocite veze s njime i njima. Empatija, ne sebicnost. Nismo svi jebeni racionalni egoisti. A ni cinici.

Empatija je super, ne zahtijeva nikakav angažman.

Mislim da si pobrkala empatiju sa sazaljenjem i/li suosjecanjem. :-) Upravo suprotno.. Zbog empatije i pomazes drugima. :-) Osim ako nisi jebeni racionalni egoist pa to cinis uvijek i iskljucivo iz koristoljublja. :-)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 3 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum