ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Klimatske promjene

Go down

Klimatske promjene Empty Klimatske promjene

Post by RayMabus 23/4/2014, 15:16

Odlomila se santa leda šest puta veća od Manhattana, stručnjaci je prate satelitom

Ogromna santa leda koja je dvostruko veća od Atlante odlomila se od ledenjaka Pine Islanda te se kreće po Antarktici, a zbog svoje veličine mogla bi ugroziti i dostavu tijekom antarktičke zime, prenosi CNN.

Santa leda, koju su nazvali B31, prema podacima NASA-e obuhvaća 255 četvornih kilometara te se kreće prema Južnom oceanu, a stručnjaci ju prate satelitom još od studenog 2013. kada se odlomila od Pine Islanda. Pukotina koja ju je proizvela prvi put je uočena 2011. godine.

"Ledenjak je napustio zaljev te se kreće prema Južnom oceanu", rekao je istraživač Grant Bigg sa Sveučilišta u Sheffieldu te izrazio zabrinutost jer će kasnije biti teže pratiti kretanje B31 zbog dugačkih tjedana i tame tijekom antarktičke zime.

"Šest puta je veći od Manhattana", tvrdi Bigg te dodaje da je iznenađujuće što je bilo razdoblja gotovo bez pokreta.

Stručnjaci ne očekuju da će se santa otopiti. Zbog svoje veličine mogla bi se tako kretati godinu i više dana. Još uvijek pokušavaju utvrditi zašto se santa leda odlomila od Pine Islanda koji je istraživačima posebno zanimljiv posljednjih desetljeća jer je sve tanji i doprinosi podizanju nivoa mora.



http://www.index.hr/vijesti/clanak/odlomila-se-santa-leda-sest-puta-veca-od-manhattana-strucnjaci-je-prate-satelitom/741508.aspx
RayMabus
RayMabus

Posts : 173518
2014-04-11


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Picard 27/4/2014, 15:02

Ja po nekom osobnom mišljenju predviđam još 600-700 godina i ode nam planeta k vragu... zbog prirodnih katastrofa tj. klimatskih promjena, meteora, ratova, gladi, žeđi, epidemija ili kombinacija svega navedenog.... a uvjerenja sam, ma koliko znanost tvrdila drugačije, da nismo prva generacija ljudi na planeti. Aludiram na mogućnost totalnog izumiranja ljudi i "generalnog čišćenja" planete na par milijuna godina pa sve opet iz početka i kada dođemo opet u ovaj stadij znanja i tehnološkog napretka, ne postoji mogućnost pronalaska nikakvih dokaza o našem postojanju... možda zvuči kao sf ali moguće je
Picard
Picard

Male
Posts : 9
2014-04-27


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by jack_reacher 27/4/2014, 17:09

Picard wrote:Ja po nekom osobnom mišljenju predviđam još 600-700 godina i ode nam planeta k vragu... zbog prirodnih katastrofa tj. klimatskih promjena, meteora, ratova, gladi, žeđi, epidemija ili kombinacija svega navedenog.... a uvjerenja sam, ma koliko znanost tvrdila drugačije, da nismo prva generacija ljudi na planeti. Aludiram na mogućnost totalnog izumiranja ljudi i "generalnog čišćenja" planete na par milijuna godina pa sve opet iz početka i kada dođemo opet u ovaj stadij znanja i tehnološkog napretka, ne postoji mogućnost pronalaska nikakvih dokaza o našem postojanju... možda zvuči kao sf ali moguće je
slažem se u potpunosti s tom razlikom da ja predviđam puno manje,oko 100-200 god,apokalipsa nam ne gine.. :tu

Klimatske promjene Post-apocalypse
jack_reacher
jack_reacher

Male
Posts : 974
2014-04-14


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Guest 2/5/2014, 12:18

Picard wrote:Ja po nekom osobnom mišljenju predviđam još 600-700 godina i ode nam planeta k vragu... zbog prirodnih katastrofa tj. klimatskih promjena, meteora, ratova, gladi, žeđi, epidemija ili kombinacija svega navedenog.... a uvjerenja sam, ma koliko znanost tvrdila drugačije, da nismo prva generacija ljudi na planeti. Aludiram na mogućnost totalnog izumiranja ljudi i "generalnog čišćenja" planete na par milijuna godina pa sve opet iz početka i kada dođemo opet u ovaj stadij znanja i tehnološkog napretka, ne postoji mogućnost pronalaska nikakvih dokaza o našem postojanju... možda zvuči kao sf ali moguće je
Mislim da je to malo preoptimistično,s obzirom na eksponencijalno povećanje stanovništva Zemlje,njeno iskorištavanje,iscrpljivanje resursa i zagađivanje.Evo,ako gledamo Industrijsku revoluciju,tek negdje malo više od 100 godina se zemlja iskorištava,a već imamo značajne klimatske promjene koje rezultiraju nestabilnošću vremena,kao i ekstremnim vremenskim katastrofama,poplavama,sušama,urušavanjem tla,potresima,tsunamijima..Ovo ostalo slijedi svakako..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by obojani_dani 3/5/2014, 17:51

Picard wrote:Ja po nekom osobnom mišljenju predviđam još 600-700 godina i ode nam planeta k vragu... zbog prirodnih katastrofa tj. klimatskih promjena, meteora, ratova, gladi, žeđi, epidemija ili kombinacija svega navedenog.... a uvjerenja sam, ma koliko znanost tvrdila drugačije, da nismo prva generacija ljudi na planeti. Aludiram na mogućnost totalnog izumiranja ljudi i "generalnog čišćenja" planete na par milijuna godina pa sve opet iz početka i kada dođemo opet u ovaj stadij znanja i tehnološkog napretka, ne postoji mogućnost pronalaska nikakvih dokaza o našem postojanju... možda zvuči kao sf ali moguće je


Zašto ne prva generacija ljudi, možda  su prije nas bili neki drugi oblici inteligentnog života koji se po defaultu ne bi mogli nazvati ljudima.....
U slojevima zemlje ostati će  tragovi, pitanje je hoće li to ikoga zanimati     :)
obojani_dani
obojani_dani

Posts : 140
2014-04-17


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Picard 3/5/2014, 18:19

Slažem se. Naravno, proučavao sam koliko znanost u stvari zna i na temelju čega su došli do nekih zaključaka i to mi je sinulo upravo zbog nekih hipoteza koje su donijeli o Marsu, i nemogućnosti života na istom iz "ovih i onih" razloga (da sad ne pišem 20 stranica), pa sam povukao paralelu sa našom planetom i pročitao literaturu o arheologiji pa porijeklu života općenito... zatim me pitanje odvelo do fosila... Uglavnom zaključio sam da je znanost pružila neke odgovore u maniri "kao da je morala", pružili su logičke hipoteze ali nisu čvrsti sa stavovima i previše je upitnika. Zatim sam išao gledati koji umjetno stvoreni proizvodi se najdulje razgrađuju u prirodi, pa zatim geološka nalazišta i presjeke u planinama te izračune starosti radioaktivnim raspadom ugljika izotopa ugljika -14... Sve u svemu, matematički je moguće da je na planeti bilo dvadesetak civilizacija ljudi, ili kako ti kažeš, nekog drugog oblika inteligentnog života koji je jednostavno iščeznuo i nemoguće je pronaći i najmanji dokaz o njihovom postojanju jer je protek vremena toliki da je to sa današnjim znanstvenim dostignućima nemoguće potvrditi. Ali najveći eksperiment sam napravio u mojim klincima dok odrastaju a "pokus" još uvijek traje... (ne nisam ih kuhao u loncu i slično  👅  ) Naime, geni su jedna nevjerojatna stvar i smatram da je puno toga zapisano u dnk... Znači, promatrao sam moje klince kako strahovito brzo savladavaju najnovije tehničke izume i to su radili kao da su se rodili sa tim. Kao da to rade generacijama i generacijama i milijardama godina... možda pretjerujem kažem, možda je SF i zabrijo sam ali nešto mi govori da sam barem djelomično u pravu... who knows  No


p.s. Moja pitanja su me dovela i do "zaboravljenih" mogućnosti ljudi... nešto tipa telepatija i sl. ali ne želim trolat temu
Picard
Picard

Male
Posts : 9
2014-04-27


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Picard 3/5/2014, 23:29

https://www.youtube.com/watch?v=_yy3YJBOw_o
Picard
Picard

Male
Posts : 9
2014-04-27


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Winter is coming 25/2/2015, 02:58

[size=34]20 ‘baby’ craters appear near giant hole-turned-lake in Siberia[/size]
Published time: February 24, 2015 21:28 
Edited time: February 24, 2015 23:11

Get short URL


Klimatske promjene Craters-siberia-giant-lake.si
RIA Novosti
1.3K2982

Tags
Russia

Scientists have discovered 20 ‘baby’ craters which appeared around a giant hole that filled with water in the Yamal Peninsula, according to a media report. This adds mystery to the region’s unexplained crater formations.
Satellite images have revealed that over 20 mini-craters have appeared around a recently discovered crater-turned-lake located not far from Gazprom’s Bovanenkovo gas field in Russia’s northern Yamal Peninsula. 

One of the most interesting objects here is the crater that we mark as B2, located 10 kilometers to the south of Bovanenkovo. On the satellite image you can see that it is one big lake surrounded by more than 20 small craters filled with water,” Vasily Bogoyavlensky, deputy director of the Moscow-based Oil and Gas Research Institute was quoted as saying by the Siberian Times.


Klimatske promjene 2
Satellite images showing pingo before the gas emission on the object B2 (top). Lake formed here at the place of the number of craters and the network of more than 20 'baby' craters around (bottom). (The Siberian Times/Vasily Bogoyavlensky)

“Studying the satellite images we found out that initially there were no craters nor a lake. Some craters appeared, then more. Then, I suppose that the craters filled with water and turned to several lakes, then merged into one large lake, 50 by 100 meters in diameter.”
The region’s mysterious craters first made news in 2014, when a giant 80-meter hole was discovered in the Yamal Peninsula, 30 kilometers from the Bovanenkovo gas field. Scientists called it 'B1.'

Klimatske promjene 1
Four arctic craters: B1 - famous Yamal hole in 30 kilometres from Bovanenkovo, B2 - recently detected crater in 10 kilometres to the south from Bovanenkovo, B3 - crater located in 90 kilometres from Antipayuta village, B4 - crater located near Nosok village, on the north of Krasnoyarsk region, near Taimyr Peninsula. (The Siberian Times/Vasily Bogoyavlensky)

According to Bogoyavlensky, seven big craters are known to researchers at the moment. Five are directly on the Yamal Peninsula, one is on the Russian territory of the Yamalo-Nenets Autonomous District, and one is north of the Krasnoyarsk region, near the Taimyr Peninsula. However, researchers know the exact locations of only four of those craters, he added.
Scientists have developed a theory that the emergence of craters is linked to methane emissions caused by the melting of permafrost due to global warming. In his research, Bogoyavlensky called these mysterious craters “gas blowholes.” 

Previously, Russian researchers also warned of two potentially dangerous sites located near the B2 crater, where gas emissions could occur. 

“These objects need to be studied, but it is rather dangerous for the researchers. We know that there can occur a series of gas emissions over an extended period of time, but we do not know exactly when they might happen,” said Bogoyavlensky.





Scientists have previously warned that rising temperatures will trigger the melting of permafrost and the ejection of large deposits of gas hydrates. Hydrates contain as much as 10 times more carbon than the atmosphere, while the direct ejection of a large amount of methane can have negative effect on climate. 

“We must research this phenomenon urgently, to prevent possible disasters," said Bogoyavlensky. 

Warning calls have also sounded from US scientists. Dr. Jason Box, an American professor in glaciology at the Geological Survey of Denmark and Greenland, wrote in his blog in July 2014 that “atmospheric methane release is a much bigger problem than atmospheric carbon dioxide release, since methane is ~20 times more powerful greenhouse gas.”

_________________
И показа ми чисту реку воде живота, бистру као кристал, која излажаше од престола Божијег и Јагњетовог.
Winter is coming
Winter is coming

Male
Posts : 9181
2014-04-14


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Guest 4/4/2015, 03:29

dobro je..bude i gore..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Winter is coming 22/7/2015, 13:07

kud ces gore od ovoga 👅

_________________
И показа ми чисту реку воде живота, бистру као кристал, која излажаше од престола Божијег и Јагњетовог.
Winter is coming
Winter is coming

Male
Posts : 9181
2014-04-14


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Guest 23/7/2015, 15:20

Što je najgore, ovo je samo početak. Jedan znanstvenik je najavio '' mini ledeno doba '' jedno dvije godine prije nego što je izašla ova zadnja studija koja predviđa upravo '' mini ledeno doba '' koje nas očekuje uskoro. Možda zadnja šansa za čovječanstvo je konferencija o klimatskim promjenama koja će se održati krajem ove godine u Francuskoj.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Guest 25/7/2015, 13:51

http://www.jutarnji.hr/to-sto-je-sada-vruce-ne-znaci-da-ne-dolazi-mini-ledeno-doba/1388322/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Guest 4/8/2015, 00:07

MaLO DA TEMU OZIVIMO
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Guest 31/8/2015, 14:36

http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/nasa-dogodit-ce-se-najcrnji-scenarij-povecanje-razine-oceana-do-2100-ide-preko-90-cm---398273.html

Kako god okreneš, ne piše nam se dobro. No
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Guest 31/8/2015, 18:04

medolino_zg wrote:kud ces gore od ovoga 👅
E Medo,puno gore moze..bas jucer gledam na Weter-Flow-u,sva se Europa zacrvenila od vrucine..tek Alpi malo strse
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Guest 13/1/2016, 10:19

Vidim,neuke bas ne zanima nasa mracna sudba..Pricam jucer sa jednim Turcinom i ne moze se nacuditi,kako u Turskoj pala temperatura na minus 20 i napadalo 2 metra snijega,naravno sjeveroistocni dio..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Clone Stormtrooper 21/2/2016, 08:57

globalno zatopljenje u stvari vodi u ledeno doba , sve je to normalni ciklus 

Prijr 1000 godina  Grenland je bio travnati otok na kojem su vikinzi uzgajali ovce, led i hladnoca pocinju dominirati u XIV st.kad nordijski grenlandjani kao narod izumiru usljed promjene klime i invazije eskima

za nas veci problem od otapanja leda(u polarnom ledu vrlo malo je vode-suhi led) i rasta razine mora je oslobadjanje CO2 iz leda
Clone Stormtrooper
Clone Stormtrooper

Male
Posts : 738
2016-02-19


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Guest 21/2/2016, 10:48

Clone Stormtrooper wrote:globalno zatopljenje u stvari vodi u ledeno doba , sve je to normalni ciklus 

Prijr 1000 godina  Grenland je bio travnati otok na kojem su vikinzi uzgajali ovce, led i hladnoca pocinju dominirati u XIV st.kad nordijski grenlandjani kao narod izumiru usljed promjene klime i invazije eskima

za nas veci problem od otapanja leda(u polarnom ledu vrlo malo je vode-suhi led) i rasta razine mora je oslobadjanje CO2 iz leda
tako je..no nije li u pitanju NO2,a ne CO2?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Clone Stormtrooper 22/2/2016, 16:34

CO2,velike kolicine su zaledjene i lagerovane ispod siberskih tundri , o posljedicama oslobadjanja samo se spekulira  pa  nema definitivnog odgovora
Clone Stormtrooper
Clone Stormtrooper

Male
Posts : 738
2016-02-19


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Guest 23/2/2016, 23:38

bas malo prokopam o tome
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Klimatske promjene Empty Re: Klimatske promjene

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum