ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Page 8 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Eroo 30/7/2017, 15:47

Sora wrote:Ero. 
Ti nisi Hrvat. 
Ne vidim niti jednog razloga da se mjesas u rasoravu . 
Ok?
Ako je tako Alija reko, ko sam ja da se tome protivim... :D

Eroo

Posts : 73709
2016-07-22


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Eroo 30/7/2017, 15:48

Sora wrote:Vi Hercegovci ste opljačkali hrvatsku i 1941" i 1991 . 
Odjebi doma na kamenjar svoj
Jeba te Alija, skupa s Erdoganom...Odjebi ubosnu. OK? :D
Eroo
Eroo

Posts : 73709
2016-07-22


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Guest 30/7/2017, 16:05

Regoč wrote:
Gnječ wrote:
Regoč wrote:Gnječe, tebe bi u tom slučaju stjerali ne s foruma nego s interneta.

evo test za tebe drumski razbojniče odnosno drumski fiškalu Regoč


''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 20245922_1401737276589542_4948336775473700298_n
Gornji desni kut.

ne. imaš još jedan pokušaj. ja je vidim odavde.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Guest 30/7/2017, 16:08

Eroo wrote:
Sora wrote:Vi Hercegovci ste opljačkali hrvatsku i 1941" i 1991 . 
Odjebi doma na kamenjar svoj
Jeba te Alija, skupa s Erdoganom...Odjebi ubosnu. OK? :D

ajd ti momče hercegovče da nema slovenaca ne bi ti znao ni mješalicu uključit.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by kaya 30/7/2017, 19:25

red wolf wrote:http://www.index.hr/vijesti/clanak/njemacki-list-cudi-ukidanje-titova-trga-zasto-se-odricete-svojeg-najpoznatijeg-drzavnika/984916.aspx


Dobro pitanje...
a mene čudi da su oni srušili svoj najpoznatiji zid, Berlinski zid
baš su glupi...
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by danni1 30/7/2017, 19:39

Sora wrote:''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Img_1850
''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Hitler11

_________________
''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Comment_eYTostYMe28qO4zCPkZ25P5YRTpkR4rA,w400
danni1
danni1

Male
Posts : 5159
2014-04-16

Age : 52
Lokacija: : Dugo Selo

Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Yehudi 30/7/2017, 21:37

metilda wrote:
red wolf wrote:
''TAZ napominje da su Titovi kritičari u pravu kada socijalističkoj Jugoslaviji odriču demokratičnost, te da je Tito nesumnjivo bio diktator, ali se njegova diktatura razvijala. Ističe se da je Jugoslavija oslobodio Staljinove kontrole, te da je Titova ekonomska politika u roku od dvadeset godina transformirala zaostalu u industrijsku zemlju. Jugoslavija je bila i na čelu Pokreta nesvrstanih, te i vjerojatno najliberalnija socijalistička zemlja na svijetu.
Onda smo tu industriju devedesetih transformirali u ništa...

opet pokazuješ da ne znaš ništa.. jugoslavenska ekonomija je nastala na inozemnom dugu i zbog toga se i raspala

 Laži za lažima. 

   Cila YU je dugovala 20 Milijardi

 A sada samo RH duguje 10x više
Yehudi
Yehudi

Posts : 14715
2014-04-20


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by danni1 30/7/2017, 22:25

Yehudi wrote:
metilda wrote:
red wolf wrote:
''TAZ napominje da su Titovi kritičari u pravu kada socijalističkoj Jugoslaviji odriču demokratičnost, te da je Tito nesumnjivo bio diktator, ali se njegova diktatura razvijala. Ističe se da je Jugoslavija oslobodio Staljinove kontrole, te da je Titova ekonomska politika u roku od dvadeset godina transformirala zaostalu u industrijsku zemlju. Jugoslavija je bila i na čelu Pokreta nesvrstanih, te i vjerojatno najliberalnija socijalistička zemlja na svijetu.
Onda smo tu industriju devedesetih transformirali u ništa...

opet pokazuješ da ne znaš ništa.. jugoslavenska ekonomija je nastala na inozemnom dugu i zbog toga se i raspala

 Laži za lažima. 

   Cila YU je dugovala 20 Milijardi

 A sada samo RH duguje 10x više
Pa kad je dugovala 10 milijardi to je tad vrijedilo 20x više nego sad.
Juga je bila kurac od zemlje ekonomija 0 proizvodnja gubitaka i prodaja magle, uz bjesomučno štampanje love da se namire silne ljenguze koje bi sve besplatno.

_________________
''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Comment_eYTostYMe28qO4zCPkZ25P5YRTpkR4rA,w400
danni1
danni1

Male
Posts : 5159
2014-04-16

Age : 52
Lokacija: : Dugo Selo

Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Guest 31/7/2017, 08:32

danni1 wrote:Pa kad je dugovala 10 milijardi to je tad vrijedilo 20x više nego sad.

Poanta je u puno manjoj razini BDP-a nego je to slučaj danas, a zapravo su veliki dugovi tada već samo zbog puno većih kamata i turbulencija na financijskom tržištu predstavljali i veće opterećenje i rizik za gospodarstvo svake zemlje koja je bila veliki dužnik.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Stanojko 31/7/2017, 09:41

Regoč wrote:
Stanojko wrote:
Eva_ wrote:
Stanojko wrote:
Eva_ wrote:Ljubo je muško, on je poznati tajkunčić Michael Ljubas koji je svojedobno kupil Elektropromet za kikiriki, a i imal je u vlasništvu list Dnevno di nam dela Marčelo. Sve ti je u HR sukob interesa.
Ne pricaj svasta. Bubika je cura... cheers
Onda bi ju ja, Nemanja iz Smedereva, mogao usrećit.
Noge kako! cheers
Asteriks se čital u mladosti, jel?
Noge kako!

_________________
''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Za_kra11
Stanojko
Stanojko

Posts : 8333
2014-05-05


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by jastreb 31/7/2017, 12:48

http://www.portalnovosti.com/dominik-etlinger-vratit-cemo-titov-trg
jastreb
jastreb

Posts : 34042
2014-04-22


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by mutava baštarda 31/7/2017, 13:09

slidingdoorsoperator wrote:
danni1 wrote:Pa kad je dugovala 10 milijardi to je tad vrijedilo 20x više nego sad.

Poanta je u puno manjoj razini BDP-a nego je to slučaj danas, a zapravo su veliki dugovi tada već samo zbog puno većih kamata i turbulencija na financijskom tržištu predstavljali i veće opterećenje i rizik za gospodarstvo svake zemlje koja je bila veliki dužnik.
Uz konstataciju da nam je BDP na istoj razini kao i 1980. godine, što nitko razuman ne osporava, te kako je hrvatsko gospodarstvo - osim u nekim kraćim periodima - kontinuirano stagniralo, profesor Tica je napravio zgodnu usporedbu kupovne moći 1978. godine i danas prema indeksu potrošačkih cijena i konstatirao: „daleke 1978. godine, sa prosječnim čistim osobnim dohotkom od 5.437 dinara moglo se kupiti proizvoda i usluga koji bi po današnjim cijenama koštali 7.271 kunu ( 970 eura). Imamo li na umu kako je prema DZS-u prosječna mjesečna neto plaća u 2015. iznosila 5.710 kuna (761 euro), iz računice proizlazi kako je kupovna moć plaća od 1978. do danas pala za 1.460 kuna (195 eura) mjereno današnjim cijenama.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/kupovna-moc-u-hrvatskoj-niza-nego-1978

_________________
Iduća dva tjedna su ključna
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Sora 31/7/2017, 13:45

Evo kako izgkedaju biografije TITOVIH SUBORACA 

U utorak 25. srpnja u splitskoj bolnici, u svojoj 98. godini, umro je starac čudesnog kova: Lovre Reić. Skojevac i komunist, nositelj Partizanske spomenice 1941., čovjek koji je preživio Neretvu i Sutjesku, ratnik koji se tukao s fašistima u tri republike, komandant koji je 1. maja 1945. prvi ušao u Trst, poslijeratni Titov pukovnik. Ukratko: jedinstvena i neponovljiva figura antifašističkog pokreta, čovjek čija biografija nije zaslužila film, nego TV-seriju u deset epizoda.
Fokus prve epizode bio bi na njegovom ranom djetinjstvu. Izdanak loze Reićevih koja je nosila obiteljski nadimak "Kranjac", Lovre je rođen 22. lipnja 1920. u splitskom Varošu, buntovnoj ribarsko-težačkoj četvrti koju su tih godina prozvali "Mala Moskva", zbog izrazite privrženosti Lenjinovim idejama i Oktobarskoj revoluciji. No Lovre Reić klasnim je porijeklom bio predestiniran da bude na drugoj strani: njegova je obitelj bila jedna od najbogatijih u Varošu. Imali su tri kuće, brojne vinograde, obiteljsku pekaru, trgovinu mješovitom robom, čak i podrume za konje. U odnosu na gradske vršnjake, mali Lovre rastao je u izobilju.
Ovo nije rijedak slučaj u povijesti lijeve ideje: čitav niz komunističkih prvaka potekao je iz bogatih buržoaskih obitelji, od Friedricha Engelsa, preko samog Lenjina i Lava Trockog, do Ho Chi Minha, Ernesta Che Guevare i braće Castro. I u vrhu komunističkog pokreta Jugoslavije bilo je mnogo takvih imena: spomenimo samo Mošu Pijade, Koču Popovića, Vladimira Bakarića i Miku Tripala.
Svaki od ovih ljudi imao je vlastiti intimni razlog da se bori za besklasno društvo – dakle protiv interesa svoje matične klase – ali ovdje nas zanima Lovre Reić: zašto je sin bogatog Varošanina ustao protiv poretka i sistema koji je njemu osobno jamčio privilegirani položaj u društvu?

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23692
2014-04-29


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Sora 31/7/2017, 13:46

S izrazitim osjećajem za pravdu i jednakost 

Devedeset godina kasnije Lovre Reić će se u intervjuu za Slobodnu Dalmaciju prisjetiti tog događaja koji mu je otvorio oči, pokazao nepravdu svijeta i zauvijek ga odveo među ljevičare:
"Ja sam izaša iz kuće s komadom kruva i pancete (slanina, op.a.), jer mi smo imali četiri svinje, i tog momenta kad sam doša u dvor s pancetom, mali Luka mi je očima to jeo, ja sam to tako osjetija... Pazi, tad meni još nema komunizma, nema SKOJ-a, nisam ništa zna o tome, ali vidim Luku koji od glada očima mi jede taj sendvič. I ja, da ga ne povridim, uvatim se za drob i kažem da me boli, i dam njemu sendvič i kažem da ga podijele među sobom. I utečem doma i kroz ponistru gledam je li jedu. I vidim – jedu. Pa se za 15 minuta vratim. Sićam se tog momenta ka sad. Tad sam se opredjelija prema siromašnim ljudima."
U trećoj epizodi pratimo Lovrino školovanje: nakon osnovne škole završava dva razreda gimnazije i zanatsku školu za pekara-slastičara, te počinje raditi u obiteljskoj pekari. Godine 1937., u svojoj sedamnaestoj, zbog sudjelovanja u demonstracijama završava u zatvoru Kraljevine Jugoslavije, što uključuje scenu dostojnu Miljenka Smoje i(li) Federica Fellinija, a koja bi se svakako morala naći u ovoj epizodi.

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23692
2014-04-29


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Sora 31/7/2017, 13:48

Krenut ce u partizane s Marijana na dan sv.duje 

U četvrtoj epizodi povijesni događaji se zgušnjavaju: stiže 1941. godina, Hitler osvaja Europu, a 22. lipnja, na Lovrin 21. rođendan, nasrće i na SSSR. Mjesec i pol ranije, 7. svibnja, točno na dan svetog Duje, u tupinolomu na južnim padinama Marjana formira se 1. udarni odred, a Lovre je među šezdesetoricom njegovih pripadnika, koji tom prilikom polažu zakletvu: "U ime naroda zaklinjem se da ću se boriti protiv fašističkih okupatora i njihovih slugu za slobodu svoga naroda i dati sve svoje snage, a ako ustreba i život." Tu naš junak prolazi obuku iz rukovanja pištoljem i bombama, i čeka poziv na ustanak.

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23692
2014-04-29


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Sora 31/7/2017, 13:49

Lovre ilegalac 

Konačno, Tito i Komunistička partija podižu ustanak, prvi splitski ilegalci odlaze u partizane, ali Lovre, usprkos svojoj velikoj želji, nije među njima: s obzirom da je pekar, Partija mu naređuje da ostane u Splitu i peče kruh za ilegalce. Teškom mukom pristaje na tu direktivu: utjehu mu pruža činjenica da je određen za šefa jedne od udarnih grupa, zaduženih da u gradu izvode diverzije i sabotaže protiv Talijana i ustaša.
Ipak, nekoliko mjeseci kasnije i Lovre odlazi u partizane, i to u kratkim hlačama, odnosno u radničkom "trlišu" i majici bez rukava. Ta neobična odjevna kombinacija, apsolutno nepodesna za odlazak u šumu, posljedica je činjenice da je dan ranije, prvi i jedini put u životu, Lovre obukao crnu fašističku košulju.
Ovako ispričano, stvar izgleda čudno i nategnuto, ali sve se može objasniti.
Tih dana na Rivi se održavala fašistička tribina, na koju je bio pozvan i Mussolinijev guverner za Dalmaciju Giuseppe Bastianini. Lovre dobija dvije bombe i partijski zadatak da ubije Bastianinija: u dućanu na Voćnom trgu na očeve bonove kupuje dvije crne košulje, za sebe i drugog člana udarne grupe Tihu Brajkovića, te dvojica skojevaca dan uoči fašističkog skupa na jedan tavan na Rivi sakrivaju bombe i pištolj. Plan je da se u crnim košuljama utope u fašističku masu, popnu na tavan i odozgo bace bombe na tribinu, a ako Bastianini preživi, da ga upucaju pištoljem.

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23692
2014-04-29


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Sora 31/7/2017, 13:50

I kad se pitate sto imam protiv ustasa 
I sto Hrvati ne smiju zaboraviti .. 

Ustaše mu ubile majku
Otišao je ravno na Mosor, kod legendarnog splitskog komunista i komandanta Vicka Krstulovića, koji je na toj planini iznad Splita okupio i organizirao prve oružane partizanske formacije: Lovre postaje član Prvog srednjodalmatinskog odreda, a potom i Prve dalmatinske brigade. Nije tada mogao znati da će mu u talijanskom zatvoru djed umrijeti od gladi (bizaran i tragičan kraj života za čovjeka koji je osnovao obiteljsku pekaru), niti je mogao znati da će mu zbog njegova odlaska u partizane ustaše ubiti majku: tu mu je vijest kasnije donio brat u partizane, i to je, prema vlastitom Lovrinom priznanju, bio najteži trenutak njegova života.

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23692
2014-04-29


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Sora 31/7/2017, 13:53

Bitka na Sutjesci 

Fragmenti poraza , pobjeda smrti 

"Tu nas je okupio neki komandir Smokva i nas 50 se naoružalo, ja sam ima dvi bombe, i mi u juriš na Nijemce. A tamo proplanak, čistina, pet njemačkih oficira nešto bahato priča, među njima jedna žena. A okolo vojnici s psima. I komanda "Juriš!", a ja bacim jednu bombu baš na njih pet. I vojnici krenu na nas, preživilo nas je desetak, raspršimo se i ja ostanem sam. Vratim se na onaj plato, kod onih iljadu ranjenika i tifusara, a oni svi mrtvi: vidiš samo hrpe tjelesa, Nijemci ih sve pobili rafalima. I ja se nađem, a već pao mrak, među pobijenim i poklanim drugovima. I ja se zavučem ispod njih, da zavaram njemačke pse. Stavio sam ruke i noge mrtvih preko sebe i zaspao."
Na ovom mjestu Lovrine priče novinarima bi obično ispao diktafon iz ruke, od zaprepaštenja. Jer svakom bi se nametnulo isto pitanje: kako, zaboga, čovjek može zaspati u takvim okolnostima?

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23692
2014-04-29


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Sora 31/7/2017, 13:55

Knjige koje nece uci u lektiru sigurno 
Sjecanja borca sa Sutjeska nisu nama vazna 

Ovdje valja napomenuti da je o kalvariji na Sutjesci Lovre nakon rata napisao i dvije knjige: "Tifusari" ("Epoha", Zagreb i "Borec", Ljubljana) i "Epopeja Sutjeske" (Nakladni zavod Marko Marulić, Split, 1973.).
Nakon Sutjeske Lovre sa svojom jedinicom do kraja rata bilježi brojne vojničke uspjehe. S ponosom je isticao kako su njegovi borci početkom prosinca 1944. prvi ušli u Knin, koji su branile dobro utvrđene i brojne njemačke snage (213. i 373. divizija), pod čijom komandom se protiv partizana borilo i pet-šest tisuća četnika te nekoliko tisuća ustaša i domobrana. 
"Dvi-tri iljade četnika smo pobili, a ostale su izvukle ustaške snage. Ustaše su ih nahranile, naoružale i dovele do Karlovca", kazivao je Lovre desetljećima kasnije.
Kao komandant Prvog bataljona X. brigade XX. Dalmatinske divizije Lovre u travnju 1945. sudjeluje i u oslobađanju Gospića, a potom slijedi bjesomučni marš do Trsta, kako bi se ispunilo naređenje Vrhovnog štaba da se u Trst uđe prije Engleza. Treba li reći da je Lovre to naređenje izvršio?

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23692
2014-04-29


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Sora 31/7/2017, 13:58

Nana je vazno jel Tito zlocinac 
I jel MPT TRAZI PARE za nastup 

Ogavno . Bijedno . Izdajnicki. 
Obit ce vam se o glavu kad tad . 
Danas sam pricala s braniteljem iz jednog od ličkih odreda. 
Veli : DA POCNE RAT NAJPRIJE BI SREDIO DOMACE IZDAJICE . 
HA? 
Sta velite . Tko su izdajice ? 
Jel ustasoidi ili titoisti?
Sto ako taj branitelj misli suprotno od susjeda koje bi likvidirao ?

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23692
2014-04-29


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Sora 31/7/2017, 14:01

Ovo vrijedi citati 
Lovro i Duje jebu Engleze u Trstu 

U Trstu je opet došla do izražaja prgava Lovrina narav, zbog koje je zamalo izbio novi međunarodni rat, ovaj put protiv Saveznika. To bi mogao biti glavni sadržaj šeste epizode TV-serije, koja bi mogla početi Lovrinim evociranjem uspomena na te dane:
"Englezi su to jutro pomakli rampe i table za 200 metara. I mene zove Duje, komandir prateće čete iz Sinja, i javi mi to, a ja njemu: 'Dobro, koliko si ih pobija?'"
Komandir Duje zbunjeno je odgovorio da nije pobio nikoga, nego da je došao po njegove, Lovrine upute: što da se radi? Ipak su to Saveznici.
"I ja izađem na teren i vidim: bogati, ukrali su 200 metara Jugoslavije. I ja na konju u njihov štab, bilo njih 15 oficira, a ja i moj kurir sa šmajserima. I meni ti tu padne ono splitski, mulački, kako ću ih zajebat. I ja se sitim šta je njima najsvetije: kraljica. Ne smiš ti napisat kako sam im sve izbeštima kraljicu. I onda im dam ultimatum od uru vrimena da vrate rampu. Bilo je sedam i kvarat, i dâ sam im rok do osam."
Britanski oficiri prethodno su oko rampe postavili tenkovsku jedinicu, tako da u početku vjerojatno i nisu previše ozbiljno doživjeli Lovrine riječi. No kad su uočili Lovrin vojnički manevar, počeli su razmišljati.
"Odma sam rasporedija svoj protutenkovski vod među engleske tenkove, po dvi granate na svaki njihov tenk, imali su 18 tenkova. I dogovorim s borcima, ako u osam ispalim crvenu signalnu raketu, idemo u juriš na njih. I dođe osam, taman oću naredit kuriru da ispali raketu, kad čujem da se pale motori – povlače se Englezi, vraćaju rampe i table nazad. Kad su vidili da smo mi spremni zgazit i njih i Amerikance i Boga, vratili su se u kasarne."

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23692
2014-04-29


Back to top Go down

''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"'' - Page 8 Empty Re: ''NJEMAČKI LIST ČUDI UKIDANJE TITOVA TRGA "Zašto se odričete svojeg najpoznatijeg državnika?"''

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 8 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum